DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> bec bricheta

aviasol
post 16 Dec 2003, 14:18
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




subj s-a ars azi :shock: am auzit ca se schimba greu cred ca o sa astept pana la revizia urmatoare ca oricum nu fumez laugh.gif


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 16 Dec 2003, 18:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Tot la bricheta... nu se mai incalzeste bine . nu sta apasata, desi daca o tin cu mana un pic se infierbanta.... ar trebui sa o frec??? dar nu sunt onanist...


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 17 Dec 2003, 08:42
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03




becul de la bricheta se schimba cu niste invinetirii la incheietura miinii ,becu-l nu costa mai mult de 5000 lei ,in schimb dureaza demontatul si montatul brichetei mai ales daca pierzi piulita din capatul brichetei http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=18...ht=bec+bricheta


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 23 Dec 2003, 13:22
Post #4


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Sa nu desfaceti cumva piulitza aia.... nu are nici un rost, nu ajuta la nimic. Piulitza aia e doar pentru surubul ce tine tabla aia unde se infinge mufa....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanescu
post 31 Dec 2003, 00:11
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 21 August 03
From: Bucuresti




ca fapt divers... la mine, la o luna dupa ce am luat-o, becul respectiv a incetat sa mai functioneze; cum treaba asta nu ma deranja prea tare, am lasat-o cum a vrut el; acu' vreo 2 zile dau eu drumul la lumini si... suprize, suprize... s-a aprins si becul de la bricheta (si nu s-a aprins doar atunci... inca mai merge); sa mai zici ca nu se intimpla minuni de Craciun...


--------------------
renault megane 2.2 sedan 1.5dci 80cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 31 Dec 2003, 01:00
Post #6


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu raman la parerea mea ca e prea mare tensiunea de alimentare a nenorocitului ala de bec. Pe break am schimbat bricheta cu totul ca se stricase si am pus una de SLZ. Asta se intampla cred prin aprilie-mai. Nici acum nu s-a ars. SLZ am luat-o la sfarsitul lui iulie si n-a tinut mai mult de o luna - o luna si jumatate. Pe break lumina e mai slaba in timp ce la SLZ imi lumina bordul. Deci cred ca tensiunea de alimentare e de vina si nu neaparat becul. Drept urmare, nu l-am schimbat si nici nu-l voi schimba vreodata decat poate la revizii. E prea multa munca pentru ceva pana la urma inutil si daca il schimbi se arde iar dupa o luna-doua ca tensiunea e aceeasi. Poate imi da prin minte vreo modalitate sa cobor tensiunea de alimentare a beculetului ala cu vre-un volt sau doi si pe urma ma mai gandesc.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 31 Dec 2003, 09:42
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Cu asta poti cobora tensiunea becului ... dc crezi ca e de la asta.
http://www.hut.fi/Misc/Electronics/circuit...its/psu_5v.html


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 1 Jan 2004, 22:52
Post #8


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




10X


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinc
post 21 Jan 2004, 00:49
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 16 January 04
From: Bucuresti




fratele meu bogdan, solenza mea nici nu cred ca are bec la brecheta. icon_mrgreen.gif stii bine ca o am de 2 luni. bine ca nu-s fumator


--------------------
Opel/Dacia Vectra B/Solenza - .
Opel Vectra B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bihomoldoveanul
post 21 Jan 2004, 08:23
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 515
Joined: 31 December 03
From: Bucuresti




Si eu am observat abia dupa ce am citit threadul asta ca bricheta nu mai "lumineaza" cind sint farurile aprinse desi "parca" la un moment dat o facea. biggrin.gif Cine stie de cind s-a ars. Dat fiind ca nu (mai) sint fumator, nu ma grabesc cu ea la service pentru un maruntis de asta. Si chiar daca as mai fi fumat si in zilele noastre, pe linga ce brichete cu figuri caram eu la mine, bricheta electrica din masina e o gluma proasta smile.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Jan 2004, 08:30
Post #11


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Mie-mi place ca nu "lumineaza" bricheta! Am mers acu' citeva zile cu un amic si m-a capiat lumina de la bricheta, imi venea s-o sparg. Ma rog, poate pentru ca nu eram obisnuit sa mearga...... smile.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 21 Jan 2004, 21:44
Post #12


