DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Case cu structura metalica sau din lemn

wolfyman
post 16 Dec 2005, 16:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 9 November 04




Si-a facut cineva asa ceva? ma intereseaza si pe mine mai sigur preturi ca nu am incredere ca spun astia pe net! spun un pret si cand ajungi sa o faci se dubleaza aproape! Daca e cineva care si-a facut sa-mi spuna si mie cat la costat si cat de mare e casa, daca are etaj, instalatii termice, sanitare si electrice! Multumesc anticipat! Sper sa nu mai fie un topic ca eu nu am gasit!daca mai este unu rog moderatorii sa ma mute acolo!


--------------------
DACIA Coupe - b-22-hgz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 16 Dec 2005, 17:04
Post #2


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




n-am inteles nimic. poti fi mai explicit?
Nu de alta, dar am senzatia ca tu ai in vedere O ANUME firma de constructii sau antreprenor. Da un link, un nume de firma, ceva.

Altfel de unde vrei sa stim noi daca are etaj sau buda?


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 16 Dec 2005, 17:14
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Structura metalica la casa?
Din cunostintele mele, ar costa mai mult decat una traditionala, asta pt ca toate piesele se fac la comanda, totul este pre-fabricat ca sa zic asa, si pe santier doar se monteaza, ceea ce face constructia rentabila doar in anumite situatii...Plus ca metalul se preteaza mai bine la lucrari industriale, gen hale...Scuze daca bat campii, dar nevasta-mea mi-a sarit in cap cand i-am sugerat asta pt locuinta, si deh, am tacut malc ca ea e arhitectul in familie smile.gif


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 16 Dec 2005, 17:21
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




mai mult de 10.000 euro e imposibil sa coste...tie ce ti-au zis aia ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 16 Dec 2005, 17:24
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Daca ar costa 10.000 o casuta decenta, maine mi-as face una...
Banuiesc ca nu sunt luate in discutie chioscurile de bilete RATB, nu?


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 16 Dec 2005, 17:26
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(altisone @ 16 Dec 2005, 17:24)
Daca ar costa 10.000 o casuta decenta, maine mi-as face una...
Banuiesc ca nu sunt luate in discutie chioscurile de bilete RATB, nu?
*



Doar structura...biggrin.gif
Asa sunt casele prin US...
Oricum...cand faci totalul e mai ieftin. Si sunt mai rezistente la cutremure...

This post has been edited by andu911: 16 Dec 2005, 17:29


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 16 Dec 2005, 18:33
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Structura am inteles, metalica. Dar restul compartimentarilor din ce sa fie? Ca daca se foloseste la ziduri caramida sau BCA nu mi se pare o mare economie. O fi bara de fier mai ieftina decat metrul cub de ciment, dar conteaza foarte mult intregul proiect.
Eu am observat ca se foloseste structura metalica la hale, depozite, chioscuri.. chestii comerciale. A, si la cladirile de birouri, dar acolo vorbim de compartimentari usoare, de plansee tot pe grinzi metalice, deci nu asa pretentioase ca si izolazie. Pe cand la o casa de locuit nu cred ca-i prea placut sa te trezesti ca a facut "burta" tavanul de la parter din cauza dulapului din dormitorul de la etaj.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 16 Dec 2005, 19:23
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




http://www.saniterm.ro/content/protektor.htm

Marius: stii ca intotdeauna romanii se adapteaza mai greu la noile tehnologii...mai dureaza pana sa se construiasca asemenea case si la noi...care in alte tari sunt foarte des intalnite.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfyman
post 16 Dec 2005, 21:17
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 9 November 04




Imi cer scuze pentru lipsa semnelor de punctuatie. linku de mai sus ma ajuta si mai pun eu unu : http://www.con-dem.com/download.htm. Pe mine ma interesa daca si-a facut deja cineva deja si sa-mi spuna cat l-a costat cu totul casa "la cheie". Din cate am citit, casele astea din semifabricate sau cele din lemn sunt mai rezistente la cutremure si au izolatia termica mai buna si nu in ultimul rand costa mai putin. Linkul dat de Andu spune un pret de 220 $/mp cred ca spune totul. cu 35.000 $ iti faci o casa frumusica zic eu. Daca si-a facut cineva il rog sa-mi zica firma cu care si-a facut si daca lucreaza profesionist, ca daca dau peste unii care lucreaza de mantuiala mai bine incerc eu sa o fac, binenteles cu meseriasi.


