DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Antena 1 si Antena 3 platesc 5.000.000RON RCS&RDS, pentru campania de denigrare din 2012

IRONICK
post 1 Dec 2014, 20:19
Post #1


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




http://www.paginademedia.ro/2014/12/curtea...fi-irevocabila/

QUOTE
Pedeapsă dură pentru grupul Intact în procesul cu RCS. Principalele posturi ale trustului, Antena 1 și Antena 3, au pierdut un proces la Curtea de Apel cu compania RCS&RDS. Paginademedia.ro vă prezintă, în premieră, soluția instanței.

Motivul procesului a fost campania de denigrare a Antenei 1 și Antenei 3 după ce posturile grupului au fost scoase de pe platforma DTH, Digi.

    Curtea de Apel a decis, săptămâna trecută că trustul Intact trebuie să plătească RCS suma de 5 milioane de lei (peste un milion de euro), reprezentând „despăgubiri pentru prejudiciul moral”.

    În plus, instanța îi obligă pe pârâți ca, după ce decizia rămâne irevocabilă, aceasta să fie difuzate pe post timp de o lună, sub formă de știre și de croll, din oră în oră.

    Decizia este cu recurs și se va aplica atunci când va fi definitivă și irevocabilă.

Soluția Curții de Apel București, în continuare:

    Solutia pe scurt: Admite apelul. Schimbă în parte sentința apelată în sensul că admite în parte cererea de chemare în judecată formulată în contradictoriu cu intimatele pârâte. Constată caracterul ilicit al campaniilor de denigrare desfășurate de intimatele pârâte împotriva apelantei în anul 2011 și în perioada aprilie – mai 2012. Obligă intimatele pârâte în solidar la plata către apelanta reclamantă a sumei de 5.000.000 lei reprezentând despăgubiri pentru prejudiciul moral. Obligă intimatele pârâte să difuzeze dispozitivul hotărârii, de la data rămânerii irevocabile, timp de o lună, pe posturile de televiziune Antena 1 și Antena 3, sub formă de știre și de croll cursiv, difuzat la interval de o oră, în cadrul emisiunilor de știri. Obligă intimatele pârâte să publice pe propria cheltuială și în integralitate dispozitivul hotărârii, de la data rămânerii irevocabile timp de o lună, o dată pe săptămână, într-un cotidian de largă circulație. Obligă intimatele pârâte în solidar la plata către apelanta reclamantă a sumei de 81.241 lei cheltuieli de judecată aferente la judecata în fond și în apel. Cu recurs în 15 zile de la comunicare.

Procesul dintre RCS și mai multe entități ale grupului Intact a început în noiembrie 2012, însă atunci societatea de cablu nu a avut câștig de cauză. „Respinge acțiunea, astfel cum a fost precizată, formulată de reclamantă împotriva pârâtelor SC Antena TV Group SA, SC Antena 3 SA și SC Global Media Solutions SA (fostă SC Intact Media Group SA) ca neîntemeiată”, a decis Tribunalul București după un an de proces.

    Decizia nu a fost definitivă, motiv pentru care a fost atacată de către RCS&RDS, ajungându-se astfel la Curtea de Apel București.

Conflictul Intact – RCS a început în urmă cu doi ani

    Fricțiunile dintre Antene și RCS pe tema redifuzării Antenei 1, Antena 3 și Euforia a început în aprilie 2012.

Pe 20 aprilie 2012, posturile TV ale Intact au fost scoase din rețeaua Digi din motive financiare. Antena Group ar fi cerut 7 milioane de euro pe an pentru difuzarea posturilor prin rețeaua DTH, după cum paginademedia.ro a relatat AICI și AICI. Sumă pe care RCS nu a acceptat-o.

