DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Agață schimbătorul de viteze

Tudorel04
post 18 Jan 2019, 16:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 January 19




Salutare !

Văd că de la o vreme când vreau să bag în viteze îmi agață schimbătorul în toate treptele de viteză. Totul a început de la o plecare de pe loc mai tare un pic și apoi mi-a rămas treapta 1 blocată și am tras de ea să o scot. Dacă vreau să bag treapta a5 a pe loc cârâie.
Mașina este un Logan 1.5 dci din 2007 la care am parcurs doar 40.000 de km.

Deci: Apăs ambreiajul, bag treapta 1, agață, dacă o scot și vreau să o bag din nou dar ambreiajul fiind tot apăsat fără să-l mai ridic, intră perfect. În mers mașina se comportă bine, trage nu face zgomote, doar treapta a5a pe loc. În mers a 5a intră bine dar cam agață. Nu le mai pot schimba așa cu două degete ca înainte.
A doua fază pe care mi-a făcut-o a fost când am urcat o pantă cu treapta a 2 a unde aveam cam 40-45 km/h și iar mi-a rămas blocată. Am fost și la reprezentanță cu ea și mecanicu de acolo a zis că n-are nimic,că timoneria pare ok, doar s-a uitat fără să desfacă ceva.

This post has been edited by Tudorel04: 18 Jan 2019, 16:08


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Jan 2019, 16:27
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.782
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




debraiaza corect? masina in viteza 1 cu ambreiajul calcat o poti impinge de pe loc?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudorel04
post 18 Jan 2019, 16:29
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 January 19




Pleacă normal cu treapta 1 de pe loc. Doar că are un hop când bag în viteză.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Jan 2019, 16:37
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.782
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




am zis daca debraiaza, nu daca patineaza.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudorel04
post 18 Jan 2019, 16:39
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 January 19




Da.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 18 Jan 2019, 16:40
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





De care timonerie ai? Daca e mecanica ( tija) se duc bucsile inferioare de la cautator, ajunge sa frece fier pe fier si se blocheaza mai ales daca nu mergi frecvent cu masina.....din cutie ma indoiesc sa ai prob...

Ulei in cutie ai?


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudorel04
post 18 Jan 2019, 16:44
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 January 19




Timoneria este pe cabluri. Uleiul nu l-am verificat dar bănuiesc că este ok.
Toată chestia asta a apărut de la o plecare mai în forță și a rămas în treapta 1 și am tras de manetă să o scot.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deloo7
post 19 Jan 2019, 00:43
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 29 January 17




Ai incercat la "rece", adică cu motorul oprit și a ambreiajului călcat dacă intră și iasă din viteză ușor?


--------------------
Dacia Logan 2007 1.5 dci - sb 08 bzu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudorel04
post 19 Jan 2019, 00:47
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 January 19




Da, la rece merge bine.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deloo7
post 19 Jan 2019, 01:32
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 29 January 17




Bănuiesc că acționarea ambreiajului este hidraulică.
Posibil să ai placa, rulmentul de presiune sau cilindrul de la pedala de ambreiaj.
Nu cred să aibă ceva, cutia de viteze.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.5 dci - sb 08 bzu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 19 Jan 2019, 22:36
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(Tudorel04 @ 18 Jan 2019, 16:44)

..Toată chestia asta a apărut de la o plecare mai în forță și a rămas în treapta 1 și am tras de manetă să o scot.
*



Eeee...pai de ce nu zici si asta, nu prea ai fost cuminte cu ea biggrin.gif ..

Ai dat forja cu ea in tr1, ai turat la 5000 si ai dat brusc drumul la ambreiaj? Ai incercat cumva sa o scoti din viteza fara sa apesi ambreiajul?

