DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Avantgarden 3 Brasov, Despre proiect, oferta, plusuri si minusuri

Lord Hades
post 8 May 2011, 22:17
Post #1


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Desi e relativ tarziu, eu acum sunt interesat de acest subiect. Brasovenii cunosc probabil acest proiect, dar si cei din afara zonei sunt bineveniti in discutie.

Ma intereseaza sa cumpar un ap cu 2 camere. Am auzit unele zvonuri legate de calitate, etc. Ar fi util daca se gaseste vreun coforumist care sa rezidentieze deja in zona respectiva. Care e calitatea constructiei, daca au cumparat deja sau daca se gandesc sa cumpere. Se pare ca proiectul este un succes pt dezvoltator, 7 din cele 8 cladiri fiind deja vandute integral huh.gif si a 9-a cladire va fi adaugata proiectului.

Mai exista un aspect intereant, zilele astea au venit cu o noua propunere: locuri de munca in strainatate, Germania, Austria, Elvetia. Adica, vrei un apartament? Esti dispus sa mergi la munci peste hotare? Daca ai si pregatirea necesara, treaba e ca si rezolvata, si in 4 ani iti achiti casa. Acum, 4 ani vs 30, strainatate vs romania, pare o afacere al naibii de buna, dar oare ce se ascunde in spatele ei?

Planific o intrevedere saptamana asta cu reprezentantii Avg, dar poate apucam sa discutam cate ceva pana atunci.

Succesurile!


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 8 May 2011, 22:18
Post #2


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Ce fel de munci pe afara?


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 8 May 2011, 22:35
Post #3


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




de modalitatea de plata in 'natura' n-am auzit. si pe republicii trec zilnic, pe unde au ei un sediu, sau punct de lucru, ce o fi.


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 8 May 2011, 22:39
Post #4


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




QUOTE(Lord Hades @ 8 May 2011, 22:17)
Mai exista un aspect intereant, zilele astea au venit cu o noua propunere: locuri de munca in strainatate, Germania, Austria, Elvetia. Adica, vrei un apartament? Esti dispus sa mergi la munci peste hotare? Daca ai si pregatirea necesara, treaba e ca si rezolvata, si in 4 ani iti achiti casa.
*



Asta-i din categoria "da' du-te da-i lu mica-ta".


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 8 May 2011, 23:45
Post #5


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




te referi la ala din spatele spitalului??
Aparatamentele sunt meschin de mici, si un loc de parcare costa... 13000 de euro... s-a interesat un coleg de-al meu...



Suma respectelor, Alydor


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 8 May 2011, 23:54
Post #6


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Sfatul meu in materie de locuinte: cauta un apartament intr-un bloc nu prea vechi intr-o zona decenta. Sau unul la cheie.


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 9 May 2011, 12:01
Post #7


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




mama ce damf de reclama are primul post....
chiar daca o fi involuntara.

faza cu "s-a vandut aproape tot, mai avem cateva, grabiti-va!" e o gogoasa raspandita si prin Bucuresti. Am o ruda care sta intr-un bloc pe care troneaza un afis de genu "mai sunt doar trei apartamente..." Locuite sunt de fapt tot vreo trei. In consecinta nu merge liftul, iar apa la robinet e la pret de bere. Pentru ca nefiind suficienti blocatari iar astia trei care sunt se si cearta intre ei, nu pot face o asociatie care sa incheie contracte cu utilitatile. Asa ca cumpara la suprapret apa si restul de la dezvoltator. Cele fo 40 de apartamente care sunt vandute dar nelocuite apartin de fapt unui fond de investitii care le-a cumparat pentru a le revinde "cand o creste pretul"



This post has been edited by Ake: 9 May 2011, 12:01


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 9 May 2011, 12:44
Post #8


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




QUOTE(Merced @ 8 May 2011, 23:18)
Ce fel de munci pe afara?
*


Munci manuale. unsure.gif
Asta cu conditia sa ai pregatire (facultate, master, doctorat, d-astea).


