DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

63 Pages < 1 2 3 4 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Viitorul mașinilor electrice?, Încărcate la pompă cu electrolit, nu la priză!

bubu782001
post 26 Feb 2012, 22:36
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Intrebare de 1000 de puncte...de ce nu se orienteaza lumea catre combustibili aternativi?

Alcool de ex.

Alcoolul se poate scoate cam din orice ...porumb, cartof etc.

Nepoluant (rezulta doar CO2 si apa). Putere calorica mare. etc.

In Brazilia alcoolul se foloseste din anii 80.

This post has been edited by bubu782001: 26 Feb 2012, 22:44


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 26 Feb 2012, 22:44
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




pai unde le cultivi pe luna? oamenii ce mai maninca


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 26 Feb 2012, 22:46
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Un studiu a aratat ca 70% din deseurile alimentare in lume sunt distruse. Prin fermentare ar putea sa se obtina alcool destul.

http://en.wikipedia.org/wiki/Alcohol_fuel

Solutii sunt MULTE si sunt foarte accesibile si foarte simplu de implementat (la fel ca si biodiesel-ul).

Problema? Nu se doreste. Nimeni nu doreste asta...
Inchipuiti-va daca cererea de combustibili fosili s-ar injumatati (la nivel global vorbesc), cel putin o treime din angajatii de pe acest segment ar ramane pe dinafara - efectiv nu ar avea de munca. Ar cadea segmente masive in multe ramuri, industria petroliera, industria constructoare de masini etc.

Nu se poate trece asa DE MAINE GATA! Ar fi consecinte dezastruoase pentru economia mondiala (nu ca mi-ar parea rau ca arabii aia sa ajunga si ei muritori de foame... icon_mrgreen.gif )
Sunt de parere ca or sa treaca pe putin 20 de ani pana se vor stabilii noi standarde.

This post has been edited by bubu782001: 26 Feb 2012, 23:00


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 27 Feb 2012, 00:14
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




gazul o sa se termine mult dupa terminarea benzinei tongue.gif


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 27 Feb 2012, 01:53
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




La cererea din ziua de astazi sa nu te mire o chestie de cateva zeci de ani...

Petrolul este provenit din mortaciuni smile.gif . Da, din resturi fosilizate organisme marine - anume planctonul, care după moarte s-au depus pe fundul mării, fiind acoperite ulterior de sedimente.

Gazele naturale (metanul mai precis) se formează tot din organisme microscopice moarte (alge, plancton) izolat de aerul atmosferic, în prezența unor temperaturi și presiuni ridicate, condiții care au luat naștere prin sedimentarea pe fundul mărilor fiind acoperite ulterior de straturi impermeabile de pământ.

Acuma, tu cate animalute din alea crezi ca au murit? blink.gif Fara numar? radmasa.gif

This post has been edited by bubu782001: 27 Feb 2012, 01:54


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 Feb 2012, 11:17
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(espacern @ 26 Feb 2012, 11:29)
&feature=player_embedded
*


Nu știu franceză. Ce zice?
Are toată casa perfect funcțională permanent, indiferent de oră, anotimp, vreme? Chiar și cînd sînt minus douăzeci de grade afară timp de o lună? Chiar și cînd soarele nu se vede cu săptămînile?

QUOTE(C@talin @ 26 Feb 2012, 11:31)
Am gasit smile.gif
*


Bun, deci pare construit pe ideea de care zici tu.
1. Cîtă benzină consumă?
2. Acea putere maximă cu care se laudă este disponibilă permanent atîta timp cît ai benzină în rezervor, indiferent de starea curentă de încărcare a bateriei? Sau o ai doar cu bateria încărcată, iar cînd se descarcă ești obligat s-o lași mai moale pînă cînd se încarcă din nou, ca la hibridele obișnuite?


QUOTE(bygy007 @ 26 Feb 2012, 13:07)
exista a fost expusa mai sus
*


Nu, n-a fost. În primul rînd, era expusă cu o condiție, și anume dacă va evolua. Deci nu există acum.
În al doilea rînd, să aibă fiecare dintre noi o centrală atomică acasă este o utopie. Sper să nu ajungem niciodată la așa ceva.