Vezi bucsa cautator de viteze sau balador ( pinion)....ar fi bine sa mergi la careva care stie transmisie, vezi la Mioveni ca era un tip care schimba grupul pinioane tr 5 la mpi - florian parca ii zicea, are cont aici pe forum daca mai e activ....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudorel04
post 19 Jan 2019, 23:50
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 January 19




Cu ambreiajul apăsat la fund am vrut să o scot și abia am reușit.
* Dacă o scot din treapta a 5 a și o bag iar fără să ridic piciorul de pe ambreiaj, intră cum trebuie. Celelalte viteze nu cârâie, doar pare că agață ceva.
Oare s-a dus pompa de ambreiaj?

Am observat că dacă bag în R cu ambreiajul apăsat, mașina începe să se miște în spate pentru o fracțiune de secundă. Așa face și la treapta 1, o ia un pic în față.

This post has been edited by Tudorel04: 20 Jan 2019, 17:51


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Jan 2019, 10:39
Post #13


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.782
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




deci cum ziceam mai devreme, Nu debraiaza. nu-l asculta pe user123, ala nu e in stare nici sa citeasca primul post, el stie doar cu lubrefierea, la mecanica e mai greu. Nu timoneria e de vina ci actionarea ambreiajului. In afara de un aersit de circuit, cam trebuie data jos cutia ca sa vezi ce face si rulmentul.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudorel04
post 21 Jan 2019, 16:13
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 January 19




Văd că nivelul lichidului de frână este peste MAX. Să fie asta cauza? Pedala e normală... Nu e nici moale, nici tare.
După cum spuneam că treapta a 5 a îmi cârâie pe loc, dacă îi fac 4-5 pedale se ameliorează puțin cârâitul.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 22 Jan 2019, 19:59
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(einstein1984 @ 21 Jan 2019, 10:39)
deci cum ziceam mai devreme, Nu debraiaza. nu-l asculta pe user123, ala nu e in stare nici sa citeasca primul post, el stie doar cu lubrefierea, la mecanica e mai greu. Nu timoneria e de vina ci actionarea ambreiajului. In afara de un aersit de circuit, cam trebuie data jos cutia ca sa vezi ce face si rulmentul.
*



radmasa.gif Da, spre deosebire de tine care nici macar uleiul nu-l schimbi singur e chiar un compliment.....

Oare stii in cate feluri poate fi data jos o cutie de viteze? radmasa.gif Eu cel putin am schimbat 2 kituri de ambreiaj numai la logan cu mana mea, tu doar te aflii in treaba si vorbesti din auzite....

Daca te intreb cote la trenul fix si mobil in cutie stii? ai vazut vreo cutie de logan macar desfacuta ? radmasa.gif

Nu faci diferenta intre timonerie si ambreiaj, la el nu a debraiat - din cauza pompei cel mai probabil si nu are de-a face cu nivelul de lichid- si fiindca a fortat si a tras de schimbator, e posibil sa fi fortat si sa fi afectat si timoneria......de asta acum cand face 5-6 pedale caraie, chiar daca debraiaja tot caraie

Las-o mai moale cu aruncatul cu capul inainte ca berbecii, eu spre deosebire de tine pot sa recunosc cand ma grabesc, dar tu nu esti in stare decat sa cauti nod in papura si sa vezi paiul din ochii altora....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudorel04
post 23 Jan 2019, 14:59
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 January 19




Nu pare a fi timoneria pentru ca daca opresc motorul intra in toate vitezele perfect! Am observat ieri ca daca tin ambreiajul apasat 5 secunde si bag a 5a pe loc doar imi agata si nu mai caraie. Doar a 5a imi caraia, restul doar agatau...
Banuiesc ca lichidul de frana si-a pierdut din proprietati deoarece este plin tot vasul.
Oare are legatura lichidul cu foartarea pe care i-am dat-o masinii de cand a inceput sa-mi faca figuri?

23 Jan 2019, 15:05:
Mentionez ca lichidul nu a fost schimbat niciodata pentru ca masina mai mult a stat. Și dupa ce i-am dat mai tare in gura un pic a inceput sa ramana blocata prin viteze...

