DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

36 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 30 mil pentru masina veche casata

catalin1paul
post 12 Jan 2005, 09:03
Post #121


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 5 January 05
From: Bucuresti




Si totusi soarele rasare! laugh.gif
Aseara au anuntat pe PRO Tv si pe Antena1 ca incepand cu luna martie putem scapa de "fiarele" din fata usii. Pana atunci ramane sa vedem care va fii suma(prima) si procedura pentru ele... 168.gif


--------------------
Logan Laureat 1.4 - B12XXX
Sa nu uitam!!! "TRAIM IN ROMANIA"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytu
post 18 Jan 2005, 13:15
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 17 November 04




QUOTE(catalin1paul @ 12 Jan 2005, 09:03)
Si totusi soarele rasare! laugh.gif
Aseara au anuntat pe PRO Tv si pe Antena1 ca incepand cu luna martie putem scapa de "fiarele" din fata usii. Pana atunci ramane sa vedem care va fii suma(prima) si procedura pentru ele...  168.gif
*




Are cineva noutati ??


--------------------
LOGAN AMBIANCE - B-19-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin1paul
post 18 Jan 2005, 13:23
Post #123


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 5 January 05
From: Bucuresti




Ieri dimineata pe Realitatea TV, au spus ca in maxim o luna intra in vigoare... rolleyes.gif


--------------------
Logan Laureat 1.4 - B12XXX
Sa nu uitam!!! "TRAIM IN ROMANIA"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alan25r
post 24 Jan 2005, 14:50
Post #124


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 29 December 04
From: Craiova




Dar oare se aplica si pentru cei care au dat avansul de 50 de milioane si acum asteapta masina ? Ar fi bine sa fie asa pentru ca as putea sa scap si eu de oltcit-ul meu de 16 ani smile.gif


--------------------
Solenza 1.4 MPI Oltcit Club 11 RL - DJ-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 24 Jan 2005, 14:57
Post #125


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Normal ca se poate, numai sa te grabesti sa nu-ti vina masina noua.

In alta ordine de idei, am vazut prin parcare pe la mine, cum unu vrea sa cumpere cazanele nemiscate de ani de zile. Asigura si radierea. Oare cum poate sa valorifice acele bonuri REMAT? Cumpara mai multe masini noi? sau ce?

This post has been edited by bomicabomic: 24 Jan 2005, 15:01


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 24 Jan 2005, 15:01
Post #126


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




A intrebat cineva la Dacia daca intentioneaza sa intre in acest sistem?... Daca DA, a intrebat cineva daca cei 30 milioane vor conta ca avans, ca parte din cei 50 milioane sau avansul cash va fi tot 50 milioane iar cei 30 milioane se vor scadea la sosirea masinii, odata cu achitarea diferentei???????????


Cred ca asta ar trebui sa preocupe pe cineva care vrea o dacie noua folosind acest sistem....

Daca intraba cineva si obtine raspuns, il rog sa scrie aici raspunsul!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 24 Jan 2005, 15:08
Post #127


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Pai daca nu erau de acord, legea facuta de PSD, nu-si mai avea rostul. Sau ii zicea legea Daewoo biggrin.gif . Acum vad ca s-a extins si la masini din import, ceea ce inseamna ca si importatorii sunt interesati.
Cit priveste plata, nu stiu cu este, dar cred ca nu conteaza daca e avans sau nu.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 24 Jan 2005, 15:16
Post #128


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(bomicabomic @ 24 Jan 2005, 15:08)
Pai daca nu erau de acord, legea facuta de PSD, nu-si mai avea rostul. Sau ii zicea legea Daewoo biggrin.gif . Acum vad ca s-a extins si la masini din import, ceea ce inseamna ca si importatorii sunt interesati.
Cit priveste plata, nu stiu cu este, dar cred ca nu conteaza daca e avans sau nu.
*



"datul cu parerea" e sport national in Romania... eu intrebam daca stie cineva ceva sigur sau din surse oficiale! Eu nu am nevoie, dar poate aceste lucruri pe care le-a intrebat eu le vor aprinde cateva beculete celor care doresc asa ceva si-si fac socotelile...

