DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Spre Grecia, prin Serbia si Macedonia

ateistu
post 16 Jul 2007, 16:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 18 July 06




Salut. Avand in vedere ca s-au scos vizele pentru Serbia si Macedonia, pentru cei din vestul tarii drumul pana in Grecia este mai scurt ,nu mai e nevoie de traversat Dunarea cu bacul, se merge mult pe autostrada, si NU MAI ESTE PRIN BULGARIA. Pare o varianta mai buna.Partile mai putin bune sunt: e un traseu mai putin frecventat de romani si nu gasesti multe informatii pe forumuri, trebuie pasaport, nu doar CI, carte verde separata de cea pe care o avem pt. UE, si nu stiu, poate si asigurari medicale diferite. Astfel, cred ca un astfel de topic este binevenit.
Eu voi face un astfel de traseu in august, si voi veni cu impresii. Pina atunci am citeva intrebari:
-sint bune drumurile pe la sirbi?
-in varianta trecerii vamei in Serbia pe la Naidas (Caras severin),cum e drumul intre Bela Crkva-Smederevo?
-se poate trece Dunarea pe pod pe la Smederevo?
-exista ceva vignete de drumuri care trebuie procurate din vama, sau se platesc doar autostrazile la sirbi si macedonieni?
-ce parere aveti despre politistii si vamesii sirbi si macedonieni?sint ciubucari?
-din Nis (Serbia) se poate merge inainte spre Macedonia pe autostrada pina la Salonic. Autostrada trece prin apropiere de Kosovo. Credeti ca ar exista ceva riscuri?
Din Resita pina in Thassos, prin Serbia si Macedonia drumul ar fi mai scurt cu aprox. 100 km, si ar fi mai rapid , mergind cam 600 km pe autostrada ( de dupa Smederevo, prin Nis-Skopje-Salonic-Kavala). Stiti cumva autostrada A2 de la greci intre Salonic si Kavala este data toata in folosinta? Am un atlas rutier unde imi precizeaza ca unele portiuni vor fi gata in 2006-2007.
Orice informatie este binevenita. Multumesc


--------------------
skoda octavia 2 elegance 1,9 tdi - cs -- ATI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 17 Jul 2007, 06:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Si pe mine ma intereseaza. Am inteles ca a plecat cineva pe acest drum in 12 iulie, poate la intoarcere ne da cateva informatii.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
masinioricestare
post 18 Jul 2007, 14:43
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 6 May 07




si eu vreau sa fac acelasi drum, dar e mai bine de trecut pe la Drobeta/Kladovo. Chiar e cineva care pleaca pe 1 sept seara? sa fim tovarasi de drum pana in Greece. stiu despre Macedonia ca nu exista taxa de autostrada, a fost cineva acum 2 sapt de la Skopje in jos spre Salonic.




id mess: masinioricestare
0726224153


p.s. am si navi si detector biggrin.gif

This post has been edited by masinioricestare: 18 Jul 2007, 14:45


--------------------
Citroen/Pejo Xsara/206 2002/2001 - B-30-VYS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 19 Jul 2007, 14:50
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Eu as iesi pe la Moravita, aici nu am nici un dubiu.

Nu imi este clar insa intre Serbia si Macedonia, nu se traverseaza Kosovo ?


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ateistu
post 19 Jul 2007, 18:06
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 18 July 06




prin Macedonia drumul nu trece chiar prin Kosovo. am gasit undeva pe net o harta in acest sens, unde e clar delimitata zona. Autostrada ocoleste regiunea (comparind cu traseul ei pe o harta rutiera).

