DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 205X14

dragOn
post 14 Jul 2002, 20:42
Post #1


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Asa, ca mi s-a cerut sa fiu mai constructiv! A incercat cineva sa-si puna cauciucuri 205 pe 14 toli jeanta? Daca da, pareri!!!!!!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 15 Jul 2002, 18:28
Post #2





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


eu inteleg ca masina are 74 cp, dar chiar vrei sa o omori??? articulatii tot. ceea ce vrei tu e ca si cum ai avea 4 pers si o remorca de 500 kg. cam asa o sa reactioneze. asta ca sa nu mai spunem de planetara din dr, care e facut dupa vechile standarde....


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Forte
post 1 Aug 2002, 15:07
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 August 02
From: Constanta




Care este dimensiunea maxima a jentilor si a cauciucurilor care sa nu faca rau, ci din contra sa ajute ?!


--------------------
Renault Laguna2 2.0 16v 2002, Privillege - CT-23-FRT
Ex-posesor de DSN Clima Sept.2002, Jante 14"Alessio. Am vandut-o la 40kkm cu 3300Euro si este inmatriculata cu B-xx-GMC.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hans
post 8 Sep 2002, 08:08
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 September 02




Cauciucuri mai mari? Cu cele originale si benzina de 98 am ajuns la 180, fara tuning... Viteza maxima e limitata doar de puterea motorului (si de coef. de aerodinamicitate). Eventual, mai late (pt. extraaderentza). Dar atentzie la transmisie shi directzie...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Forte
post 8 Sep 2002, 09:14
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 August 02
From: Constanta




Intentionez sa cumpar jentzi Alessio de 14 ( www.alessio.ro ) si caucicuri 185/55/14 ..... din calculele mele rotile acestea vor avea cam aceasi circuferinta cu cele originale ... schimbarile fiind in latime si probabil greutate.


--------------------
Renault Laguna2 2.0 16v 2002, Privillege - CT-23-FRT
Ex-posesor de DSN Clima Sept.2002, Jante 14"Alessio. Am vandut-o la 40kkm cu 3300Euro si este inmatriculata cu B-xx-GMC.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bzip2
post 8 Sep 2002, 14:17
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 5 September 02
From: Bucuresti




QUOTE
eu inteleg ca masina are 74 cp, dar chiar vrei sa o omori??? articulatii tot. ceea ce vrei tu e ca si cum ai avea 4 pers si o remorca de 500 kg. cam asa o sa reactioneze. asta ca sa nu mai spunem de planetara din dr, care e facut dupa vechile standarde....


De ce nu a fost revizuita si planetara din dreapta, costa prea mult ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bzip2
post 8 Sep 2002, 14:29
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 5 September 02
From: Bucuresti




QUOTE
Cauciucuri mai mari? Cu cele originale si benzina de 98 am ajuns la 180, fara tuning... Viteza maxima e limitata doar de puterea motorului (si de coef. de aerodinamicitate). Eventual, mai late (pt. extraaderentza). Dar atentzie la transmisie shi directzie...


In conditii de laborator (adica repetabile - temp, vit. vant, umiditate, etc - cond. externe) viteza maxima e limitata si de de ex. gume cu rezistenta la inaintare mai mica, jante mai usoare, incarcare si cred ca mai sunt si altele.

Niste gume prea late pot sa-ti scada aderenta (greutatea masinii e repartizata pe o suprafata mai mare), dar cu siguranta o sa-ti creasca stabilitatea in viraje biggrin.gif. Mai prost e atunci cand nu esti pe asfalt uscat :? .


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 27 Sep 2002, 11:25
Post #8


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Am un prieten care si-a pus jenti pe 15 cu 7 latime. Pe ele are montate 195/50 fata si 205/50 spate. MERG PERFECT PE NOVA LUI DAR ASTA DUPA CE SI-A MAI PUS INCA UN RIND DE ARCURI PE LINGA CELE ALE MASINII. Vreau sa spun ca e super in viraje... mega stabilitate side tras trage la fel. Asa ca ....GO FOR IT.


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Forte
post 27 Sep 2002, 12:47
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 August 02
From: Constanta




Avand in vedere ca pe clio ... unde este cam acelasi motor ... sunt standard 175/65/R14 ... ar trebui sa mearga lejer 185/50/R15


--------------------
Renault Laguna2 2.0 16v 2002, Privillege - CT-23-FRT
Ex-posesor de DSN Clima Sept.2002, Jante 14"Alessio. Am vandut-o la 40kkm cu 3300Euro si este inmatriculata cu B-xx-GMC.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 27 Sep 2002, 14:06
Post #10





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


De unde a luat jenti? 15 toli cu 4 gauri la 100 nu sint pe toate drumurile.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 30 Sep 2002, 10:07
Post #11


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Jentile care se potrivesc pe Nova sunt toate modelele in patru prezoane care se potrivesc pe Opel, Wolkswagen, Audi, Renault. Nu merg cele de Ford sau masini japoneze.


