DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vopsit (retusat)masina

sola_tdi
post 27 Sep 2007, 14:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 22 April 07




AM sifonat masina intr-o tamponare usoara si acu trebuie sa o repar .CUm procedez ca se vede tabla s-a luat vopseaua si a prins si putina rugina.Mi-am luat tot ce imi trebuie ,kit smirghel ,vopsea spray ,diluant.
EU nu prea styu sa fac dar cred ca asa se procedeaza
-dau cu smirghel ,curat cu diluant ,dau cu grund dau iar cu smirghel curatz cu diluat si dupa aceea dau cu kit astept sa se intareasca il smirgheluiesc si in final dau cu vopseaua spray
CUm prepar kitul cat intarito la cat kit (detalii)


--------------------
dacia 1300 1975
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad toz
post 27 Sep 2007, 14:46
Post #2


fan dacia-reno


Group: Members
Posts: 1.334
Joined: 26 January 07
From: Bucuresti




In primul rand curesti suprafata,dai cu smirghel(P150 - cred ca ar fii cel mai bun).
Dupa dai cu grund,dupa ce sa uscat destul de bine ,il matuiesti.Adica iei smirghel P300 si dai cu apa si cu smirghel.
Acum dai cu kit ,aduci la nivel si finisezi foate bine cu un smirghel P300.
Degresezi cu diluant si la sfarsit aplici vopseaua in straturi subtiri,pentru ca altfel o sa iti curga si se vede oribil.
Ar fii bine sa te inveti un pic cu spray-ul pe o tabla ceva biggrin.gif]


PS : Nu ar fii chiar bine sa dai cu vopseaua direct pe chit,ar trebui sa dai inainte cu spray-chit(sau spriț-chit ,cum io mai zice)

This post has been edited by mad toz: 27 Sep 2007, 14:49


--------------------
Dacia 1310 1998-Berlina Motor 1,6 8v ,72 HP , 125 Nm
2004 Renault 1.9 8v , 120 HP , 300 Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sola_tdi
post 27 Sep 2007, 16:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 22 April 07




Ms mult ,dar nu styu cum sa fac amestecul la kit
intaritor cu kit ,pe ambalaz scrie ca la 100g kit pun 3 intaritor si nu stiu cat inseamna,si cum fac amestecul ,am vazut o data la tv si amesta un tip pe o placa cu in batz kitul ,deci pe mine ma intereseaza proportiile amestecului de kit
de ex la 4 linguri de kit cat intaritor pun ?


--------------------
dacia 1300 1975
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 27 Sep 2007, 21:37
Post #4


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Sa stii ca majoritatea oamenilor prefera sa mearga la service ca sa-si repare masina...mai ales daca nu se pricep.
Daca accidentul nu a fost din vina ta, fugi si fa-ti masina pe asigurarea celuilalt. Daca a fost din vina ta si tii tu neaparat sa o carpesti cu mana ta, cauta un prieten care se pricepe sa iti arate.
Oricum, o lucrare facuta in service (inteleg ca e vorba si de tinichigerie) s-ar putea sa fie mai ieftina decat o lucrare facuta prost de tine si rezolvata apoi in service...

Tot de la tv: "o minge de golf de chit cu un bob de mazare de intaritor"


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sola_tdi
post 27 Sep 2007, 21:46
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 22 April 07




nu am fugit ,accidentul a fost din vina mea am platit o amenda de 75 lei si 3 pt si de masina idividului s-a ocupat asigurarea mea ,doar ca mie politistul a zis ca e julita putin si sa o fac singur , asa ca nu mi-a dat act de constatare
MS de informatie .

This post has been edited by sola_tdi: 27 Sep 2007, 21:49


--------------------
dacia 1300 1975
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 27 Sep 2007, 21:58
Post #6


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Nu am zis ca ai fugit; mai citeste o data.

Trebuia sa-ti dea act de constatare, dar acum asta e.
Daca nu e tabla indoita, nu cred ca ai nevoie de chit. Ar fi util daca ai putea sa pui o poza cu zona afectata.

