DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema cu indicatorul de benzina.

augustin87r
post 13 Jan 2013, 12:55
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




la postul nr 128 din pagina 4 este scrisa o remediere> folosirea suflantei cu aer cald pt a reface unele lipituri...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganforce
post 15 Jan 2013, 20:45
Post #182


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 January 13




Am un logan din 2009 Laureate si pana acum nu am avut nicio problema.Dar de cateva zile avand in mod sigur peste 12 litrii de benzina in rezervor mi se aprinde becul de la benzina clipind de cateva ori inainte de a ramane aprins.Imi poate spune cineva ce se intampla ?


--------------------
logan laureate 2009 1.6 l - GR09VYO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1205
post 18 Jan 2013, 19:36
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 15 December 09
From: bucuresti,sector6




in zona incercuita am refacut majoritateat lipiturilor. inclusiv la integratele mari.
am mai lipit si pe partea de sus la piesele mari,condesatori sau ce mama lor or fi. e cam neclara poza dar macar se intelege pe unde trebuie refacute lipiturile. voi mai reveni cu poze cllare cand redemontez ceasurile din nou.

Attached thumbnail(s)
SDC15621.JPG ( Size: 299.66k ) Number of downloads: 2492


--------------------
dacia/opel solenza/logan/astra g 2004/2014/2001
Dacia Solenza 1.4MPI/2004
Dacia Logan II 1.2MPI/2014
Opel Astra G Caravan 1.7DTI,16V/2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu0104
post 2 Feb 2013, 11:01
Post #184


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 10 December 12




daseky30 sau ramsen, ajutati-ma si pe mine va rog, daca ati remediat problema cu indicatul benzinei.
La mine e aceeiasi problema, nu se ridica mai mult de dupa prima linie groasa....
M-a disperat nu mai stiu ce sa fac. ma streseaza rau problema cu indicarea benzinei, si naspa e ca nu se aprinde nici becul de benzina!


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI 2004 - DB 03 HMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daseky30
post 2 Feb 2013, 11:22
Post #185


Membru


Group: Members
Posts: 71
Joined: 30 July 12
From: Bacau




Eu nu am rezolvat inca pentru ca nu am suflanta si nu avea rost sa mai desfac bordul doar sa incerc cu pistolul de lipit, astept sa vina caldura sa il desfac iarasi sa merg atunci cu el la cineva cu suflanta. Si la mine nu se aprindea becul si am crezut ca nu merge pana am ajuns odata aproape de limita, era pe rosu aproape in capat si atunci s-a aprins, totusi e posibil sa fie becul ars, eu gasisem cateva la mine, nu e greu de schimbat daca ai bordul desfacut, doar rasucesti.
Si daca vrei sa desfaci bordul sa il lipesti in zona indicata de Mihai pe placa, sa te uiti la pozitia acelor de turometru si kilometraj inainte printr-o calibrare (gasesti pe youtube clipuri).Bafta!


--------------------
Dacia Solenza 2004/ Scala
Dacia solenza 1.4 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu0104
post 2 Feb 2013, 11:26
Post #186


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 10 December 12




intra te rog pe mess sa vb ceva. da-mi add pls bushulica_mondialu ! te astept


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI 2004 - DB 03 HMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daseky30
post 1 Mar 2013, 18:02
Post #187


Membru


Group: Members
Posts: 71
Joined: 30 July 12
From: Bacau




salutare, am rezolvat si eu problema cu indicatorul de benzina, am desfacut iarasi bordul si l-am luat la buchisit, cu ochiul liber si cu lupa nu am descoperit nici o lipitura rece, asa ca l-am montat desfacut pe masina si am apasat pe toate piesele de pe acolo, asa am descoperit dracia, era pinul unui tranzistor dezlipit, l-am lipit cu pistolul din dotare si acum merge, sper sa ma tina si sa nu mai faca iarasi figuri. Am pus si o poza poate mai ajuta si pe altii ca pe mine ma disperase deja wacko.gif

Attached thumbnail(s)
DSC02277_editata.JPG ( Size: 583.33k ) Number of downloads: 2783


--------------------
Dacia Solenza 2004/ Scala
Dacia solenza 1.4 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aureldany
post 18 Mar 2013, 23:05
Post #188


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 29 November 11




daseky30...explica-mi mai bine cum ai facut ca trebuie sa iau si eu aceleasi masuri ptr.ca nu-mi indica corect cati litri de benzina am...am fost la dacia service cu masina si mi-au spus ca totul e OK dar ar trebui sa schimb bordul pt.ca probabil de acolo o fii defectiunea blush.gif wub.gif wub.gif wub.gif

This post has been edited by aureldany: 18 Mar 2013, 23:11


--------------------
dacia solenza 2004 europa - bh08fux
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daseky30
post 19 Mar 2013, 08:44
Post #189


