DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Consumul de combustibil - Lamuriri., Atentie, topic lung

os
post 27 May 2006, 15:48
Post #1


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Doamnelor si Domnilor,

Stiind ca risc sa deschid o cutie a Pandorei, voi incerca sa prezint in cele ce urmeaza fapte adesea scapate din vedere despre consumul de combustibil.

Imi cer aprioric scuze pentru formatarea formulelor (asta ofera HTML...). Formatarea nu le face insa sa fie mai putin valabile. Am trecut intentionat cu vederea diverse constante de transformare ale unitatilor de masura.

Terminologie:

CONSUM
Cantitatea de "ceva". In contextul care ne intereseaza, acest "ceva" este combustibilul.

CONSUM RAPORTAT LA XYZ
Deoarece cantitatea absoluta este mai putin interesanta pentru comparatii, in practica se raporteaza consumul la o marime interesanta. Aceasta marime poate fi timp, energie, sau -in cazul instalarii "consumatorului" pe un vehicul- distanta parcursa. Obtinem astfel criterii diverse de evaluare, fiecare interesant in felul sau, cum ar fi: consumul pe ora (important de exemplu in cazul unui avion care trebuie sa astepte in zbor); consumul pe kiloWatt-ora (interesant in cazul unui generator de electricitate) sau consumul pe kilometru. Pe acesta din urma parca l-am mai vazut...

CONSUMUL DE COMBUSTIBIL AL UNUI MOTOR CU ARDERE INTERNA
Un motor cu ardere interna are sarcina de a transforma energia chimica asa cum este ea continuta in combustibil in energie mecanica (folosita pentru miscare). Transformarea se face cu un randament subunitar: nu toata energia continuta in combustibil este disponibila ca energie mecanica (pierderi de diverse feluri).

RANDAMENTUL este raportul dintre energia produsa de motor si cea consumata. Pentru un motor dat, randamentul este variabil in functie de regimul de functionare. De exemplu, cel mai mic randament se intilneste la mersul in gol: motorul nu produce de loc energie utila, dar consuma (putin, dar consuma). In acest caz, randamentul este 0 (zero).

CONSUMUL SPECIFIC
Raportindu-ne la punctul de vedere energetic, consumul de combustibil se raporteaza la cantitatea de energie. Se obtine astfel un criteriu important de comparatie: consumul pe unitatea de energie produsa, numit in cele ce urmeaza consum specific. El se exprima raportat la unitatea de energie; din motive practice se prefera kiloWatt-ora (kWh). Deoarece combustibilul isi produce efectele prin masa (si nu prin volum) se foloseste exprimarea in g/kWh.

NECESARUL DE PUTERE AL MASINII SI CONSUMUL ORAR
Vom lua in calcul pentru simplificare regimul de deplasare constant (masina nu accelereaza si nu frineaza, panta drumului nu se schimba). Pentru a-si mentine viteza, masina trebuie sa invinga rezistenta data de: frecari, panta, aerodinamica. Fie R aceasta forta rezistenta, fie v viteza constanta de deplasare.

Motorul masinii trebuie sa dezvolte atunci puterea:

P=R*v (exprimata in kW)

Daca la acest regim de functionare motorul are consumul specific c (g/kWh), atunci pe ora se vor consuma c*P (grame). Daca ro este densitatea relativa a combustibililui, putem exprima consumul specific astfel:

Cl = c*P/ro (l/h).

Inlocuind in formule:
Cl = R*v*c/ro (l/h).

CONSUMUL RAPORTAT LA DISTANTA
Ceea ce intereseaza adesea este insa efectul, adica deplasarea din punctul A in punctul B. Fie d distanta intre aceste puncte. Deplasindu-se cu viteza v, masina ajunge parcurge distanta d in timpul t=d/v si va consuma in acest timp (vezi si mai sus) C=Cl*t litri de combustibil, adica:

C=R*v*c/ro * d/v (litri).