Fii sigur ca pentru Dacia conteaza daca primeste 50 mil lei sau doar o bucata de hartie si banii cine stie cand...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 24 Jan 2005, 15:50
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Tocmai m-am intors de la dealer. Ma intereseaza si pe mine problema, daca merge treaba, ii dau Solenza lu' socru-meau si-mi iau Logan... Asadar, n-au primit nimic oficial, stiu exect ce stim si noi, asteapta precizari. M-am inscris pe un fel de lista neoficiala, pana la mine mai erau inscrise inca vreo 50 de persoane.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 24 Jan 2005, 16:50
Post #130


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(AL @ 24 Jan 2005, 15:16)
"datul cu parerea" e sport national in Romania... eu intrebam daca stie cineva ceva sigur sau din surse oficiale!
*


1. eu cred ca nu mi-am dat cu parerea, atit timp cit oficial legea se va aplica.
2. daca in varianta initiala, Dacia sau Daewoo nu erau de acord, legea nu avea aplicabilitate. Deci, inainte de a da legea, producatorii Ro si-au dat acordul.
Acum citiva ani, Dacia, a declansat, ea singura o campanie de cumparare "hirburi".
3. Eu cred ca pentru Dacia, nu conteaza daca dai avans 50 mil sau un bon de 30+20 mil cash. In fond pentru aia 30 mil, ca ii dai la inceput sau la sfirsit, timpul de asteptarea pentru primirea banilor de la Guv, este acelasi.

Pentru Manuel, listele facute de dealer, n-au nici o valoare, atit timp cit tu nu te duci la REMAT. Asa cum s-a spus de Guv, "primul venit primul servit". Sunt alocati 450 miliarde, asta inseamna 15.000 de masini. Deci eu m-as duce cit mai repede la REMAT, ca fii sigur ca chiar daca nu primesc in momentul de fata, se fac liste.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
db
post 24 Jan 2005, 19:55
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 June 03




QUOTE(bomicabomic @ 24 Jan 2005, 17:50)

Pentru Manuel, listele facute de dealer, n-au nici o valoare, atit timp cit tu nu te duci la REMAT. Asa cum s-a spus de Guv, "primul venit primul servit". Sunt alocati 450 miliarde, asta inseamna 15.000 de masini. Deci eu m-as duce cit mai repede la REMAT, ca fii sigur ca chiar daca nu primesc in momentul de fata, se fac liste.



Daca normele metodologice de aplicare a legii nu au fost publicate, a da masina acum la REMAT se poate transforma in teapa. Cine stie ce hartiuta sau bonulet o sa primesti de la REMAT necesar pentru a beneficia de legea zzz?
Gresesc?


--------------------
Renault Megane 2000 Coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alan25r
post 24 Jan 2005, 23:36
Post #132


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 29 December 04
From: Craiova




De asta mi-e frica si mie ... sad.gif


--------------------
Solenza 1.4 MPI Oltcit Club 11 RL - DJ-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin1paul
post 25 Jan 2005, 08:41
Post #133


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 5 January 05
From: Bucuresti




Cu ceva timp in urma stiu ca si dealeri preluau masinile vechi pt casare, mai este valabil si acum?
Pentru Bucuresti, stiti adresele centrelor REMAT care preiau masinile pt casare?


--------------------
Logan Laureat 1.4 - B12XXX
Sa nu uitam!!! "TRAIM IN ROMANIA"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luci974
post 26 Jan 2005, 22:41
Post #134


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 17 November 04
From: Suceava




Pe 25 am fost sa-mi depun avansul pentru Logan si binenteles ca am intrebat de casarea masinii mele vechi. Raspunsul a fost ca Dacia va intra in program dupa publicarea nornelor metodologice si am sanse mari sa-l prind si eu pana imi vine masina(minim pe 10.03)


--------------------
Citroen C4 1.6....... ......dupa 4 ani de Logan - SV 10 EML
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 27 Jan 2005, 12:10
Post #135


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Mai bine asteptai putin cu inscriere, daca tot ai posibilitatea de a da un hirb. Sa nu-ti aduca Loganul mai devreme de 1 martie si nu mai beneficiezi.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
algor
post 27 Jan 2005, 12:27
Post #136


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 4 December 03
From: iassy




Daca achizitionez 10 cazane de prin 74...primesc pentru fiecare 30 mil.? Adica as putea sa iau cu 10 hirburi un logan nou? ar fi interesant, si is tare curios sa vad daca o sa apara anunt in ziar cu "vind Dacie din 74 pret 25 milioane lei" iar alaturi "vind vind Dacie din 86 cu pretul de25 mil lei", iar in tirg nu o sa mai vb. anul ci o sa vorbeasca Bonul de la remat!. Nu toti care au masini vechi din anii 70 au bani sa isi cumpere una noua. Astia sigur o sa le vinda. Curios, cu cit?