--------------------
DACIA Coupe - b-22-hgz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mephistone
post 16 Dec 2005, 22:20
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 11 January 05
From: Timisoara




Toata treaba este de mentalitate.Azi ai ce alege si de aceea sunt toti bulversati.
Casa din zidarie:e o casa care nu are moarte,calculata si bine gandita ea e mult mai rezistenta la orice cutremur sau alte actiuni,in general in occident casele din zidarie sunt foarte scumpe.Sunt multe de spus la zidarie.
Casa pe structura de lemn: e o casa buna ,o solutie ieftina care va fi si la noi implementata in cativa ani (ceva de genul Loganului pe 7 ani credit),va fi accesibil pentru majoritatea tinerilor pe credit...
Casa din lemn are urmatoarele probleme: iti pot intra insecte,... in interiorul peretilor,sobolani,... daca nu e executata de adevarati profesionisti in 5 ani vei avea unele cheltuieli suplimentare,daca umezeala ajunge la termoizolatie ea se va igreuna si distruge...,lemnul netratat corespunzator se va degrada,exista un pericol mare de incendiu,din punct de vedere al rezistentei ,nu cutremurul e dusmanul ei (ea rezista bine la cutremur datorita masei mici care o angreneaza) ci vantul,vibratiile din vant si rozatoarele. (in canada sunt mari probleme cu astmul provocat de particulele din vata minerala din pereti care circula prin casa,se mai lasa si vata in pereti si nu mai ai o termoizolatie corespunzatoare. In concluzie este o solutie asteptata de multi si este una accesibila atat ca ea necesita o mai mare atentie in executie, o atentie in timp mai deosebita si costisitoare.Parerea mea este ca e o solutie pentru tineri dar nu vei imbatrani in ea.
Casa pe structura metalica: e o solutie mai scumpa ca cea pe lemn si mai buna,structura de rezistenta e mai supla si zvelta ,se preteaza mult mai bine la case P+E,nu mai ai probleme cu planseul sa-ti vibreze,otelul galvanizat nu prea are moarte ,e foarte buna solutia din punct de vedere structural,necesita la fel o mai mare atentie la termoizolatie,e de preferat alegerea unei termoizolatii rigide si mare atentie la executarea detaliilor de inchidere.

un link ca ex. se case pe structura metalica http://www.stratco.com.au


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 - cameleon
don't worry,be happy,feel good
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 16 Dec 2005, 22:59
Post #11


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Daca nu vrea beton sau BCA atunci o sa fie casuta porcusorului din poveste ... un vant care sa sufle mai puternic si ... ramane cu structura metalica biggrin.gif
Iar o casa cu structura metalica care sa reziste la cutremure mai mari trebuie sa fie pe " role "( gen poduri ) iar deasupra contra greutate care sa oscileze.


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfyman
post 17 Dec 2005, 07:15
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 9 November 04




Cred ca ar trebui sa te informezi. 90% din casele din canada, 60% din norvegia si cam 30 % din germania sunt facute din lemn sau structura metalica. Si inca nu le-a luat vantul daca inca se construiesc. Sper sa nu o ia tocmai pe a mea ( daca o fac pana la urma).


--------------------
DACIA Coupe - b-22-hgz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 17 Dec 2005, 08:15
Post #13


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




QUOTE(wolfyman @ 17 Dec 2005, 07:15)
Cred ca ar trebui sa te informezi. 90% din casele din canada, 60% din norvegia si cam 30 % din germania sunt facute din lemn sau structura metalica. Si inca nu le-a luat vantul daca inca se construiesc. Sper sa nu o ia tocmai pe a mea ( daca o fac pana la urma).
*



Dupa ce am afirmat cele de mai sus am pus si un "Smilies" ... ca sa te prinzi despre ce e vorba ... daca te ataci asa usor, eu imi cer scuze pentru ca te-am deranjat si te las in pace.