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 9 May 2011, 20:18
Post #9


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




QUOTE(alindrgn @ 8 May 2011, 23:35)
de modalitatea de plata in 'natura' n-am auzit. si pe republicii trec zilnic, pe unde au ei un sediu, sau punct de lucru, ce o fi.
*


gaselnita asta a aparut in ultimele 2 saptamani, am vazut si la tv si pe siteul lor. tehnic vorbind nu e plata in natura. Ei au un contract de colaborare cu o firma de recrutare din germania. ei doar aduna aplicatii, nemtii le proceseaza si fac contractele pt angajari. in principiu, firma de recrutare te angajeaza, si pe urma esti "inchiriat" altor firme. treaba asta e foarte raspandita in franta si in germania din cate stiu eu, si a inceput sa se practice si pe la noi.

9 May 2011, 21:20:
QUOTE(Alydor @ 9 May 2011, 00:45)
te referi la ala din spatele spitalului??
Aparatamentele sunt meschin de mici, si un loc de parcare costa... 13000 de euro... s-a interesat un coleg de-al meu...
Suma respectelor, Alydor
*


nu, e cel din bartolomeu, 8 blocuri de cate 7 etaje.

QUOTE(vi_escu @ 9 May 2011, 00:54)
Sfatul meu in materie de locuinte: cauta un apartament intr-un bloc nu prea vechi intr-o zona decenta. Sau unul la cheie.
*


am incercat, dar toata lumea cere preturi exorbitante pt cotetele facute de comunisti. Din diferenta de bani imi iau masina, si macar totul e nou, sau relativ calitativ, nu mai muncesc la renovat.

This post has been edited by Lord Hades: 9 May 2011, 20:20


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 9 May 2011, 20:22
Post #10


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




treaba cu renovatu' nu te bucura prea tare. ca si cu ANL s-au bucurat multi si s-au trezit cu tavanele peste ei. nu uita ca totusi traim intr-o tara frumoasa...

This post has been edited by alindrgn: 9 May 2011, 20:22


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 9 May 2011, 20:22
Post #11


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




QUOTE(Ake @ 9 May 2011, 13:01)
mama ce damf de reclama are primul post....
chiar daca o fi involuntara.
*


smile.gif incercam sa detaliez cat mai profund subiectul biggrin.gif ca sa fie toata lumea in cunostiinta de cauza. se poate sa fie cum zici, adica sa fie cumparate de fonduri de investitii sau smecherasi pusi pe capatuiala. cu banii jos se da la 38k, in rate pe la 44k. Deja e o diferenta notabila de pret, faci aproape 6k de euro nefacand practic nimic.

Oricum bun punct in legatura cu utilitatile, la asta nu ma gandeam, o sa intreb sa vad cum se pune problema.



--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 9 May 2011, 22:49
Post #12


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




In Bartolomeu acolo langa pod sau unde ?
Daca e vorba de blocurile alea noi care se vad in dreapta cum mergi pe pod spre Metro nu m-as muta acolo nici pe gratis sad.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexia_87
post 9 May 2011, 22:53
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 8 September 07
From: Bucuresti




QUOTE(Shush @ 9 May 2011, 22:49)
In Bartolomeu acolo langa pod sau unde ?
Daca e vorba de blocurile alea noi care se vad in dreapta cum mergi pe pod spre Metro nu m-as muta acolo nici pe gratis sad.gif
*



De ce, Shush? Mie-mi plac alea! happy.gif


--------------------
- - -
The less you give the more I want so foolishly!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 9 May 2011, 22:54
Post #14


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Pai na ele or fi ok. Dar poate mai ai o prietena/sotie fara masina care lucreaza pana mai tarziu, un copil care merge la scoala si are ore dupa masa si cu ce naiba se ajunge acolo ?

This post has been edited by Shush: 9 May 2011, 22:55


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 10 May 2011, 01:38
Post #15


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




Se teleporteaza ce dracu... s-au inventat taxiurile... ce ei sa nu castige un ban??? dai pe taxiu intr-o luna cat platesti rata la o masina de fite...


Suma respectelor, Alydor


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 10 May 2011, 20:23
Post #16


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




QUOTE(Shush @ 9 May 2011, 23:49)
In Bartolomeu acolo langa pod sau unde ?
Daca e vorba de blocurile alea noi care se vad in dreapta cum mergi pe pod spre Metro nu m-as muta acolo nici pe gratis sad.gif
*


alea sunt. deocmadata nu avem copil mic biggrin.gif si pana apare sper sa imi rezolv de masina. Inca nu am fost pana acolo, sa vad exact cat de departe e, dar 10-15 minute de mers pe jos nu mi se pare ceva de speriat. Oricum, in viitorul apropiat ma gandesc ca o sa mearga ceva de la RAT in zona respectiva. Sunt 3 cartiere acolo. Daca nu ma insel deja merge 28 prin zona.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 10 May 2011, 20:28
Post #17


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




ai idee cat de bine circula 28? iti spun eu, 2 masini pe ora. cam rar circula.


