DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

69 Pages « < 64 65 66 67 68 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Audio - Difuzoare, RCAS,RCD, amplif. si altele, tot ce tine de modificari audio Logan

Lord Hades
post 15 Apr 2010, 09:11
Post #1951


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




... pai cred ca o sa fac altfel. Decid intai de unitate audio sa cumpar, o dezbatem si pe forum, si pe urma vad ce difuzoare se potrivesc mai bine.

O intrebare: risc sa ard difuzoarele existente rapid si usor daca pun un cd player mai puternic? Evident ca nu o sa dau la nivelul maxim de putere, ci la unul mediu (in cel mai rau caz).

Deocamdata trebuie sa decid ce buget sa aloc pt treaba asta, si pe urma studiez piata.

Respecte smile.gif


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Apr 2010, 10:02
Post #1952


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(Lord Hades @ 14 Apr 2010, 14:37)
o recomandare rapida as dori din partea celor experimentati. Vreau sa inlocuiesc, pentru inceput, 2 din cele 4 difuzoare originale. In principiu, cu cat mai putine modificari. Voi obtine un efect sesizabil, sau trebuie sa inlocuiesc mai intai cd-playerul (momentat e cel original fara mp3). Daca inlocuiesc CD playerul original, cu unul mai puternic, risc sa ard difuzoarele existente? sunt de 15W (cel putin asa scrie pe ele).

Rezum: difuzoare pt fata / spate fara modificari si/sau inlocuire cd-player (cu eventuale recomandari).

Multumiri.
*



Difuzoare:

Cea mai mare diferenta o vei obtine schimband (pentru inceput) difuzoarele fata. Cel mai bine ar fi sa pui componente(tweeter+woofer - pe fata). Eu am ramas la dimensiunea de 13cm pe fata si am trecut la 16,5 pe spate. Tweeterele le-am pus in dreptul oglinzilor laterale, acolo unde este maneta la modelele fara reglaj electric. Se gasesc o gramada de produse ok intr-o gama de pret mai mult decat decenta(recomand producatori specializati pe auto, nu Sony etc...) .
Pe spate pui coaxiale.

Player:

Daca schimbi intai playerul vei simti o diferenta mare fata de pocnitoarea stock(daca il ai pe cel produs de Blaupunkt...Daca il ai pe cel de la Philips diferenta va fi mai mica dar va fi oricum..). Atata timp cat pastrezi volumul in limite rezonabile nu vei pune difuzoarele standard in pericol. Ele au intr-adevar 15w RMS. Playerele au intre 19-22W RMS pe canal in general, deci atata timp cat nu depasesti 60-70% din plaja de volum totul va fi ok. Pentru usurinta in utilizare ar trebui sa iei un player care sa aiba neaparat USB sau card reader ... Ca producatori ar fi Alpine/Pioneer/Clarion. Si JVC are produse ok la preturi mici.

This post has been edited by PaulT: 15 Apr 2010, 10:31


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 8 Feb 2011, 13:55
Post #1953


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




mda,m am hotarat sa mai bag si eu ceva banuti in trotineta si mi as dori cam asa:

1.insonorizare usi:pentru inceput le voi face decat pe cele fata.fiind un domeniu total nou pentru mine astept sfaturi mura'n gura cum se face-materiale,procedura etc,nu de alta dar m as risca eu sa o fac....
2.amplificare boxe:pe masina am kitul de la pioneer,special pentru reno.nu vreau sa schimb HU,vreau doar sa amplific aceste boxe.Ce statii ,de preferat tot Pioneer(am eu o pasarica cu amplificarea din aceeasi gama) imi recomandati?


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvy_zeus
post 8 Feb 2011, 16:31
Post #1954


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 18 May 10




1.

Recomandarea mea este urmatoare :
Un strat de : http://www.caraudioshop.ro/material-insono...d-door-solution
Si un strat de : http://www.caraudioshop.ro/material-insonorizant-stp-ak15 ( poti sa folosesti o folie pe usa )

2.

nu-ti recomand sa instalezi un amplificator pentru difuzoare si sa folosesti ca sursa unitatea de fabrica . playerul original nu are iesiri RCA pentru amplificator si o sa fie nevoie de un adaptor de nivel care scade calitatea .