This post has been edited by ateistu: 19 Jul 2007, 18:13


--------------------
skoda octavia 2 elegance 1,9 tdi - cs -- ATI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blondu79
post 29 Jul 2007, 01:31
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 29 July 07




salutare la toata lumea

lucrez de vreo 2 an in serbia si m-am gandit sa va dau cateva informatii utile despre serbia si macedonia

1. nu mai este nevoie de viza nici pt serba si nici pt macedonia

2. trasee posibile

dinspre timisoara

timisoara - moravita - varset - belgrad ( varset belgrad aproximativ 100km ) - pe drum normal (national) drumul in serbia este chiar f bun refacut complet acum 2 ani cu ocazia campionatului mondial de basket . atentie mare in localitati stau niste baieti imbracati in albastru care raspund la numele de militieni si se uita la tine printr-un pistor radar cu laser. deci detectoarele romanesti nu prea is bune. daca totusi aveti un detector care are si banda laser in momentul in care urla tre sa rupeti masina in frane . obiceiul lor este de a sta in comune , in special in dreptul unde sunt indicatoare cu "skola" si este restrictie de 40 km/h

dupa ce treceti de pancevo, aprope de a intra in belgrad se afla o linie drepta de vreo cativa km cu semafoare - mergeti 80 km/h - semafoarele is sincronizate .

. odata intrati in belgrad uitativa dupa indicatoare cu "autoput" si veti iesi la autostrada, la iesirea pe autostrada urmati directia NIS

duap ce se iese din belgrad la vreo 5 km eset intrarea "oficiala" pe autostrada, adika lokul de unde iei biletul de taxare . nu se plateste aici , se platete la nis unde iesi de pe autostrada pt circa 10 km ( drumul continua sa fie autostrada si dupa iesire dar nu mai e taxat) asadar aceasta prima parte de autostrada pana la nis ( aprox 250 km ) costa undeva pe la vreo 14 -15 euro ( este recomandat sa aveti dinari la voi - schimbati undeva in varset sau belgrad - ca au astia niste cursuri de schimb la punctele de taxare de o sa va sara basca ) .

preturile care vi le spun sunt putin aproximative pentru ca eu am facut acest drum cu o masina cu numere sarbesti si preturile difera de la masini sarbesti la masini straine.

drumus spre grecia pe autostrada prin serbia NU trece prin kosovo - deci relaxa din punctul asta de vedere. drumurile sunt sigure la ei ( au astia la politie de te sparg) . pe autostrada nu prea au radare .. dar totusi atentie , in special unde vedeti restrictii de viteza ( viteza legala pe autostrada in serbia este 120 km/h). totusi daca v-au oprit nu va asteptati sa vedeti filme ca ala noi ... pur si simplu duap o negociere scurta dati 10 euroi si sunteti prieteni buni

dupa punctul de taxare mergeti inainte si pestre vreo 10-15 km mai este un alt punct de taxare ( parca aici iti iau banii direct (inca vreo 3-5 euroi). si autostrada mai continua pentru inca vreo 30-40 km . . de aci pana la iesirea din serbia mai aveti cam 70 km pe un drum gen "valea oltului" adik prin munti cu un rau de-o parte a drumul . soseaua este buna , dar atentie mare dupa ploi - e posibil sa mai pice oaresce pietre pe strada.

odata trecuta vama la macedoneni atentie mare in primi 2-3 km - de fiecare data cand am fost eu ( vreo 4-5 ori) era un pui de radarel . ceilalti soferi is civilizati si il semnalizeaza corespunzator cu flasuri , dar se poate sa eiste ghinionu ( mai ales noaptea) sa nu dati peste alte masi ni in zona aia. urmeaza o mica bucata de autostrada unde tre sa platesti iar vreo 2 euroi.

aici se cam incheie relatarea mea despre acest traseu pt ca unde se terina autostrada asta micuta eu am facut dreapta spre skopje.



despre celalat traseu prin serbia
pe la turnu severin

cum iesiti din vama faceti drepata spre kladovo
traseul este

kladovo - negotin - zajecar - paracin ( aici intrati pe autostrada beograd - nis ) si drumul devine comun cu cel descris anterior


drumul asta e un drum national , destul de stramt , aveti de trecut niscai muntisori .. nimik special , dar riskati mai multe echipaje de radar

daca mai aveti alte intrebari .. nu eziati

calatori placuta


--------------------
Skoda Octavia II 2008 Elegance - B74XRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 2 Aug 2007, 10:58
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Multumesc mult pentru informatii ! Chiar cred ca voi alege acest traseu in vara aceasta.

Inca o intrebare ? Sunt probleme, cozi la vreuna dintre cele trei granite ? (Romania-Serbia; Serbia- Macedonia; Macedonia- Grecia )

Eu voi merge impreuna cu copiii, asadar oricum trebuie sa-mi fac pasaport. Alte acte mai trebuie ?