În aceeași zi, Antena 1 și Antena 3 au început o campanie puternică împotriva RCS, cu mesaje difuzate pe croll, în timpul programelor, cu știri și cu intervenții în direct ale Sandrei Stoicescu și Mihai Gâdea, directorul Antenei 3. Mihai Gâdea și Sandra Stoicescu au catalogat drept „abuzivă” decizia RCS de a scoate posturile Antenei de pe platforma Digi.
VIDEO. Sandra Stoicescu, mesaj video în direct: RCS dezinformează grosolan publicul și îl utilizează ca element de presiune asupra Intact

Acum doi ani, Sandra Stoicescu citea în direct poziția Intact. În comunicatul citit de Sandra Stoicescu, Intact acusă RCS de “abuz de forță” și consideră societatea de comunicații “integral răspunzător pentru privarea telespectatorilor și abonaților săi de programele Antena 1, Antena 2, Antena 3, Euforia și GSP TV”.

    “Utilizand tehnici de manipulare folosite de actuala putere, RCSdezinformeaza grosolan publicul si il utilizeaza ca element de presiune asupra Intact in incercarea de a justifica actiunea cu conotatii politice de scoatere in special a programelor Antena 1 siAntena 3 de pe platforma Digi.”, spunea Sandra Stoicescu, în direct la Antena 3.

Tot atunci, posturile Intact au afișat mesaje prin care abonații erau invitați să apeleze la alți operatori de cablu. „RCS&RDS a refuzat, cu rea credință. să încheie un acord pentru redifuzarea Antenei 1, Antenei 3, Euforia TV și GSP TV. (…) Pentru recepționarea posturilor Intact vă rugăm să vă adresați altor companii de cablu.”, a fost mesajul celor de la Antena 1 și Antena 3.
Mesajul Sandrei Stoicescu după ce Antenele au ieșit de pe Digi:

În aprilie 2012, la posturile Intact au apărut mesaje prin care abonații Digi erau invitați să-și schimbe operatorul:


This post has been edited by IRONICK: 2 Dec 2014, 11:24


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 1 Dec 2014, 20:32
Post #2


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Antena unu virgulă trei? huh.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 1 Dec 2014, 20:33
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE
În plus, instanța îi obligă pe pârâți ca, după ce decizia rămâne irevocabilă, aceasta să fie difuzate pe post timp de o lună, sub formă de știre și de croll, din oră în oră.


misto ar fi ca gadea sa citeasca decizia timp de o luna din ora in ora... radmasa.gif icon_mrgreen.gif

This post has been edited by george_scala_2004: 2 Dec 2014, 08:13


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 1 Dec 2014, 20:42
Post #4


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




tot e bine, putea fi subunitară. sleep.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Dec 2014, 00:30
Post #5


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




doooh, nu incapea in titlu!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 2 Dec 2014, 00:30
Post #6


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Georgel ce-a scris?


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Dec 2014, 07:13
Post #7


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Și eu de un' o să mai învăț istorie??


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Babaq139QMB2
post 2 Dec 2014, 07:25
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 27 November 12
From: Bucuresti




Cine este Antena 1,3 ?


--------------------
Dacia 1310 din 1900 Toamna spre vara-sa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Dec 2014, 07:28
Post #9


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Un posturi tivi.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Babaq139QMB2
post 2 Dec 2014, 07:58
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 27 November 12
From: Bucuresti




Nasol , lipseste , ceva wink.gif


--------------------
Dacia 1310 din 1900 Toamna spre vara-sa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Dec 2014, 11:24
Post #11


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nah mah uratilor, este mai bine asa?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Dec 2014, 11:25
Post #12


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




up.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 2 Dec 2014, 11:28
Post #13


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Incep sa ma tem pentru salariul lui Pircea Madea. Daca blocheaza executorii conturile antenelor?
Colac peste pupaza, anticoruptia n-a renuntat la ideia de a le lua sediul. Ce vom face fara jurnalismul si divertismentul de nivel profesional cu care ne-am obisnuit?

This post has been edited by corbex: 2 Dec 2014, 11:30


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Dec 2014, 11:31
Post #14


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Dar cu lecțiile de istorie?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 2 Dec 2014, 11:35
Post #15


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Raminem si fara alea. Atitia colegi forumisti vor fi vaduviti de sursa de stiri, convingeri si judecati de valoare.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Dec 2014, 11:36
Post #16


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Cât sufăr!


