DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> vopseaua se cojeste, doar cu poze/imagini, cazuri concrete!

klaus
post 16 Sep 2005, 07:48
Post #31


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si cam cat de intinse sunt suprafetele alea de zici tu de gainat de strut? Niste dimensiuni aproximative, asa...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taangh
post 16 Sep 2005, 07:52
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 11 August 05




NU INTELEG de ce nu va uitati la acele fotografii inainte de a comenta!!!!
SINT 2 FELURI DE EXFOLIERE!!!
Sint de acord ca unul dintre ele este de la gainat, ba chiar am facut o proba si am lasat un gainat o zi-o zi jumate.... s-a curatat vopseaua
Dar in spate pa plafon NU ESTE GAINAT !!!

This post has been edited by taangh: 16 Sep 2005, 07:53


--------------------
Renault Kangoo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nemess
post 16 Sep 2005, 13:46
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 16 September 05




Am un Logan Laureate 1.4, culoarea Verde cameleon, de 3 luni. Stiam despre problema cu gainatul si din aceasta cauza masina a fost spalata regulata, iar in cazul unui gainat "accidental", acesta a fost sters imediat.
Dupa ce am lipsit 10 zile din tara, timp in care masina (curata) a stat in garaj, am gasit vopseaua crapata si sarita pe plafon. Am fost la service si mi s-a spus, ca vopseaua a sarit (...ce surpriza!) din cauza unui gainat mai vechi, care desi a fost spalat ar fi actionat in continuare. wacko.gif
Pe de alta parte, printre randuri, omul de la service ne-a spus ca sa stam "linistiti" ca vopseaua o sa sara si in alte parti si ca sunt foarte multi care au patit la fel.
Oricum mie nu mi se pare normal sa alerg pe la asigurari, in conditiile in care am garantie extinsa la masina si am platit in plus pentru aceasta vopsea.

Ce ma sfatuiti?

PS. O sa revin si cu poze.




--------------------
Logan Laureate 1.4 - B07zzz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
frontEND
post 16 Sep 2005, 13:52
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




ce chestie, in veci eu nu asi face experiente de genul asta (sa las gainatul pe masina sa vad daca se duce vopseaua) oricum domnul care a initiat topicul este foarte hotarat sa arate ca are dreptate
cand am citit topicul acesta am iesit speriat cu un pahar de apa afara pt ca stiam ca si eu sunt posesorul unui gainat pe capota, deasupra usi de cateva zile(asteptam sa merg la spalatorie) am turnat apa am dat cu unghia si cu putin efort s-a luat doar mizeria nu si vopseaua...(o fi fost un alt fel de gainat)biggrin.gif


--------------------
Volvo S 40 2.4i 2004 summum - B 03 ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 16 Sep 2005, 14:12
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Eu am o problema cu vopseaua asta !
Stim ca se ia vopseaua din cauza de gainat si ca paza buna trece primejdia rea, recte: stergem gainatu' cit mai des/repede posibil !
Vedeti voi insa ca vine gripa aviara peste noi (rate migratoare) si atunci vin si va intreb:

se ia gripa aviara prin curatatul gainatului de pe LGN sau trebuie sa purtam manusi ?



--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 16 Sep 2005, 14:41
Post #36


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(nemess @ 16 Sep 2005, 14:46)
Stiam despre problema cu gainatul si din aceasta cauza masina a fost spalata regulata
*


Daca aplici tehnica de mai sus n-o sa ai probleme. biggrin.gif

This post has been edited by bomicabomic: 16 Sep 2005, 14:41


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 16 Sep 2005, 14:55
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




de-aia costa Loganu 7000 euro, nu poti sa ceri de la un Logan sa faca ce face un BMW ... ca sa stii si tu...vopseaua la Maybach costa 40.000 euro, iar la Logan nu cred ca sare de 400-500 euro...
La o masina straina e de ordinul a cateva mii de euro...in asta constau diferentele, nu numai in performante.

Uzina are dreptate, n-ai ce sa faci, in contractul tau pe care tu l-ai semnat e o clauza care le da drepate. Asa ca nu o sa iti dea nimeni masina noua.

Ceva trebuia sa fie ieftin la masina, ca sa aiba pretul asta...daca piesele nu si-au permis sa le puna pe cele de calitate inferioara, au pus vopseaua.

