DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Londra, Anglia, Bucuresti - Londra cu masina

sadixkid
post 14 Mar 2015, 13:17
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 March 15




Salutare,
o intrebare am pentru cei care nu au toata tigla pe cap tongue.gif , ca si mine, care prefera mersul cu masina la drum lung si care au traversat cu feribotul spre Anglia. Pentru a traversa cu ferry imi trebuie rezervare sau pot lua bilet de acolo?(presupun ca e mai ieftin cu rezervare, dar nu stiu exact data cand o sa ajung, asa ca prefer sa il iau de la fata locului).


--------------------
VOLKSWAGEN VENTO VR6 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 14 Mar 2015, 16:44
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Tu intrebi tu raspunzi, de ce ai pierdut timpul cu scrisul?




M-am prins , nu poti trimite pemeu!

This post has been edited by l@u: 14 Mar 2015, 16:44


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadixkid
post 15 Mar 2015, 02:15
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 March 15




#l@u# ai mers cu ferry? Si atunci de ce vorbești? Stai jos ai nota 4.

Eu nu stiu in ce zi ajung, ca as face rezervare, problema e ca nu vreau sa ajung acolo si sa mi se ceara rezervarea.


--------------------
VOLKSWAGEN VENTO VR6 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Mar 2015, 09:41
Post #64


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nene, nu e vorba daca ai mers sau nu cu ferry, e vorba ca intrebi daca trebuie rezervare dupa care tot tu ne spui ca nestiind cand ajungi, nu poti face rezervare.....deci practic ce doresti?
Ai alta solutie decat a lua bilet direct de acolo?

Deci ne prezinti doua variante si ne soliciti sa ne dam cu parerea, dupa care ne explici cum ca una dintre ele din start nu e buna.....deci totul se reduce in a compara o varianta. E irelevant ca-i ferry, mancare, femei, masini......

Intelegi problema? E ca si cum: baieti, ce sa mananc la pranz, pizza sau mancare chinezeasca? Da' aia chinezeasca imi face rau......
Sau: am doua gagici acum cu care m-as combina, o blonda si o bruneta, cu care sa ma combin??.....singra problema e ca nu-mi plac blondele.....

Treaba e clara. Rezervarea e valabila numai pentru ziua in care ai facut-o. Si mai mult decat atat, e valabia pentru cursa pe care ai selectat-o. Daca iti faci rezervare la cursa de la ora 10.....nu e valabila pentru cursa de la ora 14, chiar daca e aceeasi zi. Deci.....trebuie sa-ti iei bilet de acolo in functie de cum ajungi....nu vad alta varianta.

Stiu ca intr-un timp mai exista varianta de a trece dincolo cu trenul.
Sunt vagoane in care intri cu masina......google-uieste un pic. Poate e o varianta si asta.

This post has been edited by vallixx: 15 Mar 2015, 09:51


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadixkid
post 15 Mar 2015, 12:12
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 March 15




#Vallixx# Da, am întrebat daca trebuie rezervare. Citisem mai de mult, pe net(nu mai gasesc unde am citit), ca iti trebuie rezervare si de aceea am întrebat. Daca imi trebuie rezervare o sa imi rezerv un bilet cu o zi doua înainte sa ajung in Franța, daca nu imi trebuie atunci nu imi bat capul si o sa iau de la fata locului.

Nu am zic ca NU POT face rezervare, si nici ca una dintre optiuni nu este buna, am zis ca PREFER sa iau bilet de acolo...e chiar asa grea limba româna?

Offtopic: referitor la ex.tau, puteai spune... PREFER chinezeasca si atunci iti dădeam dreptate.

Daca te duci la teatru si un amic te intreaba daca vrei sa iti rezerve bilet iar tu il refuzi spunandu-i ca nu sti la ce ora ajungi si ai prefera sa il iei de la intrare, iar el iti spune ca nu poti intra decat cu rezervare, ce ai face? Ti-ai face rezervare?

Intrebarea a fost simpla, dar noua ne place sa dezvoltam un subiect pagini întregi.

This post has been edited by sadixkid: 15 Mar 2015, 12:13


--------------------
VOLKSWAGEN VENTO VR6 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 15 Mar 2015, 15:17
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Hai sa te ajut sa faci posturile necesare.