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 24 Jan 2003, 12:51
Post #12





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


daca aveti jante si cauciucuri mai mari decat sunt prevazute in cert.de inmatriculare va da Politia rutiera puncte!cam asa ceva!Asa ca lasati pe 13 165...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 24 Jan 2003, 13:43
Post #13


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




si daca masina vine cu un pachet mai special ? adica eu am in standard sa zic de 185:65:r15 si masina mea vine, din fabrica, cu cauciucuri de 205/55/r16? ce sa-mi faca ... eu trebuia sa-mi schimb cauciucurile ca sa fie ca in cartificat, ei de ce nu intreaba cu ce cauciucuri vine masina, NUUUUU pai ce vreti sa si gandeasca... domnii agenti?


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 24 Jan 2003, 16:11
Post #14





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Berkut eu te inteleg tata da vezi ce zice regulamentul.Ce scrie in certificat asta tre sa fie pe masina!Eu doar asta am vazut in regulament asta zic si eu.A zis dracu si la televizor aseara!Stiu ca sunt prosti gaborii..
Ai 2 rezolvari:Ori te pregatesti de spaga tare de tot ori astepti sa te opreasca de 7 ori si iti ia permisul sau certificatul (nu stiu exact)!Asta asteptau gaborii...vin amenzile mai mari....implicit spaga mai mare asa k berkut spor la shpaga fratello!


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Forte
post 24 Jan 2003, 20:08
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 August 02
From: Constanta




Eu am de 5000km Jenti Alessio Sanremo Cromate 14 cu anvelope Semperit 185/55/14 - profil de vara.

Cand le-am pus cu presiune 2.2 ... am avut o senzatie neplacuta de la zgomot si trepidatii ... Acum m-am obisnuit. Am incercat si 2.0 dar mi-e teama sa nu le sparg ... nu stiu care este presiunea recomandata.

Masina mi se pare mult mai stabila ... am mers cu 140kmh toata autostrada Buc-Pitesti ... pe ploaie torentiala ... cand am povestit pe forum ... am fost etichetat simplu ... NEBUN.

Pe zapada ... insa ... este nasoala treaba ... rotile sunt prea late si masina prea usoara ... doar cu mine in masina ... derapam nu mai stiam de mine ... iar la plecatul de pe loc era dezastru ... cu masina plina(grea) era OK.

Dupa ce am dat 23mil pe jentzi si anvelope ... dau oricat spaga ... ca sa nu le dau jos ... oricum le-am pastrat si pe cele standard ... asa ca ... sad.gif((

Oricum ... cu jentzile astea parca ... masina este mai nervoasa ... si rupe din asfalt ... ma rog ... acum dupa dezghet ... din gropi ... sad.gif((

Eu pun numai benzina de 98 OMV


--------------------
Renault Laguna2 2.0 16v 2002, Privillege - CT-23-FRT
Ex-posesor de DSN Clima Sept.2002, Jante 14"Alessio. Am vandut-o la 40kkm cu 3300Euro si este inmatriculata cu B-xx-GMC.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 8 May 2003, 09:51
Post #16


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Daca vrei sa iti iei jante noi, ai grija sa fie 4x100 . Cit despre latimea jantei, 7 e perfect pentru 205. Pe latime de 6 intra un 185.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-60-AEX
post 8 May 2003, 10:45
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 31 March 03
From: Bucuresti




Am si eu Alessio Carrera pe 14" cu cauciucuri tot Semperit Sport Life 185/55/R14 cu profil de vara-apa...
Combinatia asta este foarte misto, in sensul ca dau o stabilitate marita masinii si o senzatie de control foarte buna pe ploaie... chiar daca pe zapada se comporta jalnic - ca sa ma pot sa urc si eu niste serpentine acoperite cu zapada asta iarna, m-am chinuit cu 2 persoane in dreapta si inca 2 pe capota din fata... doar asa reuseam sa urnesc masina, pe cand un clio cu rotile standard din fabrica a urcat doar cu soferul si fara probleme deosebite...
Cel mai mare dezavantaj la combinatia Alessio-Semperit 185/55/R14 este ca trebuie sa aveti o imensa grija la gropi(in special la cele provocate de cei ce incearca sa le repare si le decupeaza si le lasa asa - cu marginea aia foarte taioasa).
Atentie !!! Eu am reusit performanta sa stric 6 cauciucuri !!! si asta in decurs de 1 an... avand un stil de condus putin cam prea agresiv si neinsotit de rabdarea necesara pentru observarea gropilor, asta m-a costat cate o galma cel putin in fiecare din cele 6 cauciucuri, galme care se maresc cu timpul si te obliga sa schimbi cauciucul, chiar daca acesta este nou-nout...
Asa ca, daca folositi jante mai mari de 13' si talon mic la cauciucuri, riscul sa le stricati este foarte mare...

P.S.: Eu am distrus 6 astfel de cauciucuri dar jantele Alessio s-au comportat excelent la lovituri, nu s-au spart nu s-au deformat vizibil... am tot respectul pentru ele...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 14:39
Forum Renault