DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vreau bicicleta, Sfaturi pt achizitionare bicicleta.

Tince1290
post 26 May 2009, 13:34
Post #31


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




QUOTE(altisone @ 26 May 2009, 14:23)
Si cat scartaie suspensia aia pe spate... Cand vrei sa te plimbi, in liniste.... Si cand se inmoaie arcul ala... Si filetul suspensiei DIN ALUMINIU !!! Si pot sa jur ca e aliaj superior ph34r.gif  Si cand vrei sa urci o panta (cum e podul de cale ferata din Herastrau) si tragi de 19-20kg...
*



daca te referi la mine nu mai scartaie suspensia tongue.gif...nu stiu ce a avut atunci....oricum am uns-o tongue.gif...si de atunci am mai facut vreo 200 km si nimic nou..adica liniste completa...in plus cand urc dealul greutatea suplimentara a bicicletei compenseaza lipsa mea de greutate biggrin.gif...mereu am avut bita de teren pentru ca astea imi plac mie si ma simt mai comod...am mers intr-o zi vreo 25-30 km inafara localitatii cu un prieten (el avand semi-cursa) si nu a fost chair asa greu sa ma tin dupa el...eu mergeam cu aceasi viteza in timp ce el mergea mai repede pe drum drept si pe unde era drumul mai rau frana si pierdea tot "avansul"....deci el mergea: frana-viteza-frana-viteza....eu doar constant-constant-constant tongue.gif....deci e ok....n-am mai fost prin bucuresti de vreo 3 ani...nu stiu cum sunt drumurile la voi la noi sunt rele si prefer sa nu fac pana zilnic.... happy.gif multumesc....asta e tot

This post has been edited by Tince1290: 26 May 2009, 13:36


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 26 May 2009, 13:49
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




N-ai inteles, si eu am bicicleta de teren si nu ma incanta altceva ca si mie imi place sa merg pe aratura. Ideea e ca nu am nimic impotriva bicicletelor ieftine, din contra, pt buget redus.. asta e. Dar, initiatorul topicului vrea si ture lungi. Eu nu stiu ce inseamna lung in opinia lui, sau a ta, dar o tura lunga, pt mine inseamna 100 km. Pt altii, mai experimentati e gluma. Eh, sa te vad eu cu 20 kg intre picioare cale de 100 de km. Si nu aduna greutatea ta cu greutatea bicicletei. Scheletul si musculatura, poarta zilnic si in orice conditii aceasta greutate corporala. Dar, procentual, tu adaugi la 60 kg ale tale inca 33% greutate suplimentara. Eu, la 85 ale mele, adaug 13. La drum lung si la urcari abrupre, se simte.


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 26 May 2009, 14:15
Post #33


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




ai dreptate....si vorba ta...conteaza ce intelege el prin "lung"...pentru mine "lung" inseamna cca 60 km pe asfalt sau 20 km pe dealuri/munte....e drept ca am avut si o pauza destul de lunga....am reluat obiceiul de a iesi cu bicicleta doar de cateva luni...dupa o pauza de vreo 2 ani....acum ies (cu mici exceptii) zilnic si fac cel putin 20 km (pentru ca mai sunt zile in care sunt foarte obosit si nu pot mai mult)...oricum ideea e ca DSH-ul se comporta mult mai bine decat precedentele tongue.gif....si faptul ca e de teren in cazul meu ma ajuta....adica poti iesii cu bicicleta de teren si pe asfalt dar nu poti merge cu bicicleta de asfalt pe munte...asta e sigur icon_mrgreen.gif ...ma rog....poate mai auzim vesti de la initiatorul topicului si detalii....sa stim exact ce vrea...daca vrei si drumuri lungi si pe munte cel mai bine e sa-ti iei 2 biciclete laugh.gif ....sau una dinaia de 64 mil....de teren dar cu 27 viteze si cadru din fibra de carbon....cu aia chiar daca ii de munte poti merge mult si bine si pe drum biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 26 May 2009, 19:40
Post #34


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Hai sa vin cu niste lamuriri! Vad ca alegerea mea va fi mult mai dificila decat pare.

Eram aproape convins pentru un DHS. Ca bani nu vreau sa investesc mai mult de 500 lei. In cele din urma cu banii aia imi iau la motorina de ma plimb juma de tara.

In prima faza drumurile mele se vor rezuma la plimbari prin oras+cocotari pe trase lejere de munte (gen aleile de sub tampa pt cine stie zona). Asta inseamna pana in 40km pe plimbare. Pentru inceput si pentru acomodare.

