DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> problema alarma, fire switch usi si portbagaj

Addyd
post 3 Apr 2011, 19:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 1 November 10




Am cumparat o alarma discovery am legat-o pe masina si am o problema; daca ii pun alarma si descui cu cheia usile din fata sirena suna dar daca deschid usile din spate sau portbagajul nu suna. Firul pentru usi l-am legat la un fir verde jos in stanga langa prag. Chestia e ca atunci cand deschizi usa de la sofer se descuie toata masina. Voi unde ati legat firul de la alarma pentru switch-urile de la usi?


--------------------
Renault Clio 2004 1.5dci - db06aaa
...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catavictor
post 3 Apr 2011, 19:46
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 27 October 09
From: Stalin City




Mai ai un fir de legat.La Clio spatele e comun cu portbagajul si separat de fata.


--------------------
**** **** **** - dreptunghiular
Megane RS ..."Blue Lady" o bestie in crestere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 3 Apr 2011, 19:49
Post #3


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Daca comanda de inchidere/deschidere usi e data de CB, atunci fiecare usa e independenta dpdv electric. Trebuie sa gasesti punctul comun de comanda. Poate daca desfaci butonul din interiorul masinii care face comanda de deschidere/inchidere usi (la Laguna e pe prelungirea consolei centrale), cu doua relee ai putea simula functia acestuia, legandu-te direct pe el. E doar o idee, nu am testat.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Addyd
post 5 Apr 2011, 08:32
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 1 November 10




Multumesc @catavictor asa este acum merge fara probleme, ar mai fii un mic impediment;
Daca inchid masina din telecomanda de la cheie se stinge lumina in interior imediat, dar daca o incui din telecomanda de la alarma mai ramane aprinsa ceva timp. Cumva stiti cum se rezolva acest lucru?
Nu mai zic de geamuri, alarma are si ridicare de geamuri, dar e problema ca fara contact geamurile nu functioneaza.


--------------------
Renault Clio 2004 1.5dci - db06aaa
...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zare
post 24 Apr 2011, 07:50
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 17 December 07
From: oradea




QUOTE(Addyd @ 5 Apr 2011, 09:32)
Multumesc @catavictor asa este acum merge fara probleme, ar mai fii un mic impediment;
Daca inchid masina din telecomanda de la cheie se stinge lumina in interior imediat, dar daca o incui din telecomanda de la alarma mai ramane aprinsa ceva timp. Cumva stiti cum se rezolva acest lucru?
Nu mai zic de geamuri, alarma are si ridicare de geamuri, dar e problema ca fara contact geamurile nu functioneaza.
*


ai montat si modulul de ridicare geamuri? Daca ,da poti sa detailezi cum si unde l-ai legat,eu am o Laguna I,si incerc sa montez un modul din acela, am gasit alimentarea in usa fara contactul pus ,este +,de la mufa oglinzilor electrice .Eu nu stiu cum sa gasesc firul care sa initializeze modulul (sa dea comanda de ridicare a geamurilor),am incercat de la yala usii soferului dar nu merge sa leg acolo,poate vii cu niste pareri.Multumesc.


--------------------
renault laguna I grandtour- GPL Tomasetto stag 300 Peugeot 407 2.0 136hp ,Citroen C 5 Tourer 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Addyd
post 27 Apr 2011, 11:59
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 1 November 10




QUOTE(zare @ 24 Apr 2011, 07:50)
ai montat si modulul de ridicare geamuri? Daca ,da poti sa detailezi cum si unde l-ai legat,eu am o Laguna I,si incerc sa montez un modul din acela, am gasit alimentarea in usa fara contactul pus ,este +,de la mufa oglinzilor electrice .Eu nu stiu cum sa gasesc firul care sa initializeze modulul (sa dea comanda de ridicare a geamurilor),am incercat de la yala usii soferului dar nu merge sa leg acolo,poate vii cu niste pareri.Multumesc.
*



La mine l-am legat direct in butoane cu punte si am pus doua diode ca mergeau geamurile amandoua odata deaoarece pentru ridicare geamuri din alarma nu am decat un fir.
Problema e ca nu se stinge lumina imediat ca atunci cand incui masina din cheie.


--------------------
Renault Clio 2004 1.5dci - db06aaa
...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zare
post 29 Apr 2011, 17:11
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 17 December 07
From: oradea




eu am reusit sa o leg ,dar nu stiu cum sa alimentez geamurile fara contact,mai trebuie sa caut ,sa ma documentez.Si mie asa mi se stinge lumina ,dupa armarea alarmei, dar nu ma deranjeaza.Tu cum ai dat curent in motorasele geamurilor?


--------------------
renault laguna I grandtour- GPL Tomasetto stag 300 Peugeot 407 2.0 136hp ,Citroen C 5 Tourer 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Addyd
post 8 May 2011, 19:33
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 1 November 10




nu am dat curent. Are curent pe firul care vine de la alarma!


--------------------
Renault Clio 2004 1.5dci - db06aaa
...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:43
Forum Renault