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 2 Dec 2014, 11:40
Post #17


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Ponta i-a promis lui Ghita 72% din audienta ramasa libera dupa disparitia antenelor.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 2 Dec 2014, 15:29
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(corbex @ 2 Dec 2014, 11:28)
Incep sa ma tem pentru salariul lui Pircea Madea. ...
*




http://www.dcnews.ro/mircea-badea-la-un-pa...deo_461093.html


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 3 Dec 2014, 09:56
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Fiica cea mare a președintelui Traian Băsescu, Ioana Băsescu, a câștigat procesul intentat Antenei 3, postul TV fiind obligat să îi plătească despăgubiri de 20.000 de lei, scrie paginademedia.ro.

http://www.gandul.info/stiri/lovitura-pent...tul-tv-13688918


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 3 Dec 2014, 10:19
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Tânărul care a interpretat imnul României în gara din Amsterdam, în aplauzele olandezilor, a refuzat să meargă la Antena 3 blink.gif icon_mrgreen.gif

QUOTE
„N-am televizor și nu știu ce emisiuni sau știri mai sunt, dar știu de la voi (prietenilor de pe Facebook, n.r.) că am apărut azi la știri datorită share-urilor voastre și vă mulțumesc! Am primit câteva mesaje din partea unor oameni din media, iar într-unul din ele am fost invitat astăzi (luni, n.r.) la Antena 3, în emisiunea lui Mihai Gâdea. Mi-au vorbit frumos și mi-au pus la dispoziție și un pian și, cu toate că părinâii mei nu și-ar mai fi încăput în pene de bucurie dăcă m-ar fi văzut pe ecran, i-am refuzat. Nu sunt un simpatizant al Antenelor, cu atât mai puțin al domnului Gadea și consider că am luat cea mai bună decizie”


http://adevarul.ro/news/societate/baiatul-...f528/index.html




--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 3 Dec 2014, 11:10
Post #21


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Justiția e liberă!!!


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 3 Dec 2014, 11:33
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(DragosP @ 3 Dec 2014, 11:10)
Justiția e liberă!!!
*

A dat rasol iara?!... mad.gif

PS Cre' ca Gadea si Ursu-s fani Garett si-i urmaresc contul de pe DC. Ca aseara se minunau si ei cum de pustanul ala descreierat, care a violat si ucis acum 8-9 ani o fetita din Iasi a fost eliberat dupa opt ani. Si combateau aspru impotriva justitiei basiste. Desi legea (nu justitia!) spunea clar ca asa trebuiau sa se intample lucrurile, omul fiind condamnat atunci la pedeapsa maxima prevazuta de legea romana... Iar eliberarea conditionata este un drept al oricarui condamnat, fara exceptie, care este dependent exclusiv de conduita condamnatului in timpul ispasirii pedepsei. Dar, nah...


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 3 Dec 2014, 11:34
Post #23


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Nu, de ce întrebi?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 3 Dec 2014, 11:35
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Ca sa ma bucur ca suntem de acord! biggrin.gif


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 10 Dec 2014, 14:29
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE
O veritabilă bombă stă să izbucnească pe piața media. Cristian Burci (în centru, în imagine), patronul grupului care deține Adevărul Holding și Prima TV, a inițiat demersurile pentru a cumpăra de la Raiffesen Bank creanța deținută de această bancă în cazul holdingului Intact (Antena 3, Antena 1, Jurnalul Național, Radio Romantic, Euforia TV, Radio Zu etc), au declarat pentru Reporter Virtual surse din piața media.

Raiffeisen Bank este cea care a împrumutat masiv trustul media al familiei Voiculescu în afacerea de preluare a fostului Institut de Cercetări Alimentare (ICA). Condamnarea lui Voiculescu la 10 ani de închisoare în acest caz a pus banca în situația de a-și vedea banii pierduți; statul a preluat întâietatea în executarea bunurilor Intact pentru recuperarea prejudiciului produs de afacerea ICA – aproximativ 60 de milioane de euro. Astfel, Raiffeisen Bank a cam rămas cu buza umflată. În primă fază, banca a jucat la intimidare anunțând că ar putea ataca în instanță decizia Curții de Apel București prin care Fiscul primea dreptul de a confisca, libere de orice sarcină, bunuri, terenuri și imobile aparținând Grivco și Intact Media Group și pentru care banca avea garanție ipotecară în contul unor credite ce însumează 46 milioane de euro. Ulterior însă, nu a mai apărut nicio informație credibilă despre un astfel de demers.
În Antene, se vorbește că Burci are deja 40%