This post has been edited by see: 27 Jan 2005, 12:29


--------------------
LOGAN PREFERANCE - Tico SL
Sa traiti - bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 27 Jan 2005, 13:03
Post #137


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Nu. Cumperi 10 masini pe numele rudelor si faci cerere de 10 Logane, daca ai banu, bien sur dupa care iesi cu Loganele la tirg si ai profit cel mult 300 milioane.
Deja unii au inceput sa puna afise pe hirburi ca le cumpara si le asigura chiar radierea.
Bonurile nu se pot cumpara, pentru ca pe el e trecut proprietarul masinii sau al bonului.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin1paul
post 30 Jan 2005, 09:51
Post #138


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 5 January 05
From: Bucuresti




Mai are cineva vreo veste despre legea asta? Cand se aproba normele astea de aplicare?
Am vorbit ieri cu un dealer Dacia din Bucuresti, care mi-a spus ca au intocmit ceva liste pt. casare(neoficiale)si intrarea in posesia hartiei de la rematl... Stie cineva mai multe despre asta...?


--------------------
Logan Laureat 1.4 - B12XXX
Sa nu uitam!!! "TRAIM IN ROMANIA"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alan25r
post 30 Jan 2005, 13:24
Post #139


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 29 December 04
From: Craiova




Eu sunt curios de alt lucru. Daca eu am facut comanda si am dat deja avansul, eu mai pot beneficia de aceasta oferta ?
In alta ordine de idei, am inteles ca de la inceputul lunii martie va incepe aceasta campanie.


--------------------
Solenza 1.4 MPI Oltcit Club 11 RL - DJ-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alan25r
post 30 Jan 2005, 13:28
Post #140


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 29 December 04
From: Craiova




QUOTE(Alan25r @ 30 Jan 2005, 13:24)
Eu sunt curios de alt lucru. Daca eu am facut comanda si am dat deja avansul, eu mai pot beneficia de aceasta oferta ?
In alta ordine de idei, am inteles ca de la inceputul lunii martie va incepe aceasta campanie.
*



sad.gif Nu citisem tot thread-ul. Deci mai pot beneficia cu conditia ca sa nu imi vina masina mai devreme de 1 martie. Nu se poate intarzia cu cateva zile procedura de ridicare a masinii? Pentru ca a mea trebuie sa vina pe 28 februarie.


--------------------
Solenza 1.4 MPI Oltcit Club 11 RL - DJ-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 30 Jan 2005, 17:04
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Unde ai citit tu de 1 martie? Depinde de publicarea normelor metodologice care ar trebui sa apara in maxim 60 de zile. Cica ministra mediului ar fi fost pe OTV la emisiunea lu' Lascarush si ar fi dat mai multe amanunte.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 30 Jan 2005, 17:51
Post #142


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Pai, asa a zis Guvernul, ca de la 1 martie intra in vigoare si tine pina la 1 noiembrie, asta daca pina atunci nu se termina banii, adica 15.000 de masini casate.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 30 Jan 2005, 18:08
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Nu stiam decat de termenul limita de 1 noiembrie. Daca-i asa... scuze.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
profex
post 30 Jan 2005, 18:48
Post #144


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 8 November 04
From: Slatina




Cred ca pot sa mai negociezi pentru vreo 2 saptamani cu dealerul (poti sa motivezi ca nu ai toti banii).

Numai ca trebuie sa fi atent la cursul de schimb ca nu cumva ce iei pe mere sa dai pe pere.