This post has been edited by VladSoare: 27 Feb 2012, 11:18


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 27 Feb 2012, 15:21
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




de ce nu?

eu vreau o masina cu reactor nuclear.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 27 Feb 2012, 15:36
Post #38


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(b76bgaarh @ 27 Feb 2012, 15:21)
eu vreau o masina cu reactor nuclear.
*


P-ăla nu-l repari în spatele blocului, iar la servis o să te rupă la buzunar.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 27 Feb 2012, 15:59
Post #39


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Da si va avea autonomie cateva zeci de ani. SI in caz ca bubuie dispare cartierul de pa harta.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 27 Feb 2012, 16:25
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




poate fuziunea ne va salva tongue.gif


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 27 Feb 2012, 16:30
Post #41


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Nu am facut calcule dar cred ca energia hidro cumulata cu cea eoliana, solara si geotermala pot asigura necesarul de energie al planetei. Daca mai punem la socoteala si fuziunea problema e rezolvata.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 27 Feb 2012, 19:15
Post #42


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




pai ce submarinele nu au un mic reactor si au energie nelimitata pentru 20 de ani smile.gif
http://www.damninteresting.com/the-atomic-automobile/


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 27 Feb 2012, 21:02
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




pai submarinele alea functioneaza cu fisiune n noi vorbeam de altceva blush.gif


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 Feb 2012, 22:25
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(b76bgaarh @ 27 Feb 2012, 15:21)
de ce nu?

eu vreau o masina cu reactor nuclear.
*


Păi da, și la o tamponare... juma' de oraș se face scrum. biggrin.gif

QUOTE(C@talin @ 27 Feb 2012, 19:15)
pai ce submarinele nu au un mic reactor si au energie nelimitata pentru 20 de ani smile.gif
http://www.damninteresting.com/the-atomic-automobile/
*


Da, dar pe-alea le conduc niște profesioniști, antrenați ani de zile în condiții grele.
Dacă însă toți imbecilii care sînt azi pe străzi ar avea un reacor nuclear sub capotă... ouch! wacko.gif

This post has been edited by VladSoare: 27 Feb 2012, 22:27


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tibi_
post 28 Feb 2012, 22:17
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 26 November 06




Comustibilii alternativi de care ati zis ( alcool, bio diesel) nu sunt o alternativa care sa poata inlocui total benzina sau motorina, nu se pot produce in cantitati suficiente fara sa creezi alte dezechilibre.
Concret bio dieselul chiar si in procentul scazut in care e folosit la ora actuala a fost unul din factorii ce a dus la cresterea pretului la alimente. Iar daca ai duce totul la extrem, si ai ajunge sa cultivi plante atat de multe incat sa inlocuiesti complet motorina cu bio diesel am ajunge sa avem sub jumatate din terenurile agricole folosite pentru a produce mancare pe ele, rezultat cresteri enorme la pretul alimenterlor. Similar s-ar intampla si cu alcoolul.

Intradevar pot sa ajute astfel de comustibili daca se obtin din reciclare, de genul producem bio diesel din uleiul folosit, sau alcool din resturile alimentare ( dar asta e o proportie mica din necesar 5-10%). Exemplu: in medie un roman arunca 100-200kg de mancare pe an, din astea poti produce probabil vreo doar 4-10l de alcool, muult sub media de comustubil folosita de o persoana.

Dar energie electrica am putea sa producem aproape fiecare dintre noi intr-o cantitate insemnata 20-50% din necesar ( la casa, la bloc mai putin). Folosind panouri solare, energie eoliana acolo unde se poate. Ganditi-va cum ar fi ca peste 10-20 de ani fiecare casa nou construita sa aibe acoperis in loc de tigla, un tabla+elemente fotovoltaice sau ceva similar.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 29 Feb 2012, 08:05
Post #46


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Nici pentru incalzirea casei n-ar ajunge.
(A nu se intelege ca n-ar fi un lucru bun.)


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 28 Jun 2012, 10:48
Post #47


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Între timp, cei de la BMW i3 au făcut o nouă estimare de preț: 35.000-40.000€


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 31 Jul 2012, 08:42
Post #48


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!






--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 1 Aug 2012, 12:37
Post #49


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!






