DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Guvern vs. Parlament...

radian
post 4 Oct 2008, 23:02
Post #1


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Motive de injurat se gasesc destule pentru ambele institutii, dar, totusi ce credti in disputa legata de controversata majorare cu 50% a salariilor profesorilor cine va avea castig de cauza?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 4 Oct 2008, 23:17
Post #2


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Vreau doar sa zic ca imi vine sa vomit cu marirea astea NEJUSTIFICATA economic MAI ALES in momentele astea de haos economic global, cetatenii americani sunt obligati sa preia active nerperformante in valoare de 700 mld $, criza economica se repercuteaza in toata lumea... Economia in Romania e in prag de supraincalzire, inflatie urca si urca, cursul euro explodeaza in contextul acestei crize eonomice SI CE FACE PARLAMENTUL!?! Mareste salariile unei singure categorii de salariati CU 50% ca o masura pura electorala.

Imi vine sa vomit.


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 4 Oct 2008, 23:35
Post #3


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Fiti seriosi ca e manevra asta, eu nu vad sa fie altceva. Sunt de acord sa le dea debutantilor cu 50% mai mult, ca sa aiba si ei interesu' sa devina profesori, si nu distribuitori de cine stie ce produse, dar daca o sa le creasca si profesorilor universitari care si asa au suta de milioane salariu, cu 50% inseamna ca sunt de-a dreptul imbecili.
Daca o ia inflatia pe cai gresite oricum marirea practica o sa fie mai mica, dar si asa, restul raman pe loc, e un motiv de ingrijorare... happy.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 4 Oct 2008, 23:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




QUOTE(radian @ 5 Oct 2008, 01:02)
...cine va avea castig de cauza?
*


N-am idee, dar stiu sigur cine pierde - Romania. Asta e momentul ca toti politicienii care au muls tara in ultimii 4 ani sa-si incordeze muschii, sa faca gura, sa dea pomeni electorale, sa acopere cumva anii de stat degeaba si furat. Si se potriveste al naibii de prost cu perioada in care Europa e intr-o stare de tensiune economica si deja se vad efectele: 1E ~ 4Ron. sad.gif

Regret un singur lucru: ca nu sunt cu 10 ani mai in varsta. As fi emigrat deja cu o decada in urma.

This post has been edited by Thor1983: 4 Oct 2008, 23:44


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 5 Oct 2008, 00:13
Post #5


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Nici nu vreau sa ma gandesc cat castiga un profesor din pregatiri...


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 5 Oct 2008, 07:53
Post #6


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Caragiale a fost un geniu. Personajele creionate de el cu mai bine de un secol in urma sunt printre noi, sunt permanent actuale. A surprins esenta neamului romanesc... Ne pricepem de minune sa ne dam cu stangul in dreptul, sa ne punem singuri piedica. Am ridicat chestia asta la rang de arta...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 5 Oct 2008, 09:44
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




QUOTE(SiloS @ 5 Oct 2008, 01:13)
Nici nu vreau sa ma gandesc cat castiga un profesor din pregatiri...
*


stii de ce cistiga din pregatiri ? pentru ca elevii nu sint interesati sa invete la scoala , sau acasa.


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 5 Oct 2008, 11:20
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.258
Joined: 10 January 05




Sau pentru ca li se preda in asa hal la clasa ca nu inteleg nimic. Sau pentru ca iau 7 la clasa ca au gresit un timp verbal, iar colegul de banca ia 10 in tot 5-8, iar la capacitate 7.


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 5 Oct 2008, 12:33
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




QUOTE(eXtenSion @ 5 Oct 2008, 12:20)
Sau pentru ca li se preda in asa hal la clasa ca nu inteleg nimic. Sau pentru ca iau 7 la clasa ca au gresit un timp verbal, iar colegul de banca ia 10 in tot 5-8, iar la capacitate 7.
*



profesorii care predau in asa fel ca nu se intelege nimic , nici nu ar merita sa ia marire de salariu . sa nu uitam ca o gramada de profesori nu au luat note de trecere la materiile pe care le predau .