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blondu79
post 2 Aug 2007, 12:24
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 29 July 07




romania serbia - eu trec de obicei pe la turnu severin si de cand s-au scos vize este ceva coada .. dar eu ma bag in fata si te sfatuiesc sa faci la fel pt ca aia din coada nu o sa comenteze , si nici vamesi , pt ca aia din coada is zilieri ( traducere libera - trec vama de cateva ori pe zi , cumpara diverse din dutty free si le revand in romanika)

cat despre acte ...
da iti trebe carte verde pt state non UE pt serbia si makedonia

drumuri bune


--------------------
Skoda Octavia II 2008 Elegance - B74XRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 2 Aug 2007, 12:47
Post #9


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




In Macedonia care este sistemul de plata autostrada?
Card, cash Euro, USD (??), vigneta, la intrare sau ca in Serbia, tiket la intrare si plata la iesire?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
technova
post 9 Aug 2007, 09:20
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 9 August 07




Plec pe 1 septembrie 2007 in Halkidiki-Kassandra, e al treilea an cand merg acolo, vreau sa merg prin Serbia - Macedonia, anul trecut si cel dinainte am fost pin Bulgaria dar e prea mult de condus. A fost cineva pe aceasta ruta ? E cineva interesat sa plecam impreuna ?


--------------------
ford focus 1.8 TDCI 115 CP - 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blondu79
post 9 Aug 2007, 11:54
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 29 July 07




QUOTE(adi_ar @ 2 Aug 2007, 12:47)
In Macedonia care este sistemul de plata autostrada?
Card, cash Euro, USD (??), vigneta, la intrare sau ca in Serbia, tiket la intrare si plata la iesire?
*




plat la intrare si merge si in euro .. dar vei plati undeva cu 5% mai mult .. adik se fac rotunjiri ... daca de exemplu costa 50 denari macedonesti taxa. ei iti vor lua 1 euro ( desi rata de schimb este 1 euro = 61 denari)

deci merg cu micile rotunjiri la 0.50 euro sau 1 euro



--------------------
Skoda Octavia II 2008 Elegance - B74XRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 10 Aug 2007, 09:19
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Gata, m-am hotarat. Voi pleca spre Grecia la sfarsitul lunii august, ma intorc pe 1 septembrie. Voi reveni cu informatii si poate cu poze la intoarcere, despre traseul prin Serbia, Macedonia.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 10 Aug 2007, 10:07
Post #13


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




E bine si asa, desi eu plec pe 28.08 pe la 02:00-03:00, pe acelasi traseu.
Deocamdata, desi au promis, nici unul din cei care si-au anuntat plecarea nu au mai scris nimic! biggrin.gif
Sa nu se mai fi intors ? unsure.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ateistu
post 10 Aug 2007, 11:31
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 18 July 06




Asta seara plec spre Grecia pe acest traseu. Ma voi intoarce cu vesti cam peste 10 zile.
Bye bye.


--------------------
skoda octavia 2 elegance 1,9 tdi - cs -- ATI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 10 Aug 2007, 11:51
Post #15


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Sa ai un drum linistit si vacanta placuta!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 13 Aug 2007, 09:26
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




O ultima intrebare inainte de plecare. Poate stie cineva. Exista vreun motel la intrarea in Grecia dinspre Macedonia ?

Fiind cu copii am hotarat sa impart drumul in doua parti, pentru a nu conduce noaptea. Va multumesc !


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 17 Aug 2007, 09:51
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




O intrebare de ultima ora, poate imi raspunde cineva.

Am inteles ca se poate intra pe autostrada spre Nis, ocolind Belgradul. Mai exact se ia la stanga din Pancevo si se trece Dunarea pe un pod mai in aval, parca Kovin se numeste localitatea, daca nu ma insel (se economiseste astfel cam 1/2 ora).

Intrebarea este, daca intru pe autostrada dupa punctul in care se da bilet, cum voi fi taxat la Nis, la iesirea de pe autostrada ?


