DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenda centura ... Contestatie ?

danslz
post 4 Aug 2013, 08:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 13




Salut,
Noaptea trecuta am luat o amenda pentru centura. Erau buluc vreo 2 echipaje la intersectia de la piata Crangasi...
M-am oprit la semnalul politistului, am prezentat actele... toate bune pana aici.
"Ok, suntem in regula cu actele! Dar n-avem centura de siguranta! "
- Asa este! Zic eu...
Imi spune sa astept in masina pana scrie el procesul verbal. Astept la fel de calm si relaxat.
"Aveti 2 puncte amenda. Puteti plati in 48 de ore jumatate. V-am dat cel mai putin !"
Ma uit la el empatic, semnez ... si plec relaxat.
Acum ... ma cam roade o intrebare... nu era obligat sa imi comunice motivul pentru care m-a oprit in primul rand ? Parca nu aveau voie sa opreasca fara a fi incalcat in prealabil legea. Nu aveam ce sa fac in locul ala sa incalc legea. Erau 2 benzi pe sens, eram in banda corespunzatoare directiei de deplasare fara a atinge linia continua, drumul avea prioritate semnalizata de indicator, circulam cu 35 km/h unde limita era de 30 daca imi aduc bine aminte, de semnalizat nu aveam de ce sa semnalizez fiind incadrat deja, probleme la iluminare sau alte defectiuni ale masinii nu exista.

Mi-e scarba... sunt sofer de 2 ani si incerc sa ii inteleg si pe ei ca-si fac datoria la fel ca oricine insa ... hai sa fim oameni ... N-as vrea sa imi spuneti ca a incercat sa imi atraga atentia asupra gravitatii situatiei in eventuala posibilitate a producerii unui accident... va rog...

As vrea daca este cu putinta sa ma ajutati cu informatii cu privire la o eventuala contestatie.

Multumesc anticipat.




--------------------
Dacia Solenza 2005 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 4 Aug 2013, 08:09
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




De ce dracu v-o placea sa va tiganiti ca ultimii oameni...?!
Aveai centura? Daca nu, plateste dracu amenda si poarta centura pe viitor!
Nu e foarte greu sa te vada de departe ca nu ai centura.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danslz
post 4 Aug 2013, 08:19
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 13




Ma gandesc ca aveti dificultate in a accepta ca lucrurile se intampla... insa asta nu face subiectul problemei pe care ma axez.


--------------------
Dacia Solenza 2005 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius*
post 4 Aug 2013, 08:23
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 November 07




QUOTE(danslz @ 4 Aug 2013, 08:06)
Mi-e scarba... sunt sofer de 2 ani si
Și deja ai uitat ce ai învățat pentru permis.
Hotărârea Guvernului nr.1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr.195/2002 privind circulația pe drumurile publice

Art. 182. – (1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează prin executarea semnalelor regulamentare de către polițistul rutier sau, după caz, de către polițistul de frontieră, atunci când constată încălcări ale normelor rutiere ori în situația în care există indicii temeinice despre săvârșirea unei contravenții ori a unei fapte de natură penală, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte și a bunurilor care fac obiectul urmăririi, precum și pentru verificarea deținerii de către conducătorii vehiculelor a documentelor prevăzute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează și în condițiile producerii unor calamități naturale, dezastre sau a altor situații care pun în pericol siguranța circulației.

Dacă legea îi oferă polițistului dreptul să oprească orice autovehicul pentru "pentru verificarea deținerii de către conducătorii vehiculelor a documentelor prevăzute de lege" mai putem discuta de oprirea fără motiv și alte legende urbane de acest gen?
Ce crezi?

This post has been edited by Marius*: 4 Aug 2013, 08:24


--------------------
VW 1J5 ATD 2OO4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 4 Aug 2013, 08:31
Post #5


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




Ma gandesc ca nu e prima data cand circuli fara centura. Politistul poate sa te opreasca in trafic pentru verificarea actelor.. Poa sa.spuna ca i se parea suspect ceva la masina. Sau poate a spus de ce te-a oprit da nu ai auzit tu. Pana la urma considera ca ti-a facut un bine. Conform legii esti OBLIGAT sa porti centura. Pe viitor poate iti aduci aminte. Daca esti asa tare in clont de ce nu l-ai intrebat atunci? Sau esti smecher cu intarziere si doar cand nu e politia de fata.