Intre timp am renuntat la prima oferta, am scazut pretul la 150 lei si posesorul mi-a zis pas. Oricum sunt ferm convins ca nu merita cei 200 ceruti. Ca sa nu pierd vremea, m-am apucat sa reconditionez o veche MB gasita prin beciul parintilor, azi am bucatit-o complet, sper in 2 saptamani sa o pun pe picioare. Daca nu gasesc o oferta SH pe plac, o sa raman cu asta pentru o vreme. E model clasic, fara mari pretentii.

In general ma descurc sa mesteresc singur o bicicleta, ar fi 2 probleme: sa nu cedeze ceva si sa imi rup oasele pe carari de munte, si pretul componentelor.

Am citit acel articol de pe net, si sunt constient ca DHS nu ofera intocmai calitate, si ca sub 1000 lei nu gasesti nimic rezonabil, dar pt inceput prefer sa raman in buget cat mai redus, sa imi recapat pofta de pedalat smile.gif.

Mai revin cu detalii cand mai fac cateceva.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 26 May 2009, 19:56
Post #35


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Lord Hades @ 26 May 2009, 20:40)
In cele din urma cu banii aia imi iau la motorina de ma plimb juma de tara.
*



Mda. Si cu bicla puteai sa te plimbi in toata tara... de 3 ori. Si ramaneai si cu ea.


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 26 May 2009, 20:26
Post #36


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Lord Hades @ 26 May 2009, 20:40)
... sper in 2 saptamani sa o pun pe picioare...
*

Te-a inspirat poza asta? nedumerire.gif

bicicleta_1000.jpg

This post has been edited by vis-a-vis: 26 May 2009, 21:31


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 27 May 2009, 20:03
Post #37


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Da m-a inspirat puternic poza respectiva smile.gif

Sincer sa fiu nu vreau sa dau 1000 lei pt o bicicleta si sa ma trezesc fara ea, sutita de vreun cocalar! Nu pot sa car dupa mine 20km de lant sa o leg de toti stalpii cum se cuvine, si in protectiile anti-furt nu ma incred prea mult.



--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 27 May 2009, 20:20
Post #38


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




ai dreptate, se fura in draci bicicletele. Cum ai intors capul a si disparut. Mie mi-e si frica sa o las cand intru in vreun magazin. Acuma depinde si pe unde umbli, ca io de exemplu iau dealurile la rand, excursii in forja, mers la distrugere, o zi si 100 km doar pe dealuri, deci aici nu am nevoie de incuietori ca nu ma prea opresc wacko.gif . De incuiat este incuietori speciale (cu cifru la care poti schimba combinatiile), nu trebe lant icon_mrgreen.gif

This post has been edited by kog: 27 May 2009, 20:25


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 27 May 2009, 20:51
Post #39


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Cifrul ala se desface "la mana" in 30 de secunde. E cea mai proasta varianta...


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 27 May 2009, 21:22
Post #40


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




nu e adevarat. Nu e chinazarie d-aia. Io am stat langa bicicleta 2 ore jumate pana l-am desfacut, ca mi-a schimbat un prieten combinatia(a trebuit sa incerc fiecare varianta in parte, nu avea absolut nici un joc dupa care sa ma ghidez). Am desfacut si eu chinezarii d-alea, chiar dupa cronometru 27 sec recordul personal biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 27 May 2009, 21:45
Post #41


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




bine bine....lasati povestile tongue.gif....sa revenim la subiect biggrin.gif.....o intrebare stupida....voi cu ce va spalati bitele? biggrin.gif...si ma refer aici si la locuri mai greu accesibile....sau mai "sensibile"....pe pinioane cu ce dati?...ca eu o spal cu apa si mereu ramane pamant pe acolo biggrin.gif....ceva sugestii?

PS: presimt ca o sa aud "da cine dracu' crezi ca spala tzoagla?" biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 27 May 2009, 21:50
Post #42


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




ai presimtit bine biggrin.gif . Totusi o mai si spal mai ales dupa ce parcurg drumuri forestiere cu noroi de-o palma. Pana acuma o spalam cu galeata, burete de ala de vase, axion si o periuta de dinti pentru locurile greu accesibile. Axionul ala sa stii ca face minuni(mai ales pe lant), numa trebuie clatarita bine. Cat despre noroiul ce se intareste printre pinioane, etc mai noi am inlocuit cuiul cu un spalator cu presiune (de ala de speli masina cu el). Sa nu uiti apoi sa ungi piesele ca imidiat da rugina in ele cat ar fi de tratate.