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfyman
post 17 Dec 2005, 19:02
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 9 November 04




nu m-am atacat dar am luat in serios ce-ai zis! nu-mi mai dau seama cand glumeste cineva sau zice pe bune ca majoritatea sunt pusi pe facut misto.


--------------------
DACIA Coupe - b-22-hgz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian79
post 17 Dec 2005, 19:07
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 11 September 05
From: O R A D E A




220 $/mp + T.V.A. in cazul constructiilor la cheie.

Uh ...100 mp ... 26.000 parale si ai o casuta la cheie. Misto idea, nu ?


--------------------
pejos confort 2006
feel free ..... feel FIAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 17 Dec 2005, 19:18
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




aseara au dat la antena1 un reportaj despre case cu structura de lemn...cica rezista la cutremur pana la 8,5 grade


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 17 Dec 2005, 23:18
Post #17


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Eu nu cred ... casele cu structura de lemn sa reziste la cutremure de 8,5 ... exemplu ... Kobe ... in Japonia ... a fost un documentar pe Discovery. Au murit mii de oameni in acel seism.


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 19 Dec 2005, 10:14
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Stiu ca nu e pe structura metalica, insa e o solutie ieftina si rapida... cu pereti de beton...

E destul de rapid, rezistent si izolat bine... Eu ma orientez catre ceva de genu' dar mai caut solutii ieftine...

Casele pe structura metalica si prefabricate, sunt peste tot in lume, si sunt mult mai calduroase si mai ieftine decat solutia clasica... De ex. daca faci din caramida, aceasta lucreaza inca 3 ani, iar din BCA lucreaza inca 5 ani... Asta asa ca idee...

In caz de cutremur, betonul/caramida/bca-ul se crapa la un moment dat, in schimb casele din prefabricate, sunt mai elastice, si nu are ce sa crape...decat un pic din tencuiala....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 19 Dec 2005, 10:45
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(Dreamer @ 17 Dec 2005, 23:18)
Eu nu cred ... casele cu structura de lemn sa reziste la cutremure de 8,5 ... exemplu ... Kobe ... in Japonia ... a fost un documentar pe Discovery. Au murit mii de oameni in acel seism.
*




Au cazut (ca) deoarece acoperisul traditional din tigla (app 2 tone) era bun pentru uragane si nu pentru cutremure.

This post has been edited by zodrac: 19 Dec 2005, 12:28


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 19 Dec 2005, 10:48
Post #20


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(Dreamer @ 16 Dec 2005, 22:59)
Iar o casa cu structura metalica care sa reziste la cutremure mai mari trebuie sa fie pe " role "( gen poduri )  iar deasupra contra greutate care sa oscileze.
*


Oare?!....poate dai si un exemplu de calcul radmasa.gif


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfyman
post 19 Dec 2005, 12:15
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 9 November 04




Eu ma gandeam la o soliuie foarte ieftina de aceea intrebam de casa pe structura metalica! Dante casa pe care te gandesti mi se pare scumpa. Este peste 100000 euro iar eu nu am. Eu speram sa fac pe structura metalica cu maxim 40000 euro cam de 120-130 mp


--------------------
DACIA Coupe - b-22-hgz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 19 Dec 2005, 12:20
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




wolfyman, cu implicare directa (inclusiv la carca), si un pic de noroc, si bunavointa, si nervi tari, si timp, iesi la banii aia cu o casa de caramida.

chiar stiu ce vorbesc, crede-ma.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petea
post 19 Dec 2005, 15:56
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 31 August 05
From: Iasi