--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 1 Aug 2012, 13:25
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Stiati ca energia utilizata la fabricarea unui panou solar se recupereaza in 25 de ani? Cu alte cuvinte consum azi energie ca sa produc panoul si de-abia dupa 25 de ani de functionare am un bilant energetic pozitiv ( asta daca panoul rezista 25 de ani ). Povestea e valabila si pentru asa-zisele becuri ecologice, care trec pe plus dupa trei ani de functionare normala ( 2-4 ore/zi ).


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 1 Aug 2012, 15:37
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(pcs @ 1 Aug 2012, 13:25)
Povestea e valabila si pentru asa-zisele becuri ecologice, care trec pe plus dupa trei ani de functionare normala ( 2-4 ore/zi ).
*


Poate, dar avînd în vedere că țin și cinci-șase ani la o utilizare normală (eu încă mai am prin casă chiar și unele vechi de opt ani), fără menajamente, atunci per total cred că ies în cîștig.
În orice caz, eu nu pentru economie folosesc becuri fluorescente. Am pus fluorescente doar pentru că sînt insensibile la variațiile de tensiune cu care mă binecuvîntează Enelul zilnic, și că luminează normal chiar și la tensiuni de 170 de volți (o tensiune considerată normală la Enel), la care incandescentele devin ca niște lumînări.

QUOTE
Stiati ca energia utilizata la fabricarea unui panou solar se recupereaza in 25 de ani?

Nu-mi vine să cred așa ceva. Energia utilizată la fabricare este inclusă în prețul produsului. Or dacă numai energia singură se amortizează în 25 de ani, atunci prețul total, incluzînd materialele, chiriile, impozitele, munca oamenilor, profitul firmei, în cît timp s-ar amortiza? Într-o viață? Nu prea cred. smile.gif
Nu am date tehnice la dispoziție și nici timp să caut, dar dacă știe cineva care-i prețul mediu al unui sistem de panouri fotovoltaice și ce putere poate da într-o zi însorită, putem calcula ușor în cît timp se amortizează.

This post has been edited by VladSoare: 1 Aug 2012, 15:46


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 1 Aug 2012, 15:46
Post #52


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




cred ca se referea la altceva.

pt a produce un panou consumi x energie.
panoul produce la randul lui y energie prin simpla amplasare la soare
in 25 de ani acel panou va fi produs energia care a fost necesara original pt a fi produs in sine


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 1 Aug 2012, 15:54
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi da, dar energia aia pe care o consumi în timpul fabricației n-o incluzi în prețul produsului? Prețul produsului va fi costul lui x plus multe altele. Or dacă pe x singur l-ai produce în 25 de ani, n-ar mai cumpăra nimeni panoul ăla. biggrin.gif

Enel te taxează cu ț lei pe kWh. Tu consumi x kWh. Deci plătești la Enel ț*x lei. La asta mai adaugi chirii, muncitori, taxe, TVA, profitul tău, și ajungi la un preț total â, care-i mult mai mare decît ț*x.
Eu plătesc â lei pe panou. Ca să merite să-l cumpăr, trebuie să produc cu el într-un timp rezonabil o cantitate de energie care înmulțită cu ț (presupunem pentru simplificare că Enelul mă taxează la fel ca pe tine) să dea cel puțin â. Această cantitate de energie este mult mai mare decît x-ul consumat de tine. Or dacă doar pe x singur îl produc în 25 de ani, atunci pe â/ț, care de fapt mă doare pe mine, în cît timp îl produc? smile.gif
Îți dai seama că toată treaba ar fi atît de ineficientă încît n-ar mai cumpăra-o nimeni. Adică ar fi mai eficient să plătesc la Enel decît să-mi produc energia singur. smile.gif

This post has been edited by VladSoare: 1 Aug 2012, 15:58


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 1 Aug 2012, 15:57
Post #54


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




QUOTE(pcs @ 1 Aug 2012, 14:25)
Stiati ca energia utilizata la fabricarea unui panou solar se recupereaza in 25 de ani? Cu alte cuvinte consum azi energie ca sa produc panoul si de-abia dupa 25 de ani de functionare am un bilant energetic pozitiv ( asta daca panoul rezista 25 de ani ). Povestea e valabila si pentru asa-zisele becuri ecologice, care trec pe plus dupa trei ani de functionare normala ( 2-4 ore/zi ).
*