This post has been edited by kog: 27 May 2009, 21:51


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 28 May 2009, 08:59
Post #43


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




eu unul mi-am luat anul trecut un dhs, cel mai scump model (vreo 560ron), hardtail, cu suspensie pe fata.

De atunci am schimbat la ea dupa cum urmeaza: pedale, foi, pinioane, lant, schimbatoare, furca, franele, cablurile, cauciucurile. Acum am o bicicleta care e DHS doar in parte (adica cadrul si rotile) iar ca pret total .. acum pot spune ca m-a costat 1300 ron bicicleta asta sad.gif ....

Deci, mai bine sa iti iei una OK direct in aceeasi bani caci, se pare ca tot acolo ajungi in timp.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 28 May 2009, 09:13
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Liviu, eu iti sugerez sa iti schimbi si cadrul. Stiu ca Muttley avea pe cineva, pot si eu sa iti recomand daca vrei, tipul la care ma refer avea un cadru magellan cu 250 ron pe care am vrut eu sa il iau pentru mine cand vroiam sa fac din bucati. Si posibil sa gasesti mai ieftin chiar. E diferenta de greutate semnificativa.


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 28 May 2009, 09:16
Post #45


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Pai cadrul asta al meu e foarte usor, e din aluminiu si e chiar OK. Nu vad de ce l-as schimba. Poate doar sa imi iau unul o idee mai inalt.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 28 May 2009, 09:21
Post #46


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Tince1290 @ 27 May 2009, 22:45)
bine bine....lasati povestile tongue.gif....sa revenim la subiect biggrin.gif.....o intrebare stupida....voi cu ce va spalati bitele? biggrin.gif...si ma refer aici si la locuri mai greu accesibile....sau mai "sensibile"....pe pinioane cu ce dati?...ca eu o spal cu apa si mereu ramane pamant pe acolo biggrin.gif....ceva sugestii?

PS: presimt ca o sa aud "da cine dracu' crezi ca spala tzoagla?" biggrin.gif
*



cu sampon intim wub.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 28 May 2009, 09:21
Post #47


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




QUOTE(Liviu @ 8 Jul 2008, 00:58)
Asaaaa .. sa reinviem topicul.
*


Liviule, imi amintesc discutiile de anul trecut. Ai facut bine ca ai scapat in buna parte de DHS si chiar daca pare ca ai iesit scump, de fapt nu e asa. Multi oameni dau usor 15.000€ pe o tona de tabla cu 4 roti si sunt socati daca le ceri de 10 de ori mai putin pe o bicicleta. O suta si ceva de euro nu e un pret realist nici pentru echivalentul unei masini facute prin India sau China.
Eu zic sa scapi si de cadrul ala care numai cadru nu e.

This post has been edited by LuluMOB: 28 May 2009, 09:44


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 28 May 2009, 09:33
Post #48


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(Liviu @ 28 May 2009, 08:59)
eu unul mi-am luat anul trecut un dhs, cel mai scump model (vreo 560ron)...
*



Banueisc ca nu ai foarte multe motive sa fii deosebit de incantat de bicicleta... biggrin.gif

Inainte de 2005 (pana atunci am lucrat la DHS) modelul cel mai scump sarea de 10 milioane (pret la poarta fabricii), n-as crede ca anul trecut cu 560 lei sa fi luat chiar modelul de top.

Celor mai pretentiosi, as vrea totusi sa le amintesc ca o bicicleta BUNA noua, costa undeva in jurul a 5.000 EURO. Am avut ocazia sa vad la o expozitie de profil in Budapesta, bicicleta de serie la 10.000 EURO. Cele de concurs incep de pe la 20.000 EURO.

P.S. Cu DHSurlie, am fost singurul producator participant la expozitie cu biciclete sub 500 EURO, si as putea zice ca, chiar au avut succes. In ultima zi am vandut toate exponatele, si pe langa cele expuse am mai avut un camion intreg de marfa (inclusiv standul si suportii... biggrin.gif ).