Recomandarea mea este sa-ti achizitionezi un player ( Pioneer daca tot esti fan ) cu 3 iesiri RCA ( fata + spate + subwoofer ) si dupa asta sa amplfici difuzoarele.


--------------------
Daci Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 8 Feb 2011, 16:38
Post #1955


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




multumesc pentru punctul 1.

pentru punctul 2:nu vreau sa schimb HU din motive estetice,in primul rand.
dupa parerea mea,orice ai pune in bordul meganeului aftermarket ar da ca nuca in perete.stiu ca nu exista iesiri RCA si ca mi va trebui un adaptor high-low,nu ma intereseaza decat o statie de amplificare Pioneer(nu sunt fan dar boxele sunt Pioneer TSQ131C si TS-E1396 asa ca vreau ca si amplificatorul sa fie Pioneer)

multmesc!


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliosha
post 17 Feb 2011, 14:30
Post #1956


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 14 December 09
From: arges




sa traiti domnilor! apelez la ajutorul vostru in urmatoarea problema: am un player LG lac7900rn si as vrea sa ii atasez o telecomanda de volan. am cautat ceva timp insa nu am gasit mai nimic. daca aveti ceva sfaturi va multumesc.


--------------------
Renault Megane 2.2 CC 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 17 Feb 2011, 17:49
Post #1957


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




Va salut. As dori sa imbunatatesc partea de sunet in masina (logan). Pentru inceput am cumparat player...

O fi bun sau nu... cam cu asta trebuie sa defilez, daca nu cumva imi spuneti clar ca nu e bun de nimic si o sa il schimb. smile.gif

Ce as dori sa fac... pe fata as dori sa montez difuzoare de 16,5" in usi si tweetere la oglinzi (electrice), iar pe spate la fel de 16 sau 16,5 cu decupare de tabla.

Am nevoie de recomandari privind difurile, model link etc .... cu mentiunea ca as dori sa ma incadrez in 7-800 lei.

Daca exista pe forum persoane care se pricep la asa ceva si vor sa faca un ban, va rog sa mi dati PM.

Multumesc

This post has been edited by kissfm: 17 Feb 2011, 17:50


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmnrazvan
post 19 Feb 2011, 17:11
Post #1958


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 3 October 10




Am si eu un Mp3 Sony ( http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...NY/MEX-BT3600U/ ) , poate sa ma ajute cineva cu o configuratie de boxe + tweetere la o laguna 2? Ce am acum pe ea se aude cam prost, distorsioneaza, parca crapa boxele... eventual sa cumpar si un amplificator?! Astept configuratia voastra pt acel mp3 . Merci frumos


--------------------
Renault Laguna 2 2004 1.9 120cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 22 Feb 2011, 01:19
Post #1959


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(cmnrazvan @ 19 Feb 2011, 17:11)
Am si eu un Mp3 Sony ( http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...NY/MEX-BT3600U/ ) , poate sa ma ajute cineva cu o configuratie de boxe + tweetere la o laguna 2? Ce am acum pe ea se aude cam prost, distorsioneaza, parca crapa boxele... eventual sa cumpar si un amplificator?! Astept configuratia voastra pt acel mp3 . Merci frumos
*



Cel mai important este sa spui in ce buget vrei sa te incadrezi...


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petru.Ganuteanu
post 28 Feb 2011, 17:08
Post #1960


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 February 11




Salutare, am Dacia Logan, as dori sa-mi instalez un sistem audio puternic. Daca puteti sa-mi recomandati niste branduri sau vre-o locatie unde as putea sa ma consult


--------------------
Dacia Sandero Dacia Sandero Dacia Sandero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvy_zeus
post 1 Mar 2011, 13:59
Post #1961


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 18 May 10




Exista multe variante si multe magazine unde poti obtine diferite recomandari ...

