DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Verificare planetara SH

qestro
post 26 Jun 2017, 05:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 18 May 15




Cum as putea testa uzura unei planetare second inainte de a monta-o pe masina?

La planetarele mele le-am schimbat burdufele, vaselina si tripoda, nu aveau niciun joc la prima vedere, dar dupa vreo 200 de km au inceput sa troncane tot mai tare, mai ales dupa ce am luat cu a doua una din curbele stranse din cheile bicazului.

As mai avea o optiune sa le cumpar de noi, Breakner in jur de 160 de lei. Second sunt pe la 150 de lei doua bucati, la care trebuie sa mai schimb burdufe, vaselina, posibil tripode, plus timp consumat. Tocmai din frica de teapa piesei noi si proaste as vrea sa stiu cum as putea testa o planetara inainte de a pune-o pe masina.

A cumparat cineva vreo planetara Breakner si e multumit? Eu de exemplu, am o placa de presiune plus ambreiaj de la Breakner, vreo 10000km parcursi, din care jumatate prin oras, si nu am avut probleme.


Voi ce ma sfatuiti? Noua sau SH, daca SH ce ar trebui sa verific la ea?




--------------------
Dacia 1310 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pop George
post 27 Jun 2017, 17:59
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 22 December 16




Noua deasta:http://www.bonmarc.ro/piese-dacia/angrenare-roata-dacia-planetara-fata-spate/planetara-scurta-dacia-general-ricambi

This post has been edited by Pop George: 27 Jun 2017, 17:59


--------------------
Dacia 1310 l 1997 - SM03RBD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qestro
post 29 Jun 2017, 04:50
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 18 May 15




Chiar Ricambi am cumparat. Are capul planetarei mai mic cu 6 cm in diametru, si alfel de burduf decat la planetara clasica, care nici nu stiu daca se gasesc.


--------------------
Dacia 1310 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:48
Forum Renault