Simplificind in formule si impartind la distanta pentru a stabili consumul pe km, obtinem:

Cd= (R*v*c/ro * d/v) /d = R*c/ro (l/km).

DEPENDENTA CONSUMULUI DE VITEZA
Aparent formula de mai sus nu depinde de viteza de deplasare. Aceasta impresie este inselatoare deoarece:
-a- fortele rezistente R cresc cu viteza (de exemplu fortele aerodinamice cresc cu patratul vitezei)
-b- consumul specific c este variabil cu sarcina motorului, avind tendinta sa se imbunatateasca la sarcini mari. La rindul sau, sarcina deppinde de viteza prin rezistenta R.

CONSECINTE PRACTICE
Daca ro (densitatea carburantului) este aproximativ constanta, optimul (minimul) de consum se obtine in acel punct de functionare in care produsul R*c este minim. Aceasta inseamna:
-a- R mic. Dar fortele rezistente R cresc substantial cu viteza, deci consumul minim se obtine spre viteze mici;
-b- c mic. Dar c (consumul specific, cu alte cuvinte randamentul) are tendinta sa se imbunatateasca la sarcina mare. In particular la motoarele Otto randamentul se imbunatateste cu deschideea obturatorului (clapeta "de acceleratie").

Este de cautat asadar un punct de functionare in care clapeta sa fie deschisa "mult" si viteza sa nu fie prea mare (pentru a evita cresterea rezistentei R). Aceasta se obtine in treptele superioare ale CV, la viteze mici - la automobilele moderne, in general mai mici decit cele acceptabile practic.

-----------------
Adaugat ulterior
Observetiile de mai sus sunt valabile pentru situatia in care intreaga energie generata de motor este folosita (cu randamentele respective) pentru propulsie. Daca se adauga consumatori de energie independenti de viteza (de exemplu, instalatie de climatizare) devine interesant a micsora timpul functionarii acestora, cu alte cuvinte viteza economica creste usor.
-----------------
Nota despre paternitatea ideilor:
Cele citate mai sus fac parte din fondul general de cunostinte. Eu doar le-am folosit pe baze matematice (atit de elementare, ca mi-e aproape jena sa le numesc matematica) pentru a cauta raspunsul la problema.
-----------------
Din nou va multumesc pentru atentie,
os


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Patefon
post 1 Jun 2006, 11:13
Post #2


Membru gajait


Group: Members
Posts: 90
Joined: 24 May 04
From: Bucuresti




Ar fi interesant cam cat consuma in plus per suta de kilometri diverse moduri de exploatare, accesorii montate, parametrii de tipul "las ca merge si-asa" raportat la un consum specific exploatarii normale.
Cat consuma in plus:
1. Portbagaj instalat pe plafon
2. Port schiuri
3. Cauciucuri de iarna folosite vara
4. Cauciucuri sub presiunea nominala
5. Geamuri deschise
6. Aer conditionat
7. Eleron pe portbagaj
8. Cauciucuri mai late
9. 100 Kg diverse prostii uitate in portbagaj
10. Bara fata la stilul "Sport"
11. "Aripioare" stergatoare parbriz
12. Kindere la antena
13. Cutie luminoasa TAXI / SCOALA
14. Mers cu motorul subturat ( 1200 - 2000 Rpm)
15. Mers cu motorul supraturat (4000 - 5000 Rpm)


--------------------
Seat New Leon 2006 Sport - B-#######-11/8
Cu stima,
Patefon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Jun 2006, 13:30
Post #3


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Toate cele mentionate mai sus vor influenta consumul, dar cu cat depinde de masina, viteza, calitatea drumului. Nu poti da o cifra de 12% pentru nu stiu ce accesoriu, ca nu ar fi valabila decat pentru un set de conditii foarte limitative.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 1 Jun 2006, 13:53
Post #4


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




In vreme ce orice factor care creste rezistenta la inaintare duce la cresterea consumului raportat la distanta (greutate, pneuri cu presiune prea mica, anvelope mai late etc.), pentru a putea stabili influenta regimului motorului asupra consumului (turatie mare/turatie mica) ne-ar trebui informatii despre variatia randamentului motorului in functie de turatie si de sarcina.