raiffeisen-300x1921Raiffeisen pare să se fi reorientat, între timp. Așa a apărut ideea vânzării creanței deținute de Raiffeisen Bank în cazul „Antenelor”. La scurt timp, a început să circule și un nume interesat de preluarea datoriei deținute de Grivco&Intact la Raiffeisen Bank: Cristian Burci, patronul Adevărul Holding și al Prima TV. Surse credibile din lumea avocățească au relatat și ele pentru Reporter Virtual că Burci negociază intens cu Raiffeisen și ar fi ajuns chiar la un acord de principiu. În primă fază, după o acțiune în justiție, Burci ar fi doar acționar minoritar, ulterior, printr-o preluare forțată, putând deveni acționarul care să dețină pachetul de control.

Informația nu a fost confirmată de niciuna dintre părțile implicate în această tranzacție, dar este susținută de ce se întâmplă chiar la vârful companiei media deținute de familia Voiculescu. La „Antene” se zvonește deja că Burci ar fi luat deja 40% din acțiunile Intact, dar informația nu a explodat în presă. Oricum, în interiorul Intact, e deranj; vestea că Burci ar putea deveni acționar la Intact a creat deja o stare de agitație într-un cerc restrâns, deoarece patronul Prima TV ar avea pregătită deja o listă neagră cu personaje care nu s-ar mai regăsi în planurile sale.

Adio, Gâdea și Badea?

Printre cei care ar putea fi îndepărtați din Intact se află, pe lângă nume importante din zona executivă, și vedete precum Mihai Gâdea (director al Antenei 3 și realizator la „Sinteza zilei”) și Mircea Badea (realizator al emisiunii „În gura presei”). Cei doi i-au zdrobit efectiv imaginea lui Burci atunci când au dezvăluit că patronul actual al Adevărul Holding apărea implicat într-o afacere nebuloasă cu adopții de copii peste Ocean. Atacul la Burci a venit imediat după ce trupa umoristică „Mondenii”, aflată în grupul lui Burci, a produs un videoclip-pamflet („Și eu sunt varan”), de mare succes, care îi ironiza pe angajații lui Dan Voiculescu pe motiv că i-au luat apărarea patronului deși a fost condamnat definitiv. Atunci, Antena 3 a organizat un marș ilegal în jurul Palatului Cotroceni – împotriva „justiției băsiste” și în apărarea lui Dan Voiculescu -, eveniment soldat cu incidente violente pentru care nici până azi nimeni din Jandarmeria Română n-a dat socoteală.


http://www.reportervirtual.ro/2014/12/bomb...a-pe-faras.html


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 10 Dec 2014, 14:43
Post #26


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Abureala.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 6 Jan 2015, 17:50
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Vad ca, desi a venit cu propuneri si idei care sunt pe dos fata de viziunea trustului Intact - acordarea dreptului de initiativa legislativa CSM-ului si sistemului juridic, in general, apoi, cooptarea ca membru cu drepturi depline al CSAT a procurorului general etc.etc. - baietii si fetele de la A3 il lingusesc din greu pe Iohannis. O fi asta un semn ca Dom'Profesor are sanse reale ca disera sa doarma acasa?!... blink.gif

This post has been edited by dacis: 6 Jan 2015, 17:51


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 6 Jan 2015, 18:24
Post #28


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Pai l-au muscat destul in campanie, acum au realizat ca-i timpul sa-l pupe.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 6 Jan 2015, 19:00
Post #29


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Cooptarea procurorului general in CSAT ar fi propus-o si Varanul, daca era presedinte. In CSAT ii poti spune procurorului care dosare tin de siguranta nationala. Asta e cea mai mare gherla a luiJohannis si ne arata ca nu degeaba l-a propus Ponta prim ministru.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 6 Jan 2015, 19:12
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(corbex @ 6 Jan 2015, 19:00)
In CSAT ii poti spune procurorului care dosare tin de siguranta nationala.
*

Poti sa-i spui si la o terasa, la bere!...


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:15
Forum Renault