In principiu ar trebui sa cureti zona de rugina cu un smirghel fin si sa matuiesti vopseaua in jur, degresezi bine zona cu alcool/diluant, dai un strat de grund, apoi vopsea. Vopseaua se da cu spray-ul cam de la 15 cm, avand grija sa nu dai prea mult. Daca dai prea mult si se scurge trebuie sa astepti sa se usuce, apoi sa o iei de la inceput (o matuiesti cu smirghel si dai din nou).
Cauta si tu weeler dealers pe net si studiaza problema! smile.gif


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bejenaru Ionut
post 22 Jan 2008, 21:24
Post #7


Doar membru, atat.


Group: Members
Posts: 708
Joined: 9 December 05
From: Bacau




QUOTE(mad toz @ 27 Sep 2007, 14:46)
Dupa dai cu grund,dupa ce sa uscat destul de bine ,il matuiesti.Adica iei  smirghel P300 si dai cu apa si cu smirghel.
*



Cu ce fel de grund se da cu dintr-ala grena?
Pai ca sa dai cu smirghel pe el trebe sa il dai in zece starturi.


--------------------
Reno Megane 2.1 break 2005, ful opshan, 1.6 16v - Numar de Bacau.
Good things come to those who wait.
Va urma...
"Nimeni nu scapa virgin...viata ne f.te pe toti..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceribros
post 23 Jan 2008, 13:20
Post #8


Obiectele din oglinda sunt mai apropiate decat par


Group: Members
Posts: 285
Joined: 8 January 08




Eu nu as recomanda spray deoarece nu iti mai iese lucioas cum era inainte, mai bine cu pensula daca nu e pe o suprafata mare. Daca are cineva o idee cum faci sa iasa lucios cu spray sa imi spuna si mie deoarece am incercat de n ori si iese mat, am dat si cu lac tot spray si tot la fel a iesit sad.gif

This post has been edited by ceribros: 23 Jan 2008, 13:20


--------------------
Am avut Dacie Berlina 1997
In asteptarea gaurii negre....eu sper totusi sa fie mulatra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 27 Jan 2008, 21:08
Post #9


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




asta sunt si eu curios
cu pasta abraziva apoi cu ceara speciala o merge?


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 27 Jan 2008, 21:17
Post #10


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




am incercat degeaba


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 29 Feb 2008, 18:52
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




in aceasta dilema stau si eu. insa acum aflu ca am facut o prostie.

Aveam mici urme de rugina pe aripi. Am smirgheluit bine, rugina "galbena" nu mai este insa se observa mici imperfectiuni in tabla, si de o culoare inchisa. Am dat cu chit, luat iar la smirghel, la inceput cu 120-180 apoi cu 320, 500 si 1000.

Am incercat sa folosesc apa insa mi se dezintegra smirghelul (p500) asa ca am renuntat.

Am dat cu grund dupa ce am chituit. (pot aparea probleme?)
Apoi am dat de proba o zona cu vopsea alb boreal. la uscare am observat ca nu avea luciu si se simtea nasol la mana, nu aluneca degetul ca pe restul caroseriei. Asta pe langa faptul ca nu mi se asorteaza culoarea. Cred ca pana la urma voi vopsi tot botul masinii caaltfel se cunoaste prea tare diferenta de culoare.

CUm rezolvam luciul? In service cam cat se ia pentru vopsea+manopera daca ma duc cu masina gata preparata? adica totul dezechipat+ acoperit cu ziare si scotch de hartie?


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariann
post 29 Feb 2008, 20:24
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 29 February 08




salutari

haideti sa va zic cum am facut eu, mi-am retusat masinile de mai multe ori, am o dacie 1300 si un cielo metalizat si pot sa zic ca a iesit vopseaua foarte bine

1: curatare zona f bine, cu smirghel mai mare FARA a lasa urma de rugina, va atrag atentia daca lasati macar putina rugina o sa aveti probleme pana la urma va da prin vopsea si asta curand. daca si daca nu reusiti sa indepartati rugina atunci puteti utiliza feruginol 140.000 litru, se da si se asteapta 30-40 min, curatati cu dizolvant