Membru


Group: Members
Posts: 71
Joined: 30 July 12
From: Bacau




pai depinde ce problema este la tine, la mine indica doar pana la prima linie groasa si daca scadea benzina sub linia aia incepea sa scada si sa indice corect, Deci: am desfacut cochilia bordului, are doua suruburi laterale, desfaci cochilia volanului si mai gasesti si sub ea inca doaua suruburi, scoti bordul prin dreapta, pe urma ai 4 suruburi la bordul cu ceasuri, le desfaci scoti cele 4 mufe din spate, desfaci plasticul transparent de pe bord, scoti acele la turometru si kilometraj (cu cele de benzina si apa nu ai treaba, sa nu le scoti degeaba, asta daca ai ceas cu turometru, la cel simplu nu stiu cum este) dupa ace, scoti folia albastra cu turometrul si kilometrajul si dedesubt ai sa vezi zona incercuita de mine cu rosu in coltul de sus in poza precedenta, acum conectezi ceasul asa desfacut la mufe si pui contactul, apesi cu ceva de plastic pe pinul piesei respective si vezi daca se modifica indicatorul, la mine se ridica instantaneu in sus cand atingeam, daca este de acolo problema lipesti pinul respectiv si asta este, dar daca este din alta parte trebuie sa desfaci partea din spate sa scoti placa.
Am uitat sa te atentionez ce sa faci inainte de a desface ceasurile, o calibrare si sa notezi pozitia acelor in diferite faze (kilometrajul la 50, 90....... si turometrul 1100...... depinde cum e la tine) asta ca sa poti sa le pui la fel cand le montezi (faci diferite teste sa vezi daca sunt asezate bine).
Si cand le scoti doar tragi de ele in sus, NU le rasucesti. Bafta, scuze de postul cam lung

This post has been edited by daseky30: 19 Mar 2013, 09:24


--------------------
Dacia Solenza 2004/ Scala
Dacia solenza 1.4 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aureldany
post 19 Mar 2013, 14:08
Post #190


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 29 November 11




daseky30 mersi cam aceasi problema o am de vreo 4 ani sper s-o rezolv!


--------------------
dacia solenza 2004 europa - bh08fux
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_1923
post 19 Apr 2013, 15:09
Post #191


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 29 April 12




salutare. am si eu o problema mai nasoala la indicatorul de benzina la mine nu mai indica deloc si martorul luminos e aprins in permanenta indiferent cata benzina am in rezervor. cam la vreo saptamana doua cand isi aduce el aminte se mai ridica. ce poate sa fie ca sonda a verificat-o un nene si zice ca e buna


--------------------
dacia solentza scala/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Joey4u
post 19 Apr 2013, 16:24
Post #192


Membru


Group: Members
Posts: 148
Joined: 9 May 11
From: Bucuresti




pune o frana mai tare sa vezi cum iti indica acul !


--------------------
Dacia SuperNova 2002-Europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ORIJINAL21
post 20 Apr 2013, 10:21
Post #193


Membru Oficial


Group: Members
Posts: 1.865
Joined: 11 November 09
From: Romanian City Life




posibil sa nu mai stea plutitorul bine in rezervor.
1.Ar putea fi presat ori blocat.
2.posibil sa ai firul/firele de la indicatorul de benzina atins la un alt" + "



--------------------
DACIA NOVA GT / GTI Se dezmembreaza 1998/1999
Dezmembrez Dacia Nova Gt (carburatie) 1998 - culoare alba
Dezmembrez Dacia Nova GTI (injectie) 1999 - culoare gri sobolan
Piese, in stare buna!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu0104
post 29 Apr 2013, 09:48
Post #194


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 10 December 12




aceiasi problema o am si eu acum, pana acum mi se ridica acul pana la prima linie groasa! de 1 saptamana nu mai se ridica deloc si benzina sta aprinsa.....!!! vreau sa cumpar un ceas de bord dar nu gasesc!


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI 2004 - DB 03 HMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu0104
post 20 Jun 2013, 21:40
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 10 December 12




Revin,
am cumparat un ceas normal fara turometru de la un nene din bucuresti si aceeasi problema! numai ca asta se ridica la prima linie subtire dupa rosu! atat.....
am dat jos rezervoru, am scos plutitoru, am masurat acolo la plutitor...tot! totul e ok in rezervor!....sa fie si ceasu asta stricat...sau sa fie vreo problema pe fire...
Nu mai pot....ma disperat!


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI 2004 - DB 03 HMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 21 Jun 2013, 10:30
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(Joey4u @ 19 Apr 2013, 16:24)
pune o frana mai tare sa vezi cum iti indica acul !
*


Mai repede rezolvi problema blocajului indicatorului prin manevrare stanga - dreapta a masinii decat prin frana si acceleratie !