Oricum v-o vopsesc cu aceeasi vopsea, nu cu alta mai buna

In alta ordine de idei, masina nu au cum sa ti-o vopseasca in fabrica, e imposibil sa opreasca linia ca sa iti desfaca masina sa o vopseasca pe a ta.
Singurul lucru pe care poti sa=l faci este sa te tii de capul lor sa ti-o vopseasca intr-un service bun, cu cuptor si de toate...va iesi la fel ca din fabrica, daca se respecta toate aspectele.

This post has been edited by andu911: 16 Sep 2005, 15:03


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taangh
post 19 Sep 2005, 09:19
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 11 August 05




Ia sa vedem... omul asta ce a patit la "pretiosul" Logan

http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=ma...icle&aid=128497

Te pomenesti ca are probleme cu vopseaua tongue.gif ... tiiiii ce chestie frate... cum bine zicea cineva ... "nemtii sint de vina" smile.gif)

Sinteti penibili cei ce nu vreti sa intelegeti ca este o problema de fabricatie, de vopsire.
Ar trebui sa ne multumiti ca incercam sa remediem ceva cu masina asta, acel "ceva" pe care fabrica nu il recunoaste si care va va afecta si pe voi la un moment dat.Speram doar ca cei de la fabrica au schimbat vopseaua.... macar asta sa faca daca de noi si-au batut joc.


--------------------
Renault Kangoo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 19 Sep 2005, 09:22
Post #39


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Nimic nou, cei doi au postat si aici.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Sep 2005, 09:58
Post #40


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ca lumea pricepe greu:
1.Noi nu am negat problema cu vopseaua, insa spre uimirea unora, nu toti o au (de ex. unii au avut problema cu motoarele de la DSN pe care le-au schimbat... Vi se pare ca toti posesorii de DSN au schimbat motoarele? Asa si cu vopseaua la Logan) Poate exista pe aceasta lume si alte probleme si a altora posesori decat numai si numai problema dumitale. Se excita lumea pe aici de zici ca daca nu-i schimba masina vine sfarsitul lumii

2. Unii membrii de pe acest forum au avut probleme cu politia din cauza unor AGARICI dezumflati care s-au trezit sa se sparga in figurine cu liniute si ambalari de motoare de parca erau la mama lor in curte atunci cand noi ne-am intalnit odata. Si cand sa vorbeasca ei cu politia, au disparut ca magarii in ceata... Deci suntem parliti. Orice incercare de a implica Daciaclub ca initiator al acestui demers pe care de fapt il duce cineva pe care noi nici nu-l cunoastem, nici nu ne-am intalnit la vreo bere cu el, si care foloseste metode de manipulare prin prezentarea partiala a devarului (care mie imi ridica intrebari), va intampina din partea noastra maxima rezistenta. Vreti sa va duceti demersurile, le faceti in nume personal si ATAT, la voi in apartament, la voi pe site, va asumati raspunderea etc.

3. Vis-a-vis de aceasta problema am fost suficienti de draguti. Am inchis ochii la faptul ca s-au deschis 3 (trei) topicuri diferite pentru una si aceeasi problema (contrar prevederilor regulamentului) si nu am sanctionat interventiile intempestive si cam off-topic de pe alte 2 sau 3 topicuri. Si suntem draguti in continuare ca exista acel topic care indeamna la manifestatii ilegale (doar ca acolo stim cine e initiatorul, deci se poate arata cu degetul spre cel responsabil)

4. Din intamplare noi nu suntem in nici un fel lacheii cuiva, asa cum am vazut ca altii sunt din anumite articole de presa facute la comanda pe aceasta tema. Avand in vedere cate 'probleme' au aparut pe aici si care s-au dovedit de fapt ca nu-s problema, sau ca au fost lucruri rau-voitoare, noi suntem circumspecti, si nu sarim repede repejor... Ne putem permite ca sa nu avem "articole bomba" ci "articole serioase" tocmai pentru ca nu suntem platiti de unul sau altul in acest scop.

Si inchei apoteotic mentionand negru pe alb ca in acest caz Dacia a facut oferta de a repara problema. Oferta respinsa, pentru ca lumea vrea sa-si inlocuiasca masina pe care a hartanit-o pe drumurile mirobolante ale patriei printr-un procedeu care se cheama fara doar si poate santaj...
[editat de AL... cu calm please!]