This post has been edited by radian: 28 May 2009, 09:35


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 28 May 2009, 09:36
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Eu mi-am pus nevasta in cap aseara. La insistentele mele (ce dreq am avut in cap nu stiu) am facut schimb de bicle. Deci, a fost socata! "PAI MA MAMICA, ASTA MERGE SINGURA, SI EU TRAG DE FIERU ALA!?!?!". Ideea e ca pentru ea, fix cadrul si furca vreau sa schimb de la DHS, restul accesoriilor facandu-si treaba cu succes. Acum, inca oscilez, pentru ca cadru+furca plus cele 2-300 lei luate pe DHS ar putea insemna o buna parte din banii pe care i-as da pentru o alta bicla pt mine, ca, ma incanta tare mult ideea unei furci cu blocaj si alte chesti superioare (cum bine mi-a zis vis ca o sa vreau la un moment dat)


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan_F
post 28 May 2009, 09:42
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 30 June 03




Perfect de acord cu LuluMOB! Nici eu nu vroiam initial sa imi iau bicla scumpa, ziceam ca nu prea face sens...dupa care mi-am adus aminte cati bani bag in masina...De asta am decis sa imi iau o bicla mai scumpicica un pic (1300 ron).

Legat de furat, nu prea sunt de parere ca se fura usor. Acum juma de an, aveam la bicla anterioara un antifurt de ala chinezesc ieftin (venise cu bicla cand am luat-o de noua). Fiind de proasta calitate, s-a stricat butucul si nu am mai putut sa il deschid. Eram la Selgros in parcare...am tras de el, l-am smucit, l-am intins, am sarit cu picioarele pe el vreme de vreo 15 minute si degeaba...pana nu am venit cu un cleste de ala special de taiat metal (de ala cu manere lungi de tot) nu l-am putut desface. Acum am 2 antifurturi, unul mai mic si mai lung cu care leg rotile si cadrul si unul mai scurt si mai gros cu care leg cadrul de gard, teava, etc. Am lasat-o afara, in oras 2-3 ore in diverse locuri si nu am avut nicio problema.

28 May 2009, 11:46:
Apropos de DHS, nu stiu cati dintre voi s-au uitat pe site-ul lor. Am avut surpriza sa constat ca cea mai scumpa bicla din oferta lor costa exact 7700 ron. Mie personal mi se par niste biciclete corecte insa ar trebui sa stii ca atat dai - atat face. Te tine fara probleme 3-4 ani minim daca nu o fortezi foarte mult si o intretii! (am avut FirstBike si m-a tinut mai bine de 7-8 ani fara intretinere si fara probleme majore - doar o piulita bulita la axul pedalier).

This post has been edited by Bogdan_F: 28 May 2009, 09:46


--------------------
Ford Fiesta 1.4 TDCi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 28 May 2009, 10:13
Post #51


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Modelul meu este 2605A (http://www.bike-dhs.com) ... nu e cel mai cel dar am inteles de la cunoascatori ca are unul din cele mai bune cadre facute de dhs. Si ceea ce am pus pe bicicleta acum nu este de top ci mai mult low-entry dar de calitate mai buna clar decat ce era inainte (furca SR SUNTOUR XCR, pedale si foi sr suntour, schimbatoare si manete de frana shimano st-ef50). Ideea e ca acum se comporta ca o bicicleta smile.gif.
Conteaza foarte mult si la ce folosesti bicicleta. Eu unul o folosesc sa merg prin oras .. nu fac off-road cu ea (cauciucurile pe care le am acum sunt cauciucuri de asfalt, aproape slick).


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 28 May 2009, 11:11
Post #52


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Liviu @ 28 May 2009, 09:59)
Acum am o bicicleta care e DHS doar in parte (adica cadrul si rotile) iar ca pret total .. acum pot spune ca m-a costat 1300 ron bicicleta asta sad.gif ....

Deci, mai bine sa iti iei una OK direct in aceeasi bani caci, se pare ca tot acolo ajungi in timp.
*

Nu stiu daca sa rad sau sa plang... Chestia e ca "Ti-am zis noi!".


QUOTE(altisone @ 28 May 2009, 10:36)
Eu mi-am pus nevasta in cap aseara. La insistentele mele (ce dreq am avut in cap nu stiu) am facut schimb de bicle. Deci, a fost socata! "PAI MA MAMICA, ASTA MERGE SINGURA, SI EU TRAG DE FIERU ALA!?!?!". Ideea e ca pentru ea, fix cadrul si furca vreau sa schimb de la DHS, restul accesoriilor facandu-si treaba cu succes. Acum, inca oscilez, pentru ca cadru+furca plus cele 2-300 lei luate pe DHS ar putea insemna o buna parte din banii pe care i-as da pentru o alta bicla pt mine, ca, ma incanta tare mult ideea unei furci cu blocaj si alte chesti superioare (cum bine mi-a zis vis ca o sa vreau la un moment dat)
*

Auzi ma. Daca vrei s-asculti un om batran, sa mai sari peste etapele inutile.
Cauta un cadru mic, nu-i da Merida, ca e lunga. Eventual cadru de dama, cat mai usor. Incropeste o bicicleta pentru ea cu ce ai mai bun pe astea doua si apoi pe cadrul de Merida, pune piese bune. Vezi ca pe ciclism.ro apare intotdeauna cate ceva bun la preturi mai mult decat ok.