This post has been edited by Tudorel04: 23 Jan 2019, 15:05


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 23 Jan 2019, 15:58
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Bre," timonerie" se refera la tot ansamblu de parghii si ce mai vrei tu, care transmite comanda ta manuala la arborele cu pinioane....

Asta include si sincron si pinion balador si ce mai vrei tu.

La rece, normal ca intra in toate vitezele pt ca nu este defectul atat de mare.....problema poate fi in mers, cand ai scos-o fortat din viteza si cand e posibil sa fi fortat in ansamblu sau sa fi uzat putin dintii sincroanelor/ pinioanelor...

Asta este efectul faptului ca nu ai debraiat ca lumea ( dupa cum ai relatat ) cu posibile probleme la cilindru de ambreiaj....

Desi grupul de pinioane tr 5 este separat de restul pinioanelor, arborele este comun cu pinioanele tr 1 si 3....deci daca bulesti ceva pe acest traseu, poate sa aiba repercusiuni la toate in functie de situatie si de cutie...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudorel04
post 23 Jan 2019, 16:56
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 January 19




Oare cum se face ca daca apas ambreiajul si cand bag prima data in viteza imi agata si dupa daca o scot si o bag iar in viteza fara sa ridic ambreiajul (fiind apasat de la prima bagare in viteza), atunci imi intra perfect. Vad ca toata problema se trage din ambreiaj. Ca sa nu cârâie trebuie sa-l mentin putin mai mult timp apasat, insa imi agata.


Atunci cand s-a intamplat "nenorocirea" am oprit motorul si am scos-o.
Mi s-a mai intamplat odata im mers cu tr a 2a, tot la fel i-am dat mai tare (cam 45/50 km/h) si am apasat ambreiajul sa ii dau a3a si n-a vrut sa mai iasa.

User123, am stricat cutia doar din atât?? Mașina rulează fără zgomote la cutie... problema e introducerea în viteze. Cred că mai bine aș acuza ambreiajul decât sincroane, pinioane etc.

Și tu nu ai înțeles tot. Nu îmi cârâie decât tr 5 pe loc, celelalte nu cârâie, doar agață. Ca să nu mai cârâie trebuie să mențin ambreiajul apăsat mai mult!! Că am văzut că spuneai tu acolo că dacă fac 5-6 pedale mie tot îmi cârâie dar nu este așa!!
Zi-mi cum ești pe facebook să îți arăt și un video.

24 Jan 2019, 00:28:
Dacă zici că le ai așa de tare cu cutiile de viteze la logan, explică-mi și mie de ce mi-a rămas blocată în viteză????

This post has been edited by Tudorel04: 24 Jan 2019, 00:28


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeluG
post 20 May 2019, 13:26
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 7 April 13




Salutare Tudorel! Cum ai rezolvat problema până la urmă? De vrei două zile am și eu probleme cu treptele 3 și 5 unde și intră greu dar și iese greu din aceste viteze chiar și la rece cu motorul oprit , însă nu permanent.Dupa toane.Loganul are 12 ani dar abia am 100000 km.


--------------------
DACIA Logan 1,4 MPI GPL LR 2007 berlina - BC95FAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 May 2019, 13:45
Post #20


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.782
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




sicroane uzate sau bile de blocare ax selector....

This post has been edited by einstein1984: 20 May 2019, 13:49


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 20 May 2019, 20:03
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




''Ungere pe viata", asta este cauza...

This post has been edited by BLUE R 19: 20 May 2019, 20:05


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeluG
post 21 May 2019, 16:45
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 7 April 13




Nu cunosc ce probleme au colegii de forum însă la mine s-a rezolvat prin tensionarea cablului de ambreiaj care stătea foarte relaxat din cauza faptului că saiba de cauciuc se uzase.Nu mai agata și nu se mai blochează in viteze.


--------------------
DACIA Logan 1,4 MPI GPL LR 2007 berlina - BC95FAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:01
Forum Renault