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 5 Oct 2008, 20:35
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




eu stiu asa:
-invatamantul are alocate vreo 6 procente din PIB (e adevarat ca pana acum niciodata n-au primit cat aveau alocat, banii dovedindu-se necesari, intotdeauna, in alte parti)
-parlamentul gestioneaza bugetul tarii (decide fiecare cat primeste,iar atunci cand aloca o suma unui anumit sector, specifica si sursele de finantare)
-guvernul este doar executant; parlamentul spune "ia banii aia de acolo si da-i astora", iar guvernul executa

din toata brambureala asta de prin media, eu nu inteleg cum poate guvernul sa atace in justitie decizia parlamentului. daca stie cineva, sa ma lamureasca si pe mine.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 5 Oct 2008, 20:51
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Pana la urma eu nu inteleg de ce ne trebuie noua un parlament?Nu era mai simplu sa adoptam legislatia unei tari pe care o invidiem noi acum.Par'exemplu Suedia!Ambasada Romaniei din Suedia ne trimitea in tara toata legislatia si constitutia Suediei si schimbam la adoptare prin referedum doar cuvintele Suedia cu Romania si gata.Iar pentru orice alte legi ulterioare cate un referendum mic.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 5 Oct 2008, 21:02
Post #12


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




QUOTE(Executron @ 4 Oct 2008, 23:17)
Vreau doar sa zic ca imi vine sa vomit cu marirea astea NEJUSTIFICATA economic MAI ALES in momentele astea de haos economic global, cetatenii americani sunt obligati sa preia active nerperformante in valoare de 700 mld $, criza economica se repercuteaza in toata lumea... Economia in Romania e in prag de supraincalzire, inflatie urca si urca, cursul euro explodeaza in contextul acestei crize eonomice SI CE FACE PARLAMENTUL!?! Mareste salariile unei singure categorii de salariati CU 50% ca o masura pura electorala.

Imi vine sa vomit.
*



tu chiar crezi asta? pai are RO bani? dar daca nu au dat la timp....trebuie sa dea candva....hai sa crestem pretu la :benzina, paine, caldura, electricitate, etc ,dar sa lasam salariile nemarite....e normal? nu
oricum, un profesor debutant are un salariu extrem de mic....nu emrita sa te mai faci profesor.

QUOTE(SiloS @ 5 Oct 2008, 00:13)
Nici nu vreau sa ma gandesc cat castiga un profesor din pregatiri...
*



sa stii....nu ai gandit prea mult. doar unii profesori fac pregatiri(mate, fizica, chimie principale)....romana..si limbi straine.....mai putin...
dar la bietii profi de desen, muzica, sport, etc etc etc nu te gandesti? nu au muncit si ei tot atata timp si poate au avut mai multe rezultate fata de ceilalti? nu merita si ei un salariu decent?
din cauza jurnalistilor, buni de nimic, care pun doar ce vor ei in stiri(adica prostia care ai spus-o tu)

5 Oct 2008, 21:04:
QUOTE(dariusz @ 5 Oct 2008, 12:33)
profesorii care predau in asa fel ca nu se intelege nimic , nici nu ar merita sa ia marire de salariu . sa nu uitam ca o gramada de profesori nu au luat note de trecere la materiile pe care le predau .
*



de acord.....dar vezi de treaba ca sunt si ei pedepsiti intr-un fel...
exista niste merite la profesori..in functie de rezultatele obtinute.....si daca predau prost...nema rezultate...nema merite...nema bani

This post has been edited by cristitranca: 5 Oct 2008, 21:04


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 5 Oct 2008, 21:08
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Daca stau bine si ma gandesc cat cheltuie parlamentul si parlamentarii cu banii astia putem face 365 de referendumuri pe an si macar asa daca ne merge rau ne merge pe mana noastra.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 5 Oct 2008, 21:11
Post #14


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




daca ne gandim concret , e cam greu....te crezi in Atena antica? radmasa.gif


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 5 Oct 2008, 21:32
Post #15


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




Bla,bla...vin alegerile aia e.....praf in ochi......
@Nea Bulan,am vrea noi,dar nu se poate ......
Si stii de ce:pt ca suntem romani si in purul stil romanesc trebuie sa ne carpim,sa ne facem ca muncim,sa ne batem joc si dupa aia sa cersim la ue imprumuturi nerambursabile,sa injuram statul ca nu ne da case pe degeaba,salarii si pensii mari si pt ca suntem saraci.
@ Cristi,aia care predau prost in clasa isi rotunjesc veniturile din meditatii si ii doare la basca de salariu.Dar daca pot lua niste bani in plus fara sa se agite prea tare,de ce nu?Ii doare gura sa strige?
@Radian,n-am eu scoala prea multa si nici n-am citit prea mult din Caragiale,dar ai dreptate 1000%.