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 10 May 2011, 20:31
Post #18


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(Lord Hades @ 10 May 2011, 20:23)
alea sunt. deocmadata nu avem copil mic biggrin.gif si pana apare sper sa imi rezolv de masina. Inca nu am fost pana acolo, sa vad exact cat de departe e, dar 10-15 minute de mers pe jos nu mi se pare ceva de speriat. Oricum, in viitorul apropiat ma gandesc ca o sa mearga ceva de la RAT in zona respectiva. Sunt 3 cartiere acolo. Daca nu ma insel deja merge 28 prin zona.
*



Pentru un copil sau o femeie 10-15 (poate chiar mai mult) de mers pe jos noaptea pe acolo e ceva de speriat.
Daca poti orienteaza-te spre alta zona, alea de la Judetean par chiar OK si nu cred ca e mare diferenta de pret.

This post has been edited by Shush: 10 May 2011, 20:32


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cioby92
post 10 May 2011, 20:37
Post #19


Membru fara semnalmente


Group: Members
Posts: 402
Joined: 22 December 09
From: Brasov




Lord Hades te-ai interesat si de cartierul ce se contruieste in Noua? mi se pare o zona mult mai accesibila din multe puncte de vedere... la calitate nu ma pronunt ... e cartier Made in China biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300/1976 cu elemente de 1310 - BV 01 EMP
Dacia Logan 1.4 MPI Laureate GPL 2008 B 12 ZVK
I'll Make You an Offer You Can't Refuse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 15 Jul 2011, 15:58
Post #20


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




ceva noutati? din partea mea, raman tot cu astia.
In noua blocurile sunt suspecte, si suspect construite. Cele din Racadau exagerat de scumpe, si cel de langa judetean, mai mult decat exagerat de scumpe.

In alta ordine de idei, preturile apartamentelor sh sunt exagerat de mari. Asa ca intru in linie dreapta cu Avantgardenul. Wish me luck ...


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 10 Dec 2011, 22:40
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




QUOTE(Lord Hades @ 15 Jul 2011, 15:58)
ceva noutati? din partea mea, raman tot cu astia.
In noua blocurile sunt suspecte, si suspect construite. Cele din Racadau exagerat de scumpe, si cel de langa judetean, mai mult decat exagerat de scumpe.

In alta ordine de idei, preturile apartamentelor sh sunt exagerat de mari. Asa ca intru in linie dreapta cu Avantgardenul. Wish me luck ...
*




???
Ai mai facut ceva ?
Ala de langa Judetean este Privilegio ? FFFFFF scumpe...


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 11 Dec 2011, 10:52
Post #22


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




salute.
Da am facut biggrin.gif am ales AVG3 in cele din urma, cu programul prima casa. Am facut antecontract cu ei, am initiat credit prima casa prin BRD, am primit toate aprobarile necesare pt credit, acum astept sa finalizeze cei din AVG constructia (programata pt iunie 2012).

Intre timp am ales finisajele interiorare si am cerut niste modificari prin bucatarie. O parte din modificari mi le fac cadou cei de la AVG, o parte le platesc eu, ca si costuri de proiect.

Dap, langa judetean e privilegio, si e exagerat de scump. Sa nu mai spun ca e o zona de tot rahatul. Sa presupunem ca vrei sa stai pe terasa (balcon) sa citesti gazeta ... in privilegoi o sa inghiti tot fumul de la masini, tot zgomotul de la ambulante, etc ...

Da o fuga pana in AVG si vezi ce gasesti. Acum au pus la bataie inca un bloc B11. Gasesti detalii cate vrei pe net.