Limba romana este fonetica, adica se citeste exact cum se scrie, nu cum se gandeste sau se interpreteaza. Cat despre feribot, nu, nu am fost cu feribotul , am preferat de fiecare data avionul.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 15 Mar 2015, 17:27
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




pai poate sa mearga si cu trenul


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 16 Mar 2015, 09:14
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@sadixkid

Avand in vedere ca esti nou pe acest forum, pe langa bun venit, imi permit cateva sugestii.

Asadar, atunci cand intrebi ceva, incearca ca intrebarea sa fie cat mai clara si cat mai concisa.
Altfel, noi nu avem de unde sa stim exact ce vrei tu sa intrebi si putem doar presupune.
Iar presupunerilor pot duce la discutii inutile.

De asemenea, inainte de a pune intrebarea aici, este de preferat sa faci o minima documentare, iar in cazul in care nu gasesti ceea ce te intereseaza sa postezi aici intrebarea.
Nu ma intelege gresit, insa am impresia ca tu confunzi acest forum cu biroul de informatii de la gara.

In alta ordine de idei, pentru a reveni la problema initiala, daca nu il sti, poate te ajuta site-ul asta:
http://www.ferrylines.com/en/ferries/north-sea/

Studiaza site-urile operatorilor navali care fac curse de ferry Franta - Anglia, eventual ia legatura cu ei si este posibil sa obti raspunsul la intrebarea postata initial.

Apoi, poate ne spui si noua ce ai aflat.

Multumesc.

Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 16 Mar 2015, 11:57
Post #69


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Gibonu, ai scris degeaba atat. Kidu' nu cred ca va ajunge vreodata sa aiba suficiente postari incat sa poata trimite PM.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 16 Mar 2015, 18:25
Post #70


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(sadixkid @ 14 Mar 2015, 13:17)
Salutare,
o intrebare am pentru cei care nu au toata tigla pe cap tongue.gif , ca si mine, care prefera mersul cu masina la drum lung  si care au traversat cu feribotul spre Anglia. Pentru a traversa cu ferry imi trebuie rezervare sau pot lua bilet de acolo?(presupun ca e mai ieftin cu rezervare, dar nu stiu exact data cand o sa ajung, asa ca prefer sa il iau de la fata locului).
*


Din postul tau orice om intelege ca ai vrea sa-ti faci rezervare dar pentru ca nu esti sigur cand ajungi, iti vei lua bilet de la fata loculul. Nicaieri nu scrie ca tu ai fi inteles ca iti trebuie OBLIGATORIU rezervare, asa ca noi am vrut sa te ajutam, dar sincer nu aveam cum sa presupunem asta. Intelegi?

Acum, la intrebarea ta raspunsul este urmatorul.

Se poate lua bilet si de la fata locului daca exista locuri libere, prioritate avand evident cei cu rezervare. Deasemenea si pretul este mai mic daca rezervi si cumperi online, decat daca ai lua de acolo. Insa mai verifica informatia pentru ca ce iti spun eu acum este valabil la ferry-ul Anglia-Irlanda si nu la cel Anglia -Franta.
M-as mira sa fie conditii diferite dar nu exclud nicio posibilitate.

This post has been edited by vallixx: 16 Mar 2015, 18:27


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadixkid
post 16 Mar 2015, 21:30
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 March 15





Salutare si bine v-am gasit wink.gif

#l@u#

nu colectionez post. Si eu prefer avionul, dar doar daca ma grabesc, in concediu niciodata nu apelez la avion.(e o tara libera, fiecare are dreptul sa-si aleaga ce si cum. Daca toti am avea aceleasi gusturi, ne-m plictisi :-p )

#gibonu#

Intrebarea mea a fost destul de clara "Pentru a traversa cu ferry imi trebuie rezervare sau pot lua bilet de acolo?" ca eu prefer sa iau biletul de acolo e cu totul altceva, nu schimba cu nimic intrebarea pusa.
Am scris tocmai pentru ca am gasit pe undeva pe net(nu mai stiu exact unde) ceva scris de rezervare, cum ca ar fi obligatorie sau ceva de genul. Pentru ca nu am mai gasit acea postare, am scris aici, in topicul dedicat "Londra...Bucuresti...cu masina" pentru ca nu as vrea sa ajung acolo si sa mi se ceara acea rezervare(in cazul in care ea ar fi obligatorie).
Nu iau nimic in nume de rau...am crescut pe stadion, e greu sa ma enervez din spatele unui monitor. :-p