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 5 Oct 2008, 21:37
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Mie in Sparta mi-ar fi placut sa traiesc unde se taia raul de la radacina.Cand nastea o femeie veneau soldatii si luau bebelusul de un picior ca sa-l vada daca e sanatos si daca avea cea mai mica malformatie i-l aruncau intr-o prapastie fara regrete.Azi handicapatii din parlament ne rad in nas cu constitutia in mana si ne joaca in copite.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 5 Oct 2008, 21:57
Post #17


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Nu au bani de dat profesorilor pentru ca au ei salariile imense. Daca nu ar exista diferente colosale atunci ar exista banii necesari.
S-au imbogatit destul, eu zic ca ar fi timpul sa mai dea si ceva inapoi.

This post has been edited by giany911: 5 Oct 2008, 21:57


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 6 Oct 2008, 11:18
Post #18


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




profesorii universitari nu au (inca) suta de milioane salariu, insa au peste jumatate.

un debutant ia putin peste 10 milioane. problema e ca un salariat din invatamant nu ia nici macar jumatate din cat ar lua la patron. dezechilibrul asta trebuie sa inceteze daca vrem sa mai avem scoala. pentru ca scoala se degradeaza continuu din cauza scaderii calitatii oamenilor care acced la functii didactice.

salariile profesorilor trebuie marite cu 100%. cel putin. si nu uniform.

inainte sa-mi sariti in cap, va spun ca treaba asta trebuie facuta treptat, si diferentiat.

pentru ca daca o mai tinem asa o sa trebuiasca sa va dati odrasla numai la scoala platita direct din buzunarul vostru (prin scoala inteleg gradinita - universitate).


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 6 Oct 2008, 13:05
Post #19


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(hash @ 6 Oct 2008, 11:18)
... un debutant ia putin peste 10 milioane. problema e ca un salariat din invatamant nu ia nici macar jumatate din cat ar lua la patron...
*



N-as baga mana in foc pentru ce zici tu... Hai sa nu analizam salariile profesorilor dupa salariul debutantilor sau al suplinitorilor. Un profesor de liceu cu doua decenii de experienta in spate, sef de catedra si care preda o norma si jumatate are un salariu brut de 4.500 lei (e vorba de o cunostinta personala) . Nu cred ca sunt foarte multi patroni care sa plateasca astfel de salarii, sau cel putin nu in orasele mai mici. De asemenea, o educatoare, tot cu cca. 2 decenii de vechime in meserie are salariu brut peste 2000 lei. Si, educatoarea, are studii medii, lucreaza 4 ore pe zi si are 4 luni concediu pe an...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 6 Oct 2008, 13:49
Post #20


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(bulan @ 5 Oct 2008, 22:08)
Daca stau bine si ma gandesc cat cheltuie parlamentul si parlamentarii cu banii astia putem face 365 de referendumuri pe an si macar asa daca ne merge rau ne merge pe mana noastra.
*


Voi aveti impresia ca poporul asta e asa initiat incat sa poata decida ceva? Nici vorba. Ma uitam la cate unii cum sustineau votul uninominal fara macar sa se fi documentat ce inseamna, cate sisteme de vot exista si mai ales regula de formare a grupurilor parlamentare. Dar in prostia lor sustineau votul uninominal. La fel cu forma de organizare a statului: care mai de care republica parlamentara, prezidentiala, semiparlamentara fara macar sa se documenteze. O sustineau pentru ca aparuse vreun maimutoi pe la televizor care dadea bine chiar daca ei nu se documentasera.

