DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Semnalizator aripa furat in parcare.., :blink:

Zippy
post 24 Apr 2007, 19:02
Post #1


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




Ma tot intrebam oare ce au de gand sa imi mai fure de pe ea, ca pana acum nu m-au usurat decat de RCD, roata de rezerva si oglinzi de 2 ori (bradutii parfumati nu se pun). Ei bine, da, mi-au furat STICLA de la semnalizatorul de pe aripa stanga. Cat de prost/disperat/drogat/beat trebuie sa fii sa furi asa ceva? Mai ales ca semnalul cu totul (fire, suport, bec, sticla) e 15 lei in targ nou.

Ma rog.. intrebarea mea e daca gasesc doar sticla, pentru ca semnalizatorul cu totul e destul de greu de schimbat, am observat ca trebuie data jos contraripa si umblat pe acolo, mi-ar fi mai usor daca as gasi doar sticla. Mentionez ca am cumparat semnalizatorul cu totul in ideea ca se poate da jos sticla dar se pare ca eu n-am indemanarea hotilor, mi-e frica sa nu o crap. Cand l-am cumparat nu mi-a dat prin cap sa intreb doar de capacul ala dry.gif

Sau daca nu, cum pot sa il inlocuiesc de tot, mai usor ?


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 24 Apr 2007, 22:33
Post #2


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




Daca ai mana cat de cat subtire ai putea sa incerci sa bagi mana pe la usa ca nu trebuie decat sa apesi pe 2 cleme si sa impingi un pic si gata a iesit.

Nu garantez ca merge da cred ca e o idee pe care o poti proba.


--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 24 Apr 2007, 23:39
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Tare v-as ruga sa dati sfaturi din astea pe privat ! Ganditi-va inainte sa postati ca poate faceti mult rau altora !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 25 Apr 2007, 23:28
Post #4


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




QUOTE
Daca ai mana cat de cat subtire ai putea sa incerci sa bagi mana pe la usa ca nu trebuie decat sa apesi pe 2 cleme si sa impingi un pic si gata a iesit.


Hm..nu cred ca inteleg ce vrei sa zici.. blink.gif


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 14 May 2007, 21:40
Post #5


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




Am rezolvat foarte simplu: cu ceva unghii mai mari se trage usor de partile laterale ale semnalizatorului pana ce acesta isi face putin joc si apoi iese din aripa. Se demonteaza prin desurubare partea superioara a semnalizatorului (plasticul alb) astfel incat raman doar firele, becul si partea dintre ele care este din cauciuc. Se demonteaza la fel si noul semnalizator, si se pune prin insurubare peste becul vechi (eu am schimbat si becul ca se cojise vopseaua portocalie de pe el). Semnalizatorul se pune in locasul lui de pe aripa si se apasa pentru a-l fixa. Gata!

De asemenea se poate schimba cu totul, dar eu nu am gasit capatul firelor (adica nu am ajuns la ele), la o adica se taie firele de la ambele semnalizatoare - cel stricat/furat- si cel nou si apoi se inadesc si se dau cu izolirband.

Pret semnalizator cu totul (papuci, fire,partea de legatura de cauciuc, plasticul alb, becul, sticla) - 15 lei in targ Vitan

Pret semnalizator - doar plasticul alb+sticla - 8 lei tot in targ

Mie doar asta din urma imi trebuia dar n-am stiut ..si asta e, am dat mai mult.

Sper sa fie de folos cuiva.

This post has been edited by Zippy: 14 May 2007, 21:43


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DixDacia
post 18 Jun 2007, 16:48
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 14 June 07




baga varfu de la o jurubelnita sub el si iese foarte usor sau daca vrei da carenaju jos si bagi mana si il inpingi

This post has been edited by i96nds: 18 Jun 2007, 22:10


--------------------
Dacia Solenza Logan 2003 - b 43 sdc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 27 Sep 2013, 20:45
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Sa reinitiez un pic acest topic. Din pacate pentru mine !!! ohmy.gif
Am sperat ca ... mi-a cazut acel plastic (dispersor) de la lampa de semnalizare de pe aripa. Dar de fapt ... mi l-a speriat un nenorocit fu ... beeeeeeeeep -uri. Multe.
Insa a lucrat atat de curat ca nici praful nu s-a luat. AI zice ca a cazut pur si simplu de acolo, insa vanzatorii de la magazin m-au asigurat ca ala nu cade asa usor ...chiar daca ... a venit toamna.
In concluzie am comandat o alta lampa, nu este o avere (10lei). Problema este ca nu am mai montat asa ceva, iar pe bajbaite ... dry.gif .
Am gasit in acest topic ceva informatii. Daca s-au mai confruntat si altii ...ii rog sa (imi) ne impartasesca din experienta lor. In ale montatului. Cert este ca nenorocitul a lucrat super curat. A dat jos acel dispersor cu precizie chirurgicala. De l-as putea pune la fel la loc ... laugh.gif . Becul, suportul au ramas intacte.
Astept orice sfat sau parare !