Suma respectelor, Alydor

This post has been edited by Alydor: 4 Aug 2013, 08:34


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 4 Aug 2013, 08:36
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 952
Joined: 5 December 09




Danslz, sa faci contestatie si dosar penal politistului pentru abuz in serviciu. Ca de-asta au murit oamenii aia la Revolutie. Sa avem drepturi iar obligatii p..a

Pe principiul care l-ai zis, ca nu ai voie sa te opreasca fara motiv, sunt unii care mai trag la masea, dar merg corect si nu e voie sa ii opresti nu? La granita poti sa treci cu droguri, tigari, daca te porti cum trebuie? Daca ai un mort in portbagaj te poti plimba cu el peste tot daca mergi corect?

Totusi, esti operat cumva in zona unde tre sa porti centura sau gravid (cu sarcina vizibila)?



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danslz
post 4 Aug 2013, 09:06
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 13




Centura este obligatorie. Pledez vinovat. Nu m-am sustras. Sper ca intelegeti acum aspectele astea.Nu cred ca intereseaza pe politisti si pe nimeni strain, ca mor daca nu port centura... Nu am o problema cu faptul ca m-a oprit, dealtfel am si oprit ... nu ? Am toate actele in regula insa vreau sa fie si ei la fel de in regula cand mi se adreseaza. Nu sa ma opreasca si sa inceapa sa gaseasca bube sa scoata si el de-o spaga... "V-am dat cel mai putin !" de ce as avea nevoie sa observ ca vrei sa iesi in evidenta cu asta? Doar nu am facut nimic sa te deranjez incat sa influentez "cota". N-am avut centura si am scos pe gura 2 propozitii si 4 cuvinte. "Buna seara! Poftiti ! Asa este ! Astept! Am sa incerc! O seara buna! "
Haideti sa va spun in 2 randuri ce mi s-a intamplat ieri seara cand am fost oprit din nou. Am fost legitimat, pus sa suflu in fiola si felicitat pentru oglinzile frumoase pe care le are masina. Nu aveam centura. Nu a interesat pe nimeni ! Si am avut o seara placuta asa cum mi-a urat doamna politist.
Puneti intamplarile astea doua in contrast si poate iese ceva.

This post has been edited by danslz: 4 Aug 2013, 09:14


--------------------
Dacia Solenza 2005 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 4 Aug 2013, 09:23
Post #8


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Da, primu' militian si-a facut treaba, muierea ailalta, nu.

Da' tu fa contestatie, ca sa ingreunezi si mai mult procesul pentru toti ceilalti care chiar au fost nedreptatiti!


This post has been edited by R19/16v: 4 Aug 2013, 09:24


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danslz
post 4 Aug 2013, 09:57
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 13




Diferenta dintre cei doi este data exact de ceea ce multi dintre noi nu vad...
Pertinenta, corectitudine . Pe mine sincer ma doare in cot ca marea majoritate evita centura, n-am o problema. Nu mor eu in locul lor si nici ei in locul meu.
Ceea ce conteaza cu adevarat este ceea ce influenteaza si pe ceilalti in trafic. Neacordari de prioritate, consumul de alcool, si altele ce pot duce la urmari grave.

De ce nu l-a interesat de masina daca i s-a parut ceva... Domnule Alydor.
Apoi am impresia ca ma jigniti spunand ca poate nu am auzit eu. Si ma opresc aici.

Nu l-a interesat daca am baut, cu atat mai putin ce am in masina.
Din nou si la dumneavoastra am impresia ca ma luati peste picior pe teme patriotice. Am obligatia sa fiu om si sa respect ce este de respectat si sa resping ce este de respins, la fel ca toti ceilalti.


--------------------
Dacia Solenza 2005 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 4 Aug 2013, 10:15
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(danslz @ 4 Aug 2013, 09:06)
Mi-e scarba... sunt sofer de 2 ani si incerc sa ii inteleg si pe ei ca-si fac datoria la fel ca oricine insa ... hai sa fim oameni ...
*


Cred ca asta zice, si pe buna dreptate de data asta, politistul care te-a oprit: Mi-e scarba de toti filfizonii astia care in loc sa respecte legea si sa-si puna naibii centura, se gasesc ei sa faca pe smecherii. Asa ca n-am incotro, trebuie sa stau dupa fiecare smecheras din asta si sa-i fac educatie rutiera. Am vazut ca astia nu inteleg de vorba buna, ca am mai oprit deunazi cativa fara centura dar nu s-au sinchisit, asa ca de acum ii amendez pe toti.