2: se da cu chit sau fibra, diferenta intre cele doua este coomponenta, fibra e putin mai greu de prelucrat dar are mai mare rezistenta, daca veti da cu chit iese mai bine , un finisaj mai bun. dupa ce ati dat primul strat de chit slefuiti cu o padela si cu hartie abraziva si apa. cu un smirghel de granulatia mai mare la inceput ptr a avansa mai repde si cu unul fin P600 la sfarsit. slefuirea si udatul cu apa sunt concomitente.nu e nevoie de foarte multa apa dar zona trb sa fie in permanenta uda. dupa ce ati terminat urmatorul pas este sa dati cu un chit fin. acest chit fin va da finishul ala bun si nu va mai face diferenta intre zona chituita si cea invecinata. se slefuieste tot cu hartie P600 si apa. atentie mare acumputeti avea impreisa ca ati facut treaba buna si atunci cand veti d cu vopsea sa se vada evemtuale defecte. ar fi cazul sa fiti foarte atenti si sa pipaiti bine zona cu degetul aratator, marginile sunt f importante curatati cu dizolvant

3: dati cu grund i n mai multe straturi 2-3 pot fi suficiente. smirgeluiti putin cu P600. curatati cu dizolvant

4: dati cu vopsea, se poate ajunge si la 4-5 straturi de vopsea. niciodata sa nu va incercati dinprima sa aduceti zona respectiva la culoarea masinii, aceasta de face treptat. nu trebuie dat cu prea multa vopsea ca va curge si de aici alte probleme
vopseaua metalizata da mai multe probleme decat cera simpla, cea simpla f usor de retusat si simplu de adus la culoarea originala a masinii.



@Mirciulik smirghelul de P500 nu se dezintegreaza daca dai cu apa, trebuie fixat pe o padela , pe o bucata de lemn mai dreapta sau mai curba dupa zona pe care o ai de prelucrat. legat de luciu, cei de la service dau cu lac ptr a proteja vopseaua


@ceribros NU SE DA CU PENSULA smile.gif. vopseaua ti-a iesit mata ptr ca e mata...cu siguranta ca nu ai gasit nuanta masinii si trb sa mai cauti

@sola_tdi amestecu la chit este de 3-5% inataritor, dar se poate pune si mai mult, cu cat mai putin intaritor cu atat mai mult timp de prelucrare. nu iti bate f mult capul. la 4 linguri de chit pui un varf de lingura de intaritor.politistul ala mi se pare un idiot, tare ciudat ca nu ti-a dat nimic la mana dar ce sa i faci, politia romana...


--------------------
Dacia 1300 1979 - b-48-avf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 1 Mar 2008, 18:24
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




intarito mai mult inseamna ca acel chit se va usca si intari mai repede iar apoi odata intarit se slefuieste lafel indiferent de cantitatea de intaritor?

Sau acest intaritor da defapt duritatea chitului? slefuire mai usoara sau slefuiere foarte greoaie?

Dupa chituire mi-au ramas vreo 2-3 punctulete cat un varf de ac, care nu se simt la deget insa se observa cand dau cu grund (spray). AM zis sa dau din nou cu chit in speranta ca se vor acoperi. Mare greseala... a trebuit sa ma chinui din nou sa aduc suprafata la planeitate si apoi am observat ca am obtinut ceea ce vroiam dar mi-au aparut alte 2 punctulete in alt loc. Daca fac chitul si il indes cu degetul pe gaurica oare se rezolva mai usor?

Sau sa aplic mai multe straturi de grund?

Apa cm se toarna? Masina o tin in garaj si vreau sa fac balta. Eu am luat o cana si cu o mana smirgheluiam si cu cealalta mai turnam odata la 5 secunde. Oare sa gauresc un dop si sa fac o stropitoare?


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariann
post 2 Mar 2008, 08:01
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 29 February 08




Teoretic pui intaritor maxim 5%, poti pune si unpic mai mult, insa nu poti pune cat vrei de mult se va intari chiar in momentul in care il amesteci cu chitul smile.gif si nu -l vei mai putea prelucra pe suprafata, de slefuit se slefuieste la fel nu vei obs diferenta.

Chitul se aplica cu o spatula moale de plastic, se gasesc pe la magazinele de specialitate , sunt galbene, vreo 4 buc si costa 40-50 mii, poti aplica si cu degetul si cu c doresti, rezultatul ideal este sa pui cat mai putin chit si cat mai bine, exact pe zonele care trebuie a.i. sa slefuiesti cat mai putin. Nu trebuie sa te temi daca dai unpic imprejur, e normal numai ca atunci cand slefuiesti cu P600 sa dai si pe aceste zone. Oricate straturi de grund aplici tot se va vedea, si chiar daca se vede prin grund, poti repara si pe urma mai dai un start, repari evident dupa uscarea completa.