This post has been edited by danygaro: 27 Sep 2013, 20:48


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 27 Sep 2013, 20:50
Post #8


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Cred ca are doua cleme in capete. Daca vezi lampa noua te cam prinzi singur cum intra.

bafta


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 27 Sep 2013, 20:55
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Merci de sfat.

Cand iau lampa ii fac poza si o pun aici. Poate dibuiesc si modul de montare. Insa nu am nici maini de ginecolog ... sa o bag (mana laugh.gif ) intre aripa si contraaripa, pe langa portiera deschisa cum indica cineva aici. Merge si asa ...sigur, dar pentru un sutz de buzunare. Cu carabele mele ... indoi tabla. De l-as prinde ... ii bag pe gat lampa cu totul. O sa vad. O sa vad si ce spune in manual daca o scrie.

Thanks si inca astept !


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 27 Sep 2013, 20:56
Post #10


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Se scoate foarte simplu acea lampa. Nu e prinsa cu nimic. Daca nu ai unghiile taiate, sau ai la indemana o domnsoara naughty.gif , poti scoate acea lampa si fara surubelnita.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 27 Sep 2013, 21:09
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Fantastic. Ce promptitudine.
l-am gasit si eu din intamplare.


Clar ca lumina zilei. Traiasac netul, Youtube-ul si baietii de pe forumul daciaclub.

Nice evening !


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neacsugabrie
post 28 Sep 2013, 07:05
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 4 September 11






QUOTE(danygaro @ 27 Sep 2013, 20:45)
... mi l-a speriat un nenorocit fu ... beeeeeeeeep -uri. Multe.
Insa a lucrat atat de curat ca nici praful nu s-a luat. AI zice ca a cazut pur si simplu de acolo, insa vanzatorii de la magazin m-au asigurat ca ala nu cade asa usor ...chiar daca ... a venit toamna.
*


Cade destul de usor.Mie mi-a cazut la spalatorie.Noroc ca ala de acolo l-a vazut si l-am lipit cu Picatura.


--------------------
dacia solenza 2003/scala
Daca ai ambitie poti muta muntii din loc,
daca ai cap ii lasi acolo ca nu te deranjeaza.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 28 Sep 2013, 08:52
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Asa o fi fost si ...la mine o fi picat de la soare. S-o fi copt si ... a cazut.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ostilu84
post 29 Sep 2013, 12:10
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 16 December 07
From: Dragasani , Valcea , Romania




Si la mine a zburat tot la spalatorie, dar am observat foarte tarziu. Nu imi vine sa cred ca se fura asemenea plastice, dar cine stie...


--------------------
Dacia Solenza 2004 - VL-43-***
Sa te fereasca Dumnezeu de cei care au doar convingeri si nici o indoiala! (Tudor Octavian)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 29 Sep 2013, 13:18
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




face parte din patologia unora...la fel ca si graba - numai sa nu fie altul in fata...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 7 Oct 2013, 20:02
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Am revenit cum am promis cu poza de rigoare. Pretul lampii ... numai 10 lei, iar tutorialul cu montatul de pe Youtube ... este "mura in gura". Bravo celui ce l-a realizat si postat ! Montajul a durat maxim 1 min.
Curios este insa faptul ca lampa este realizata tocmai in anul ... 2006, aspect ce reiese din inscriptiile realizate din turnare, asa cum se intampla in cazul "plasticelor si cauciucelor - vezi furtune, chedere, etc".
Deci ...nu prea se mai produc piese de SLZ, trag concluzia.
Mentionez ca lampa este "de origine", cu logo-ul Elba si inscriptia Made in Romania.