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fizzo
post 19 Sep 2005, 10:00
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




fratilor, apropo de gainatu' de pasare.....am vazut o laguna 2, albastru marin cu vopseaua plina de pete din cauza asta......da' pana la a se exfolia vopseaua si multe alte probleme conexe este cale lunga.......
deci loganu' incepe sa-si arate limitele.....mda....


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos
post 19 Sep 2005, 10:19
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 17 August 04
From: Galati




QUOTE(taangh @ 19 Sep 2005, 09:19)
Ia sa vedem... omul asta ce a patit la "pretiosul" Logan

http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=ma...icle&aid=128497

...

Numa' ieri vazui un Logan Egee'n culoare, cu nr. de BR, avand doua pete albe pe portiera dr. fata, chiar sub geam. gainat? Nope! Vopsea luata ca oja de pe unghii.
Pacat, masina nu avea o zgaraietura...


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI Clima - ...
Posesor de Solenza...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naste
post 19 Sep 2005, 16:19
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 September 05




din pacate sunt si eu posesorul unui Logan Laureate 1.4 rosu passion din februarie si am aceeasi problema: vopseaua se exfoliaza. si nu sunt singur, mai am un coleg de servici cu un logan albastru egee (metalizat) la care exfolierea e chiar mai pronuntata. atasez poze. am avut curiozitatea, lucru pe care puteti sa-l faceti si voi, sa ma uit la alte loganuri parcate pe strada, mai ales pe plafon, si am mai vazut repejor inca 2 cu acelesi probleme. am luat o teapa de zile mari cu aceasta masina. cred ca acest lucru e cel mai grav dintre cele care puteau sa se intample la o masina noua.

Attached thumbnail(s)
IMG_3200.JPG ( Size: 129.96k ) Number of downloads: 2603
IMG_3201.JPG ( Size: 115.02k ) Number of downloads: 2038
IMG_3202.JPG ( Size: 99.45k ) Number of downloads: 2016
IMG_3203.JPG ( Size: 88.46k ) Number of downloads: 1952


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI - b 22 sas
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naste
post 19 Sep 2005, 16:33
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 September 05




pt celebrul klaus: as vrea sa te aflii in postura mea, sa dai 7000 euro pe o masina NOUA si sa iti sara vopseaua la cateva luni de cand ai luat-o. apoi sa vina unul ca tine si sa te ia la misto, cu excitatul si cu luatul in mana. inchide situl daca nu iti convine. credeam ca tocmai asta e scopul lui: sa fie prezentate problemele care apar si cine trebuie sa le afle si sa incerece sa le remedieze. probleme e clara ca lumina zilei: e un defect de fabricatie, ceva in neregula cu tehnologia sau cu vopseaua utilizata. si dacia renault nu vrea sa recunoasca asta si ofera o solutie care nu multumeste pe nimeni. tu ti-ai vopsi masina noua de 5 luni? stii cum se face o noua vopsire, chiar si integrala? de ce sa imi pierd eu timpul pe la service-uri pentru ca niste idioti nu siau facut treba cum trebuie??


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI - b 22 sas
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Sep 2005, 16:54
Post #45


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu stiu daca sunt chiar asa de celebru, insa ambele afirmatii se refereau la dorinta unora de a li se schimba masina pentru ca li s-a defectat o componenta la ea (in cazul dat vopseaua).
Dacia a zis ca vopseste. Asta e solutia LEGALA dincolo de care orice alta pretentie se lasa cu luat in mana. Daca voi credeti ca o sa aveti castig de cauza cu alta pretentie (schimbat masina) "din prima", alta decat revopsitul, dati Dacia in judecata.
Va urez succes!

PS: dar dupa ce incheiati procesul, sa trageti linie si sa vedeti ce ati cheltuit si ce ati castigat. Intrebati un avocat daca se merita, si in special daca aveti sanse...
Nu va lasati orbiti de sentimentul ca e vorba de masina voastra si ca mergeti cu dacia pana in panzele albe, ca s-ar putea sa nu faca tota dandanaua.
repet: intrebati un avocat. S-ar putea sa aveti surprize...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 19 Sep 2005, 17:07
Post #46