This post has been edited by paul_p: 4 Aug 2013, 19:09


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danslz
post 4 Aug 2013, 10:46
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 13




As vrea sa va vad pus in situatia pe care am descris-o domnule Paul_p si sa va aduceti aminte de ceea ce ati spus dumneavoastra aici.
Apoi sa recititi cu atentie ce am scris eu si sa va intrebati "Oare ce am spus eu nu vorbeste despre mine? Si oare ce spune ?" Atunci poate ca veti simti raspunsul pe care vi l-as fi dat. Ma gandesc ca atunci intrebarea dumnavoastra va veni aproape involuntar. Oare despre ce se vorbea?

Multumesc tuturor pentru pareri.
O zi placuta!


--------------------
Dacia Solenza 2005 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin.nova
post 4 Aug 2013, 14:17
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




Intrebarea topicului este... "Au voie sa ma opreasca politistii cand vor ei desi eu consider ca merg regulamentar?"
Raspunsul este: Da frate au voie!
Daca stiai sa-ti recunosti gresala...si sa-ti ceri scuze te lasa in pace 100% garantat! dar tu: "Ok, suntem in regula cu actele! Dar n-avem centura de siguranta! "
- Asa este! Zic eu..."
Apoi vii la mine pe dacia club si imi spui ca ai luat amenda pentru centura.


--------------------
Logan 1.6MPi 05' / Papuc 1.9D dropside 05'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 4 Aug 2013, 14:33
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 952
Joined: 5 December 09




QUOTE(danslz @ 4 Aug 2013, 10:46)
As vrea sa va vad pus in situatia pe care am descris-o domnule Paul_p si sa va aduceti aminte de ceea ce ati spus dumneavoastra aici.

*



Stimabile, nu cred ca o sa fie cineva pus in situatia asta deoarece obisnuim (cel putin eu) sa purtam centura iar un control de rutina e luat ca atare. Din moment ce nu am nimic in neregula, nu ma deranjeaza.

Totusi esti gravid? Ca vad ca nu vrei sa porti deloc centura.

Daca pentru centura faci atata tam-tam, ce faci cand iti ia permisul? Te duci direct la CEDO?


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 4 Aug 2013, 15:26
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




hai mai, toti am inceput sa vedem numa conspiratie din partea militienilor....nu ai centura platesti, ce conteaza pt ce te-a oprit? plateste si gata, ai gresit.....
eu nu port centura aproape niciodata, in oras chiar nu ma sinchisesc, in afara doar la drumuri lungi, ultima amenda am luat-o exact ca tine pe timp de noapte si ca prostu am uitat sa imi trag centura pana a ajuns politistu la mine(pe timp de noapte cu farurile in ochi nu vad in masina), la fel s-a uitat pe acte mi-a pus fiola si la sfarsit a zis ca o sa va dau o amenda pt neportul centuri, am zis ok nici o problema si a doua zi am platit....asta a fost acu vreo 2 ani si nu m-am invatat minte sa-mi pun centura, dar daca iau amenda pt centura nu o sa fac galagie niciodata, imi asum faptele mele..


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 4 Aug 2013, 16:59
Post #15


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(quick @ 4 Aug 2013, 16:26)
....nu ai centura platesti, ce conteaza pt ce te-a oprit? plateste si gata, ai gresit.....
*




Sa va vad eu cand o sa platiti cu viata cum mai faceti contestatie wink.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 4 Aug 2013, 19:14
Post #16


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




Ce vad eu
Replying to Amenda centura ... Contestatie ?
Deci tu nu ai purtat centura, ai fost amendat pt ca nu ai purtat centura si....contestezi.
Ce anume? Esti ca astia la bac care nu au invatat o iota si dau vina pe camerele vdeo ca nu au putut copia si ei. Exprima suficient trendul generratiei de 18 ani (+/- 2-3 ani).
Este foarte posibil ca oprirea respectiva sa faca parte din campania (care inteleg ca este europeana) ce s-a desfasurat in perioada asta (si poate se desfasoara in continuare).

