DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> boxe spate logan

asus
post 19 Jun 2007, 19:00
Post #151


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 20 July 05




din pacate sony nu stau prea bine la capitolul difuzoare. iar sa sune corect la maxim...orice difuzoare ai pune, distorsiunile vor exista, ele nu vin de la difuzor ci de la player. cablurile loganului sunt foarte bune. doar grija la polaritate, culorile sunt putin inselatoare. iar "difuzoarele de pe vremea televizoarelor cu lampi"...imi pare rau sa te dezamagesc, dar pe partea de mid bass, suna mai bine decat sony explode. solutia cea mai economica la logan, dar care sa ofere si putina calitate, e un sistem de 16,5 cm fata (unul mai rasarit pe cat posibil, dar care sa nu necesite amplificare, gen Coustic, DLS seria C, Focal seria Acces, hertz dieci etc), ceva insonorizant in usi, un inel de PAL/MDF cu rol de inel adaptor dar si cu rol de rigidizare a usii, pe spate lasate difuzoarele originale, si un player mai potent, gen pioneer, cu un filtru HPF la 50-63 Hz.
difuzoarele de 16,5 cm pot incapea foarte frumos si usor. uite cum e la mine, DLS PS6A 16,5cm:


Attached thumbnail(s)
Picture_002.jpg ( Size: 233.95k ) Number of downloads: 6564
Picture_003.jpg ( Size: 254.95k ) Number of downloads: 7152
Picture_004.jpg ( Size: 191.34k ) Number of downloads: 6911


--------------------
dacia Logan Laureat 1.4 iulie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crack
post 20 Jun 2007, 10:34
Post #152


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 17 June 07




deci, pe spate am montat jbl GTO627 : http://www.jbl.com/car/products/product_de...cat=MEL&ser=GTS

Am lasat cablajul de la logan.

Baietii de la montaj au zis ca boxele au 2 omi si ca e posibil sa-mi strice casetofonul... m-am intors la magazin de unde am cumparat boxele si mi-au aratat pe cutie si in manula ca boxele sunt compatibile cu casetofoane de 4 omi. E posibil sa am probleme ?

Per total se aude binisor... pana in 25 la volum, ca dupaia se distorsioneaza tot.

Edit: Boxele nu au intrat din prima in locasul dim spate si a trebuit indoiata marginea de table cam 2-3 cm.

This post has been edited by crack: 20 Jun 2007, 10:36


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asus
post 20 Jun 2007, 10:55
Post #153


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 20 July 05




seria GTO (seria noua ma refer), de fapt toate seriile in afara de seria CS de la JBL, sunt pentru amplificatoare. nu-ti recomand sa ramai cu ele prea mult timp direct pe player. desi se specifica in manual ca se pot pune pe player (aceeasi politica o duce si infinity, nu degeaba sunt firme surori), nu ei hotarasc compatibilitatea cu playerul. daca producatorul playerului declara in manual impedanta minima de 4 ohm, nu o declara degeaba. treaba e ca difuzorul tau (din cate mi-aduc aminte) nu are exact 2 ohm, ci putin mai mult, fiind la limita rezistentei playerului. depinde acum si de rezistenta acestuia, insa nu le dau viata prea lunga finalilor. lasa-l sa mearga 5 minute la volum mai ridicat, pune mana pe radiatorul de aluminiu din spatele playerului, si spune-mi cata piele iti ramane pe el....dar daca le folosesti la un volum moderat (30-40% din puterea playerului) atunci nu ar trebui sa fie probleme.


--------------------
dacia Logan Laureat 1.4 iulie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 20 Jun 2007, 13:03
Post #154


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




treaba cu 2 OHMI de la Infinity si JBL se poate contracara foarte simplu.

Impedanta boxei de fapt la intrarea in player este mai mult de 4 ohmi deoarece apare si cea a firului si asftel nu riscati sa stricati Playerul chit ca boxa e doar pe 2 ohmi.


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
salex
post 20 Jun 2007, 13:43
Post #155


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 June 04




Salut!
Pe spate am Boxe Pioneer de 17 luate de la Carrefour, se aud binisor.
Spre surprinderea mea, diferenta dintre prinderile originale pentru boxele de 13 si noile gauri ce le-am dat este destul de mica, sub 2 cm.
Acum imi pare rau ca nu am luat boxe ovale mari.
Pe Supernova am niste JBL ovale pe spate si se aud super, mult mai bine decat cele de 17.
Diferenta dintre boxele de pe Logan, de 13 pe fata si cele de 17 de pe spate este destul de mica, insa diferenta dintre cele de 17 si boxele ovale JBL de pe Supernova e mare.
Cele ovale chiar merita, chiar daca tai tabla Loganului...
Numai bine,
Alex

This post has been edited by salex: 20 Jun 2007, 14:00


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asus
post 20 Jun 2007, 16:51
Post #156


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 20 July 05




QUOTE(router @ 20 Jun 2007, 13:03)
treaba cu 2 OHMI de la Infinity si JBL se poate contracara foarte simplu.

