DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tensiometru, Unul ieftin si precis

sddragos
post 11 Jun 2007, 08:46
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




As dori sa cumpar un tensiometru digital (pentru parinti), unul care sa fie destul de precis si nu prea scump. Imi puteti recomanda unul? Am vazut unul (Elta, parca) la 50 RON, cu afisaj digital (sincer, nu stiu cum masoara ca nu avea nicio chestie sa umfli bandajul).
Un sfat din partea cuiva care a mai cumparat mi-ar putea fi folositor.
Multumesc anticipat!


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 11 Jun 2007, 08:55
Post #2


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




Cumpara fara frica.

TEhnologia a avansat , de aceea e asa de ieftin.

Toate au aceleasi componente........chinezesti .

Nu iti face probleme...........


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 11 Jun 2007, 09:00
Post #3


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Cica ar fi mai precise cele care masoara tensiunea arteriala pe brat (deasupra cotului) decat cele care masoara la incheitura mainii.

Poate ne lamureste vreun medic coforumist...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Micutzu_BH
post 11 Jun 2007, 11:18
Post #4


Driving around


Group: Members
Posts: 283
Joined: 11 September 06
From: D'aci ia




Nu sunt medic, dar am avut si eu aceeasi dilema ca si sddragos; am intrebat medicul de familie si cardiologul si nici unu nici altul nu mi-a recomandat tensiometru electronic. Au zis ca ori invat sa-l utilizez pe cel clasic ori merg zilnic la o asistenta sau cineva cu pregatire medicala sa-si ia tensiunea. mai departe tu decizi daca cumperi sau nu.


--------------------
Dacia Logan Ambition - 2005
Este mai bine sa dezbati o intrebare fara sa o rezolvi, decat sa o rezolvi fara a o dezbate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 11 Jun 2007, 11:25
Post #5


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




nu recomand tensiometrele electronice care se plaseaza la incheietura mainii
sunt imprecise, cele (de acest tip) care sunt cat de cat precise au si preturi pe masura
in concluzie cel clasic e recomandat sau unul ca cel din linkul de mai jos
http://www.farmaline.ro/specialitati.php?c...a068=1241712795


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 11 Jun 2007, 12:09
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




http://www.medco.ro/

Vezi la adresa asta sde mai sus. E fals ca toate sunt la fel. Pe ala de 50 RON arunci banii degeaba. Omron e de pe la 250 in sus, dar au aceiasi calitate idiferent unde sunt facute. Eu am cumparat la 250 RON (aveau si o oferta). Neaparat sa fie de brat. Gandeste-te ca nu cumperi un aparat de radio de doi lei pe care il arunci fara nici o jena daca nu e bun. Problema e ca trebuie sa ai incredere in ceea ce indica.


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 11 Jun 2007, 12:32
Post #7


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




OMRON cu masurare pe brat am luat acum un an de zile de la Selgros cu 200 RON.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 11 Jun 2007, 12:38
Post #8


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




QUOTE(autom @ 11 Jun 2007, 08:55)
Cumpara fara frica.

TEhnologia a avansat , de aceea e asa de ieftin.

Toate au aceleasi componente........chinezesti .

Nu iti face probleme...........
*




Ma refeream la cele pana la un milion de lei vechi / no name/ facute pe vapor. Sunt aparate indicatoare nu de masura. E valabil si pentru alte echipamente de masura (multimetre, etc).

Normal ca cele facute de OMRON sunt mult mai precise si poti avea incredere in ele.

Scuze de confuzia creata.


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tibi_
post 11 Jun 2007, 12:42
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 26 November 06




Am cautat si eu in urma cu ceva timp aparate de masurat tensiunea pt bunici si din informatiile aflate pot sa iti spun:
1.Sa fie un tensiometru de brat neaparat fiindca sunt mult mai precise
2.Ar fi preferabil in opinia mea unul semiautomat adica il umflii tu cu pompita fiindca durata de viata a bateriilor e de cateva zeci de ori mai mare, deoarece in timpul umflarii se consuma foarte multa energie din baterii daca alegi unul automat
3.Sa fie aprobat de ministeru sanatatii (cred) ca sa ai un grad mai mare de siguranta mai mare ca e un produs care isi face treaba corespunzator
4.mai jos un exemplu de astfel de aparat de pe site-ul de mai sus

exemplu aparate omron

This post has been edited by Tibi_: 11 Jun 2007, 12:44


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 11 Jun 2007, 12:46
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(Tibi_ @ 11 Jun 2007, 13:42)
2.Ar fi preferabil in opinia mea unul semiautomat adica il umflii tu cu pompita fiindca durata de viata a bateriilor e de cateva zeci de ori mai mare, deoarece in timpul umflarii se consuma foarte multa energie din baterii daca alegi unul automat

Eu am luat automat si mi-au spus ca bateriile (alkaline) tin cel putin 3 luni si inclin sa cred ca asa este deoarece au trecut deja doua luni si sunt ok (asta la folosire de cca 3-4 ori pe zi). Mai mult la alea cu pompita mi sa spus ca trebuie sa ai ceva expierenta in efectuarea masuratorii la fel ca si cu cele analogice...