Mergi civilizat, legal si cu centura montata, pe viitor, ca poate iti troznesc astia o suspendare de carnet, in caz ca faci prin trafic si tembelisme demne de astfel de masuri punitive (la cum iti prezinti cazul).

Am carnet de 2 ani. Esti un adevarat veteran in ale condusului, nu un putoi care e mai mult un pericol pe strazi datorita (statistic vorbind) unor abilitati mult inferioare de control al unui autovehicul, si a unor deprinderi inca neformate. Oare cati km ai parcurs in astia 2 ani? Zi 50.000 ca esti pe forum si merge, nu te verifica nimeni.
Dar in sinea ta, intreaba-te care este riscul suficient de mare pt a baga pe cineva in coma (daca nu pe tine sau cienva apropiat) sa nu mergi legal.

Uite-te la filmele cu rusii si vezi cum poate sa vina nefericitul eveniment peste tine cand nu te atepti, si pune-ti toti pasagerii sa poarte centura, inclusiv cei din spate. Vezi poza atasata.

Attached thumbnail(s)
sdfsdfsdf.jpg ( Size: 170.29k ) Number of downloads: 864


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 4 Aug 2013, 19:43
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Mie mi se pare o tampenie sa fiu obligat de lege sa port centura. Inteleg sa fiu obligat cand e vorba si de vietile altora, dar cand e viata mea e fix problema mea daca o port.

Nu mai pun la socoteala ca in unele cazuri, chiar centura te omoara.
De ce ca ocupant de masina trebuie sa am centura si ca ocupant de motocicleta,autocar,tren, vapor etc nu???

ps: eu o port, dar aici vb de o chestie care mi se pare f aiurea.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 4 Aug 2013, 19:53
Post #18


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




ar trebui sa existe in legea asigurarilor si un aspect legat de refuzul la plata daca soferul nu purta centura, cum au facut de curand cu anvelopele de iarna. aia cu rotile e facatura sa forteze lumea sa cumpere, pe cand asta e dotare a masinii si nu ar face decat sa forteze lumea sa fie in siguranta.

asa, mai salveaza de la moarte cate un cretinoidal care a provocat accidentul si il forteaza sa traiasca fara un picior si o mana sau cu grave arsuri pe corp, sa suporte cu adevarat consecintele. moartea e scaparea cea mai usoara din viata. fara consecinte, fara pedeapsa.


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 4 Aug 2013, 20:08
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Atunci hai sa interzica si fumatul si alcoolul..
Cel care fumeaza automat face rau si celor din jur.
Cel care consuma alcool mai mult decat e necesar iar poate face rau in jur.
Centura ce rau face in jur? Imi face doar mie(deci pe propria raspundere n-o port) sau poate chiar nepurtarea ei ma poate scapa din unele accidente.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 4 Aug 2013, 20:16
Post #20


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Presupunând că instinctul de conservare îți lipsește cu desăvârșire, și nu îți pasă dacă mori sau rămâi invalid, ești singur pe lume, nu există nici măcar o persoană ce ar suferi dacă mâine nu ai mai fi, sau ar trebui să te îngrijească la pat?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 4 Aug 2013, 20:28
Post #21


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(eugenTL @ 4 Aug 2013, 19:43)
Mie mi se pare o tampenie sa fiu obligat de lege sa port centura. Inteleg sa fiu obligat cand e vorba si de vietile altora, dar cand e viata mea e fix problema mea daca o port.
*


E si problema noastra, a tuturor celorlalti. Noi iti suportam cheltuielile cu spitalizarea. Noroc ca cele cu inmormintarea sint numai ale tale.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 4 Aug 2013, 20:41
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




C a t a l i n: Am zis ca o port pt mine..insa nu inteleg obligativitatea si nu inteleg de ce doar la masini..atata tot.. si daca ar fi cum spuneti voi ar trebui interzise si altele printre care fumatul(care pe mine ma enerveaza maxim) si alcoolul.

corbex: ce spitalizare suporti tu? stii cat te costa o operatie, o nastere sau orice interventie la stat cu toate asigurarile si taxele tale la zi? nu vrei sa stii..preferi sa mergi la particular.