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(naste @ 19 Sep 2005, 18:33)
pt celebrul klaus: as vrea sa te aflii in postura mea, sa dai 7000 euro pe o masina NOUA si sa iti sara vopseaua la cateva luni de cand ai luat-o. apoi sa vina unul ca tine si sa te ia la misto, cu excitatul si cu luatul in mana. inchide situl daca nu iti convine. credeam ca tocmai asta e scopul lui: sa fie prezentate problemele care apar si cine trebuie sa le afle si sa incerece sa le remedieze. probleme e clara ca lumina zilei: e un defect de fabricatie, ceva in neregula cu tehnologia sau cu vopseaua utilizata. si dacia renault nu vrea sa recunoasca asta si ofera o solutie care nu multumeste pe nimeni. tu ti-ai vopsi masina noua de 5 luni? stii cum se face o noua vopsire, chiar si integrala? de ce sa imi pierd eu timpul pe la service-uri pentru ca niste idioti nu siau facut treba cum trebuie??
*



Stimabile naste .. nu cred ca Dacia te-a obligat in vreun fel sa cumperi acea masina. Da intr-adevar nu e palcut ca la cateva luni dupa ce ai luat-o sa iti sara vopseaua, insa nici sa dai cu parul in unul si altul care iti explica ceva.
Da acest forum pentru asta este : adica pentru a incerca sa dea rezolvari unor probleme ale posesorilor si nu pentru a da cu parul sau bate in balta.
Klaus a explicat calr pentru ce este aceasta reticenta fata de unele probleme si in locul nostru ai face la fel dupa cele petrecute.
Dacia a oferit o varianta legala. Si-a recunoscut partial vina si repet a oferit o varianta legala. Insa pana la a schimba masina?.... e cale lunga si sansa de reusita e 0. Si apropos tu la o masina de 7.000 euro te asteptai sa gasesti calitatea si finisajele uneia de 15.000 euro?? Daca da ... atunci scuze dar te inseli amarnic. Uita-te putin pe net sa vezi ca aceleasi probleme apar si la alte masini.


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naste
post 19 Sep 2005, 17:20
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 September 05




pui problema exact cum se pune in romanaia. normal era ca dealerul (sau fabricantul prin dealer) sa recunoasca imediat problema si sa o remedieze convenabil pentru client, asa cum se procedeaza intr-o tara civilizata si asa cum procedeaza o companie adevarata care are respect pentru clientii sai. pe mine nu ma intereseaza sa imi dea o masina noua, dar intreb din nou: cum se remediaza problema? la service (meridian) mi s-a spus: se matuieste vopseaua veche si PESTE EA se da vopseaua noua. dar ma intreb oare: daca stratul vechi de vopsea este acoperit cu unul nou, tinand cont ca acesta se exfolia, nu va continua ca acest fenomen sa se manifeste in continuare, problemele aparand din nou mai tarziu? ca sa nu mai vorbesc ca comisia de la pitesti care vine la dealer si vede masina, acorda cu mare greutate vopsire integrala, deoarece fenomenul nu se manifesta la incept decat pe suprefetele orizontale ale masinii . dar fenomenul se amplifica in timp si daca acepti vopsirea partiala a partilor de caroserie pe care a aparut exfolierea te trezesti apoi ca aceasta apare si in celelalte parti nevopsite.si uite asa trebuie sa pierzi tu timp, sa te lipsesti de masina si sa ai in final o masina in mai multe nuante. toate acestea mi le-a spus un inginer de la meridian care ma sfatuit sa astept ca fenomenul sa se amplifice ("sigur o sa se amplifice fenomenul, avem numeroase probleme de acest gen" mi-a spus) ca sa primesc vopsire totala. dar la noi se pune problema exact cum iti place tie: degeaba va zbateti fraierilor care ati luat teapa, ca nu rezolvati nimic. din cauza asta suntem o tara de rahat!!!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI - b 22 sas
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 19 Sep 2005, 17:39
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




eu zic sa nu va mai certati, ca nu rezolvati nimic...cei cu probleme ii sfatuiesc sa se duca la Dacia sa ceara revopsirea masinii, sa o bage in service la Merdian, care am vazut ca au scule bune si lucreaza curat, daca sunteti mai putin zgarciti cautati pe sefu si dati-i ceva ca sa faca treaba buna
In caz ca iese urata, apelati OPC .

A doua varianta, care implica curajul vostru, ar fi sa va zgariati singuri masina, sa va turnati ceva pe ea, orice care necesita o revopsire. Pentru masini noi se aplica revopsirea completa mai usor.