Impedanta boxei de fapt la intrarea in player este mai mult de 4 ohmi deoarece apare si cea a firului si asftel nu riscati sa stricati Playerul chit ca boxa e doar pe 2 ohmi.
*




ai pus tu un multimetru sa masori impedanta? eu am pus. mai ales la difuzoarele fata, unde traseul e scurt, diferentele sunt minore. am spus mai sus, nici GTO-urile nu au chiar 2 ohm. parca 2,4-2,6 ohm. dar la player, impedanta este in jur de 3 ohm. tot sub minimul recomandat de producatorii de playere.


--------------------
dacia Logan Laureat 1.4 iulie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 20 Jun 2007, 18:38
Post #157


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




atunci daca ai masurat inseamna ca ai dreptate dar totusi pentru niste ovale pe spate Infinity sau Jbl care se ayud foarte bine si incepand din acest an sunt doar pe 2 ohmi traseul de cablu pana in spate se poate lungii si cred ca ajungem undeva la 4 ohmi

cred


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asus
post 20 Jun 2007, 19:43
Post #158


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 20 July 05




pai daca ajungi la 4 ohm....ai mai avea ceva de castigat? nu mai bine iei difuzoare pe 4 ohm si gata. in alta ordine de idei, daca//cablajul ar avea o impedanta asa mare, ar fi grav. s-ar duce naibii si putina putere de care dispune un player. ar insemna ca la difuzoare de 4 ohm, sa avem o impedanta de 6 ohm...
oricum, concluzia e alta. producatorii in cauza (infinity si JBL), satui probabil de concluzii de genul: am pus ovale JBL de 100W rms si suna ca naiba de slab, au scos aceste serii pe 2 ohm special pentru a forta clientul sa le ofere si o amplificare corespunzatoare, cu care produsele lor sa-si arate adevarata valoare. cand cumperi coaxiale de la 2 mil in sus, sau sisteme de la 3-4 mil in sus, trebuie sa fi constient ca vor si o amplificare pe masura (in marea majoritate a cazurilor), si nu-si vor arata valoarea miscate de 15-25W ai player-elor.
DAR, pentru a nu-i pierde din randul clientelei pe X si Y care nu au cunostinte prea multe in domeniu, au venit cu "intelepta" precizare ca difuzoarele lor se impaca bine cu playerele, desi toti producatorii de playere contrazic acest lucru. Ce-au facut baietii? au impuscat mai multi iepuri deodata. pe de o parte, i-au "invatat" pe cei cu ceva cunostinte in domeniu cum sa scoata adevarata valoare a produselor lor la lumina, dar nu i-au pierdut nici pe cei care habar n-au si cumpara astfel de difuzoare pentru player. marketing...pur marketing.


--------------------
dacia Logan Laureat 1.4 iulie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_micescu
post 31 Jul 2007, 14:05
Post #159


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 12 April 07




Sautare lume, eu m-am hotarat pe Blaupunkt am deja un MP3 player instalat pe vechile boxe de la Laureate, dar acum vreau sa imi iau si niste boxe blaupunkt, pe spate un THx 693 de 6"x9" si pe fata THx 172 de 16,5 cm!
Ce ziceti? Eu as vrea sa le instalez pe cele ovale dar drept pe spate se poate? si nu stiu cum o sa se auda fara un amplificator, deocambata am sa incerc fara ramane de vazut!

P.S. Am sa le instalez eu de mana mea biggrin.gif si ma gandeam poate sa ii schimb si conductorii?? huh.gif

31 Jul 2007, 14:14:
A si inca ceva fratilor, eu iau toate aste dupa be-loud mi se par de incredere cu toate ca nu am mai luat, si am mai vazut la ei ceva produse pentru insonorizare dar multe sunt scumpe pentru cele 4 boxe ce imi recomndati din ce au iei la un pret bun!

Asta numai daca ati probat nu vreau sa pun degeaba multam!!!
excl.gif

This post has been edited by alex_micescu: 31 Jul 2007, 14:14


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnenberg
post 5 Sep 2007, 12:49
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 11 June 06
From: Oradea




Howdy!