In plus toate testele sunt facute la 50-60la ora ..nidecum la 100..si iar va readuc aminte ca au fost destule cazuri in care cei care nu purtau centura au scapat cu viata iar cei cu centura morti. E cu dus si intors..depinde de la caz la caz..dar intradevar de cele mai multe ori te salveaza.

This post has been edited by eugenTL: 4 Aug 2013, 20:43


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 4 Aug 2013, 20:44
Post #23


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(eugenTL @ 4 Aug 2013, 20:43)
Mie mi se pare o tampenie sa fiu obligat de lege sa port centura.
*


Poate ar fi bine să nu fie obligatorie nici respectarea indicatoarelor (de orice formă) amplasate la trecerea la nivel cu calea ferată, când ești singur în mașină. Dacă ai puțin noroc, ești vedetă la știrile de la ora 5. Cu și mai mare șansă, ajungi și-n jurnalul de la 7.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 4 Aug 2013, 20:50
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Eu zic sa lasam vrajeala..mai bine de 70% dintre cei care o purtati, o purtati ca sa nu luati amenda.
Eu in oras o port doar in bucuresti, atat pt amenda dar si siguranta. Insa in Tulcea de ex unde se circula cu 30 la ora o port doar pt amenda. In exterior, tot timpul.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 4 Aug 2013, 20:53
Post #25


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Eu ma abtin de la comentarii!
Sunt doar curios care ar putea fi temeiul contestatiei?!?
Daca singurul argument este ca exista si abateri mai grave, respectiv ca alt politist nu a aplicat sanctiuni pentu aceeasi fapta, este posibil ca judecatorul sa aprecieze sanctiunea prea blanda, din moment ce nu si-a atins scopul (educational) smile.gif !



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 4 Aug 2013, 21:03
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 952
Joined: 5 December 09




QUOTE(adi_ar @ 4 Aug 2013, 20:53)
este posibil ca judecatorul sa aprecieze sanctiunea prea blanda, din moment ce nu si-a atins scopul (educational) smile.gif !
*



Sau sa faca pe el de ras.

EugenTL, ai mers vreodata cu trenul sau cu vaporul? Alea nu intra sub incidenta codului rutier. La vapor ar fi culmea sa porti centura, daca se duce la fund sa te duci odata cu el. Aia pe motocicleta nu tre sa poarte centura pentru ca tre sa doneze cineva organe.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 4 Aug 2013, 21:09
Post #27


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




Stimate initiator. Pe mine m-a oprit politia intr-o seara de 2 ori in 100 de metri. Pentru cine stie Brasovul, am fost oprit la intresectia strada Traian cu Strada Aurelian, langa judetean. Ora 1 jumate, noaptea. Ma opreste politaiu, ma intreaba de alcool, ii explic ca acum am iesit de la servici, verifica actele, asigurarea. Vorbeam la telefon cu colegii. Prin casca ca sa nu fie discutii. Centura pusa. Ca altfel nu plec de pe loc. Nu a comentat nimic ca vorbeam la telefon. A verificat actele si mi-a urat drum bun. De pe Traian am intrat pe Zizinului, nu am apucat sa fac 30 de metri, ca ma opreste alt echipaj. Se prezinta imi cere actele, i le prezint. Fara comentarii fara nimic. Nici pe asta nu l-a deranjat ca vorbeam la casca. I-am zis doar ca m-a oprit politia si pe Traian. M-a intrebat cum il cheama pe politai... I-am zis "plotoner Capsuna". Ca nu i-am retinut numele. A zambit si atat. Atata timp cat circul corect, cat am centura, am casca cat vorbesc la telefon, nu are de ce sa ma deranjeze ca ma opreste politia. Pe scurt nu incalc legea. Si nu poate decat sa ma bucure ca se mai fac si opriri din astea. Am vazut destui tampiti care ies din bar si se urca la volan. A doua zi, acelasi traseu, aproximativ aceiasi ora. Acelasi politai. Ma opreste din nou si imi cere actele. I le prezint si gata. Fara tam tam fara taraboi. Ce ar fi trebuit sa fac in cazul asta domnule initiator? Sa dau politia romana in judecata pentru hartuire?
Nu. Ei sunt platiti sa faca o munca. Si atata timp cat nu am gresit nu au de ce sa imi dea amenda deci nu am ce sa comentez. Circula corect stimat initiator cu 2 ani vechime in conducerea automobilului, respecta legea si atunci nu o sa se lege nimeni de tine aiurea. Si nu o sa iti dea amenda nimeni ca respecti legea.
Sincer mie amenzile mi se par prea mici. Si pentru aia care nu poarta centura, si pentru aia care vorbesc la telefon fara casca, si pentru retardatii care aprind toate farurile/proiectoarele si stopurile pe masina. Daca ar fi dupa mine as face amenda cel putin 1000 de ron fara reducere la jumatate in 48 de ore. Daca esti atat de bou incat nu esti in stare sa respecti legea si nu vrei de bunavoie sa o faci , atunci te oblig sa o respecti. Ai impresia ca in Germania respecta aia legea ca asa sunt ei jmecheri? Nu nene... Da' la ce amenzi au nu isi permit sa o incalce.
Ai dat-o de gard... asta e. Pozitia ghiocelului si platesti. Da' nu... noi tre sa facem pe jmecherii si sa ne gandim cum sa ocolim legea ca nesimtitu' dracu' de garcealau prost si-a permis sa imi dea amenda ca nu am avut centura.... Si vorba politaiului. A fost de treaba ca ti-a dat minimum.... Acum dupa ce te vad ca faci si pe jmecherul pe forum eu ti-as da maxim posibil.