Ca sa torni apa bine faci o stropitoare dintr-o sticlutza de suc ceva la max 1 L ca sa nu fie f grea in mana, in cepriveste garajul....NU o repara in garaj! Orice atelier de vopsitorie, tinichigerie, ce o fi, are o importanta sursa de lumina naturala. NUMAI la lumina naturala se observa cu adevarat cat de bine ai facut treaba. In garaj poate fi totul ok si cand o scoti afara....

Se vedea ca e bine facut cand ai dat cu grund? Suprafata era plana fara urme?


--------------------
Dacia 1300 1979 - b-48-avf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 2 Mar 2008, 09:33
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




momentan n-am alta solutie decat in garaj. Am cutia de viteze data jos, saptamana viitoare pun alta pe masina.

Momentan m-am ocupat doar de o aripa. Am vrut sa vad daca imi iese ceva.
Pe ea aveam nelipsita rugina iar in fata langa far 2 lovituri, una cat o jumatate de ou si o infundatura cam de 2cm patrati si intrata in interior cam 5 mm.

Aripa am finisat-o toata, insa de vopsit am dat doar cu grund partea din fata, deoarece nu pot spala masina. AM dat doar cu apa pe aripa aia + mult diluant. Lumina am de neon si m-am foit si cu o portativa in jurul masinii si a iesit bine. Nu am urme de umbre si nu se simte nimic la mana. Doar 2 gaurele cat un varf de ac.

Acum am dat grila dintre faruri jos, care avea multe puncte de rugina (cred ca de la pietre au aparut) pe care doresc sa o prelucrez pana la final.
Am slefuit, am dat grund, i-am dat 2 maini de vopsea alba (alb boreal nova) si acum ma duc sa cumpar un lac.

Daca imi iese bine grila merg mai departe. Daca nu ma duc la vopsitorie.

PS: Am sa revin si cu poze.


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariann
post 2 Mar 2008, 21:39
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 29 February 08




Stratul de chit ar trb sa fie de maxim 2-3 mm sau se crapa in timp. Ai spus ca ai o adancitura de 5, trebuia sa indrepti tabla.

Lumina de neon nu e buna, in fine vezi la sfarsit la lumina naturala cum a iesit, sper ca nuanta de vopsea sa se potriveasca, nu e dificil albul boreal dar la cate firme fac vopsele e posibil sa nu se potriveasca.


--------------------
Dacia 1300 1979 - b-48-avf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 26 Mar 2008, 13:00
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




la magazinele specializate pe vopsea auto au posibilitattea sa a afla exact nuanta masinii tale si iti imbuteliaza la spray daca ceri culoarea prelucrata.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 26 Mar 2008, 13:19
Post #18


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Celor care vreti sa faceti o reparatie "made home" va dau urmatoarele sfaturi:
- curatati cu jmirghel foarte bine portiunea de tabla pana nu mai ramane nici o urma de rugina;
- primul strat pe care il veti da va fi cel de fibra; stratul sa nu fie prea gros;
- dupa ce se lasa "sa traga" pana se intareste se freaca cu jmirghel pana se finiseaza;
- se aplica pe urma un alt strat dar de data aceasta de chit (stratul sa nu fie mai mare de 2-3 mm);
- dupa ce se usuca se finiseaza cu jmirghel la lumina unui bec pana se ajunge la un strat uniform; aceasta operatie se face prin frecare cu jmirghel cu granulatie mica ajutat de putina apa (din cand in cand).
- dupa ce se finiseaza uniform puteti aplica vopseaua cu spray.
Atentie cand vopsiti sa nu tineti sprayul prea aproape si intr-un singur loc pentru ca este foarte probabil ca vopseaua sa curga.

De preferat ar fi sa aveti o distanta de minim 20-25 cm fata de suprafata care trebuie vopsita iar in momentul cand actionati sprayul trebuie sa plimbati in permanenta mana peste toata suprafata cu miscari pendulare stanga-dreapta.