This post has been edited by andu911: 19 Sep 2005, 17:41


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Sep 2005, 18:00
Post #49


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pentru membrii mai noi pe aici pe forum: nu ca vreau sa ma laud, dar in sustinerea afirmatiilor mele ca am oarece cunostinte in legislatia de protectie a consumatorului, eu sunt unii din putinii de pe acest forum (unde "putini" pot fi numarati pe degete) care au obtinut "oarece" lucruri de la Dacia, pe baza acelei legislatii. Si mai atrag atentia ca unii au obtinut lucruri mult mai scumpe decat un vopsit de masina... Adicalea li s-a inlocuit cca 1/3 din masina...
As fi deosebit de incantat daca toti (sau o mare parte din ei) cei care sunt acum atat de revoltati s-ar adauga acestei comunitati (a celor care au obtinut ceva in lupta cu producatorul de masini). Insa cu doleante care nu au suport legal (in speta inlocuirea masinii si nu revopsirea) nu o sa reusiti asa ceva.
Cand va angajati in demersuri legale e bine sa stiti totusi legile.
In acest scop, pentru naste as dori sa mentionez ca doar o lecturare a ordonantei 394/1995 cu modificarile ulterioare si republicata il va lamuri in privinta gradului de "delasare" pe care si l-ar permite Dacia la o noua revopsire. Vei intelege atunci de ce nu-si va permite Dacia o revopsire care sa se exfolieze peste alte cateva luni.
Cam ce ar fi de inteles? Ca de ex. daca s-ar intampla acest lucru atunci si legea ar fi de partea ta ca sa-ti schimbe masina... Dar in acest moment nu este!
Credeti ca este asa greu sa consultati un avocat care sa va spuna daca aveti sau nu sanse in acest moment? Ca sa fi revoltat si cu privirea incetosata de suparare nu ajuta in rezolvarea problemei.
Ia mergeti voi la un avocat, si dupa aceea daca aveti argumente legale, dati cu pietre ca am zis ca nu aveti sanse sa vi se schimbe masina.

Ia incercati sa fiti documentati cand afirmati cate ceva! Incercati doar...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 19 Sep 2005, 18:04
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Mda,cum pun unii problema...
Am luat o masina de 7000 euro atunci ,,am luat-o in mana,, sau am luat teapa,ce usor vorbesc cei ce nu au aceasta problema,nici eu nu o am,dar cand vad atatea exfolieri ma tot gandesc--la mine cand o apare?
Am un coleg cu albastru marin,masina luata cu o sapt dupa mine si deja pe plafon a inceput sa se curete,cei de la dealer l-au luat la caterinca ca s-o spele mai des de gainat,nici gand de revopsire,si tipul plateste rate pe 7 ani.
Ar trebui facut ceva ca doar nimeni nu ne-a spus cand am luat masina ca dupa 3 luni incepe sa se cam duca vopseaua iar noi tot am luat masinile asa ca sa ne tot stresam cu vopsitoria.
Cred ca oamenii cu aceasta problema ar trebui oarecum incurajati in demersul lor pe la OPC,ziare...,nu luati la misto ca au luat-o in mana si altele.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Sep 2005, 18:09
Post #51


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai cine va obstructioneaza sa va adresati la ANPC?
Adresati-va!
Da cereti sa vi se schimbe masina! Sa vedeti ce raspuns o sa vi se dea!

PS: As mentiona ca varsarea nervilor pe aici nu tine loc de scrisoare scrisa cu dovezi catre ANPC...



--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 19 Sep 2005, 19:10
Post #52


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




Cred ca aceasta probelma apare la cei care au grabit lucrurile sa primeasca masina cat mai repede... !! Au grabit si s-a stricat treaba nu s-a mai copt bine vopseaua in fabrica !!


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taangh
post 19 Sep 2005, 19:42
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 11 August 05