Raspunde la urmatoarele intrebari si o sa-ti caut o configuratie:

1. In ce buget vrei sa te incadrezi?
2. Ce vrei sa schimbi ? (boxe fata , boxe fata / spate , player )
3. Vrei sa pui si subwoofer ?
4. Esti dispus sa decupezi in spate pentru a instala boxe ovale ?



--------------------
Daci Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petru.Ganuteanu
post 2 Mar 2011, 16:58
Post #1962


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 February 11




Pai bugetul e cam de 40-50 milioane, vreau sa schimb boxele din fata, spate, sa le trag prin amplificator, fara subwoofer. Am ascultat masina unui prieten care avea instalat DLS, am ramas mai mult decat surprins, dar as vrea sa stiu si parerea altora. Va multumesc.


--------------------
Dacia Sandero Dacia Sandero Dacia Sandero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 3 Mar 2011, 00:16
Post #1963


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(Petru.Ganuteanu @ 2 Mar 2011, 16:58)
Pai bugetul e cam de 40-50 milioane, vreau sa schimb boxele din fata, spate, sa le trag prin amplificator, fara subwoofer. Am ascultat masina unui prieten care avea instalat DLS, am ramas mai mult decat surprins, dar as vrea sa stiu si parerea altora. Va multumesc.
*



Orice ai vrea sa iti cumperi trebuie sa tii cont de anumiti pasi care trebuie facuti in alcatuirea oricarui sistem:
1) Insonorizarea - Loganul este foarte deficitar la capitolul antifonare iar insonorizarea este esentiala. Ca o comparatie, niste difuzoare de 50 de lei intr-o usa pregatita pot sa sune mult mai bine decat alte difuzoare de 1000 de lei intr-o usa stock.
Daca nu vrei sa iti pui subwoofer poti sa insonorizezi decat usile fata/spate.
2)Ce HU ai pe masina acum? Daca vrei sa iti cumperi unul axeaza-te pe ceva gen Alpine/Pioneer/Clarion si un buget pe care sa-l aloci pentru el sa fie undeva peste 800-900 ron, pentru ca pana in aceasta suma toate sunt playere entry si nu ofera mare lucru. Uita-te sa aiba cel putin 2 iesiri RCA cu 4v pe iesire, filtre HPF/LPH...
3)Amplificatorul - aici sunt foarte multe optiuni si firme (daca esti din Bucuresti esti avantajat ca poti sa si asculti multe la firme audio specializate)
4)Difuzoarele - aici poti sa te uiti dupa firme gen Helix,Focal,Hertz,DLS, dar oricare din firme ai alege, sa-ti pui pe fata sistem (midbasi+tweetere).
Parerea mea este ca difuzoarele spate sa fie ultimul lucru la care sa te gandesti, adica acelea sunt cam cele mai neimportante intr-un sistem deoarece sunetul trebuie sa vina din fata si nu din spate(eu unul am renuntat de mult la ele si sunt mai mult decat multumit).
Mai bine, decat sa asculti 1,2 sfaturi care le primesti aici, mai bine informeaza-te de pe site-urile specializate car-audio ca sigur o sa afli mult mai multe informatii!
Toate cele bune!

This post has been edited by cynegeticos: 3 Mar 2011, 00:18


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petru.Ganuteanu
post 3 Mar 2011, 13:27
Post #1964


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 February 11




Va multumesc pentru sfaturi, o ultima parere as vrea sa stiu, ce credeti despre boxele si amplificatorul de mai jos:
http://dlsshop.ro/produs/149
http://dlsshop.ro/produs/72
Va multumesc anticipat


--------------------
Dacia Sandero Dacia Sandero Dacia Sandero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvy_zeus
post 3 Mar 2011, 14:00
Post #1965


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 18 May 10




Nu prea stiu ce sa zic de combinatia asta ...

