DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Maneta flash merge greu, Trebuie tras tare de maneta ca sa mearga flash-ul

MariusHof
post 23 Apr 2020, 03:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 23 April 20




Salut! Am un Logan MCV 2 facelift din 2017 si inca de noua am observat ca, pentru a da flash-uri, nu este destul sa trag in mod normal cu degetele de maneta, ci trebuie tras tare, pusa o presiune pe maneta pentru a se face contactul. Asta e in special deranjant cand vreau sa dau doua blitz-uri consecutive rapide, si merge doar unul, sau in cel mai rau caz niciunul. M-am aflat si in situatii la intersectii in care vrand sa dau prioritate, am dat flash-uri, si nu intelegeam de ce nu trece odata celalalt, pana sa-mi dau seama ca nu-i facusem de fapt niciun flash, netragand destul de tare de maneta. N-am deschis pana acum discutia asta in service; pana data viitoare cand mai merg in service, as fi curios daca si altii aveti aceeasi problema, sau e o defectiune la masina mea. Multumesc!


--------------------
Dacia Logan MCV 2 2017/Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 23 Apr 2020, 06:38
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Incearca sa vezi daca poti rezolva problema pe garantie. La mine merge greu cand dau sa semnalizez stanga, mai ales atunci cand vreau sa schimb banda si am nevoie doar de acele 3 clipiri ale semnalizarii.
Eu unu am deschis maneta si am pus ceva vaselina de contacte in ea, dar tin sa cred ca maneta in sine este proiectata gresit.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusHof
post 25 Apr 2020, 04:40
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 23 April 20




Multumesc, am de gand sa o duc la garantie, dar eram totusi curios daca si altii au aceasta problema, sau e doar la masina mea. Mai ales ca sa evit sa-mi zica ca asa e din productie si de fapt sa nu fie asa. Problema cu semnalizarea la stanga o am si eu, am vazut ca este topic pe tema asta si multi au aceeasi problema. Dar daca tot ai pomenit de ea, s-a remediat cu vaselina? smile.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 2 2017/Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 25 Apr 2020, 11:53
Post #4


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Are momente cand merge bine si are momente cand agata. Cat despre faza lunga este o piesa din plastic la interior care culiseaza pe niste contacte, daca nu face cursa pana la capat circuitul nu se inchide si de acolo apare problema pe care o ai.
Oricum maneta este uscata la interior, au pus doar un varf de vaselina pe contacte care dupa primul an nu isi mai face treaba.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:30
Forum Renault