Sa clarificam citeva aspecte.
Legea din Romania si in special cea privind protectia consumatorului nu ne acorda nici cea mai mica sansa de cistig. Dupa un proces se poate obtine cel mult... ghici??? revopsirea smile.gif)
Problema cea mai grava este ca Dacia incearca pe toate caile, directe sau ocolitoare, sa recunoasca faptul ca undeva in procesul de vopsire s-a gresit.
Adica sintem mintiti cu buna stiinta.
Asta ma deranjeaza cel mai tare, dupa faptul ca am dat 8.000 euro pe un produs cu componente de foarte proasta calitate.
Solutia Protectia Consumatorilor nu este eficienta si nu datorita unei reavointe din partea institutiei mentionate (dimpotriva, in cazul meu chiar le transmit multumiri, sint acolo citiva oameni extraordinari). Pur si simplu nu exista cale legala de a contracara reavointa celor de la Dacia.
Atentie! aceasta reavointa este si ea mascata in spatele neputintei. Neputinta de a recunoaste ca produsul este slab calitativ (la capitolul vopsea), datorita pierderilor financiare ce ar urma. De aici rezulta... trebuie sa fim mintiti.
Ceea ce ma uimeste este faptul ca desi sint dovezi clare si multe care sa sustina afirmatia ca vopseaua este sub orice critica, ei stau in continuare ca strutul, cu capul in nisip.
Aceasta reactie am intilnit-o si in cazul partii franceze. Nici partea franceza din Romania nici conducerea grupului Renault nu a dat vreo importanta faptului ca au ajuns la ei mai multe plingeri privind calitatea vopselei (sau nu ne-au spus noua tongue.gif ).

Sa revenim la discutia in speta... marea majoritate a replyurilor au fost de batjocura inclusiv cele ale unor moderatori.
E simplu de inteles de ce... unii dintre cei inscrisi sint pur simplu intr-o legatura cu Dacia, altii sint prosti si nu poti cere prostului nimic inteligent, altii se baga in seama fiindca nu au nimic mai bun de facut si... sa nu-i uitam pe cei care se plimba cu bicicleta dar isi doresc LGN... este visul lor si nu accepta ca cineva sa le darime cu atita usurinta multe nopti de oftat.
Totusi... daca facem abstractie de unele replyuri putem spune ca forumul are un caracter constructiv.

Si ca sa-i linistesc pe moderatori... niciodata, in discutiile mele cu institutii, implicate pina acum sau care vor fi implicate in viitor, nu am facut si nu voi face nici o referire la acest forum care sa implice in vreun fel daciaclub.ro.Totusi... este un forum liber accesibil si nu pot sau putem fi facuti raspunzatori pentru pomenirea lui intr-un articol de ziar sau reportaj TV.

Poate ma voi repeta dar nu am alta solutie....
Masina o am de la sfirsitul lui iulie. La cca 2 saptamini au aparut exfolierile la aprox 2.000 km. Am fost la IPSO, am sunat la VC, a aparut acel articol din EvZ, m-am intilnit cu reprezentantii Dacia, mi s-a oferit revopsirea (nu stiu daca partiala sau totala, nu au precizat) pe care am refuzat-o. Am refuzat si datorita faptului ca aceasta oferta este chipurile un gest de bunavointa din partea lor, nicidecum urmarea logica a unui defect. In plus nu mai am incredere ca va iesi ceva de calitate. Nu am fost in medii acide, nu am hartanit-o cum s-a zis, nu am cerut daune.

Am solicitat nitica dreptate de care stiu sigur ca nu voi avea parte. Daca singura solutie este, se pare, scandalul... scandal va fi.
Macar ai mei vor stii incotro sa se indrepte si unde sa arate cu degetul dupa ce o sa-mi rupa careva oasele ori o sa-mi faca masina praf vreun camion caruia "din nefericire i s-a defectat frina".

Cred ca am raspuns la multe intrebari si dileme expuse in acest forum.
De acum inainte nu voi mai posta decit ca raspuns strict la intrebari sau acuze.

Multam frumos pentru atentia cazului LOGANUS EXFOLIATUS (merci Ake)


--------------------
Renault Kangoo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 19 Sep 2005, 20:03
Post #54


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Dl Talangescu, daca din toate cele 100.000 de masini fabricate la Mioveni se exfoliau toate, atunci, DA, Dacia avea probleme la capitolul vopsire sau vopsea. Dar cum 0.1 %, au aceasta problema si nici macar la aceeasi culoare, atunci oricit ne-am zbate noi sa zicem ca AU, n-o sa fie asa.
Si eu tot din iulie o am si inca n-am problemele astea, altii le au de un an zile si n-au. Si daca mi-ar propune revopsire, in momentul asta, pe bune daca n-as accepta, dupa ce mi-au facut plafonul praf niste pisici.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 19 Sep 2005, 20:12
Post #55


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





As putea sa stiu si eu motivul pentru care ai refuzat revopsirea,fie ea si partiala?Sau te-ai gandit din start(fara sa citesti conditiile de garantie sau sa cunosti anumite prevederi din legislatie cu privire la bunurile de folosinta indelungata)ca o sa ti se schimbe masina cu alta noua,daca faci putin scandal?Singura mea problema care o am cu vopseaua,e ca e prea subtire,dar nu mi s-a exfoliat sau alta chestie,dar stiam de acest neajuns inca inainte de a lua masina.E o "mostenire" mai veche a celor de la dacia si nu stiu cand vor scapa de ea!Acum sunt curios,exemplarele vandute in Europa,or avea aceeasi problema cu vopseaua?


