DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Schimbare bord logan.

nsst
post 25 Feb 2015, 13:29
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 February 15




Salut,

Doresc sa fac o schimbare in interior la logan, si doresc sa stiu daaca este posibil sa schimb bord-ul si fetele de usi de la logan-ul meu din 2008 si sa pun bordul si fetele de usi de la loganul din 2010-2011 . Sau, ce-l nou.. logan 2....este aceasi marime ? se incadreaza acolo ? Multumesc frumos.


--------------------
Dacia Logan 2008/Dizel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 25 Feb 2015, 17:38
Post #2


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




Nu conteaza poate atat de mult dimensiunile pentru ca probabil sunt similare ci mai mult prinderile. Ma refer aici intre logan 1 si 2, unde vei mai intalni o problema si anume instrumentarul de bord. Cel de la logan 2 nu stiu daca poate fi facut sa mearga pe logan 1 pentru ca foloseste alt protocol de comunicare. Iar sa pastrezi instrumentarul original nu cred ca merge pentru ca nu se potriveste ca si forma. Cel mai probabil sa se potriveasca si implicit sa fie mult mai usor de schimbat al tau cu cel de logan 1 ph2 (facelift). Eu pana acum n.am vazut pe nimeni sa fi schimbat bordul, deci nu stiu daca va fi cineva sa.ti raspunda. Fetele de usi au fost schimbate de multi, nu se potrivesc chiar exact ca prinderi, mi se pare ca trebuie sa modifici ceva pe spatele fetei de usa dar este ceva destul de simplu.
O parere avizata legata de schimbarea bordului cu cel de facelift iti pot da persoane care se ocupa cu schimbarea ledurilor de bord si consola pentru ca ei sigur au desfacut borduri si au vazut diferentele daca acestea exista. O alta persoana care probabil s.ar putea sa stie sa.ti raspunda este ciprian stratulea, cel ce detine siteul tutorialexxx. Pe siteul lui apar multe filmulete in care desface bordul la loganuri.
Recomandarea mea este sa te interesezi sa vezi daca chiar se poate si cat te costa. Daca sare de costul unui plin de combustibil las.o balta, investeste banii in plimbari si/sau scoate o fata in oras sau la o promenada. Daca faci schimbarea asta o sa fii incantat vreo maxim 6 luni dupa aceea o sa ti se para ceva normal, n.o sa mai fie nimic "uau"

This post has been edited by slider2: 25 Feb 2015, 17:40


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FRATELLO
post 25 Feb 2015, 19:17
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 920
Joined: 7 November 06
From: PLOIESTI




QUOTE(slider2 @ 25 Feb 2015, 18:38)
'''... investeste banii in plimbari si/sau scoate o fata in oras sau la o promenada. Daca faci schimbarea asta o sa fii incantat vreo maxim 6 luni dupa aceea o sa ti se para ceva normal, n.o sa mai fie nimic "uau"
*


Subscriu ! STIU ca se pot schimba fara nicio problema ceasurile de bord ; dar, ca sa pastrezi kilometrajul original, schimba doar folia ! Restul componentelor au alte prinderi (la PH2 cu volan reglabil pe inaltime cochilia volanului difera), comanda climatizarii difera, butoanele consolei difera, airbagul pasager difera ... Te complici prea mult, iar rezultatele nu merita efortul.


--------------------
DACIA LOGAN old 1.5 dCi-E4 ; now 1.2 @ 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 27 Feb 2015, 17:41
Post #4


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Electronica și instalația electrică la X52 e diferită față de X90, tot TdB e pe CAN. Fizic poate intră TdB nou în bordul de X90 Ph2, dar să mai și meargă(corect și complet) niciodată.


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 09:14
Forum Renault