Pentru o viteza constanta data (de exemplu 80 km/h) si de aici pentru o putere consumata data, tendinta la motoarele cu clapeta obturatoare este ca randamentul sa fie mai bun la deschideri mari ale clapetei. Cu alte cuvinte in treptele superioare ale CV...


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
workarea
post 1 Jun 2006, 16:35
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 10 October 05
From: Drumul Taberei




Este evident de ce mersul supraturat duce la un consum mai mare. Dar si mersul subturat? (Eu, unul, am aceasta tendinta, schimb pe la 2000 in conditii de mers lejer). La prima vedere, subturat inseamna ca nu apas tare pe acceleratie, deci intra mai putina benzina in carb, nu?


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI, 2007 - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 1 Jun 2006, 16:48
Post #6


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Din formulele de mai sus:

- consumul raportat la distanta depunde de produsul R*c.

Aici, R (suma rezistentelor la inaintare) depinde de constructia masinii, de incarcare, de viteza.

Daca fixam acesti factori (cu alte cuvinte consideram o masina data la o incarcatura si viteza data) gasim ca exista citeva regimuri posibile de functionare a motorului (in diversele trepte ale CV) cu care se poate circula la viteza data. Dintre acestea, intr-unul (corespunzind unei anumite trepte de viteza) motorul va avea cel mai bun randament (cu alte cuvinte: cel mai mic consum specific).

In acest punct de functionare consumul raportat la distanta va fi minim. Acest punct de functionare nu este neaparat cel de cea mai mica turatie; totusi - repet - la motoare Otto (cu benzina), care au pe traseul de admisie clapeta "de acceleratie" tendinta este ca punctul cel mai avantajos de functionare sa fie la deschideri mari ale clapetei (ceea ce corespunde cu moment mare, turatie mica).

Observatie: cantitatea de benzina absorbita in cilindri nu este neaparat proportionala cu turatia, ci depinde de debitul de aer. Acesta din urma este in functie de deschiderea clapetei si de turatie.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tinere22
post 9 Aug 2006, 01:00
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 29 April 06




Consumul poate fi influientat de o serie intreaga de factori:modificari constructive,folosire necorespunzatoare a plajelor de turatii,incarcare neuniforma,combustibil neadecvat,lubrifiant neadecvat,componente neaerodinamice s.a.m.d wink.gif .Cel mai simplu ex: daca la viteze de peste 60 km/h ai geamurile fata deschise consumul poate creste cu:200;300;500 g/100 km in functie de viteza.Intrebarea este: pt un autoturism standard sau pt unul cu modificari? biggrin.gif .In acest caz umila mea parere este ca trebuie stabilita o valoare standard de consum pt un anumit model standard, dupa care se stabileste si influienta eventualelor accesorii sau de ce nu a stilului de condus. biggrin.gif


--------------------
DACIA+++CLIO 1410--SYMBOL 2004 - EDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Psyche
post 16 Mar 2007, 04:56
Post #8


In Thrust We Trust


Group: Members
Posts: 663
Joined: 22 May 06
From: Suceava




aveam undeva intr-o carte veche consumul daciei in diferite trepte si la diferite viteze.
cel mai mic era 5,5 l/100 km la 50 in treapta IV. (cutie in 4 trepte).
si ma uitam ca peste suta consumul avea tendinte incredibile de crestere ajungand la 16% la 140. ceea ce nu e deloc de speriat.
chestia e ca uneori viteza mare scade consumul deoarece practic ajungi acolo mult mai repede, iar motorul functioneaza un timp mai scurt. problema foarte discutabila.
cred ca ar trebui sa luam toti lectii de la Gerthardt Plattner.