Hai sa ma bag si eu un pic in seama: din punct de vedere al rezistentei la seism, o casa metalica este mai buna decat una din zidarie deoarece, fiind flexibila, disiparea energiei seismice (care trebuie consumata cumva de structura) se face prin deplasari. O casa din zidarie care este foarte rigida, disipa de obicei energia seismica prin degradari. Dezavantajul zidariei este ca, daca nu e bine conceputa, la un seism apar fisuri in pereti. Dezavantajul constructiilor metalice este dat tocmai de aceasta flexibilitate deoarece, la deplasari mari, iti poate arunca mobila sau, prin deformarea cadrului metalic sa iti arunce afara elementele de inchidere si/sau sa-ti sparga geamurile. De aceea se pun la structurile metalice asa numitele contravantuiri (niste diagonale) care limiteaza marima deplasarilor.
Casele metalice au un mare dezavantaj legat de intretinere. De obicei, in timp otelul rugineste daca nu este protejat asa ca fie se vopseste periodic, fie poate fi inglobat in beton de protectie (mai sunt si alte metode dar cu costuri cam prea mari). La infiltratii de apa insa, apar marile probleme, deoarece coroziunea ascunsa de elementele de finisaj poate fi foarte periculoasa (este detectat doar cand face poc).
Din punctul meu de vedere, avantajele reale ale unei structuri metalice sunt: rapiditatea executiei, greutatea mica a constructiei, costuri de manopera reduse. Ca dezavantaje: izolatie termica si acustica proasta, intretinere relativ scumpa, grad de siguranta redus la foc (la incendii metalul are un grad de siguranta mai redus chiar decat lemnul).
In ceea ce priveste structurile din lemn nu le recomand din doua motive: din punct de vedere al rezistentei vechiul normativ seismic P100-92 (care mai e inca in vigoare pana in 2006) la capitolul 5 unde se calculeaza forta seismica NU aminteste nimic de structuri din lemn. Prin urmare, in acest moment, conform prescriptiilor legale in vigoare constructiile din lemn nu sunt incluse printre constructiile cu protectie antiseismica ridicata. Nou normativ (care intra in vigoare din 2006), are un capitol de lemn de 6 pagini cu notiuni introductive. Prin comparatie, capitolul de zidarie are 34 de pagini, cel de metal 25 de pagini iar cel de beton 24 de pagini. Din acest punct de vedere domeniul nu este foarte cunoscut la noi iar casele din lemn merg doar in zonele cu seismicitate slaba.
Al doilea motiv pentru care nu recomand lemnul este durabilitatea redusa. Toate casele din lemn se concep si se proiecteaza pentru o durata de 50 de ani pe cand zidaria sau metalul merg din conceptie la 90 de ani. E convenabil sa dau 200 euro/mp pentru 50 ani sau 300 euro/mp pentru 90 de ani? Mai mult, apar la lemn probleme speciale datorita microorganismelor sau a umiditatii astfel ca sunt necesare costuri ridicate de intretinere. Poate initial o casa din lemn rezista la un seism de 8 grade dar peste 20 de ani, datorita umiditatii si microorganismelor rezistentele s-ar putea sa nu fie nici la jumatate. Lemnul mi se pare ca este ca o nevasta: atragatoare la inceput dar pretentioasa dupa.
Personal, mi-as face o casa din zidarie cu stalpisori din beton armat la colturi. Nu se stie niciodata cand ma "viziteaza" un daciot care piede controlul masinii in curba.

Edit later: pentru cei inetresati, o casa "normala" pe zidarie costa in medie cam 300 EURO/mp. Asta fara dotari prea mari, tamplarie clasica din lemn si instalatii mai ieftine. Daca vreti tamplarie din lemn stratificat, instalatii electrice din cupru etc. pretul sare. In pret nu intra evident si terenul. Prin comparatie o casa la ANL costa 600 euro/mp si nici nu esti proprietar pe teren. Asta ca sa evitati (macar partial) smecheriile firmelor de constructii.