Sper ca cele de mai sus sa va fie de folos.

PS: Cele de mai sus sunt exersate cu succes de mine pe anumite portiuni de tabla ale masinii tatalui meu.


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 26 Mar 2008, 23:54
Post #19


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




ce fac daca am gazat coltul la o usa cand am retusat pragurile ?? sleep.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 27 Mar 2008, 01:36
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Polish cu masina.


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neajiji
post 5 Apr 2008, 11:49
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 1 January 07




Nu mai incercati treburile acestea "home mode" iese destul de nasol. Jentile mai merg retusate/revopsite/vopsite dar la elementele de caroserie trebuie sa ai mana facuta pentru asa ceva. Eu mi-am indreptat o aripa ca era putin indoita si i-am aplicat toate procedurile ca la carte. Rezultatul se vede ca a fost vopsita acolo si chitul nu-l veti slefui in veci vecilor fara aparatul ala de slefuit.


--------------------
X Y Z
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 9 Apr 2008, 07:00
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




blink.gif nu mai spune! oltcitul care l`am avut inainte l`am executat de 2 ori si a iesit ca la carte. daca esti migalos si insisti poti sa aduci la nivel de nu se observa decat daca zgarii vopseaua. am prelucrat ambele aripi fata si spate la curbura rotii, ambele usi, pragurile, portbagajul si cateva ciobituri pe capota. vopseaua am pus`o eu alb mat si chiar mi`a placut mai mult decat originala semi-lucioasa.

in loc de feruginol am inteles ca se poate aplica acid sulfuric care reactioneaza cu oxizii de fier. intreb si eu pe aici...e adevarat? am avut retineri in a testa. solutia am primit`o cand cautam feruginol si nu reuseam sa gasesc pe niciunde, in final facand treaba fara nici o solutie miraculoasa dar am extins smirghelit`ul si am insistat pana toata tabla era curata


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 9 Apr 2008, 22:09
Post #23


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




o mica intrebare, nu prea tine de retusat dar tine de vopsirea unei componente de pe masina biggrin.gif , vreau sa vopsesc carburatorul, ma gandeam sa astup toate orificiile si sa ii dau o vopsea ca ma enerveaza cand il vad asa cenusiul ala jegos, daca astup bine toate orificiile si il vopsesc dauneaza cu ceva vopseaua carburatorului ? (doar pe exterior)


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emircea
post 11 Apr 2008, 09:07
Post #24


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




Ala este de aluminiu, pe care vopseaua normala nu prea prinde. N-am vazut inca vopsit carburator, dar galerii (tot aluminiu) am vazut si dupa ceva vreme nu aratau prea stralucit.

Ai putea masca tot in afara de zona de vopsit, daca ai chef, si sa incerci. Eventuala benzina, daca nu se usuca bine, va afecta vopseaua.


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 15 May 2008, 14:13
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Daca tot se vorbeste de cum se face aceste operatii de retusat, puteti spune la ce marci de produse e bine sa ne orientam ?

Body ?


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 17 May 2008, 09:17
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Cum e mai bine sa dai, intai chit si pe urma grund, sau invers ?


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianne
post 18 May 2008, 08:26
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 9 September 05
From: Bucuresti




QUOTE(mariann @ 29 Feb 2008, 20:24)
salutari

haideti sa va zic cum am facut eu, mi-am retusat masinile de mai multe ori, am o dacie 1300 si un cielo metalizat si pot sa zic ca a iesit vopseaua foarte bine

1: curatare zona f bine, cu smirghel mai mare FARA a lasa urma de rugina, ...
2: se da cu chit sau fibra, ...
3: dati cu grund i n mai multe ...
4: dati cu vopsea, ...
*



Chitul nu se da direct pe tabla.
etape: (cine e la standox stie mai bine si ma poate corecta)
- matuire
- grund (spritchit sau cum vreti voi), doar ca nu e vopsea tip grund, ci o baza ce neutralizeaza tabla pentru a nu rugini
- chituire
- grund
- baza vopsea
- vopsea
- lac

obs:
-dupa chituire se grunduieste iar pentru a nu aparea nuante de culoare de la chit
-baza vopsea asigura aderenta intre grund si vopsea si face trecerea la aplicarea vopselei astfel incat sa se obtina exact nuanta dorita
-din cate stiu, se da doar un strat din fiecare, cu exceptia lacului
-se folosesc lavete electrostatice, ventilatoare aer cu filtre de impuritati, filtre pe circuitul de aer ce intra in pistol, compresorul de aer e in alta incapere, lumina surround, imbracaminte electrostatica...
Ai dracu' nemtii astia!