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taangh
post 19 Sep 2005, 20:20
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 11 August 05




Citeste te rog replica de mai sus.

Am refuzat si datorita faptului ca aceasta oferta este chipurile un gest de bunavointa din partea lor, nicidecum urmarea logica a unui defect.In plus nu mai am incredere ca va iesi ceva de calitate

This post has been edited by taangh: 19 Sep 2005, 20:21


--------------------
Renault Kangoo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SfNeo
post 19 Sep 2005, 20:23
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 4 September 05




http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=ma...icle&aid=128497

Contactaci omu' si sariti mai multi ...


--------------------
Dacia Logan Logan Laureat 1.6MPI - BcxxNEO
Cei mai mari hoti din orice tara sunt in guverne!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Sep 2005, 20:24
Post #58


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(taangh @ 19 Sep 2005, 19:42)
E simplu de inteles de ce... 1.unii dintre cei inscrisi  sint pur simplu intr-o legatura cu Dacia, 2.altii sint prosti si nu poti cere prostului nimic inteligent, 3.altii se baga in seama fiindca nu au nimic mai bun de facut si... sa nu-i uitam pe 4.cei care se plimba cu bicicleta dar isi doresc LGN... este visul lor si nu accepta ca cineva sa le darime cu atita usurinta multe nopti de oftat.

Acum, avem in din aceasta perspectiva o clasificare cu 4 categorii.
Avand in vedere ca pe acest topic NICI UNUL dintre cei care a raspuns nu are legaturi cu dacia, as putea sa intreb la ce categorii se incadreaza ceilalti membrii care au postat aici?

PS: formularea "ca un gest de bunavointa" sau cam asa ceva este o formulare comerciala. pentru cei care nu lucreaza in comercial si nici nu au avut legaturi cu asa ceva, f. rar si in cazuri evidente apar formulari "din vina partii noastre" sau pe aproape.
Asta daca intelegeti ce vreau sa spun.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 19 Sep 2005, 20:39
Post #59


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




OK, inteleg ca ai dubii ca va iesi de calitate. Eu iti spun ca va iesi.
1.Daca doamne fereste, o loveai, ce faceai?
2.Daca ti-o schimba, de unde stii ca nu se va exfolia? Sau vei astepta, sa recunoasca public ca au probleme, dupa aceea ca au rezolvat situatia, dupa aia astepti primele loturi sa vezi ce si cum si de-abia dupa un an si...iti primesti masina.
Sa fim seriosi...DACIA nu-ti va SCHIMBA masina.
A propos daca tot ai "alergat" atit pentru rezolvarea problemei, de ce nu ai luat legatura si cu cei de la http://www.icepalv.ro, n-au nici o legatura cu Dacia si-ti pot spune totul despre calitatea vopselei si cauzele exfolierii.

This post has been edited by bomicabomic: 19 Sep 2005, 20:42


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 19 Sep 2005, 21:15
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(naste @ 19 Sep 2005, 17:20)
Toate acestea mi le-a spus un inginer de la meridian care ma sfatuit sa astept ca fenomenul sa se amplifice ("sigur o sa se amplifice fenomenul, avem numeroase probleme de acest gen" mi-a spus) ca sa primesc vopsire totala. dar la noi se pune problema exact cum iti place tie: degeaba va zbateti fraierilor care ati luat teapa,  ca nu  rezolvati  nimic. din cauza asta suntem o tara de rahat!!!
*



1. Ai pus botu' la explicatiile de cacao pe care ti le da orice maimuta din service. Daca ai exfoliere la masina te duci si o revopsesti. Ceri masina pe perioada revopsirii daca dureaza prea mult. Cand apare problema asta de mai multe ori ai cai legale pe care poti sa le urmezi pentru a primi banii inapoi pe produs. Citeste legile in cauza.
Daca stai sa astepti sa se amplifice fenomenul o sa-ti iasa masina din garantie inainte de a fi revopsita de mai multe ori si expresia de a o lua in mana va capata o noua dimensiune pentru tine.
2. Citeste si INTELEGE ce a scris Klaus pe aici. Spre deosebire de o mare parte a utilizatorilor user-ul Klaus isi foloseste functiile cerebrale cand posteaza, de aceea minimul de respect pe care il poti arata este sa ii intelegi corect mesajul !