Busu , cauta un prieten BUN , ia ceasurile de la el , indiferent ce varianta de SLZ are , chiar si diesel , le pui si vezi daca indica bine sau nu .
Daca indica bine , clar schimbi bordul si nu mai umbli in alta parte .
Daca tot nu indica bine , verifici traseul cablului de la sonda din rezervor , la bord . Daca ala indica la fel ( pe aparatul de masura ) si langa rezervor si la bord , atunci si cablul este ok si mai departe nu mai umbli decat la indicator , poate la plutitor este problema .
Inainte de toate astea mai pune provizoriu o MASA la bord , luata direct de la baterie , adica un cablu de la MINUS la masa indicatorului/bordului si vezi daca indica la fel . Eu aveam probleme cu masa bordului si imi indica mai sus temperatura de la apa.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaia38
post 1 Aug 2013, 21:30
Post #197


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 24 December 12




Vizavi de indicatorul de combustibil, postez pt ca cineva are cu nevoie siguranta,
plec acum cva timp cu plinul facut din pitesti (slza 1.9d) la deva surpriza motorina aproape 0, peste 10km mot ok si tot asa , dupa inca 100km acul cade la 1/4 unde a ramas pana azi( cu exceptia ca atunci cand motorina atingea acest nivel functiona corect ,inclusiv martorul luminos)cand citind topicul am demontat bordul,operatiune simpla dar migaloasa.
am desfacut placuta cu pricina din spatele turometrului si vitezom si am refacut toate lipiturile de pe placa si surpiza indicatorul indica plin (corect din pricina fricii de pana prostului biggrin.gif am tot alimentat ) sper sa si tina
nu stiu exact care dintre piese a avt lipitura rece dar asta a fost defectul, multumesc celor care au postat inaintea mea indicatii privind reparatia acestui defect

This post has been edited by mihaia38: 1 Aug 2013, 21:32


--------------------
dacia solenza 2004 - ضغ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viorelmargarit
post 6 Aug 2013, 16:35
Post #198


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 6 August 13




daseky30 multumesc pentru explicatie, am avut aceeasi problema cu indicatorul de benzina, indica numai pana la prima linie groasa am desfacut bordul cum ai descris tu mai sus si am refacut lipitura tranzistorului. ...la mina a fost mai simplu pentru ca nu am turomertu si nu am scos nici un ac de la ceasuri am indepartat plasticul albastru l_am rotit pentru a obtine o fereastra de acces la locul cu pricina adica la tranzistor. PROBLEMA s-a REZOLVAT CU SUCCES multumesc inca odata


--------------------
dacia solenza 2004 europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daseky30
post 6 Aug 2013, 19:34
Post #199


Membru


Group: Members
Posts: 71
Joined: 30 July 12
From: Bacau




cu placere, ma bucur ca ai rezolvat, si pe mine ma stresa maxim biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004/ Scala
Dacia solenza 1.4 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 2 Mar 2015, 15:40
Post #200


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




Vreau sa iti multumesc public @daseky30 pentru initiativa ta minunata de a impartasi cu noi rezolvarea problemei. Chiar de 2-3 ani ma confrunt cu problema asta. Intai imi indica la jumatate , acum de ceva timp, imi indica la prima linie groasa. Am citit atent toti pasii operatiunii de demontare a bordului si a ceasurilor, si m-am pus pe treaba azi. Partea cu lipitul de componente electronice imi este familiara, avand calificare in domeniu. Indicatoarele de la turometru si kilometraj nu a fost necesar sa le scot, pentru ca am ridicat plansa albastra si proptit-o cu un creion mic (de la celebrul magazin de mobila), acest lucru permitandu-mi sa ajung foarte usor la locul cu pricina. Am folosit un ciocan clasic de lipit si fludor. Rezultatul este cel asteptat. Operatiunea a fost un succes. Problema a disparut definitiv ! Multumesc inca o data, si multa bafta in rezolvarea problemei si celorlalti !

This post has been edited by andreiask: 2 Mar 2015, 15:42


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daseky30
post 2 Mar 2015, 16:01
Post #201


Membru


Group: Members
Posts: 71
Joined: 30 July 12
From: Bacau




Cu placere ! biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004/ Scala
Dacia solenza 1.4 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mflorind
post 13 Jun 2015, 18:39
Post #202


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 7 June 13




daskey30 nu am cuvinte sa-ti multumesc si eu.
Am avut aceeasi problema si bineinteles cu aceeasi rezolvare.
Inca odata multumesc foarte mult, esti super ca ai impartit cu noi rezolvarea.


--------------------
DACIA SOLENZA 2004-CLIMA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daseky30
post 14 Jun 2015, 17:40
Post #203


Membru


Group: Members
Posts: 71
Joined: 30 July 12
From: Bacau




Cu placere ! smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004/ Scala
Dacia solenza 1.4 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinfvlad
post 15 Oct 2015, 09:43
Post #204


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 10 October 15




daskey30 multumesc !!! Am rezolvat problema cu indicatorul !!! Ai avut dreptate acum merge ok!!!