--------------------
Dacia/Vw 1300/Golf GT 1977/1996
SV03PNV(1SV6266)/SV86PNV
Erare umanum est..........perseverare diabolicum
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
a4tech01
post 20 Mar 2007, 20:37
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 3 October 06




QUOTE(Psyche @ 16 Mar 2007, 05:56)
uneori viteza mare scade consumul deoarece practic ajungi acolo mult mai repede, iar motorul functioneaza un timp mai scurt.
cred ca ar trebui sa luam toti lectii de la Gerthardt Plattner.
*



Fals!!Tu ai sa zicem de parcurs 100 km.Bun.Daca mergi cu 140 consumi 16 l/100 km deci 16 litri,si ajungi in 3/4 ore.Daca mergi cu 50,consumul e de 5,5l /100 km deci vei consuma fix 5,5 litri,dar vei ajunge in... 2 ore!
Deci mergand cu 50 la ora consumi de 3 ori mai putin combustibil,desi ajungi intr-un timp aproape de 3 ori mai mare!!!
degeaba functioneaza motorul un timp mai scurt,el "papa" in timpul asta de aproape 3 ori mai mult combustibil pentru a dezvolta o viteza mukt mai mare!!!
Asta ca am intalnit afirmatia asta la multi,ca "e domle,consum mai mult,dar ajung mai repede,nu-i tot aia"?Ei bine nu-i tot aia!
Ar fi fost to aia daca consumul era de 5.5 l/ora respectiv 16l/ora,dar consumul nu-i raportat la timp.


--------------------
nu am ** **
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 28 Mar 2007, 19:55
Post #10


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Afirmatia aia nu e chiar asa falsa pe cit pare, orice masina are o viteza "economica" unde consumul e minim.
De obicei, cidn producatorii dau consumul mediu (urban, extraurban, mixt) il fac luind in calcul aceasta viteza.
Acum depinde de masina, de puterea motorului, de aerodinamica masinii, de cauciucuri, de starea drumului, care e aceasta viteza econimica.
Eu am facut niste probe cu masina mea, si in conditii de rulat aproape constant pe o distanta mai mare (200 km), cu cauciucuri de vara, profil V (240 km/h), si incercind sa evit frinarea inutila precum si acceleratiile din scurt, am scos consumul declarat de fabricat (4.5 l/100) la viteza de 120 km/h (nu ma intrebati ce-am facut cu radarele ca am detector smile.gif).
120 km/h nu e totusi o viteza redusa wink.gif
excl.gif
Am facut si proba inversa, pe autostrada Buc-Fetesti, mergind cu 180 km/h, consumul a fost de 8 l/100 smile.gif.
Asta la un diesel de 90 CP, 1800 cmc, 1350 kg.

La un benzinar probabil ca sint alte valori wink.gif

This post has been edited by paulp: 28 Mar 2007, 19:56


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 29 Mar 2007, 10:59
Post #11


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Imi permit o corectie:

Pentru a putea fi comparate, consumurile se indica in conditii standard de viteza, acceleratii etc., urmind un ciclu normat (pe undeva pe forum era si publicat documentul) - si nu la viteza economica a fiecarei masini. Ciclul nu se parcurge pe sosea ci se simuleaza pe banc.

Am mai mentionat: viteza "cea mai economica" fata de distanta este de multe ori prea mica pentru a fi practica.

@paulp: este posibil ca, facind testul la viteze stabilizate mai mici de 120 km/h, sa obtii rezultate inca si mai bune.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 29 Mar 2007, 12:42
Post #12


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Os, am facut testul si la viteza mai mica, 100/h, si consumul a fost mai mare wink.gif
In general am observat ca producatorii pun viteza economic in mijlocul cadranului, vertical wink.gif
E drept ca la mine la 120, turometrul arata 2400 rot/min, in conditiile in care cuplul maxim este 200 nm/2000 rot/min.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 3 Apr 2007, 15:38
Post #13


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@paulp - cred, repet cred, ca daca ai repeta testul ergand la 80 ai scoate sub 4%, cu conditia sa apesi pe acceleratie ca pe un balon de sapun si evident sa rulezi in treapta a cincea (asta daca faci testul tot pe autostrada, nu pe un drum cu multe pante)