11 Dec 2011, 11:54:
QUOTE(Shush @ 10 May 2011, 21:31)
Pentru un copil sau o femeie 10-15 (poate chiar mai mult) de mers pe jos noaptea pe acolo e ceva de speriat.
*


Nu mai e ceva de speriat pt ca primaria a asfaltat si acum lucreaza la iluminatul stradal biggrin.gif

This post has been edited by Lord Hades: 11 Dec 2011, 10:54


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 11 Dec 2011, 11:08
Post #23


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(Lord Hades @ 11 Dec 2011, 10:52)
in privilegoi o sa inghiti tot fumul de la masini, tot zgomotul de la ambulante, etc ...
*


Da, dar fumul de la crematoriu e nepretuit... tongue.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 11 Dec 2011, 11:31
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




Da, ma gandesc serios la AV3. Am fost de curand, se asfaltasera aleile principale, pusesera gazon, etc, arata decent. Daca vor planta si ceva pomi chiar incepe sa prinda forma....

La Privilegio, constructia este ok, DAR sa ceri aproape 90.000 euro pe un ap. 3 camere de 70-75 mp utili ... mi se pare nesimtire curata.

AV3 (ca si cartier) vs Privilegio (care de fapt este un singur bloc) are atuul zonei linistite, chiar relaxante fata de ce nebunie este pe str. Traian.
Pe de alta parte momentan in AV3 este mult-mult praf din cauza lucrarilor, dar pe termen lung va disparea, odata cu finalizarea intregului proiect. Imi plac blocurile cu multe etaje din spatele celor cu 4 etaje, care mie personal mi se par oribile, zici ca sunt de nefamilisti. Structurile bazate numai pe cadre impanate cu geamuri da nasol. In schimb, cele rosii cu 10 etaje mi se par cele mai reusite ca si design. Alea galbene sunt tiganesti, nu as sta in asa ceva. Mai bine le-ar face tot rosii...

Privilegio este foarte bine construit, foarte profesionist dar apartamentele sunt inghesuite si preturile practicate te tin departe:

1. Ex. 1 - ap. 4 camere / 100 mp utili = 144.000 Eur !!!!!!!!!!!!!
2. Ex. 2, si cel mai tare: ap. 3 camere la ultimul etaj, cu scara interioara si balcon foarte mare (de fapt, este un penthouse) = 240.000 Eur radmasa.gif

...adika ma duc frumusel imi iau teren de 300-400 mp la vreo 50.000 eur, imi fac CASA de minim 150 mp la vreo 80.000 eur (cu gratarel, gazon, piscinica mica pentru copii, magazioara, etc) apoi imi iau "masina de masina" la vreo 20.000 eur si la final mai pun si 90.000 eur la banca pentru zile negre !!!! smile.gif

....sau....dau 240.000 pe un ap. de 3 "camare", stau cuc la et. 11, cu soarele in cap non-stop, pe un balcon de 120 mp plin de gresie care se umfla dupa maxim 2 ierni mai geroase, da' sunt 'jmecher de clasa, ce pana mea, sa vada lumea ce bine imi merge.... radmasa.gif

Rusine Privilegio, din punctul asta de vedere si pentru faptul ca pe site-ul oficial ne aratati numai verdeata in jurul blocului iar in realitate avem numai case vechi, spital, crematoriu, biserica si multa-multa galagie. Daca ati lasa 20% din preturile practicate acum cred ca ati vinde tot pana la final de 2012, maaaxim. Bine si vreo 50% la penthouse-uri... tongue.gif

Bravo AV3, pentru ca la un pret corect mai lasati rumanii de mijloc sa isi ia si ei o locuinta ok, fara sa investeasca toate economiile pe tot restul vietii in contul d-lor bancheri.

La final, ambele proiecte sunt ok, cu precizarile de mai sus.
Opinia mea.

This post has been edited by ritter: 11 Dec 2011, 19:29


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 11 Dec 2011, 17:24
Post #25


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




QUOTE(maho @ 11 Dec 2011, 12:08)
Da, dar fumul de la crematoriu e nepretuit... tongue.gif
*


Cum de am uitat exact de cireasa de pe tort? Mea culpa!

11 Dec 2011, 18:32:
ritter: nu eram chiar atat de documentat despre privilegio, stiam doar ca sunt mult peste AVG3. Oricum foarte bine punctat.

Blocurile alea mici rosii cu geamuri mari sunt AVG1. E primul proiect / complex construit. Au fost 2 insi care au facuta afacerea impreuna. Se pare ca intre timp s-au certat si au plecat pe proiecte diferite: AVG2 respectiv 3. De departe AVG3 este cel mai reusit dintre toate. Singura chestie care nu imi place e ca sunt blocuri foarte mari, multa populatie respectiv multa inghesuiala. Nu in momentul de fata, dar pe viitor va fi.