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonutz84
post 11 Jun 2007, 13:26
Post #11


never stop thinking...


Group: Members
Posts: 160
Joined: 6 May 04
From: Iasi




Eu am si un tensiometru digital care se pune la incheietura mainii si unul clasic si daca ala digital il folosesti corect respecti pozitia mainii arata aceasi tensiune ca si cel clasic cu mici diferente +-! din cate am citit cele mai precise sunt cele manuale cu afisaj cu coloana de mercur apoi cele digitale cu umflare pe brat si cele normale si apoi astea de incheietura care sunt pe piata! eu am dat 60 ron din selgros! Cel mai important la un astfel de aparat e sa respecti pozitionare corecta ca de nu degeaba iti iei tensiunea ca o sa te sperii si o sa te duci la spital!! wacko.gif


--------------------
Opel Astra 1.6 twinport 2006 - IS-07-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 11 Jun 2007, 13:29
Post #12


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Eu am cumparat acum 2 sapt unul de incheietura Bosch de la Carrefour cu 175 RON.
Mama are unul de brat , National adus de mine in urma cu vre-o 6 ani de afara .
Si de cateva ori mi-am luat cu amandoua tensiunea iar diferentele au fost neglijabile , deci....


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tibi_
post 11 Jun 2007, 17:33
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 26 November 06




Din cate am vazut pe net bateriile tin doar de 3-4 ori mai mult (nu de peste 10 ori cum am scris mai sus) la cele semiautomate fata de cele automate.Diferentele dintre aparatele de incheietura si brat din cate am auzit pot fi mai mari la cei hipertensivi, la tensiuni pe la 200 acolo unde si riscul unei erori e mai mare.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 11 Jun 2007, 17:49
Post #14


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.780
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Se mai gasesc cele cu coloana de mercur?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c_brati
post 11 Jun 2007, 23:30
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 23 May 07




pai tensiunea se masoara in mm Hg ,dar asta nu inseamna tensiometrele au mercur in ele


--------------------
dacia berlina 1996 motor1,6 - gj-10-BBB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 12 Jun 2007, 06:35
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Singurul inconvenient este faptul ca nu sunt omologate de nici un organizm medical , fie si local.Aceste tensiometre au doar caracter orientativ , ne fiind recomandat sa ne ghidam dupa asa ceva.Cel mai bine se ia tensiunea cu aparatul clasic , aparat ce este usor de folosit.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonutz84
post 12 Jun 2007, 20:04
Post #17


never stop thinking...


Group: Members
Posts: 160
Joined: 6 May 04
From: Iasi




QUOTE(einstein1984 @ 11 Jun 2007, 17:49)
Se mai gasesc cele cu coloana de mercur?
*



Eu am vazut prin spitale! erau montate pe perete se mai gasesc creca la magazinele de profil medical
QUOTE(c_brati @ 11 Jun 2007, 23:30)
pai tensiunea se masoara in mm Hg ,dar asta nu inseamna tensiometrele au mercur in ele
*


Sunt care au coloana de mercur ca un termometru mai mare!
QUOTE(LemonDemon @ 12 Jun 2007, 06:35)
Singurul inconvenient este faptul ca nu sunt omologate de nici un organizm medical , fie si local.Aceste tensiometre au doar caracter orientativ , ne fiind recomandat sa ne ghidam dupa asa ceva.Cel mai bine se ia tensiunea cu aparatul clasic , aparat ce este usor de folosit.
*


Is mai usor de folosit si mai comode depinde acu de fiecare ce prefera!

This post has been edited by yonutz84: 12 Jun 2007, 20:07

Attached thumbnail(s)
tensiometru.JPG ( Size: 20.98k ) Number of downloads: 14567


--------------------
Opel Astra 1.6 twinport 2006 - IS-07-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Jun 2007, 20:38
Post #18


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.780
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Daca e cu coloana de lichid, e logic ca au mercur in ele. Daca aveau alcool, ar fi avut 1 m inaltime din cauza diferentei de densitate.