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ateistu
post 19 Aug 2007, 12:17
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 18 July 06




Salutare. M-am intors cu bine din Grecia. Prin Serbia si Macedonia. Dupa cum am circulat eu, recomand tuturor celor care pleaca din vestul tarii sa aleaga acest traseu. Acum sunt cam obosit, doar ce am ajuns de citeva ore, o sa va scriu cite ceva, dar daca aveti intrbari si va pot ajuta, scrieti.
Am iesit din tara pe la Naidas , jud. Caras Severin. Un punct de trecere al frontierei mic, destul de putin tranzitat in comparatie cu altele. Am plecat din Resita, de aceea am iesit pe acolo. La vama, nu era coada , am trecut imediat, vamesii sirbi civilizati, fara spagi sau altceva ( ca vamesii de la bulgari unde m-au "taxat" cu 22 euro anul trecut- trecusem pe la Bechet). Un control sumar al actelor- pasapoarte, carte verde- si mi-au urat concediu placut. Apoi drumul intre vama si autostrada Belgrad- Nis a fost un pic cam dificil, in sensul ca am mers vreo 80 km pe niste drumuri judetene, cu citeva localitati, si mai multe intersectii. Drumul este f. bun, mai ales ca este judetean, dar este destul de prost semnalizat in ceea ce priveste indicatoarele. In Bela Crkva, inaintea unei intersectii ne-am oprit cu harta in mina si nu stiam incotro sa o luam. Era 11 seara, nu era circulatie, si am stat mai bine de un minut in mijlocul strazii cu harta in mina , nedecisi. Apoi in stinga mea am auzit un claxon- era o masina a politiei si doi politai. M-au intrbat care e problema, l-am aratat harta si le-am zis Smederevo, localitatea unde trebuia sa ajung. Ne-au facut semn sa ii urmam, si ne-au dus pina la iesire din localitate, cam 3-4 km. Nici nu intrasem bine in Serbia si deja eram dublu impresionat : de vamesi si de politisti. Asa mi s-a intimplat mie , nu stiu daca chiar asa e peste tot. Apoi dupa ce ne-am incurcat putin si in Kovin (tot din cauza indicatoarelor- mici si puse prost, de le vezi greu mai ales pe intuneric) am ajuns pe autostrada. Autostrada , fara probleme pina dupa Nis la vreo 30 km. Parca am platit 13 euro- vreo 250km. La intrare iti da un tichet si la iesire platesti. Dupa Nis, de cind se termina autostrada, inca vreo 110 km pina la granita cu Macedonia, de asemenea drumul este f. bun, dar cu multe curbe.Nu trece prin localitati. Se merge fluent.La sirbi, foarte multe parcari si benzinarii- nu stiu daca se poate plati cu euro, nu am incercat. La vama intre Serbia si Macedonia a fost ceva coada, am stat cam 20 min.Erau multi occidentali cu masinile. Control pasapoarte , carte verde si bye bye. La macedonieni de asemenea drumurile sunt foarte bune. O mare bucata se tranziteaza pe autostrada ( costa 5 euro, in doua puncte de taxare : 2+3), iar restul pe drum normal cu o banda pe sens - traverseaza un defileu destul de lung. Nici acesta nu trece prin localitati. In schimb , in Macedonia benzinariile si parcarile sunt destul de rare. La trecere la greci, din nou fara probleme. Cel putin la vama greceasca, fiind UE, nici macar nu s-au uitat la acte, ne-au facut semn sa trecem direct. Apoi pina la Salonic o bucata este autostrada si o bucata drum expres ( o banda jumate pe sens). La intoarcere din nou fara probleme. Si la dus si la intors am vazut multe echipaje de politie la sirbi, dar stateau pe la benzinarii sau intersectiile luminate ale autostrazii. Nu am vazut sa opreasca pe nimeni, doar supravegheau. In concluzie am fost foarte multumuit ca am ales acest traseu. Dar cum v-am zis, faptul ca la mine au mers toate bine, poate nu e o regula. Deocamdata atit.


--------------------
skoda octavia 2 elegance 1,9 tdi - cs -- ATI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaz
post 19 Aug 2007, 14:34
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 August 07




Plec in Grecia prin Serbia in 21.august la 5 dimineata din Timisoara. Mai pleaca cineva?