Hai sa-ti zic ce sistem as instala eu in banii asti:

Player Alpine CDA-117Ri
Amplificator Alpine PDX-F4
Boxe Fata Alpine SPR-17S
Boxe Spate Alpine SPR-69C
Insonorizant STP Gold Bulk Solution

Daca instalezi difuzoare amplificate este foarte important sa insonorizezi usa pentru a elimina distorsiunile.



--------------------
Daci Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 3 Mar 2011, 23:18
Post #1966


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(Petru.Ganuteanu @ 3 Mar 2011, 13:27)
Va multumesc pentru sfaturi, o ultima parere as vrea sa stiu, ce credeti despre boxele si amplificatorul de mai jos:
http://dlsshop.ro/produs/149
http://dlsshop.ro/produs/72
Va multumesc anticipat
*




Poti sa incerci si varianta asta de statie http://dlsshop.ro/produs/95. Are review-uri foarte bune si este un amplificator care isi merita toti banii.
L-am auzit amplificand niste difuzoare DLS MS6A (daca mai gasesti undeva pe stock cumpara-le fara ezitare) si rezultatul era uimitor.
Uite un filmulet cu difurile MS6A in actiune:

Inca o data te iti spun, uita de difurile spate, chiar nu o sa le simti lipsa...
Uite-te si la sistemele de aici, poate vreunu se potriveste cu cerintele tale:
http://www.be-loud.ro/forum/prezentari-sisteme-f12.html
Toate cele bune!


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petru.Ganuteanu
post 7 Mar 2011, 15:54
Post #1967


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 February 11




Am Ascultat DLS pe un logan, http://dlsshop.ro/produs/70 , sunt cele mai tare 100 % raman pe DLS. Va multumesc tuturor.


--------------------
Dacia Sandero Dacia Sandero Dacia Sandero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nr1_gogon_1979
post 21 May 2011, 15:31
Post #1968


MEMBRUL


Group: Members
Posts: 729
Joined: 22 August 08
From: Bucuresti: Floreasca & Muncii




stie cineva care este diferenta intre

http://www.car-sound.ro/mp3-player-auto/cd...e/ida-x313.html

si

http://www.car-sound.ro/mp3-player-auto/cd...e/ida-x305.html


???


ma intereseaza daca se merita diferenta de pret.Momentan pe masina sunt inlocuite difuzoarele de fabrica cu niste Mac-uri si as vrea sa-mi pun un subwoofer+statie si sa inlocuiesc cd-ul de fabrica si oscilez intre astea doua sau intre cele de mai sus si asta:

http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...eer/MVH-8300BT/


partea urata la alpine este ca pt bluetooth mai trebuie sa cumpar un adaptor sau ceva de genu si mai costa si ala vreo 5 mil pe cand pioneer-ul i-l are incorporat si mai are si usb-ul frontal,nu mai trebuie sa bag cablul prin bord ca la alpine...
sunt intr-o mare dilema,poate ma ajuta cineva care este in domeniu cu un sfat
multumesc





21 May 2011, 15:55:
asta merge pus pe megane 2.2 ???


http://www.pioneer.eu/eur/products/25/121/...80BT/index.html

This post has been edited by nr1_gogon_1979: 21 May 2011, 15:55


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2007
Dacia 1310 TX/1989
Renault Laguna I RN/1994
Chrysler 300c /2010
Mercedes E280 CDI 4Matic /2009
Mercedes C200 diesel /1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Abazel
post 26 Jul 2011, 23:15
Post #1969


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 September 10




Salutare tuturor! As dori sa stiu daca se pot pune aceste difuzoare intr-un Logan Preference PH2. Acestea in fata - http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...olution_X_13.2/ . Acestea in spate - http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Coustic/CX653/ . Nu vreau ceva deocheat, vreau cat de cat sa fie ok, peste cele stock si sa sune cat mai bine in ~150 de RON perechea. De asemenea as dori sa stiu cum pot face in cazul unui buget limitat - merg okay pe Blaupunkt-ul stock (stiu ca nu va scoate in veci ~40W) sau trebuie amp? Daca da, imi puteti da o sugestie low cost (~200 RON)? Sau trebuie neaparat scapat de CDPlayer-ul stock si pun unul ok...asta ar merge ( http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...ONY/CDX-GT440u/ ) ? Daca nu, va rog o sugestie. Sper ca nu v-am plictisit cu "pretentiile" mele. biggrin.gif Va multumesc anticipat! smile.gif Seara buna!