This post has been edited by einstein1984: 12 Jun 2007, 20:39


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dana12
post 16 Aug 2007, 19:45
Post #19





Group: Members
Posts: 0
Joined: 16 August 07




Tensiometrul pentru incheietura mainii este facut pentru a observa variatiile de tensiune de la o perioada la alta.
Tensiunea arteriala poate varia datorita mai multor factori, cum ar fi stressul psihic, frica sau momentul zilei cand se face masuratoarea. Tensiunea arteriala este mai scazuta dimineata si creste pana seara. Este mai scazuta vara si mai ridicata iarna.
Tensiunea masurata dimineata sau dupa trezire, dar inaintea micului dejun, este considerata a fi cea mai relevanta. Din acest motiv se recomanda masurarea tensiunii acasa, pentru ca tensiunea in aceasta situatie este cea mai apropiata de cea reala.
Este indicat ca masurarile tensiunii sa fie facute acasa si la intervale regulate. Informatiile astfel obtinute i-ar putea fi de mare folos doctorului intr-un anumit diagnostic sau tratament.
Folosind tensiometrul in mod regulat si notandu-va valorile citite de fiecare data, va puteti tine doctorul la curent cu tendintele tensiunii dvs arteriale.
De retinut este ca tensiometrul de acasa este relevant numai pentru a observa tendintele tensiunii.
In functie de variatiile de tensiune doctorul va stii ce tratament sa recomnade.
Va doresc multa sanatate!


16 Aug 2007, 20:52:
Pretul unui aparat depinde foarte mult de reclama care este inclusa in politica de promovare a marcii. Cu cat o marca este promovata mai mult cu atat mai mult ii creste pretul.
Acelasi aparat poate costa de 2 ori mai mult la o alta firma.
Caracteristicile tehnice ale aparatelor raman la fel.
Ce va determina sa cumparati un produs?
Parerea celorlalti?
Propria cercetare a produsului?
Intre doua produse care stiu sa faca acelasi lucru, dar unul costa dublu fata de celalalt dvs ce alegeti?
Va doresc o alegere inspirata!

This post has been edited by dana12: 16 Aug 2007, 19:52


--------------------
Ford Fiesta 2006 - B51882
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 16 Aug 2007, 20:28
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(dana12 @ 16 Aug 2007, 20:45)
Intre doua produse care stiu sa faca acelasi lucru, dar unul costa dublu fata de celalalt dvs ce alegeti?

Pe ala care costa dublu si e fabricat de o firma consacrata, cand e vorba de aparatura medicala. Pentru o presa de usturoi nu conteaza, o iau pe aia ieftina.


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 17 Aug 2007, 08:34
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(dana12 @ 16 Aug 2007, 19:45)
Intre doua produse care stiu sa faca acelasi lucru, dar unul costa dublu fata de celalalt dvs ce alegeti?
*


Nu as alege ceva noname. Sunt de acord ca o parte din pretul aparatului se regaseste in reclama. Se pare ca Omron ar fi cele mai scumpe. Precizia sau acuratetea este aceeasi la toate. Am cumparat ceva japonez (A&D). M-am uitat si pe site-ul lor. Am vazut ca se vinde si pe Amazon.com. E o garantie mai mare decat la cele noname.
Se spune ca cele de antebrat sunt mai precise. Banuiesc ca si cele care se monteaza pe incheietura mainii ar trebui sa masoare corect din moment ce precizia declarata e aceeasi la toate. Chiar daca difera in punctul masurat (antebrat sau incheietura mainii) se pot face corectii f. usor.

De aici l-am cumparat: http://www.medfarmshop.ro/produse_detalii.php?id=781


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 17 Aug 2007, 10:29
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Cele mai bune sunt cele care se fixeaza pe brat. Afisajul poate fi electronic sau mecanic. Masurarea se face cu ajutorul unui stetoscop(alea ieftine plate pe care si scrie ca sunt pentru TA). E usor de invatat. In principiu se iau ca repere prima si ultima bataie cu intensitate mai mare.Periodic ele trebuiesc etalonate.Exista si scule elctronice bune dar astea de obicei sunt parti a unor monitoare si se folosesc in spitale. La alea electronice daca senzorul nu e pozitionat exact pe artera erorile pot fi mari si uneori popa.gif


Cu stima bion


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 3 Sep 2007, 16:27
Post #23


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Am vazut in Kaufland saptamana trecuta - tensiometru pentru incheietura mainii - la 39.99 lei noi. La pretul acesta chiar merita.
E evident ca nu faci cu el super precizie. Insa nici nu intentionam asta. Asa ca isi face banii. Nu fac tratament cardiac dupa valorile pe care le arata, deci o abatere de 5% sau 10% nu e asa de importanta pentru mine. Imi era lene sa masor pulsul asa direct, mai bine cu aparatul acesta.