This post has been edited by Petea: 19 Dec 2005, 16:04


--------------------
Dacia Logan 2006 - is
Eten Glofiish x500 + iGo Romania 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 19 Dec 2005, 21:20
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




Petea, esti la obiect. Doar ca niste treburi imi sint neclare:
- la casele pe structura metalica, sint 2 variante: una din structura "deasa", asemanatoare cu cele panelizate de lemn, in care metalul e de fapt profil din tabla zincata; ce sa rugineasca acolo? Cealalta varianta e cu grinzi; astea sint groase, gruntuite/vopsite inainte, apoi structura e in interiorul peretelui; rugineste acolo? Cum sa vopsesti periodic acolo? Desfaci toata casa?? Apoi izolatia termica zici ca e proasta. De ce? Ca e structura sandwich care are un factor termic dupa cite stiu (ca e cam acelasi ca la cele de lemn) echivalent cu o zidarie clasica de grosime 1,2 m. Gresesc?
La lemn ai dreptate.....doar ca diferenta aia, ce-i drept mica, poate face diferenta intre o casa pe pamint si un apartament de bloc (pt. ca unii sint la limita cu banii, si peste un prag nu mai pot). Chestia asta se intimpla afara, mai ales SUA si Canada, unde majoritatea caselor sint facute asa. Toata lumea e cosntienta ca nu tine 200 de ani (cine traieste atita?) dar e rezolvarea solutiei pt a sta la casa, pt ca altfel majoritatea ar locui unde? ca o casa clasica nu isi pot permite (la ei diferenta e mult mai mare decit la noi, in principal datorita manoperei).
Imi faci tu la cheie o casa cu 300 E/mp? Am un proiect de 145 mp contruit, iese 43500 E, eu dau 45.000 ca vreau timplarie Gealan. Esti parca din Iasi (daca asta inseamna IS din profilul tau), eu la fel, batem palma? Exact cum zici tu, zidarie, simburi&stilpisori, evident respectind prescriptiile legale in viguare (pt. izolare termica-termosistem, evident, si tigla de Ceramica sau tigla metalica, macar Ranilla). Parchet stratificat, gresie, fainta, obiecte sanitare romanesti. Ok?
Sa nu zici ca pretul ala e pt. casa facuta in regie proprie si ca e fara TVA, da?!


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 19 Dec 2005, 21:25
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




QUOTE(laur @ 19 Dec 2005, 21:20)
Sa nu zici ca pretul ala e pt. casa facuta in regie proprie si ca e fara TVA, da?!
*


ma bag eu: ba cam asa e. TVA-ul platit la materiale, bineinteles.

ofertele de la firme mie mi-au dat ameteli - e adevarat, in bucuresti.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfyman
post 19 Dec 2005, 22:25
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 9 November 04




structura de otel sunt profile C si U si otelul este galvanizat! deci nu cred ca o sa rugineasca


--------------------
DACIA Coupe - b-22-hgz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi_Mircea
post 9 Mar 2006, 00:12
Post #27


Vizitator


Group: Members
Posts: 137
Joined: 2 December 05
From: Timisoara




Ce parere aveti de casele pe structura metalica si pereti din prefabricate?Se zice ce sunt mai ieftine si timp de executie mai scurt.Are cineva o asemenea casa si cat sunt de confortabile?Se merita?


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 Martie 2005 - TM 10 01
Sa mearga bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BURDA
post 9 Mar 2006, 00:35
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 October 05
From: Iasi




casele pe structura de lemn si prefabricate sunt mai ieftine decat cea cu structura metalica si prefabricate, sunt foarte rezistente in timp, se construiesc repede, dar cel mai mare avantaj, daca se procedeaza corect in cazul izolatiilor termice, fonice si hihroizolatoare o sa ai un confort termic foarte bun + rezistenta la coroziune. Nu stiu pe cine ai sa gasesti in romania sa faca o casa din prefabricate la standarde dar merita efortul, daca nu te faci tu arhitect/executant si ai impuscat 2 iepuri dintr-un foc.


--------------------
Dracia Logan 1.4MPI - Provizorii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 9 Mar 2006, 10:16
Post #29


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




numai sa fie lemn ignifug, altfel...


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 9 Mar 2006, 15:11
Post #30


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Casa de zidarie facuta ok incepand cu proiectarea si terminand cu executia este peste celelalte 2 variante la toate capitolele !Parerea mea si nu de nestiutor , acum 3 ani am facut casa P+1 cu 206 mp total , la parter intrand si garajul .
Dar ...e de munca , credeti-ma !


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:52
Forum Renault