This post has been edited by Abazel: 26 Jul 2011, 23:44


--------------------
Dacia 1410 1994 - IS 02 VBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bella
post 18 Oct 2011, 13:02
Post #1970


TRACTORIST INCEPATOR


Group: Members
Posts: 322
Joined: 9 June 06




Salutare,

Va rog sa imi spuneti care este cea mai buna alegere in ceea ce priveste boxele la un Logan in conditiile in care vreau sa pastrez HU-ul din fabrica?
Mentionez ca vreau un sunet clar, decent iar ca si buget intre 150 si 250 RON/pereche.

Merci.


--------------------
Logan Laureate 1.5dCi-75Cp 2011 - PH-xx-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 19 Oct 2011, 22:14
Post #1971


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(bella @ 18 Oct 2011, 13:02)
Salutare,

Va rog sa imi spuneti care este cea mai buna alegere in ceea ce priveste boxele la un Logan in conditiile in care vreau sa pastrez HU-ul din fabrica?
Mentionez ca vreau un sunet clar, decent iar ca si buget intre 150 si 250 RON/pereche.

Merci.
*



Cea mai buna alegere trebuie sa iti dai tu seama de ea facand comparatii intre diverse difuzoare, daca ai cum si unde, exact in configuratia ta...
Sunet mai bun ai sa-l obtii dupa ce o sa schimbi player-ul original care este foarte, foarte slab din toate punctele de vedere, ai sa fii uimit ce diferenta este dupa schimbare!
Chiar am ascultat la un Logan difuzoarele stock pe niste usi, cat de cat, insonorizate si puse pe un player Sony 540UI (un player foarte modest) si chiar nu mi-a venit sa cred cat de bine se auzeau "cartoanele" in aceasta configuratie!
Sfatul meu, daca nu ai foarte mari pretentii, este sa schimbi player-ul si apoi sa vezi daca mai trebuie sa schimbi si difuzoarele.


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rs09
post 21 Oct 2011, 07:50
Post #1972


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 22 November 09




Pe fata mergi pe un sistem gen http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...isteme/GTc_542/ si pe spate coaxiale
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...axiale/GTx_662/ daca vrei ceva calitate schimba hu-ul.


--------------------
renault symbol 1.4 8v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 26 Nov 2011, 00:37
Post #1973


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Vin si eu sa cer o mana de ajutor. Am fost rugat - de catre o persoana de sex feminin - sa ii recomand "ceva" pentru "muzica mai tare" in masina. Masina - un Preferance, fara gauri in polita din spate (modelul cu doua centuri), avand dotarea din fabrica, adica radiocasetofon si difuzoare in usile din fata. Doamna, total atehnica, probabil va apela la un service pentru montaj, deci nu se pune problema de insonorizari si alte bricolaje. Voia sa "muste" asa numita promotie actuala de la Dacia, cea cu Sony CDX G35U la 520 de lei. Am oprit-o, si i-am spus ca-l poate gasi mai ieftin (la Altex e 320 lei), si ca ar trebui sa puna si difuzoare pe spate (m-am gandit la SONY XS-F1327SE), eventual sa le inlocuiasca si pe cele din usi tot cu acest model.

Acum va intreb: in aceste conditii se poate gasi ceva mai bun, cam tot in aceeasi gama de pret si deloc bricolaj?