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Florine, din pacate eu sunt fumator dar nu fumez in masina ca se imbacseste plusul aia de deasupra. Oricum nici nu prea functioneaza bricheta aia. Am incercat s-o apas de cateva ori dar nu sta apasata. Am indoit eu clemele alea si sta, dar mai bine ma abtin. Ideea ca era dragut iluminatul. Cam puternic, dar dragut. Incerc sa fac schema lui laurh poate imi iese ceva.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 21 Jan 2004, 21:46
Post #13


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Oau, nu fumezi in masina? Nici la drum lung? :shock:


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Jan 2004, 21:48
Post #14


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Si eu sunt fumator dar nu fumez in masina.... Deja am ajuns cosmarul tuturor, nimeni nu vrea sa mearga cu mine. Und emai pui ca nici sa opresc nu-mi place... icon_mrgreen.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 21 Jan 2004, 21:52
Post #15


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




N-as reusi niciodata sa nu fumez in propria-mi masina. A trebuit sa nu fumez cand am fost pana in Jermania si eram cu sefu meu de atunci, cu masina firmei, si a fost horor. Orisicat ii opream incontinuu pe dreapta sa trag si io cateva fumuri, n-a fost placut nici pentru ei.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 21 Jan 2004, 22:49
Post #16


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




La drum lung rezist intre 40-60km, depinde de cat de aglomerat e drumul. Deci cam 45 de minute. Dupa care caut un refugiu si opresc ca sa fumez. Mai naspa e in oras cand e aglomeratie si fac uneori si 1 ora si jumatate pe drum. Asta e, mestec guma...


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bihomoldoveanul
post 22 Jan 2004, 08:33
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 515
Joined: 31 December 03
From: Bucuresti




Pe vremea cind fumam aveam drumuri zilnice de 30-40 minute in care ma abtineam de la fumat. Mai mult de atit nu rezistam. Din fericire am depasit un an de cind m-am lasat, asa ca SLZ nu a gustat placerea tutunului la prima ora. smile.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 19 Jan 2006, 22:39
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




tip pt cei cu probleme la becu de la bricheta: se loveste puternic cu podul palmei in dreapta brichetei si se aprinde biggrin.gif (aste cel putin in cazu meu a mers. dupa 3 luni de nefunctionare, mi-a venit mie sa-i ard una si si-a revenit smile.gif))


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 19 Jan 2006, 22:46
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(free_fiber @ 20 Jan 2006, 00:39)
tip pt cei cu probleme la becu de la bricheta: se loveste puternic cu podul palmei in dreapta brichetei si se aprinde biggrin.gif (aste cel putin in cazu meu a mers. dupa 3 luni de nefunctionare, mi-a venit mie sa-i ard una si si-a revenit smile.gif))
*


...si ai lumina ca sa vezi cum iti poti scoate mana infipta in bord radmasa.gif radmasa.gif
La mine si-a revenit abia in clipa cand am pus mana pe dluie s-l schimb si ma chinuisem o ora sa ajung la el mad.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 20 Jan 2006, 14:20
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nici la mine nu merge becul , dar asa e de cand am luat-o si mi-am dat seama ca exista un bec , fie el si ars , abia dupa ce am citit aici . Sincer , nu ma deranjeaza , mai ales ca citesc despre chinul mare de a schimba becul ...
Offtopic : Sunteti de groaza cu tigarile ... eu nu fumez , iar la mine in masina nu se fumeaza , asa cum nu se fumeaza nici in casa si nici in birou , dar , din pacate se mai gasesc isteti care sa incalce regulile casei si trebuie sa le aplic mici corectii .
Cea mai nasoala faza a fost cand am mers aproape toata noaptea , dar , pentru ca ma grabeam si eram singur , a trebuit chiar sa-mi "schimb uleiul' intr-o sticla in timp ce mergeam . Nu as mai incerca alta data ...

P.S. Eu de la bricheta nu folosesc decat portul pentru compresor , incarcator mobil si o lampa de control . Bafta !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 20 Jan 2006, 15:01
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




La bricheta ajungi foarte usor daca demontezi partea de sus a bordului.Eu am dat-o de 3 ori jos,a mers aprox. o saptamana de fiecare data si dupa aceea a murit.Mergea si cu palme sau pumni,dar acum cred ca nu mai merge nici cu picioare.Astept sa se incalzeasca si repet operatiunea,dar acum o sa schimb bricheta cu totul cu una de berlina.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 20 Jan 2006, 15:22
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Pune led in loc de becul ala, oricum se gaseste greu.