--------------------
skoda octavia 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 21 Aug 2007, 20:07
Post #20


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




@ateistu:

Inteleg ca ai platit autostrada in Euro - cash in serbia si macedonia?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ateistu
post 21 Aug 2007, 20:19
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 18 July 06




da.


--------------------
skoda octavia 2 elegance 1,9 tdi - cs -- ATI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaboaja
post 21 Aug 2007, 23:57
Post #22


Membru corect


Group: Members
Posts: 4
Joined: 14 May 05
From: Timisoara




ciao ateistu,

ceva "scoruri" la benzina (fara PB) / Diesel in Serbia / Macedonia (orientativ desigur)?

Mersi


--------------------
Dacia Logan 1.6 (8V) 2005/Ambition - TM-00-GBJ
"Daca marele Columb ar fi avut o comisie de experti, probabil ca si acum ar fi fost tot in port."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blondu79
post 22 Aug 2007, 00:16
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 29 July 07




ca la noi .. poate chiar o idee mai ieftin . nimik special . de speriat intr0un fel sau altul

ATENTIE: sh k tz sunt interzise - quote nu se foloseste pentru mesajele imediat anterioare


--------------------
Skoda Octavia II 2008 Elegance - B74XRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaboaja
post 22 Aug 2007, 00:21
Post #24


Membru corect


Group: Members
Posts: 4
Joined: 14 May 05
From: Timisoara




hvala / multzam
ciao

ATENTIE: sh k tz sunt interzise - quote nu se foloseste pentru mesajele imediat anterioare


--------------------
Dacia Logan 1.6 (8V) 2005/Ambition - TM-00-GBJ
"Daca marele Columb ar fi avut o comisie de experti, probabil ca si acum ar fi fost tot in port."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianZ
post 23 Aug 2007, 23:12
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 23 August 07




Salut all,

Treb sa fiu pe 1 sept 2007 in Halkidiki-Kassandra, copii & stuff , vreau traseul ideal , nu ma intereseaza kilometri vreau liniste drum de calitate, stress minim, recomandari ora plecare / ora de cazare (sau nu) , am detector radar cobra cel mai performant . Localitate de plecare Zalau. recompensa : beri .merci.


--------------------
seat toledo 2007 - B 52 kvd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 24 Aug 2007, 14:47
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Salut, va raspund in graba din Grecia, poate foloseste cuiva ce voi scrie mai jos.


Am iesit din tara pe la Moravita. Apoi, din Pancevo am luat-o la stanga, ca sa evit aglomeratia din Belgrad. Exista un pod peste Dunare in aval de cel din Belgrad. Acest pod este foarte aproape de localitatea Kovin. Spre Smederevo. Mergand tot spre sud, drumul face jonctiunea cu autostrada Belgrad-Nis. La intrarea pe autostrada exista un punct de intrare (un chiosc) unde ti se da un bilet. Pe baza acestui bilet, la iesirea de pe autostrada, la Nis se plateste 10 euro (atentie, cei care au intrat pe autostrada la Belgrad platesc 13 euro). Apoi mai este o portiune de autostrada sirbeasca unde se platesc 2 euro parca, dar se plateste direct, fara bilet.
Noi am impartit drumul in doua, prima seara ne-am cazat la sirbi, undeva la vreo 50 km de Nis, la un hotel.
A doua zi dimineata am pornit spre Macedonia. Pana la granita era drum normal, cu o banda pe sens si multe serpentine. La granita, la intrarea in Macedonia ne-a tinut cel mai mult (30 minute) caci era coada. La alte granite nu am stat mai mult de 5 minute. Am uitat sa spun, sirbii au cerut la granita pasapoartele si cartea verde. Macedonenii mi-au cerut ceva pe langa pasaport. Eu nu am inteles si le-am dat cartea verde, dar au spus ca nu asta ii intereseaza, ci actele masinii, asa ca le-am aratat talonul. Alte acte nu mi-a cerut nimeni la granita. La intrarea in Grecia de fapt nu mi-a cerut nimic, doar mi-a facut semn cu mana sa trec.
Macedonia mi s-a parut o tara foarte frumoasa, dar mai nepopulata. Mergeai kilometri intregi pe autostrada (autostrazile erau la fel de bune ca cele de la sirbi, jos palaria !) fara sa vezi alta masina.
In Grecia dupa cum am spus, am intrat direct. Am mers cam 50 km pe un drum ciudat, cu o banda si jumatate pe sens. A urmat o portiune de autostrada greceasca cu 3 benzi pe sens, foafoarte aglomerata. Am platit aici 2 euro.
Am uitat sa spun eu aveam bilet la Olympic Beach, langa orasul Katerini.
In Macedonia erau 2 portiuni de autostrada, parca pe una am platit 3 euro, iar pe cealalta 2 euro. Cu politia nu am avut probleme pe drum, e adevarat insa ca am cam respecta vitezele. Mare atentie la intrarea in Serbia, pana la Pancevo. Au multe scoli in localitati unde restrictia este de 40 km/h si cam este politie cu radare.