Attached thumbnail(s)
IMG_5411.JPG ( Size: 220.55k ) Number of downloads: 282


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Nov 2014, 22:40
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Dupa o tura pe la service , odata cu vopsirea unei aripi , s-a schimbat de la sine putere ( adica i-a mancat in fund pe cei de la tinichigerie) si semnalizatorul de pa aripa .
Pana acasa am ajuns cu el atarnand pe aripa . Deci cele noi sunt proaste , nu se fixeaza corect si orice schimbati incercati sa le si fixati cu poxipol/silicon.
O stare asemanatoare o avea si semnalizatorul care se bataia intre far si aripa ... deci treaba de mantuiala si desi piesele sunt noi , sunt extrem de proaste , casante si cu diferente mici de marime.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 28 Nov 2014, 20:20
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Sigur cele after market sunt ceva mai slabute dpdv calitativ. Dar daca cauti un pic, sigur vei gasi si lampa de pe aripa "de origine". Si nu e nici scumpa. Vorbesc din experienta, am dat parca vreo 10 lei/buc. Am luat doua (just in case) acum vreo 6-7 luni. Deci ...se mai gasesc.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 28 Nov 2014, 20:33
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Tot ce a fost schimbat in service au fost ORIGINALE , ca m-am uitat la scrisul de pe ele si sunt identice ca cele vechi .
Oricum m-am apucat sa bag peste tot silicon negru si transparent , asa ca sa nu mai intre nici apa , nici mizerie si cu ocazia asta se mai diminueaza si vibratiile si functioneaza ca anti-furt .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rais
post 18 Aug 2016, 08:37
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 29 March 10




Salutare,
Din pacate traim in Romania unde chiar si in anul 2016 se mai intampla astfel de lucruri sad.gif
Ieri a avut cineva grija si de ale mele. Nu inteleg, nu e un mercedes sau cine stie ce masina, e o amarata de dacie de 13 ani. Am crezut ca furtul stergatoarelor urmat de furtul capacului de la surubul de la stergatoare de acum cateva luni au fost doar gesturi de vandalism dar se pare ca cineva isi reinnoieste masina.
Aveti idee daca alte tipuri de lampi se potrivesc deoarece tot caut si se pare ca sunt pe cale de disparitie chiar si pe net ? Multumesc!

Attached thumbnail(s)
IMG_20160817_165125.jpg ( Size: 1.71mb ) Number of downloads: 118
IMG_20160817_165136.jpg ( Size: 1.54mb ) Number of downloads: 112


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 CLIMA - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 18 Aug 2016, 09:07
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




Probabil daca te duci Sambata sau Duminica in "talcioc" sigur le gasesti la vanzare....da naspa ce sa zic
Cauta de la dezmembrari.....

18 Aug 2016, 09:12:
Comanda online

http://www.piesedaciaonline.ro/lampa-semna...ia-solenza.html
http://piese-autoxxx/produs/lampa-aripa/

sau dute la o reprezentanta si cere codul 6001546009

This post has been edited by Maiorul: 18 Aug 2016, 09:12


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rais
post 18 Aug 2016, 09:22
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 29 March 10




Am fost la toate magazinele din oras si nimic. La serviceul IATSA, oficial Dacia, au verificat si raspunsul a fost ca nu se mai fabrica si nu au de unde sa aduca. Online majoritatea au la vanzare insa cand ii intrebi daca au pe stoc raspunsul este negativ, dar banii i-ar lua in avans fara sa stie daca gasesc sau nu la furnizori.


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 CLIMA - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Aug 2016, 09:28
Post #23


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




cauta la dezmembrari sau la REMAT (unde duc oamenii masini pentru programul rabla)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 18 Aug 2016, 09:49
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




QUOTE(rais @ 18 Aug 2016, 09:22)
Am fost la toate magazinele din oras si nimic. La serviceul IATSA, oficial Dacia, au verificat si raspunsul a fost ca nu se mai fabrica si nu au de unde sa aduca. Online majoritatea au la vanzare insa cand ii intrebi daca au pe stoc raspunsul este negativ, dar banii i-ar lua in avans fara sa stie daca gasesc sau nu la furnizori.
*




Am vazut ca iesti din GL , pot sa te ajut eu dar ti le aduc in septembrie cand vin la parinti . Dar nu au la "Automoto" acolo ...stiu ca sunt mai multe magazine .
Eu am intrebat la un magazin in buc (doar cu piese dacia in principiu)... 19 lei de uzina ...bineinteles cu bon .

This post has been edited by Maiorul: 18 Aug 2016, 09:50


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rais
post 18 Aug 2016, 10:08
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 29 March 10




QUOTE(Maiorul @ 18 Aug 2016, 10:49)
Am vazut ca iesti din GL , pot sa te ajut eu dar  ti le aduc in septembrie cand vin la parinti . Dar nu au la "Automoto" acolo ...stiu ca sunt mai multe magazine .
Eu am intrebat la un magazin in buc (doar cu piese dacia in principiu)... 19 lei de uzina ...bineinteles cu bon .
*


Am fost si la "Popescu" celebrul loc cu multe magazine de piese auto si nimic. Iti multumesc mult pentru ajutor insa pana in septembrie ar trebui sa fac naveta la servici fara lampi si as mai incerca sa mai caut poate reusesc sa gasesc ceva repejor. O sa mai dau niste emailuri/telefoane pe la magazinele online poate am noroc. Inca o data iti multumesc pentru ajutor!


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 CLIMA - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:47
Forum Renault