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 26 Nov 2011, 01:42
Post #1974


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Nu Sony..Mai ales difuzoarele.. In rest, recomandari sunt destule deja.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 26 Nov 2011, 17:19
Post #1975


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




QUOTE(paul_damian @ 26 Nov 2011, 00:37)
Vin si eu sa cer o mana de ajutor. Am fost rugat - de catre o persoana de sex feminin - sa ii recomand "ceva" pentru "muzica mai tare" in masina. Masina - un Preferance, fara gauri in polita din spate (modelul cu doua centuri), avand dotarea din fabrica, adica radiocasetofon si difuzoare in usile din fata. Doamna, total atehnica, probabil va apela la un service pentru montaj, deci nu se pune problema de insonorizari si alte bricolaje. Voia sa "muste" asa numita promotie actuala de la Dacia, cea cu Sony CDX G35U la 520 de lei. Am oprit-o, si i-am spus ca-l poate gasi mai ieftin (la Altex e 320 lei), si ca ar trebui sa puna si difuzoare pe spate (m-am gandit la SONY XS-F1327SE), eventual sa le inlocuiasca si pe cele din usi tot cu acest model.

Acum va intreb: in aceste conditii se poate gasi ceva mai bun, cam tot in aceeasi gama de pret si deloc bricolaj?
*




Ce buget are disponibil pentru toata treaba?


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 26 Nov 2011, 18:48
Post #1976


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Pai am zis, cam in aceeasi gama de pret. Hai sa zicem un 400 (500?) pentru head-unit, si vreo 150 (200?) pentru fiecare pereche de difuzoare.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 26 Nov 2011, 19:09
Post #1977


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti






--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 27 Nov 2011, 12:18
Post #1978


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Multumesc. O sa termin de (re)citit topicul acesta si apoi voi alege ceva din cele propuse.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cynegeticos
post 27 Nov 2011, 12:40
Post #1979


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 7 December 10
From: Ploiesti




Foarte mare diferenta nu o sa fie daca nu o sa amplifice difuzoarele sau sa faca macar o insonorizare a portierelor...
Pe fata sa incerce sa puna sistem de componente (midbasi+tweetere+filtre) si asa o sa aiba o imbunatatire majora a sunetului atat cantitativ cat si calitativ, ceva gen http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...Dark_Blue_B62c/ care sunt un best-buy in categoria lor. Difuzoarele spate ar trebui sa le cumpere ultimele, asta in cazul dupa ce le monteaza pe cele de pe fata o sa mai simta nevoia si de cele spate. Daca vrea doar galagie atunci sa-si puna si pe spate, dar daca vrea si putina calitate poate sa le lase doar pe cele fata momentan...
Despre playere, in categoria aia de bani nu sunt diferente foarte mari intre ele, iar acele mici diferente pot fi observate doar ascultandu-le pe fiecare in parte pe acelasi sistem...


--------------------
Dacia 1310 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 27 Nov 2011, 13:01
Post #1980


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Afirmatia asta:

"Daca vrea doar galagie atunci sa-si puna si pe spate, dar daca vrea si putina calitate poate sa le lase doar pe cele fata momentan..."

este de bula.. Fara suparare.. Daca spuneai ca este mai important ca setul de componente(cum i-am recomandat si eu cu doua posturi mai sus) puse pe fata sa fie de calitate mai era cum mai era, dar sa spui ca pui difuzoare pe spate doar daca vrei zgomot...Poti renunta la difuzoarele spate in cazul in care optezi pentru un subwoofer.

Iar diferenta dintre "sistemul" audio stock Dacia(mai ales cel cu doar doua difuzoare "dual cone" si mai ales avand in vedere calitatea execrabila a player-elor care echipeaza gama Dacia incepand cu Logan phase 2) si unul aftermarket cu sistem pe fata si coaxiale spate + HU decent este enorma si fara insonorizare usi+portbagaj. Daca se face si insonorizarea (eu unul asa am procedat cu toate masinile pe care le-am avut) saltul dpdv calitate devine chiar spectaculos.
Din postul lui paul_damian eu am inteles ca se doreste pastrarea dimensiunilor originale ale difuzoarelor (13cm).


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69 Pages « < 64 65 66 67 68 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 11:58
Forum Renault