DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum se anuleaza incuietoarea usii de la sofer?, o explicatie detaliata daca se poate

DaNuTz
post 10 Dec 2004, 04:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 7 November 04
From: Constantza




Am citit pareri pro si contra despre anularea respectivei incuietori! In cazul in care efractia se produce in mod grosolan, respectiv prin spargearea geamurilor masinii cu anumite obiecte(bolovan,caramida,caine vagabond smile.gif) sau ceva de genu) n-ai ce-i face!Soarta! Asta daca nu stai cu 4.6-le pe bloc sa-i dai tupeistului un headshot si sa-l linistesti de tot! In cazul in care hotul incearca o abordare mai finuta sunt de parere ca aceasta anulare ar avea efect(cu conditia ca spargatorul sa nu se enerveze si sa arunce cu un cataroi in masina dupa ce se plictiseste sa incerce)! Daca exista si o alarma cred ca hotul ar sparge un geam (care constituie dovada de efractie si serveste la CASCO) sau ar cauta o masina mai putin securizata! Binenteles el poate intra prin portbagaj pentru ca eu intentionez sa las incuietoarea portbagajului deschisa(ptr eventualitatea busirii inchiderii sau ramanerii fara baterie la masina) dar sincer un hot care patrunde in 4 labe prin portbagaj in timp ce alarma suna e ori inconstient ori incredibil de prost pentru ca risca sa fie prins foarte usor si batut pana la ivirea zorilor( ptr ca eu unu asta as face ptr ca la politie ii dau aia drumu contra unei sume modice...parerea mea)


--------------------
Solentza Rapsodie - CT81DNT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 10 Dec 2004, 09:32
Post #2


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




daca te hotarasti, desfaci capacul interior al usii - atentie la firele difuzoarelor - si vei observa cu usurinta acea tija care e in broasca, pe care o scoti dintr-un capat cu surubelnita, gata. eu zic ca e o chestie buna, nu mai intra nimeni cu speracluri etc. doar cu ranga.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 10 Dec 2004, 13:18
Post #3


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Lol la faza cu AWP-ul!
Eu am anulat numai incuietoarea de la portbagaj, ca deschid din telecomanda, dar la usa cred ca e mai bine sa nu anulezi, ca daca vrea sa fure, fura oricum si mai rau te va durea un geam spart sau o usa indoita. Iar daca deschide finut, cu chei potrivite... e mai bine, la politie stii tu ce trebuie sa faci...
Tu ai sau nu alarma, ca nu se prea intelege?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 10 Dec 2004, 15:52
Post #4


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Parerea mea este sa o lasi asa. Ca daca vede ca nu merge, da cu piatra si tot intra.
Mie mi-a furat CASS-ul, prin intrare cu chei potrivite. Casco, m-a despagubit, fara sa comenteze. A vazut yala fortata si gata. Atunci am cerut la service, sa-mi dea yala noua dar fara s-o monteze, doar sa o anuleze p'aia veche. Si ala de la asigurari mi-a zis, sa stau linistit, daca pe viitor nu vreau sa reclam si geam spart.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 10 Dec 2004, 16:28
Post #5


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




EU am parcat intr-o zi intr-un loc unde au parcat si altii, se pare la o curba de inoarcere la capata de traseu al unui autobus. Masina mea, fiind cea mai in fata, a coborat soferul, cu martori, a scos o cheie din jeb (a se citi buzunar, mama lui de nescolit), si mi-a deschis din prima portiera. mentionez ca eu nu puteam deschide cu cheia mea portierele:) Am ajuns home, am dat jos siguranta aia (tija), si nu mai pot deschide decat din Remote... daca se duce bateria, pot intra (am Nova) prin portbagaj, fara probleme.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 10 Dec 2004, 17:01
Post #6


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Daca faci treaba asta atunci scoate si "tamburusele" de la usi si nu va mai putea sa intre decat printr-un geam spart (destul de riscant).


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaNuTz
post 11 Dec 2004, 13:15
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 7 November 04
From: Constantza




mars....da am alarma...si sunt din Constanta....aici nu e chiar asa plin de ninja.....stau in zona BCR la gara unde este destul de luminat si ma gandesc ca n-ar avea tupeu sa sparga geamu si sa-mi fure mp3 playerul cu alarma urland, d-aia ma gandeam sa anulez incuietoarea aia!
VA multumesc la toti pentru sugestii!


--------------------
Solentza Rapsodie - CT81DNT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 12 Dec 2004, 00:38
Post #8


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Acum, eu unul nu ti-as sugera sa dezactivezi deschiderea cu cheia, ca nu merita. In primul rand se poate intampla ceva cu alarma sau cu inchiderea centralizata si atunci ramai cu ochii in soare ca nu iti vei putea deschide masina decat cu bolovanul in geam. Pe urma, hotul daca nu deschide cu cheia recurge la aceeasi metoda pe care o vei folosi si tu daca te lasa inchiderea centralizata. Tu zici ca archezi intr-o zona decenta, dar asta numai esti acasa. Probabil ca se intampla sa iti lasi masina si rin alte locuri, ca doar de-aia mergi cu ea. Asa ca riscuri sunt tot timpul. Cel mai bine lasi sistemul asa cum e. In caz de Doamne fereste, macar limitezi cumva pagubele si lasi Casco sa se ocupe de toata tarasenia.

La mine nu am folosit niciodata cheia sa deschid usa, decat cand am incercat sa vad daca se poate deschide si cu alta cheie. La ortbagaj mi-am pus actuator, deci as fi utut sa scot tijele. Insa am preferat sa le las la locul lor, tocmai din motvele de mai sus.

Bafta multa si incearca sa-i faci un altfel de tuning masinii, adaugand, nu scotand piese de pe ea. smile.gif


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 10:31
Forum Renault