This post has been edited by ionutctn: 6 Oct 2008, 13:50


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 6 Oct 2008, 14:01
Post #21


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Un debutant ia 7-8 milioane, stiu asta pentru ca mama mea e cadru didactic si am si un var cadru didactic.
Daca se doreste ca pe viitor sa mai fie ceva de capul invatamantului nostru trebuie ca in invatamant sa fie atrase persoane capabile. Momentan cei care nu gasesc altceva si sunt slab pregatiti se "resemneaza" cu un post in invatamant. Invatamantul e prioritate nationala, urmatoarele generatii depind de ce se va face acum.
Exemple cu angajati incompetenti, corupti, etc sunt si in invatamant si in alte domenii.
Personal consider ca daca salariile nu se maresc nimeni nu o sa mai fie atras de meseria asta. Trebuie sa fie concurenta, multe persoane care sa caute o slujba in invatamant si sa se aleaga elita.

Nu stiu daca sunt bani suficienti sau nu, insa parca prea usor s-a dictat 'din pix' marirea asta. Si pe langa asta s-a votat marirea cu 60% a pensiilor plarlamentarilor, si s-a dispus ca pensia sa fie si pentru urmasi (sotii, copii) si sa fie luata in paralel cu alte avantaje financiare.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 6 Oct 2008, 15:13
Post #22


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




QUOTE(radian @ 6 Oct 2008, 13:05)
N-as baga mana in foc pentru ce zici tu... Hai sa nu analizam salariile profesorilor dupa salariul debutantilor sau al suplinitorilor. Un profesor de liceu cu doua decenii de experienta in spate, sef de catedra si care preda o norma si jumatate are un salariu brut de 4.500 lei (e vorba de o cunostinta personala) . Nu cred ca sunt foarte multi patroni care sa plateasca astfel de salarii, sau cel putin nu in orasele mai mici. De asemenea, o educatoare, tot cu cca. 2 decenii de vechime in meserie are salariu brut peste 2000 lei. Si, educatoarea, are studii medii, lucreaza 4 ore pe zi si are 4 luni concediu pe an...
*


poate mediteaza peste masura sau are 2 norme intregi.

profesori cu gr didactic I,30 ani de munca, cu diploga Gh Lazar clasa I(distinctia maxima la un profesor), cu rezultate f bune la olimpiade, la stat nu are mai mult de 2500 ron.....daca scazi impozitele..are cam 2000....cunostinte personale f apropiate.....


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 6 Oct 2008, 15:54
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Sotia are 920 lei salar in mana, cu aproape 10 ani vechi si gradul 2 ( a terminat aproape toate procedurile pentru gradul 1, mai trebuia sa tina o ora in fata unui inspector sau asa ceva, dar acum trebuie sa o ia de la capat pentru ca a fost in concediu post natal). Salarul urmeaza sa creasca peste cateva luni cand implineste 10 ani vechime, nu stiu cu cat exact.
Nu mi se pare un salar mare, tinand cont ca in afara orelor trebuie pregatite lectiile, corectate lucrarile, cursuri de pregatire pentru bacalaureat , si a avut si elevi la olimpiada. Si in timpul verii trebuie sa mearga pe la scoala, nu mai stiu exact ce perioada - anul asta a fost zilnic de cand ne-am intors din concediu, a lucrat la orar, la corectat lucrarile suplinitorilor, si altele (eliberare diplome parca?!)..
Din pacate foarte putini profesori isi fac datoria in scoli, de ex. sunt profesori de contabilitate care au terminat alte sectii si n-au habar, altii care pur si simplu nu ii intereseaza... De vreo 2 ani este o directoare noua la scoala unde lucreaza sotia, inainte sa fie directoare o tot duceam cu masina noi acasa, se tot plangea ca n-are bani, se mira cum ne permitem una-alta.. Acum are masina noua, si fiu-sau, si directorul adjunct. Intre timp s-au titularizat niste cretini care au luat anii anteriori note de 2 si 3 la examene, probabil si asta a fost o sursa de venit. S-au schimbat usile si geamurile care aveau zeci de ani dar aratau foarte bine , si mobilierul de lemn masiv cu mobila de pal si termopane din plastic. Acum si astea trebuie schimbate inapoi cu altele din lemn, din cauza ca e cladire istorica, sau asa ceva.
Din pacate nu cred ca marirea salariilor o sa imbunatateasca calitatea invatamantului. Eventual se vor face magarii mai mari, deoarece tentatia este mai mare ca sunt mai multi bani.