#tatabobu#

daca vroiam sa fac nu stiu cate postari, crede-ma ca aveam pana acum destule. Dar cu ce ma ajuta sa am 73652436372 de postari, imi creste vre-un cont in banca?!...ce simpatic esti smile.gif)

#vallixx#

Din intrebarea mea "Pentru a traversa cu ferry imi trebuie rezervare sau pot lua bilet de acolo?" nu vad cum ar putea cineva sa inteleaga altceva...dar, in fine. Intrebarea a fost simpla.
Din raspunsurile voastre(inafara celor dornici de a aduna un numar cat mai mare de post.) am inteles ca nu este obligatoriu rezervarea biletului. Este normal ca(,) cei cu rezervare sa aibe prioritate si bineinteles sa fie mai ieftin. Pana la urma am sa il iau de la fata locului.

Am sa revin cu cateva poze si informatii utile de pe drum.

Va multumesc pentru raspunsuri si va doresc kilometri cat mai multi si fara incidente wink.gif


--------------------
VOLKSWAGEN VENTO VR6 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 9 Apr 2015, 16:09
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Poti lua bilet din port. te va costa cca 125 euro pe sens. Deasemenea, poti face rezervare online cu data deschisa ( cu aproximatie 24-48h) si te va costa 50eur dus/intors.
Astea ar fi preturile pe relatia Calais/Dover.


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 9 Apr 2015, 17:57
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Nu va mai chinuiti sa ii raspundeti, e clar, mai are de crescut!


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadixkid
post 2 May 2015, 17:00
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 March 15




Salutare din nou,

#bob737#
Multam pentru raspuns, intradevar, cam atat am dat pe bilet 115 euro la dus(Dunkerque-Dover cu DFDS Seaways) si 65 lire la întoarcere(Dover-Calais cu MyFerryLink).

#l@u#
Din păcate, cel care trebuie sa mai crească esti tu, fiule. Pana si unui prost, daca vrei sa il aduci cu picioarele pe pământ, ii raspunzi si încerci sa il ajuti. Dar tu, esti prea crud, trebuie sa te mai coci un pic pana sa înțelegi cum sa comunici cu cineva.

Nu cred ca are rost sa populam topicul cu mesaje off, dar te înțeleg daca vrei sa atingi un anumit număr de posturi, cred ca putem folosi mesageria privată pentru mesaje offtopic.

Sănătate maxima si cat mai multi kilometri cu soare pe cer va doresc.


--------------------
VOLKSWAGEN VENTO VR6 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 2 May 2015, 17:43
Post #75


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(sadixkid @ 2 May 2015, 18:00)
#l@u#
Din păcate, cel care trebuie sa mai crească esti tu, fiule.


Moaamă,să vezi ce urmează..... icon_mrgreen.gif 243.gif
lurk0000.gif 10412898.gif

@sadixkid
Ontopic:ca și condiții(cu feribotul mă refer)cum a fost?

This post has been edited by Chelariu Adrian: 2 May 2015, 17:44


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadixkid
post 3 May 2015, 04:17
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 March 15




#Chelariu Adrian#

Condiții foarte bune pe ambele feriboturi. Un plus pentru DFDS Seaways.
La dus(plecare din Dunkerque la ora 22), drumul a fost plictisitor, nici nu simteai ca esti pe mare, in schimb la întoarcere...(plecare din Dover la ora 21 cu MyFerryLink), vremea a fost "senzationala" nu a ținut cu noi si cu greu te puteai plimba pe ferry wacko.gif ...a fost "WOW" tongue.gif in rest totul a fost ok, curat, personal amabil, wi-fi si la dus si la întors, deci nu ai cum sa te plictisesti.


--------------------
VOLKSWAGEN VENTO VR6 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:50
Forum Renault