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 20 Jan 2006, 15:37
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(george_slz @ 20 Jan 2006, 17:22)
Pune led in loc de becul ala, oricum se gaseste greu.
*


Unde-i ledu? Cat ii ledu? ohmy.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 21 Jan 2006, 00:40
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




cum am schimbat becu : blink.gif cu usa dr deschisa m-am aplecat pe podaua masinii si am bagat mana dreapta sub bord. sunt niste cabluri de la climatizare, dar ai loc printre ele. Cu mana stanga am desurubat soclul brichetei ( se scoate prin desurubare. am scos soclul pe sub bord si am schimbat becu'. Atentie le fire + , - atunci cand desurubezi se rotesc si ele - te prizi tu. cu putin chin merge ..


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 21 Jan 2006, 12:03
Post #25


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




ma ajuta si pe mine cineva sa schimb becul ala nenorocit? am berile deja puse la rece. anyone? sad.gif


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 21 Jan 2006, 12:39
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Recomand scoaterea partii superioare a bordului ca sa se evite situatiile de conectare gresita a bornelor....dar cine are aptitudini de ginecolog e free sa faca ce vrea.

Se poate inlocui beculetul cu 2 led-uri si o rezistenta , se pot inghesui in spatiul ramas dupa scoaterea soclului. Avantaj....e ca nu se mai arde ...poate deloc. Dezavantaj....iluminare mai putin uniforma a ghidului de lumina. Oricum nu arata rau deloc cu led alb in el...insa eu am pus la mine led-uri portocalii si iluminarea e ...discreta, mie imi place. dry.gif


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vioelectric
post 21 Jan 2006, 23:27
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 5 January 06




QUOTE(Ghidioneanu @ 16 Dec 2003, 18:56)
Tot la bricheta... nu se mai incalzeste bine . nu sta apasata, desi daca o tin cu mana un pic se infierbanta.... ar trebui sa o frec??? dar nu sunt onanist...
*



ia o borna jos si apoi cu o surubelnita indoaie urechile alea din fundul brichetei(putin) si apoi bricheta va decupla putin mai tarziu sau mai exact in functie de cat de tare indoi acele cleme smile.gif


--------------------
vw passat 3 - MM-05-ATJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 22 Jan 2006, 14:03
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




cand o fi mai cald, cine are drum prin pantelimon sau prin stefan cel mare ( dinamo - servici ) il ajut sa schimbe nenorocitu' ala de bec. Mie nu mi se pare f complicat. Problema cu bricheta care nu se mai incalzeste am avut-o si eu, este de la tablita care tine soclul brichetei ( se decaleste in timp ) solutia este indoirea latelalelor tablitei in interior cu ceva de plastic, nu bagati vre-o surubelnita ca feceti scurt.


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vioelectric
post 22 Jan 2006, 14:24
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 5 January 06




QUOTE(david79 @ 22 Jan 2006, 14:03)
cand o fi mai cald, cine are drum prin pantelimon sau prin stefan cel mare ( dinamo - servici ) il ajut sa schimbe nenorocitu' ala de bec. Mie nu mi se pare f complicat. Problema cu bricheta care nu se mai incalzeste am avut-o si eu, este de la tablita care tine soclul brichetei ( se decaleste in timp ) solutia este indoirea latelalelor tablitei in interior cu ceva de plastic, nu bagati vre-o surubelnita ca feceti scurt.
*



de aia am zis sa ia o borna jos smile.gif e mai simplu decat sa cqaute sigurante


--------------------
vw passat 3 - MM-05-ATJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wwilly
post 22 Jan 2006, 17:17
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 14 September 03
From: Arad




daca scoti cheia din contact, bricheta "nu are curent in ea" si poti lucra linistit fara sa faci scurt... asta in cazul in care nu ati modificat bricheta sa aiba + permanent...


--------------------
SLZ Comfort - AR-XX-PTP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:17
Forum Renault