Long time no reply...smile.gif ultima data v-am scris de accidentul meu cu Loganul Pref 2005 1.4. Insa de atunci am dat-o pe aia si am luat un Laureate 2007 tot 1.4. Tot multumit tot nu as fi luat alta masina desi aveam bani eu nu am de gand sa ma despart de fenomenul Logan. smile.gif Dar sa fiu on topic vroiam sa va spun ca SE POT monta difuzoare de 8" (20cm) in spate. Tocmai de 10 minute s-a intamplat la mine. biggrin.gif Ground Zero de 140w rms 20 cm. M-a costat perechea 300 ron (http://www.ground-zero-audio.com/english/04_tf20t.htm ) + montat 20 euro. Per total multumit, singurul inconvenient este stopul central care de la bass se loveste de luneta radmasa.gif .. Voi gasi o metoda de distantare sau ceva de genul..spre seara revin cu poze..HU este un Pioneer 2900 si in usile din fata sunt montate JBL 16.5cm seria CS 60W..Per total e ok insa parca masina cere si tubul de 300 w rms in portbagaj (asa era in preference). Pentru detalii va stau la dispozitie.


--------------------
Dacia Logan Preferance 2006/Laureate 2007 2006 1.4/2007 1.4 - BH29XLY/-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kekeT
post 16 Sep 2007, 12:16
Post #161


Love to burn rubber!


Group: Members
Posts: 31
Joined: 11 August 06
From: Galati




Bun mistho alegere pe spate dar u ai zis ca s-au potrivit.....au intrat fara sa indoi buza la tabla sau fara sa dai alte gauri?.....


--------------------
Dacia Logan 2006/ Ambition - GL-58-NLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gxg86
post 16 Sep 2007, 15:31
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 29 April 07




Pune si cateva poze cu boxele montate.


--------------------
DACIA LOGAN ABS Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sbt
post 5 Apr 2008, 22:57
Post #163


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 5 April 08




Salut ,tot citesc pe aici de boxe ,o intrebare daca s-a mai pus inseamna ca am omis,cat duce radio Cd Blaunpunkt original de pe laureate plus??
Aveti idee?


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4 2008 - DJ-83-SBT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andee
post 6 Apr 2008, 10:36
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 22 September 05
From: Bucuresti




Dupa lungi asteptari in sfarsit am si eu sunet pe masina rolleyes.gif ! "lungi asteptari" pentru ca mi-am montat tot singur si nu am avut timp sa ma ocup de ele. Difuzoarele pe masina sunt toate 4 hertz dieci de 13cm, pe fata sistem si pe spate coaxiale, iar cdplayer-ul pioneer deh 4700mp. M-am chinuit ceva ca n-am avut cabluri trase in spate (am scos scaunul dreapta si cu o sarma dura am reusit sa trag cablurile pe sub mocheta pana in portbagaj blush.gif ) dar macar nu se vede absolut nimic. Pe fata am reusit sa montez difuzorul,tweeterul si crossover-le fara sa dau fata de usa jos. Cu cdplayerul am avut emotii dupa montaj, nu-mi mai indica km/h , dar am unit cele 2 fire verzi de pe mufa iso a masinii si e ok. Apropo, daca stie sa-mi spuna si mie cineva de la ce sunt firele alea 2 si de ce trec prin radioul masinii , ii sunt recunoscator! In rest...se aude foarte frumos, spre surprinderea mea nu zbarnaie nimic asa cum ma speriau multi. O sa pun si niste poze cu ele cand am timp sa le fac. Ma bate gandul la un sub micutz, doar cat sa compenseze putin bass-ul, dar nu stiu daca se merita dry.gif


--------------------
dacia logan 2005 - B 42 ZKI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 29 May 2008, 21:09
Post #165


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




cum scot capacele alea de la boxe de uzina ?


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b3ny
post 24 Jun 2008, 15:41
Post #166


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 23 February 08
From: Dr. Tr. Severin




salutare
ieri am fost si eu la service sa imi monteze si mie un mp3 player si 4 difuzoare(am garantie ca ma chinuiam singur sa le montez)
mp3-ul l-au montat,dar au facut gesturi cu difuzoarele ca vezi doamne nu se incadreaza in suportul celor vechi(in fata).
daca scoti si suportul ala in care e boxa din fabrica se incadreaza perfect,trebuie date alte gauri de prindere.rasu' dracu ce imi spune ala mie:
-daca scoti suportul ala si le prinzi in tabla exista riscul sa intre apa cand speli masina si sa le arda asa ca dute cu ele de unde le-ai cumparat si schimbale cu unele cu diametru de 13cm
-si sa sti ca sunt mai bune astea pe care le ai ca sunt blaupunkt!
eu am cumparat pioneer nu stiu exact modelul de 35w fiecare si am dat pe ele 120 lei si tu imi spui de baraitoarele tale!
in spate am ales ovale tot pioneer ,alea a zis ca mi le monteaza doar ca imi trebuie cablu si mufa de aia cu patru iesiri
mp3-u e pioneer DEH 4000UB
toata treaba e ca nu as vrea sa renunt la alea care vreau sa le montez in fata pentru unele mai mici doar ca asa vrea unu de la dacia.
eu zic ca ar arata exact ca la asus


--------------------
Dacia Logan 2006 1.4MPI/Preference - MH 03 SCC
N-ai furat, credeai ca-ti cade mana, da ti-ai taiat-o-n strung
iar acum te bucuri de avantajele vietii de ciung!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 24 Jun 2008, 20:17
Post #167


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




daca vrei sa montezi de 16 cm pe fata, merge numai cu inele distantoare din mdf, din ce am vazut pe-aici.
asta pentru ca boxele sa fie aduse la nivelul fetelor interioare de usi.