Suma respectelor, Alydor


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 4 Aug 2013, 21:12
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




am exagerat in exprimare intradevar..
Da, am mers cu toate..daca la vapor ai dreptate, la tren-metrou-tramvai-autobuz-troleu(hai ca la ultimele mai trebuie sa stea si lumea in picioare deci mai grav) care e scuza?


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 4 Aug 2013, 22:32
Post #29


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(eugenTL @ 4 Aug 2013, 19:43)
Nu mai pun la socoteala ca in unele cazuri, chiar centura te omoara.
*


Care sunt cazurile? Speri la noroc să se deschidă ușa, să cazi din mașină și să te uiți cum explodează mașina?
QUOTE(R19/16v @ 4 Aug 2013, 08:09)
De ce dracu v-o placea sa va tiganiti ca ultimii oameni...?!
*


pentru că așa este romănu, învățat cu o lege proastă care își dă șansa să comentezi chiar dacă știi că nu ai dreptate.
QUOTE(eugenTL @ 4 Aug 2013, 20:50)
1.mai bine de 70% dintre cei care o purtati, o purtati ca sa nu luati amenda.
2.in Tulcea de ex unde se circula cu 30 la ora o port doar pt amenda.
3.In exterior, tot timpul.
*


1.uite că eu o port pt siguranță , am fost salvat de centură și mă simt în siguranță cănd o port.
2.numai șoferi model in Tl, fii serios
3.ce ne facem cu cazurile în care poate să ne omoare centura, dacă o porți mereu?

This post has been edited by M i h a i: 4 Aug 2013, 22:33


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 4 Aug 2013, 22:47
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Niste cunoscuti au murit intr-un cayenne dupa ce a luat foc..au ars de vii, n-au putut sa iasa din cauza centurii blocate. Si nu-s singurii..mai sunt si cazuri de strangulare sau cazuri in care organele interne au fost facute praf datorita inertiei. O matusa de a mea a supravietuit cica tocmai pt ca a avut norocul sa iasa prin geam la impact desi cu maini,picioare rupte, bazin varza etc.. acum e in viata si la pensie, iar ceilalti din masina nu.

1 bv
2 nu e vorba de soferi model, e vorba ca fiind un oras mic si cu multi crocodili la trecerile de pieton de pe strazile principale, unde mai pui si denivelarile de la reparatii sistem canalizare, mai mult nu poti merge decat daca nu-ti pasa de masina(asta cand e liber)...dar cand merg toti asa incet pt ca asa s-au invat aici, faci si tu la fel smile.gif
3 dupa cum spuneam vreau eu sa aleg daca o pun sau nu, eu sa raspund de viata mea etc si cum recunosc ca de cele mai multe ori te ajuta e decizia mea sa o port. Dar asta nu inseamna ca trebuie legea sa ne oblige.. si trebuie sa recunosc ca multi traiesc tocmai pt ca legea i-a obligat ca altfel nu o puneau, dar e problema lor daca nu constientizeaza multe.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th May 2024 - 07:35
Forum Renault