Toate cele bune! Revin cu mai multe amanunte la intoarcere, dupa 1 septembrie !

P.S. Inca ceva: Olympic Beach si Paralia Katerini sunt statiuni super, nu am vazut inca ceva sa nu-mi placa. Marea este deosebit de calda si curata !

This post has been edited by bendix: 24 Aug 2007, 14:48


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduvrm
post 25 Aug 2007, 21:38
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 August 07




CristianZ,
Noi suntem 2 masini care trebuie sa fim in Flogita (undeva inainte de intrarea in Kassandra) pe 1 septembrie. De cand s-au scos vizele pe la sarbi am tot analizat pe unde sa mergem (Serbia + Macedonia sau Bulgaria) si am ajuns la concluzia ca e mai bine pe la sarbi. Vom pleca in 31.08.2007 undeva in jurul orei 20:00 din Timisoara. Daca va intereseaza sa mergem impreuna, astept raspuns. Mentionez ca o masina voi fi eu cu sotia si copilul nostru de 8 luni, iar in cealalta masina vor fi doua cupluri, prieteni de-ai nostri.

Ciao!


--------------------
logan ambition 2006 / 1.5 dci - TM 20 RAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 26 Aug 2007, 12:16
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Fiindca am mai trecut astazi pe langa un internet caffee, doresc sa mai raspund la cateva intrebari, dintre care unele le-am pus chiar eu inainte de plecare smile.gif

- Exista multe moteluri in Serbia, indeosebi pe autostrada Belgrad-Nis. Cel mult la 50 de km gasiti un motel. Dupa Nis, frecventa motelurilor se rareste, dar am mai observat vreo 4 pana la granita cu Macedonia. In Macedonia si in Grecia nu am observat moteluri la sosea.

- In Serbia , la orice punct de joctiune cu autostrada Belgrad-Nis exista chiosc de bilete pentru autostrada

- pretul carburantului in Serbia este aproximativ ca la noi. Eu am platit pentru aproximativ 23 litri si ceva de benzina fara plumb, 20 euro.

- Acte necesare pentru acest traseu: pasapoarte, talon auto, carte verde

- Distanta Timisoara- Paralia Katerini 838 km, aproximativ 10 ore de condus efectiv.

Concedii placute tuturor !

This post has been edited by bendix: 26 Aug 2007, 12:21


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 26 Aug 2007, 12:39
Post #29


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Ce se aude despre incendiile din Grecia? Care sunt zonele afectate? Eu voi pleca in noaptea 31 august-1 septembrie spre Paralia Katerini sau Paralia Vrasna... Nu m-am hotarat inca... Merg si unde imi place ma opresc...
Limita pana unde sunt dispus sa merg este Platamonas (la aproximativ 50km de Katerini pe autostrada spre Atena)
Zona pe care o vizez este/poate fi afectata de incendiile care devasteaza Grecia acum?


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Peachy
post 26 Aug 2007, 20:11
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 22 August 07
From: Timisoara




As dori sa stiu daca in Serbia si Macedonia se plateste taxa de drum. Daca da, unde.
In Grecia se plateste la intrare sau la prima benzinarie?

Multumesc.


--------------------
Mitsubishi Outlander 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
49 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:12
Forum Renault