http://www.daciaclub.ro/Vopsea-Standox-33-...ml#entry1272357


--------------------
Dacia 1310 L 1996 - B44UCJ
parerea unui amator...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 18 May 2008, 13:28
Post #28


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




intrebare: carefuru da faliment la raionul vopsele -spray auto? la noi nu mai au decat vreo 3-4 tuburi....bleu-gri 616 nu am mai gasit sad.gif


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gygy
post 18 May 2008, 20:37
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 13 May 07
From: Iasi ;)




Dupa ce iti indreapta tabla , dai cu disc P 80 sa faci o leaca de masa si sa mai finisezi putin tabla.Apoi, cu P150 dai iar peste tabla dar pierzi si marginile unde se intalneste tabla cu vopseaua.Dupa asta, cauti frumos solutie si degresezi bine zona, dupa care pregatesti chitul.( se face cam asa : 97% chit si 3% intaritor ).Mesteci bine chitul cu intaritor, pana nu se mai vede diferenta de culoare.Dupa asta, cauti frumos 2 tiple. cu care sa ei chit si il dai pe masina.Ca sa dai chit pe masina, ei pe mijlocul tiplei putin chit si tragi frumos de sus in jos ca sa astupi toata "buba", da sa ai grija sa stergi bine marginile ca sa iti fie cat mai usor la frecat.Dupa 15-20 min , se intareste chitul ( depinde cat intaritor pui . ca sa verifici zgarii cu unghia si daca nu se ia e uscat) si te pregatesti de frecat.Pentru frecat chit ai nevoie de un tampon .Intai il ei din gros cu P80 pana ti se pare tie ca e drept , fara denivelari.Verifici din cand in cand cu palma daca a iesit.Dupa ce ai dat cu p80 dai cu P150 pana cand iese fin ( ai grija sa nu freci prea mult .Daca se ajunge la tabla inseamna ca zona respectiva e prea inalta si poti sa bati putin cu un ciocanel.Daca se intampla asa o sa ai nevoie de inca un chit.).Dupa P150 ,dai cu P240 ca sa pierzi toate zgarieturile care au ramas din urma frecarii la tampon.(dai si pe tabla in jurul chitului pentru ca sigur o sa ajungi si pe acolo cand freci).Urmatoarea operatie este grunduirea.In mod normal sa da la pistol si trebuie facut din fuller , intaritor si activator, dar sa gaseste la spray deja facut.Trebuie sa dai mai multe maini , ca sa se astupe bine.Prima mana dai gazat , adica dai numai putin .Dupa asta,il lasi 15 min sa se usuce putin ,dupa care dai o mana plina ,dar sa misti tot timpul spray-ul ca sa nu dai prea mult intr-un loc ,pt ca se scurge.Dupa ce il lasi tot asa sa se usuce putin, dai si a treia mana.Dupa asta, il lasi 10 ore sa se usuce bine , bine dupa care trebuie sa il matuiesti.(grundul se da intotdeauna pe o suprafata mai mare decat chitul.Intotdeauna sa matuiesti inainte de a da grund.)Pentru matuit ei la tampon cu P 240 zona unde a fost chitul ( cu grija sa nu strapungi) , iar restul zonei ei cu P400 (daca gasesti un compresor si o masina de matuit se poate inlocui tamponul) pana iese fin (dai cu mana inainte de matuire si dupa ca sa vezi diferenta.Urmeaza vopsirea nu inainte de a degresa bine.Pt asta cauti un vopsitor sa iti faca vopseaua si sa o aplice(cel mai bine).


--------------------
Mitsubishi Colt 1.3 12v - IS-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 19 May 2008, 12:57
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Ca la carte wink.gif Merci gygy
Asa am si facut si a iesit bine.


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 19:18
Forum Renault