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 3 Apr 2007, 15:47
Post #14


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Si dupa experimentu ala m-as duce frumusel sa schimb valva EGR si turbina, ca n-ar mai fi bune de nimic la cita funingine nearsa ar fi pe ele wink.gif
Sa mergi tu cu un diesel subturat citeva sute de km continuu si dupa aia sa te miri ca de ce ti-a crapat turbina smile.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 3 Apr 2007, 15:52
Post #15


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Eu nu am zis ca mergand asa nu apar alte probleme, am afirmat decat ca scoti consum mai mic, asta asa, ca benchmark smile.gif

Parerea mea e ca in exploatarea zilnica trebuie gasit un echilibru intre: viteza, si turatie, cu consecinte asupra sigurantei, consumului, uzurii.

In cazul masinii tale dupa parerea mea viteza de croaziera care intalneste acest echilibru ar fi intre 100 si 130.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 4 Apr 2007, 19:00
Post #16


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Asta e si parerea mea, doar Garcea nu vrea sa creada asta smile.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 18 Apr 2007, 19:30
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Imi poate explica si mie cineva cum influenteaza nivelul benzinei din camera de nivel constant consumul de combustibil?

This post has been edited by ssilvviu: 18 Apr 2007, 19:53


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 18 Apr 2007, 20:19
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Depinde ce intelegi prin camera de nivel constant. Din cunostintele mele (destul de putine in domeniul asta), acea camera era in carburator (de Dacie) dupa cuiul pontou. Daca nivelul in acea camera era prea mare, se ducea prea multa benzina in camera de ardere si motorul se ineca (sau crestea consumul); daca era prea mic nivelul masina nu avea forta, pentru ca nu avea suficienta benzina pentru amestecul cu aer.
Stiu ca la carburator exista o pompa de sprit sau ceva de genul asta si aia baga mai mult benzina cand accelerezi daca ai nivelul mare in camera de nivel constant.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 18 Apr 2007, 20:47
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Bine, bine.... se duce, dar din ce motiv? Care e mecanismul?


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 22 Apr 2007, 20:25
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Nobody?


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
savin512
post 26 Jun 2007, 09:06
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 6 March 06
From: Bucuresti




Orice masina functioneaza pe baza unui amestec de aer-carburant. Un nivel crescut in carburator inseamna ca raportul aer-carburant se imbogateste. Prin urmare arderea nu se face complet. Cantitatea de benzina mai mare din cilindri datorata nivelului crescut nu se arde in totalitate. O parte se elimina prin esapament nearsa, iar alta parte ramane pe electrozii bujiilor, producand vestita calamina. (Mai ales daca masina are o varsta venerabila si mai papa si putin ulei)

This post has been edited by savin512: 26 Jun 2007, 09:09


--------------------
Dacia Logan 1,6 Ambition - B-86-AFL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 29 Jun 2007, 08:44
Post #22


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




QUOTE($$ilvviu @ 18 Apr 2007, 21:47)
Bine, bine.... se duce, dar din ce motiv? Care e mecanismul?
*





Mecanismul este aspiratie ... la carburator si injectarea la injectie ...


--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
șoferistul
post 30 Jul 2007, 06:15
Post #23


excesul de combustibil dăunează grav sănătății


Group: Members
Posts: 370
Joined: 19 June 06
From: București




Interesantă explicație. Consumul minim la mașinile cu cutie de viteze automată este cu motorul foarte turat la accelerații și relativ subturat la mersul constant. Am observat acest mod de gestiune al motorului, l-am aplicat la mașina mea cu cutie acționată manual și am redus consumul


--------------------
Dacia Logan Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mur_andrey
post 10 Aug 2007, 09:01
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 2 March 07




cu dacia 1310 L de obicei ma duc cu motorul subturat deoarece am impresia ca e consum mai mic...la 2000 turatii schimb viteza si rar ma duc cu motorul turat mai mult de 2000...

treapta a IV-a la 40-50 km/h si treapta a V-a > 50 km/h ....

sa imi zica cineva daca fac bine ce fac biggrin.gif s-ar putea sa gresesc...totusi,cum a scris careva,banuiesc ca la 50 km/h in treapta a IV-a sa aiba cel mai mic consum...

nu vreau cifre exacte,stiu ca depinde de mai multi factori,dar o parere ar merge mai bine tongue.gif

nu vreau sa imi stric motorul doar pt k nu stiu cum sa merg cu el ...

multumesc anticipat !