PCS, sunt facute din silicon (majoritatea) de unde atata cost?
http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_cell

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 1 Aug 2012, 15:57


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 2 Aug 2012, 11:36
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Spy, nu e vorba de costul propriu-zis ( desi si acesta e inca destul de mare ). E vorba de energia consumata pentru producerea siliciului de inalta puritate, mono sau policristalin, a substantelor de dopare, cea consumata in procesul de fabricatie propriu zis, a metalelor de conectare, eventual a mecanismelor de deplasare a panourilor. Tine cont ca in construirea panourilor solare se ia in calcul valoarea medie internationala a radiatiei solare de 800 W/m2, convertita cu un randament de 15%, adica circa 120W/m2. Daca mai socotesti si sistemele de acumulare ( pentru ca de regula panoul produce energie atunci cand nu prea ai nevoie de ea - ziua si vara ) ajungi la bilantul energetic pe care ti l-am spus. De altfel, recent a fost un scandal in SUA legat de o firma care producea aceste panouri si atunci au iesit la iveala datele astea. Lumea vede mai usor avantajele energiei solare, dar putini isi pun problema cata energie consum mai intai pentru a fabrica si instala un sistem functional.


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_s
post 2 Aug 2012, 12:11
Post #56


.


Group: Members
Posts: 305
Joined: 2 July 04
From: .




Iar ei incearca sa-ti explice ( si in mod bizar vad ca nu vrei sa intelegi ) ca energia aia consumata in producerea tuturor chestiilor enumerate de tine are un cost, care cost se reflecta in costul final al panourilor.


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 2 Aug 2012, 12:32
Post #57


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Daca zici ca procesul de fabricatie polueaza mai mult decat daca ai consuma curentul de la o termocentrala as fi de acord, dar nu cred ca baga energie pe care sa nu o taxeze in productie.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 2 Aug 2012, 12:38
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Eu ma refer la bilant energetic, adica azi, cand produc panoul, trebuie sa consum o cantitate de energie ( in general din surse non-eco). Panoul incepe sa produca energie, dar pana recuperez energia consumata initial, trec 25 de ani si deabia atunci trec pe plus din punct de vedere energetic. Similar cu o investitie, intai cheltuiesc bani pentru a o pune in functiune si deabia dupa ce amortizez suma investita pot sa spun ca obtin profit.
Nu e vorba de costuri banesti, ci de KWh!


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 2 Aug 2012, 12:51
Post #59


*


Group: Members
Posts: 476
Joined: 18 August 09




QUOTE(paul_s @ 2 Aug 2012, 12:11)
Iar ei incearca sa-ti explice ( si in mod bizar vad ca nu vrei sa intelegi ) ca energia aia consumata in producerea tuturor chestiilor enumerate de tine are un cost, care cost se reflecta in costul final al panourilor.
*



nici eu nu vreau/pot sa inteleg ce vreti voi sa spuneti cu costul.

ca sa fabric panoul solar de tipul X, trebuie sa consum un megawatt.

panoul solar X produce megawatt-ul ala in 25 de ani, in conditii, normale.

daca eu arunc panoul solar X la gunoi dupa 12,5 ani (ca s-a defectat, ca s-a ouat un porumbel de 30 de kile pe el), nu era mai simplu ca in loc sa consum un megawatt ca sa construiesc un panou solar care-mi genereaza 500 de kilowati inainte de a-l arunca, sa consum direct 500 de kilowati acolo unde am nevoie de ei (in casa)?

prin analogie, cam ce s-ar intimpla daca ar fi nevoie de 1,5 litri de petrol (pentru functionarea utilajelor si instalatiilor) ca sa extragi din pamint 1 litru?



--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Aug 2012, 12:58
Post #60


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Exact cum tehnologia extractiei si prelucrarii petrolului a avut nevoie de ani sa se dezvolte, asa si cu panourile solare. Evolutia nu se poate fara sa umplem buzunarele unora si altora.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
63 Pages < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:24
Forum Renault