QUOTE(Alan25r @ 30 Jan 2005, 13:28)
sad.gif Nu citisem tot thread-ul. Deci mai pot beneficia cu conditia ca sa nu imi vina masina mai devreme de 1 martie. Nu se poate intarzia cu cateva zile procedura de ridicare a masinii? Pentru ca a mea trebuie sa vina pe 28 februarie.
*




--------------------
Dacia Logan Ambition - OT-04-***
Profex
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alan25r
post 30 Jan 2005, 21:20
Post #145


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 29 December 04
From: Craiova




QUOTE(profex @ 30 Jan 2005, 18:48)
Cred ca pot sa mai negociezi pentru vreo 2 saptamani cu dealerul (poti sa motivezi ca nu ai toti banii).

Numai ca trebuie sa fi atent la cursul de schimb ca nu cumva ce iei pe mere sa dai pe pere.
*



Deja pretul masinii a scazut cu 12 mil iar euro va fi in continua scadere asa ca .... daca intarzii e foarte bine smile.gif Numai sa accepte ei asta ...


--------------------
Solenza 1.4 MPI Oltcit Club 11 RL - DJ-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
profex
post 30 Jan 2005, 21:43
Post #146


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 8 November 04
From: Slatina




Asa e dar cred ca trebuia sa uitam ca EURO a fost 41000 in octombrie.
Totul trebuie raportat acum la ultimele cursuri folosite de Dacia:

Preturi.jpg ( Size: 18.67k ) Number of downloads: 132


Asa ca poti sa castigi sau sa pierzi foarte usor.
Eu de exemplu, a venit masina pe 24 dec, am stat pana luni sa vad care e tendinta cursului si cand am vazut ca pentru marti o sa fie un curs mai mare am facut factura luni pana la ora 17.00 (si am castigat 5.854.800 pe care i-as fi dat daca faceam factura marti)

QUOTE(Alan25r @ 30 Jan 2005, 21:20)
Deja pretul masinii a scazut cu 12 mil iar euro va fi in continua scadere asa ca .... daca intarzii e foarte bine smile.gif Numai sa accepte ei asta ...
*




--------------------
Dacia Logan Ambition - OT-04-***
Profex
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alan25r
post 1 Feb 2005, 18:07
Post #147


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 29 December 04
From: Craiova




Din cate stiu euro este intr-un mare declin. Sa speram ca o va tine asa pana pe 28 feb smile.gif

Oricum, ceea ce vroiam sa spun este ca am primit un raspuns de la VC in care mi-au spus ca procedura de plata a 30 mil pentru o masina veche va incepe in principiu pe la sfarsitul lunii martie asa ca din pacate oltcit-ul meu va trebui sa fie vandut pentru ca masina imi vine la sf lunii februarie. Damn sad.gif(


--------------------
Solenza 1.4 MPI Oltcit Club 11 RL - DJ-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin1paul
post 2 Feb 2005, 15:05
Post #148


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 5 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(Alan25r @ 1 Feb 2005, 18:07)
Din cate stiu euro este intr-un mare declin. Sa speram ca o va tine asa pana pe 28 feb smile.gif

Oricum, ceea ce vroiam sa spun este ca am primit un raspuns de la VC in care mi-au spus ca procedura de plata a 30 mil pentru o masina veche va incepe in principiu pe la sfarsitul lunii martie asa ca din pacate oltcit-ul meu va trebui sa fie vandut pentru ca masina imi vine la sf lunii februarie. Damn sad.gif(
*



Si cat crezi ca vei obtine pe el? nu de alta dar si eu sunt in aceiasi situatie...


--------------------
Logan Laureat 1.4 - B12XXX
Sa nu uitam!!! "TRAIM IN ROMANIA"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alan25r
post 2 Feb 2005, 15:37
Post #149


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 29 December 04
From: Craiova




Eu am cam luat o tzeapa mare pentru ca acum o luna am bagat 16 milioane in el si l-am facut boboc dar mai mult de 20 milioane nu voi lua pe el. Am deja oferte la 21 de milioane dar nu mai mult sad.gif(


--------------------
Solenza 1.4 MPI Oltcit Club 11 RL - DJ-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 2 Feb 2005, 15:41
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




eu am inteles ca trebuie ca masina sa fie proprietate personala si sa fie in posesia ta de 3 sau 5 ani?? nu mai stiu exact! indiferent tip masina... si parca mai veche de 12 ani!
si mai stiu ca se da un bon in val de 30 mil care va servi ca avans/parte din avans la o masina noua...


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
36 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 20:25
Forum Renault