LE: Am vrut sa mai adaug niste lucruri despre cum merg lucrurile in scoala dar deja mi-e si sila sa ma gandesc..

This post has been edited by testike: 6 Oct 2008, 16:09


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 6 Oct 2008, 16:31
Post #24


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(cristitranca @ 6 Oct 2008, 15:13)
poate mediteaza peste masura sau are 2 norme intregi...


*



Mai citeste-mi odata mesajul, am precizat clar conditiile. Nu da meditatii.

Pacat ca in toata mizeria asta pre-electorala corpul profesoral a fost scos ciuca de bataie.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 6 Oct 2008, 16:40
Post #25


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




vedeti ca unul vb de salariu brut si altul de net, de aici confuzia.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 6 Oct 2008, 17:55
Post #26


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Tot nu iese (scazand impozite, CAS, CASS etc). Oricum, 4500 un prof cu 20 de ani experienta ar fi corect, numai ca NU e asa. Suma reala e 2000-2500. Si inca o chestie - in calitatea sa de mare evazionist fiscal, statul da n-spe mii de sporuri profesorilor, ceea ce duce la dublarea sumei incasate. Salariul insa - ceea ce conteaza la pensie - ramane mic de tot.

Cresterea in mod cert nu e sustenabila si a fost o o bomboana otravita din primul moment. Din pacate, profesorii au picat la mijloc.

This post has been edited by BlaueCorsa: 6 Oct 2008, 17:58


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLP
post 6 Oct 2008, 18:14
Post #27


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




Toata nebunia cu cursul asta la euro e razbunarea lu Isarescu. El a zis doar ca nu e momentul sa facem pomeni electorale, dar noi nu, batman, batman


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 6 Oct 2008, 18:24
Post #28


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Vedeti aici.
Vesiunea 2.6 este actualizata cu noua lege de salarizare(cea care a starnit atata valva), 2.5 este cea inca in vigoare la care se va adauga 9% de la 1. oct. 2008

This post has been edited by vi_escu: 6 Oct 2008, 18:35

Attached File(s)
Attached File  Salarii_v2.6x.xls ( 242k ) Number of downloads: 28
Attached File  Salarii_v2.5.xls ( 155.5k ) Number of downloads: 19


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 6 Oct 2008, 20:07
Post #29


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(BlaueCorsa @ 6 Oct 2008, 17:55)
...Oricum, 4500 un prof cu 20 de ani experienta ar fi corect, numai ca NU e asa..
*



Sau poate ca este... Am zis, sef de catedra, care preda o norma si JUMATATE, adica are la plata cu ora inca 50% in plus (profesor de liceu, 22 de ani vechime in invatamant). Ca fapt divers, respectiva persoana este economist si preda contabiltatea la un liceu de specialitate. Sotul ei are o mica firma, si tot ca fapt divers, este mai rentabil sa platesca contabil sa tina contabilitatea firmei iar ea sa predea ore suplimentare de contabilitate la liceu.

Un director de scoala generala (fara ore suplimentare) are brutul de cca. 3.500 lei, iar un educator sare de 2.000 lei.

E clar ca din invatamant (cel putin din cel preuniversitar) nu faci avere, dar totusi, profesorilor in ultimii 2, 3 ani le-au crescut veniturile considerabil. Actuala lege de majorare cu 50% a salariilor mi se pare complet deplasata. Cu atat mai mult cu cat se refera exclusiv la personalul didactic, desi dintre toate categoriile de bugetari, profesorii sunt printre cei mai bine platiti, evident, facand abstractie de demintari...



--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 6 Oct 2008, 21:34
Post #30


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




eu am profesori in familie..si educatori..si stiu ca au salarii maxim de 2200 ron dupa 30 de ani de lucru....nu stiu daca ce spui tu este adevarat.....eu consider ca sunt baliverne....nu au profesorii atat..sub nicio forma...ma refer la salariul care il ia in mana, nu tampeniile d pe hartie


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:03
Forum Renault