--------------------
Solenza Clima 2004 - B 80VFM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pufuloi
post 4 Jan 2016, 09:15
Post #205


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 January 16




AM SI EU PROBLEMA CU INDICATORUL DE BENZINA PANA LA PRIMA LINIE DAR IERI DUPA CE AM FACUT PLINUL SI AM MERS 150 DE KM SI AM FACUT UN MIC POPAS CAND AM PLECAT MI-A RAMAS MORT INDICATORUL DE BENZINA SI CU BECUL APRINS SI AM MERS INCA 600 DE KM SI NU SI-A MAI REVENIT. DIN CATE AM CITIT PANA ACUM NU STIU UNDE SA UMBLU ORI LA CEAS DE BORD ORI LA POMPA DE BENZINA MAI ALES SI ACOLO AM O PROBLEMA DACA AM REZERVORUL PESTE JUMATE CAND PUI CONTACT IMIDA BENZINA AFARA PE LA BUSON?


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT2005 2005 - gr03 pgy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BYC
post 6 Feb 2016, 18:19
Post #206


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 28 November 15




Salutare la toata lumea.Am solenza 1,9 d si am avut probleme cu indicatoarele de apa,benzina turometrul.Problema am rezolvat-o in felul urmator :am verificat contactele de la pragul masinii de la picioare din stanga (sunt sub mocheta) + mufa de la plutitor + mufele de la ceasuri.Marea descoperire a fost la firele care sunt sub suportul de baterie acolo firele se frecase de suport si dadea la masa.A urmat lipirea izolarea si acum merg indicatoarele perfect. PS: Am schimbat ceasurile de solenza cu cele de logan crezand ca s-au stricat.Bft all! sofer4.gif


--------------------
dacia solenza 1,9 d 2004 - B72BYC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonam32001
post 23 Mar 2016, 20:29
Post #207


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 15 September 08




Cautati alte topicuri asemănătoare. ..e vorba despre un circuit de pe placa bordului un ''gheremez'' negru cu 3 picioruse...trebuiesc refacute lipiturile acolo


--------------------
dacia solenza clima 2003 - ph xx brd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihu
post 18 Jun 2016, 17:45
Post #208


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 1 May 04
From: Bucuresti




Salutare,

Tocmai am rezolvat si eu problema cu indicatorul de benzina. Simptomele erau ca indicatorul nu se misca deloc si becul de rezerva era aprins.
Rezolvarea a fost refacerea lipiturilor la tranzistorul Q7 si rezistenta R74 de pe placa ceasurilor. Nu a iesit chiar ok lipitura dar functioneaza.
Atentie mare cu acele de la turometru si vitezometru, cu greu am reusit sa le pun la loc cum trebuie.

Multumesc tuturor care au scris pe topic.

This post has been edited by mihu: 18 Jun 2016, 17:47

Attached thumbnail(s)
IMG_20160616_101833.jpg ( Size: 3.91mb ) Number of downloads: 680
IMG_20160616_110145.jpg ( Size: 3.53mb ) Number of downloads: 592
IMG_20160616_110815_mod.jpg ( Size: 245.19k ) Number of downloads: 576


--------------------
Dacia 1100 - B20###
Dacia 1100 1968/70
If a little is good, more is better, too much is perfect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan.mihalcea
post 24 Jun 2016, 16:33
Post #209


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 8 September 15
From: Pitesti




Salut. Am si eu o problema si nu stiu daca ar fii de la plutitor sau ceadul de bord. Fac plinul ochi , pe moment imi indica ca rezervorul este full dar dupa ce o las 30 min imi scade 2 liniute. Mentionez ca am bord de logan pus pe ea. Multumesc de ajutor.


--------------------
Dacia Logan 2022 - AG-05-JON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solenzul
post 13 Sep 2016, 23:32
Post #210


Membru curios


Group: Members
Posts: 404
Joined: 18 March 08
From: Campulung-Muscel




Aceeasi problema am si eu. Ii fac plinul si uneori indica maxim, alteori indica cu 2 liniute mai jos. Tot bord de Logan am. Cred ca e de la plutitor ca am avut o interventie pe acolo in legatura cu pompa de benzina si probabil am miscat ceva unde nu trebuia ca de atunci face asa cand si cand. Nu am avut timp sa umblu pe acolo ca nici nu m-a deranjat asa tare si in plus se recomanda schimbarea garniturii de la piulita pompei cand umbli acolo. Si garnitura nu stiu de unde sa iau...


--------------------
Dacia Solenza 2004 Clima ; Duster Explorer 2017 ; - AG-09-***, AG-26-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 5 6 7 8 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:45
Forum Renault