O furca buna, trebuie sa fie usoara si sa aibe reglaje de tarie (d-aia se baga aer cu pompa in ele). Daca vrei doar "blocaj" mai parcurgi inca o etapa inutila. O sa ai doua setari de rahat, caruta sau caleasca. Una iti zdrungina creierii si cealalta te balangane.

Fie vorba intre noi, sunt multi cu furci pricopsite care nu stiu sa le regleze. Se duc la vreun service, le regleaza aia cat de cat, dar chestia e ca drumurile sunt variate, trebuie sa reglezi la fata locului in functie de denivelari.

This post has been edited by vis-a-vis: 28 May 2009, 11:17


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 28 May 2009, 11:22
Post #53


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(vis-a-vis @ 28 May 2009, 11:11)
Nu stiu daca sa rad sau sa plang... Chestia e ca "Ti-am zis noi!".
*



Mie unuia imi vine sa rad. Pe de apta parte, acum stiu si eu cat de cat cu ce se mananca bicicletele astea ... pot sa imi dau seama de ce piesa X e mai buna sau mai proasta decat piesa Y.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 28 May 2009, 11:43
Post #54


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Eu il inteleg pe Liviu. Oarecum aceeasi teapa mi-am luat si eu, desi la mai multi bani.
Cand faci o alegere sunt importante informatiile si experienta, care mi-au lipsit intr-o oarecare masura atunci.
Azi, daca ar fi sa-mi iau bicla, cu siguranta mi-as lua-o pe componente, exact cele care m-ar multumi.
Am luat anul trecut o bicla "de-a gata", cu multi bani si apoi am inceput sa schimb la ea:
- roti + butuci
- sa + tija sa;
- ghidon + pipa + mansoane;
- pedale.

Asta inseamna inca jumatate din ce am dat initial pe ea, iar banii recuperati din vanzarea pieselor vechi sunt nesemnificativi. sad.gif
La bursa mai sunt inca ghidonu, pipa si tija sa, daca vreti un upgrade...

This post has been edited by VladG: 28 May 2009, 11:45


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 28 May 2009, 13:32
Post #55


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(VladG @ 28 May 2009, 11:43)
... cu siguranta mi-as lua-o pe componente...
*



E discutabl. Piesa de baza la o bicicleta este cadrul. Totate celelalte sunt consumabile si se dimensioneaza dupa cadru.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 28 May 2009, 14:02
Post #56


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Dimensionarea e corect, se face dupa cadru, dar nu toate celelalte sunt consumabile (sa, tija, pipa, ghidon, brate pedale, roti, etc).
La consumabile intra butuci, foi, lant, pedale, pinioane, cabluri, lichid frana, discuri, saboti/placute de frana, garnituri amortizoare si anvelope. smile.gif

This post has been edited by VladG: 28 May 2009, 14:04


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 28 May 2009, 15:20
Post #57


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Mor aici! radmasa.gif

15mbes2.jpg

E vorba despre aratarea asta 04.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 28 May 2009, 15:27
Post #58


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Sincer daca eram politai il opream si eu tongue.gif biggrin.gif

This post has been edited by ady77: 28 May 2009, 15:27


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 30 May 2009, 15:16
Post #59


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




OK, ideea generala am prins-o! Decat bani putini pe una noua si slaba, mai bine mai multi pe una SH si de calitate. Momentan lucrez la restaurarea MB din beci, merge chiar OK smile.gif Cand o fi gata ii fac poze si o uploadez pe forum!!! Peste vreo luna ... sad.gif


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 7 Jun 2009, 12:39
Post #60


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Am un problem, sau chiar mai multe. Nu reusesc sa mai montez la loc porcaria aia de intinzator. Nu l-am dat eu jos si nu imi dau seama care e metoda de prindere? Bicicleta originala a fost OLIMPIA, sau ceva de genul, poate gasesc vreun forumist cu asa ceva sa imi dea niste poze/sfaturi.



--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 19:21
Forum Renault