QUOTE(DCD_PRI @ 19 Sep 2005, 17:33)
Academica exprimarea ta cu luatul in mana...La o asemenea exprimare de joasa speta, cu un limbaj de maidan, trag concluzia ca si modul tau de gandire este la fel...iar ca fapt divers sa stii ca la majoritatea ni s-a spus sa revopsim masinile pe banii nostrii...nu stiu de unde ti-a venit ideea cu schimbatul masinilor...vorbesti doar ca sa dezinformezi...Poti fi si Dumnezeu, dar inainte mai judeca putin...
*



1. Concluziile le tragi foarte prost dumneata. Proaspat venit pe forum, ai reusit sa te faci de cacao de la al 5-lea post. Eu te-as amenda pentru incalcarea anumitor limite de jos, caracteristice a 98% din populatie. Nu eu am dat procentul, ci un renumit fizician.
2. Care majoritate ? Cati sunteti ? Poti nominaliza persoanele care au primit acest raspuns? Poti nominaliza instituiile care au dat acest raspuns ? Deci, cine dezinformeaza ?
3. Domnul tanaag doreste inlocuirea masinii. Puteai sa afli singur raspunsul la aceasta intrebare citind topicurile legate de aceasta problema de pe forum.
4. Vezi punctul 2 de la raspunsul anterior.



QUOTE(taangh @ 19 Sep 2005, 19:42)
[...]
Poate ma voi repeta dar nu am alta solutie....
Masina o am de la sfirsitul lui iulie.La cca 2 saptamini au aparut exfolierile la aprox 2.000 km.Am fost la IPSO, am sunat la VC, a aparut acel articol din EvZ, m-am intilnit cu reprezentantii Dacia, mi s-a oferit revopsirea (nu stiu daca partiala sau totala, nu au precizat) pe care am refuzat-o.

Macar ai mei vor stii  incotro sa se indrepte si unde sa arate cu degetul dupa ce o sa-mi rupa careva oasele ori o sa-mi faca masina  praf  vreun camion caruia "din nefericire i s-a defectat frina".

*



Boon. In primul rand trec peste polologhia cu reply-urile de pe forum, din care reiese ca desi au postat numai dobitoci, someri si biciclisti (va rog nu protestati) forumul are caracter constructiv.
Am si eu niste intrebari de gaga:
1. De ce a aparut articolul in EVZ ? Articolul a aparut anterior sau ulterior solutiei de reparatie oferita de Dacia ?
2. De ce ai refuzat revopsirea ? Cum ai vedea tu executata reparatia pentru aceasta problema a exfolierii ?
3. Iti cer consiliere in urmatoarea problema: in urma unei usoare tamponari frontale, a trebuit inlocuita bara fata a masinii (Casco). Operatia de inlocuire si revopsirea a fost executata de Meridian Berceni. La 2 luni dupa operatie, vopseaua de pe bara s-a exfoliat. Meridian berceni s-a oferit sa o revopseasca, ceea ce s-a si intamplat. La inca 1 luna dupa revopsirea vopseaua s-a exfoliat iara. Meridian a inlocuit bara cu una noua (proprie intiativa) si a revopsit-o.
Eram curios daca tu crezi ca as putea/e moral sa obtin schimbarea masinii cu una noua. De asemenea sunt curios daca tu crezi ca uzina Dacia este vinovata pentru problema de mai sus.
Si as fi de asemenea curios (din pacate nu are cine sa-mi raspunda)cati ar fi pus botul daca puneam poze pe aici si nu mentionam minorul amanunt ca exfolierea a aparut pe o piesa vopsita in service ci nu in fabrica.

Unde-i aserban ?

[later edit] aha, ca uitasem:
4. De ce ai simtit nevoia sa incepi cu lamentari telenovelistice pe aici ca te fugaresc minerii de la Dacia sa-ti rupa oasele cu camionul ? Realmente crezi ca se va intampla asa ceva ?

This post has been edited by cosmin_m: 19 Sep 2005, 22:27


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:22
Forum Renault