Atentie totusi ca la AVG3 trebuie sa iti cumperi locul de parcare daca vrei unul, si ajunge la 1860 euro TVA inclus. Bonus, primesti beci biggrin.gif

Spor la cumparaturi si poate ne facem vecini. Te asist cu orice problema doresti.

This post has been edited by Lord Hades: 11 Dec 2011, 17:32


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 11 Dec 2011, 19:27
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




Nu-nu, cand zic blocurile rosii, ma refer la cele cu 8-10 etaje, construite recent (nu stiu exact cate au), nu la cele mici smile.gif
Tocmai, alea mici nu imi plac deloc...

Eu nu sunt din Brasov, dar vreau sa ma mut in max 1-2 ani si studiez toata piata imobiliara de cca 6 luni pe Brasov... biggrin.gif

Daca o sa mai am nevoie de informatii, te mai bat la cap ! biggrin.gif

This post has been edited by ritter: 11 Dec 2011, 19:30


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 11 Dec 2011, 21:20
Post #27


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Primele au avut 7 etaje, acum includ si astia un penthouse si au ajuns la 8.
Pai numai bine ce iti doresti tu acum e la vanzare.
Spre exemplu B11 care e la vanzare o sa fie gata in decembrie 2012, adica peste 1 an.

Ne mai auzim, succesuri!


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 11 Dec 2011, 22:30
Post #28


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




M-am uitat putin pe proiectul Avantgarden 3. Nu stiu cum or fi realizate finisajele, o fi cum zice dezvoltatorul imobiliar, calitate germana, dar la capitolul dimensiuni au fost foarte "calculati". Astia cu calitatea lor germana au creat niste apartamente mai bicisnice decat cele construite pe timpul lui Ceausescu...

La un apartament cu doua camere, nici camara, nici debara, iar la calcule ca sa le iasa cu plus, au adaugat si suprafata balconului la suprafata utila. Cand au calculat suprafata construita a apartamentului cred ca au trecut si aleea din fata blocului.

Un apartament cu 3 camere mai rasarit, idiotii astia l-au numit penthouse. Pai ca sa-l poata numi penthause ar trebui sa inmulteasca cu 5 suprafata utila si cel putin cu 3 suprafata balconului.

This post has been edited by radian: 11 Dec 2011, 22:32


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 12 Dec 2011, 10:58
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




Referitor la dimensiuni, au spus clar de la inceput ca exista cate 2 categorii din fiecare tip de apartament: standard (cel foarte mic dar si ieftin) si lux (minim 80 mp si putin mai scump, dar nu exagerat).


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 13 Dec 2011, 18:05
Post #30


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




radian, nu exceleaza la calitate in mod exceptional, asta e clar.
Ca si suprafata, mai toata lumea iti introduce si balconul in suprafata utila, chestiune de marketing.

Dar sa fim totusi realisti. Am un amic vinde acum un apartament comunist de 38mp utili (asa zice el) la 35000 euro. Pai eu mai adaug 11000 euro, si primesc 55mp utili. Scadem balconul ies la 52. Asta vine cam 14mp utili.

Deci primesc o bucatarie rezonabila (aproape 10mp), o baie cu o vana in care incap lejer (eu am 1.74 inaltime), pot acomoda foarte frumos masina de spalat in ea, dormitor rezonabil, si o sufragerie (eu sunt mai demodat si nu imi place termenul de living) de 21mp.

Investitii adiacente doar in corpuri de iluminat si mobilier.
In apartamentul comunist trebuie zugravit, pus centrala, schimbat poate usi de interior, posibil gresie, faianta, parchet, si dracu mai stie ce. Loc de parcare ioc. Deci minim 5000 euro de investit. Adaugam timpul si nervii mei, munca ... tu ce ai alege in locul meu?

Repet, nu sunt fanul no 1 al AVG, dar preturile prohibitive la apartamente vechi nu imi dau de ales. E ca si cum as cumpara dacia 1300 din '75 cu 10000 euro, cand ea nu face nici 1000 lei.

ritter, cel mic e cu 48mp, cel mare e cu 54mp. Diferenta 3000 euro. Strang din dinti si merg pe cel mare ca sa zic asa smile.gif


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:10
Forum Renault