--------------------
dacia 1310 1998 L - SJ 15 LOL
Un picior in fund e un pas inainte !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 10 Aug 2007, 09:57
Post #25


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Nu faci bine. In primul rand nu stiu cate economie de combustibil faci de fapt, si in al doilea rand mergand subturat apar vibratii care afecteaza cam toata masina. Schimba la 2500rpm macar, si limiteaza-te la 3000rpm, zic eu ca o sa ai un consum decent si masina se va simti mai bine. smile.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mur_andrey
post 10 Aug 2007, 10:30
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 2 March 07




eu mergeam asa cu motorul subturat pt ca e mai sintelios,adica sunetul e de frecventa mai joasa si parca nu e asa deranjant...si pentru consum...deci ma gandesc sa nu mai scad sub 2000 si sa nu trec de 3000 rpm si atunci sper sa fie mai bine...


alte pareri ??? tongue.gif


--------------------
dacia 1310 1998 L - SJ 15 LOL
Un picior in fund e un pas inainte !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tiberiu-Andrei
post 27 Oct 2007, 21:20
Post #27


Om al muntelui


Group: Members
Posts: 721
Joined: 25 September 07
From: Sfantu Gheorghe




Din cate stiu la mers cu motorul f usor subturat in orice viteza(in special cele superioare) masina papa putin.....dar cand de voie de nevoie omu o calca inghite mult mai mult decat daca s-ar fii situat pe o plaja de turatie corespunzatoare,asta datorita faptului ca motorul nu poate transmite cuplul subturat-->in compensatie baga benzina mai multa pentru a putea raspunde "comenzii".Plus ca nici ungerea nu e cea mai buna la mersul subturat plus vibratiile care nu fac bine deloc.


--------------------
Dacia 1410 1988 toamna1397 cmc - CV 03 MBO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 27 Oct 2007, 21:37
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




stiu eu pe unu' cu o solenta ( coleg de serviciu ) care la 40 la ora e deja in a 4 a si la 50-60 a 5 a. vai de masina aia. si se mai si lauda ca el o protejeaza. ca daca ar schimba treptele de viteza ca mine ( 2800-3500 rpm )ar strica motorul si cutia.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 25 Nov 2007, 08:20
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




dacie, '82. 4 trepte. cum merg. pedala apasata atat cat sa cupleze motorul. in acest stil, accelereaza pana la 130, care e si viteza maxima. mai mult, ar tinde la 140, dar cu pedala la fund. la drum lung merg cu viteza asta, cu reduceri la ~80-90 in viraje, consum cam 6 litri.
deci, parerea mea, logic e ca obtin consumul cel mai mic in ultima treapta de viteza, cu acceleratia apasata la minim, indiferent de viteza.
de altfel si la mers in gol, cand te uiti in carburator, neacelerata nu se vede jetul de benzina, dar cand tragi mult de cablul de acceleratie se vede benzina ca la robinet.

This post has been edited by slaiciprian: 25 Nov 2007, 08:20


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinushy
post 25 Nov 2007, 17:28
Post #30


modeLator


Group: Members
Posts: 2.622
Joined: 9 January 07
From: Pitesti - Mioveni




pai nu se vede pt ca nu curge pe acolo cand e la ralanti smile.gif


--------------------
Audi A4 ... 1.8T...quattro ;)
frunza verde solz de peste, uite ..... altu` ca citeste
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:53
Forum Renault