--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 3 Sep 2007, 17:35
Post #24


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Cele mai precise sunt intr-adevar cele cu mercur, apoi cele cu manometru mecanic. Cele electronice, cu pompa de aer, menorie, etc nu au o precizie prea buna si mai depinde indicatia si de starea bateriei (la modele ieftine). Problema este ca masurarea tensiunii nu este o treaba chiar atat de simpla, mai ales pentru un batran, mai ales daca o face singur (cu o mana imobilizata in burduful de presiune, cu una actionind pompa, cu "a treia" tinand stetoscopul sau verificand pulsul biggrin.gif ). Erorile de citire cumulate cu efortul pomparii si concetrarea pentru efectuarea masuratorii pot conduce la erori grosolane. Plus ca lipsa de experinta poate duce la o citire eronata mai ales a presiunii sistolice.
In concluzie, va recomand un model electronic din cale existente in reteaua de farmacii.


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 3 Sep 2007, 19:23
Post #25


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




luati o rigla, o verigheta de aur galben si gata tensiometru....Pui rigla cu cifra 0 (zero) la incheietura mainii si rigla in prelungirea antebratului, legi verigheta cu o ata si o plimbi usor in lungul riglei. Verigheta va balansa la tensiunea sistolica si la cea diastolica.... se citesc valorile de pe rigla si.... gata

Acu intre noi fie vorba cele mai bune pentru uzul casnic sunt cele cu pompita si manometru. Singura problema ca trebuie duse la calibrat cam odata pe an....

Suma respectelor, Alydor


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 15 Dec 2008, 20:15
Post #26


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Intre timp si-a mai cumparat cineva tensiometru?
Vreau sa cumpar unul, dar e greu de ales, mai ales daca nu te pricepi deloc.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 15 Dec 2008, 20:24
Post #27


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




mi-am luat eu d'ala ELTA.

pentru un caznic (sa vezi daca esti mort sau viu, sau ma rog, sa incepi sa-ti faci griji pentru sanatate) eu zic ca-i bun. Intr-adevar nu poti lua litera de lege e zice el acolo, dar alternativa e nitel mai greu de utilizat, si cel mai important (cum zicea cineva mai sus) trebuie calibrat regulat! Am si d'ala cu pompita si stetoscop, dar e mai rapid sa-mi iau tensiunea cu prastia chinezeasca wink.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 15 Dec 2008, 20:30
Post #28


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Pt. aia mai ieftin e sa folosesti o oglinda. popa.gif

Vreau sa-l cumpar pt. cineva care chiar are probleme cu motorasul, si nu prea imi permit sa-i bag "chinezaraia" in casa si s-o ia de buna.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baranga
post 15 Dec 2008, 22:07
Post #29


...eu merg cu DACIA iar tu pe jos....


Group: Members
Posts: 888
Joined: 8 February 08
From: Slobozia- IALOMITA




sunt elev anul 3 la postilceala sanitara-asistent medical generalist;recomand un tensiometru(s.n. sfigmanometru) clasic,dar atentie ca nici cele mai scumpe nu sunt etalonate(unele);metoda de masurat TA este simpla:reperezi la plica cotului artera,asezi stetoscopul sub manseta pneumatica,inchizi robinetul de pe pompita de cauciuc ,bagi olivele in urechi si apoi pompezi pana nu se mai aud bataile cardiace;dai usor drumul la robinet si asculti...cand auzi prima bataie acea valoare indicata este presiunea sistlolica,ultima bataie ce o auzi este presiunea diastolica.
atentie cand masurati TA ca "pacientul" sa fie deja in repaus de 10 minute,nu sa urce pe scari pana la etajul 10 si apoi in masurati TA,ca o sa va dea niste valori... radmasa.gif

TA=tensiune arteriala
valori normale : presiunea sistolica:120-130 mmHg
presiunea diastolica:80-85 mmHg

popular spus tensiunea 13 cu 8(de fapt sunt cmHg) tocmai pentru a nu da pacientului senzatia ca are o tensiune mare(cum ar fi sa ii zic unui batranel ca are TA 130 cu 90??? ar face " infart" radmasa.gif


--------------------
Dacia Break 1999 - 1310CL - IL 03 HLE
mi-au sters reputatia;eu o aveam cea mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 16 Dec 2008, 06:48
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(tribunul @ 15 Dec 2008, 20:30)
Vreau sa-l cumpar pt. cineva care chiar are probleme cu motorasul, si nu prea imi permit sa-i bag "chinezaraia" in casa si s-o ia de buna.
*


Daca vrei sa iei electronic, ia Omron, sunt un pic mai scumpe dar ai incredere in ceea ce afiseaza.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 12:05
Forum Renault