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b3ny
post 26 Jun 2008, 11:51
Post #168


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 23 February 08
From: Dr. Tr. Severin




sunt de 17 cm,exista suporti pt ele?
trebuie taiat cam 0.5-1 cm din fata usii


--------------------
Dacia Logan 2006 1.4MPI/Preference - MH 03 SCC
N-ai furat, credeai ca-ti cade mana, da ti-ai taiat-o-n strung
iar acum te bucuri de avantajele vietii de ciung!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 26 Jun 2008, 15:51
Post #169


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




oricum, fara inele de mdf nu le vei putea monta


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b3ny
post 27 Jun 2008, 08:25
Post #170


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 23 February 08
From: Dr. Tr. Severin




poti sa dai mai multe detalii despre inelele alea?
o poza ceva,unde pot sa gasesc.


--------------------
Dacia Logan 2006 1.4MPI/Preference - MH 03 SCC
N-ai furat, credeai ca-ti cade mana, da ti-ai taiat-o-n strung
iar acum te bucuri de avantajele vietii de ciung!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 27 Jun 2008, 10:32
Post #171


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV






--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aicidincolo
post 27 Jun 2008, 19:35
Post #172


in timp ce tu citesti eu ma plimb cu masina !


Group: Members
Posts: 161
Joined: 13 March 05
From: Valcea&Bucuresti




imi spune cineva daca pe ambiance gasesc boxe pe usile din fata? sau macar firele?


--------------------
DACIA LOGAN 2006 - VLxxXXX
chestii de tabla vopsita cu 4 roti care ar trebui sa se invarta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciush
post 27 Jun 2008, 19:50
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 April 08
From: Timisoara, Bocsa




QUOTE(andee @ 6 Apr 2008, 11:36)
daca stie sa-mi spuna si mie cineva de la ce sunt firele alea 2 si de ce trec prin radioul masinii , ii sunt recunoscator!
*




casetofonul stock avea posibilitatea setarii voumului in funtie de viteza masinii
(si asta nou, sigur stie) creste volumul odata cu cresterea vitezei! (cauta in cartea tehnica si seteaza-l)
PS. e un topic pe aici (mi-e lene sa-l caut)


--------------------
dacia logan 1.4 Mpi 2005 laureate - TM 10 ***
Cand ai incercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 28 Jun 2008, 20:00
Post #174


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




loganul din fabrica la mp3 are cumva mufe ISO ?


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b3ny
post 18 Sep 2008, 11:19
Post #175


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 23 February 08
From: Dr. Tr. Severin




dintre cei care si-au montat alte difuzoare in usi si au renuntat la suportii aia de plastic cu diametru de 13,ati avut careva probleme?ma refer daca ajunge apa la difuzoare.


--------------------
Dacia Logan 2006 1.4MPI/Preference - MH 03 SCC
N-ai furat, credeai ca-ti cade mana, da ti-ai taiat-o-n strung
iar acum te bucuri de avantajele vietii de ciung!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 20 Sep 2008, 01:43
Post #176


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




daca renunti la acei suporti de plastic din usi, vei avea nevoie de inele distantoare de mdf, pentru a aduce boxele la nivelul fetei interioare de usa.


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 21 Sep 2008, 20:25
Post #177


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(ciush @ 27 Jun 2008, 19:50)
casetofonul stock avea posibilitatea setarii voumului in funtie de viteza masinii


Avea, dar la Logan nu putea fi activata.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fl7
post 22 Sep 2008, 08:37
Post #178


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 19 June 06
From: Bucuresti




ba da


--------------------
Renault Megane 4 Business 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BV05RAU
post 5 Jan 2009, 23:26
Post #179


Cine se scoala de dimineata e obosit si casca toata ziua


Group: Members
Posts: 62
Joined: 9 September 08
From: Brasov




Salut.Mi-am montat azi boxe pe spate blaupunkt 45wRMS a mers cat a mers si gata nu mai functioneaza nimic.Cred ca s-a bulit cassu>cass-ul sta aprins dar nu scoate nici macar un "psst".ce ma sfatuiti sa fac?imi iau alt HU sau ma duc cu cassul stock la reparat?


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 MPI iunie 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 8 Jan 2009, 20:44
Post #180


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Ai legat corect firele de la HU la difuzoare?


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 09:54
Forum Renault