DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cod culoare vopsea

ilie.claudiu90
post 5 Jun 2013, 11:21
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 23 May 13




am si eu o problema cu nuanta masinii mele,spuneti-mi si mie va rog care mai are aceeasi culoare,cum se numeste sau ce cod are,am vrut sa fac un retus pe capota,am luat rosu toreador,la spray,am dat si cu lac peste,dar la final mi s-a parut prea deschis,se poate vedea si in poza,masina este cea din semnatura,berlina din '99


Attached thumbnail(s)
401776_1864104420395233_2013054281_n.jpg ( Size: 37.39k ) Number of downloads: 453


--------------------
dacia 1310Li 2000 - ct10lyd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DJ-55-AMC
post 5 Jun 2013, 12:33
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 542
Joined: 22 December 12
From: Craiova




Vezi ca scrie in cartea masinii.


--------------------
Dacia 1310 L 1997 - DJ-55-AMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B17XGG
post 5 Jun 2013, 16:52
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 8 April 12




Daca este vorba despre acel rosu ceva mai inchis metalizat, am achizitionat pe vremuri (1998) pt. o Dacie a firmei si scria pe cutie "rosu fantezi".


--------------------
Dacia 1310 MLS recarosat omologat 2001 - B17XGG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
val2011
post 5 Jun 2013, 17:34
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 484
Joined: 17 September 11
From: Buzau




Pai rosu toreador este culoarea la fel ca a mea. Culoarea masinii este mai inchisa deoarece a "imbatranit" de la caldura si altele. Se mai poate deschide cu un polish.


--------------------
dacie 1310 1999 - bz..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ilie.claudiu90
post 5 Jun 2013, 21:35
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 23 May 13




val2011 am vazut ca si a ta tot '99 este,s-ar putea sa ai dreptate,ai facut vreodata retus cu spray la a ta?cum a iesit? B17XGG nu sunt sigur si nu spun ca am 100% dreptate,dar dupa '99 au denumit altfel culorile, m-am mai gandit ca ar putea fi rosu indian ,am vazut la o masina foarte asemanatoare la culoare,cartea este la proprietarul masinii ,daia nu ma pot uita pe ea


--------------------
dacia 1310Li 2000 - ct10lyd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B17XGG
post 5 Jun 2013, 22:03
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 8 April 12




Se prea poate, dar tot atat de adevarat este ca in uzina nu s-a respectat cu strictete reteta (compozitia) vopselelor sau s-a lucrat "murdar". Eu am rosu imperial, am cumparat si spray si la cutie si nu s-au potrivit exact. M-am dus la un laborator, mi-a luat proba de vopsea si mi s-a spus ca difera de reteta din acte in sensul ca are un pic de verde si de aceea nu se potriveste ce am cumparat. Mi-a preparat un tub care s-a potrivit dar nu am fost multumit de calitatea vopselei (se matuieste rapid). Asa ca la Dacii, in afara de alb si negru (cred), nu trebuie sa cautam perfectiunea fiindca ne ostenim degeaba.

This post has been edited by B17XGG: 5 Jun 2013, 22:03


--------------------
Dacia 1310 MLS recarosat omologat 2001 - B17XGG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
val2011
post 6 Jun 2013, 10:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 484
Joined: 17 September 11
From: Buzau




QUOTE(ilie.claudiu90 @ 5 Jun 2013, 21:35)
val2011 am vazut ca si a ta tot '99 este,s-ar putea sa ai dreptate,ai facut vreodata retus cu spray la a ta?cum a iesit?  B17XGG nu sunt sigur si nu spun ca am 100% dreptate,dar dupa '99 au denumit altfel culorile, m-am mai gandit ca ar putea fi rosu indian ,am vazut la o masina foarte asemanatoare la culoare,cartea este la proprietarul masinii ,daia nu ma pot uita pe ea
*


Am facut si eu cateva retusuri cu spray si intradevar este mult mai deschisa fata de culoarea masinii unsure.gif .


--------------------
dacie 1310 1999 - bz..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ilie.claudiu90
post 6 Jun 2013, 10:35
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 23 May 13




exact asa am patit si eu,ca sa ii dau o tenta un pic mai inchisa,am dat intai o mana de negru,am lasat sa se usuce si dupa aceea am dat vopseaua la tub si este un pic ,un pic mai bine,daca dau vopseaua direct peste chit ,nici macar nu acopera culoarea chitului,am dat 4-5 straturi,si degeaba unde aveam dat chit se cunostea perfect


--------------------
dacia 1310Li 2000 - ct10lyd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 8 Jun 2013, 21:32
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Vopseaua nu e afectata la culoare, de soare. Deschide portbagajul, si uita-te in apropierea incuietorii de pe panoul de spate, si daca nu a fost vopsita peste, ai sa gasesti un numar din cinci cifre. E codul vopselei. Faptul ca vopseaua se matuieste repede, e corect. E vopsea mata, peste care trebuie sa dai lac cu intaritor. In momentul in care vopseaua s-a matuit (nici doua minute de la ultima trecere), ai avantajul ca poti sa mai faci retusuri (daca a picat praf, s-a scurs sau altceva). Mata, e putin mai deschisa ca nuanta, abia sesizabil, si dupa ce dai si lacul, devine identica cu originala, daca a fost preparata corect. Sprayul nu e pentru vopsit masini, ci pentru muste. Niciodata nu va fi vopseaua din spray, identica cu originala de pe masina, orice nume ar avea, apoi marginile petei vopsite , vor fi mate, gazate... Niciodata sa nu lipesti banda adeziva, la limita pana unde vrei sa vopsesti, ca va iesi cu bordura intre cele doua straturi de vopsea, cea noua si cea veche. Vopsirea o faci pierdut, iar matuirea celei vechi, din periferia petei vopsite crud, o aduci la luciu...te las sa gandesti. Eu am descoperit singur, dupa care la mult timp, a aparut si solutia corecta, pe care in servisuri nici acum n-o stiu, sau n-o aplica. De ce sa-ti vopseasca 10cm patrati pe 10 lei, cand poate toata capota, pe 200lei ? Iata aici, cateva retusuri cu vopsire locala, nu toata piesa, fara a se cunoaste diferenta, nici de culoare nici de luciu. http://www.daciaclub.ro/Rugina-in-podea-t263805.html

This post has been edited by PH-06-BOA: 8 Jun 2013, 21:41


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kenji CN4
post 9 Jun 2013, 08:58
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 8 September 12




Eu am dacia din 99 carburatie exact aceeasi culoare cand mi-am revopsit masina am luat Dacia rosu rubin de la duplicolor parca....


--------------------
Dacia 1310 L CN4 1999 - BV05DKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ilie.claudiu90
post 10 Jun 2013, 11:36
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 23 May 13




nici vorba de vreun cod,cine stie de cate ori o fi fost revopsita din '99 si pana acum,sprayul scria pe capac ca este special pentru gama dacia si culoare rosu toreador,dar nu prea se pupa ce este in spray cu ce este pe masina,asa cum ati spus si dvs, o singura culoare am avut o masina si a fost identica vopseaua la spary si anume gri carbon,am facut un retus cu sprayul cu gri carbon si nu s-a cunoscut absolut nici o diferenta de nuanta,totusi se cunostea ca e retus datorita lacului

This post has been edited by ilie.claudiu90: 10 Jun 2013, 11:43


--------------------
dacia 1310Li 2000 - ct10lyd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 21:15
Forum Renault