DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tremurat la plecare - motor rece sau incins

crocophil
post 22 May 2015, 15:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 April 08




Salutare.

Stiu ca sunt cateva threaduri despre treaba asta, dar parca nu ma potrivesc exact pe nici una (unii ba au diverse sunete si la relanti, altii la viteze mari, etc). Asa ca incerc si eu marea cu sarea aici.

Am un logan de 8 ani cu 71.000 la bord. Nu a fost condus de experimentati desi m-as astepta sa nu am probleme cu ambreiajul la doar 70K km.

Ce am eu de mai mult de un an este un tremurat destul de agresiv al masinii in 2 situatii:

a)- la plecare de pe loc cand e motorul rece (prima dar si urmatoarele plecari de pe loc in primele 5-10 minute de rulaj, dupa care devine din ce in ce mai bine pana aproape dispare de tot)

Detalii: cand e motorul rece (sa zic dimineata) la plecarea de pe loc se intampla asa:
- accelerez sa zic 1500-2000 rpm
- incep sa iau piciorul de pe ambreiaj
- rpm-ul scade destul de mult pana spre 500-1000 si motorul parca se ineaca, trepideaza intre rau si foarte rau, parca vrea sa iasa din masina :)
- ies din situatia asta daca apas mai mult pe acceleratie sau daca apas din nou pe ambreiaj si o iau de la inceput cu mai multa acceleratie. Daca deja a intrat in ciclul de super-trepidatii, nu prea ajuta sa accelerez ca mai rau parca fac mai bine apas ambreiajul si incep din nou. Asta e doar o senzatie.
- parca uneori (foarte rar!) se aude un fel de suierat f. scurt si nu f. tare - trebuie sa fiu atent la el si sa am geamul deschis - cand ridic ambreiajul, cam ca atunci cand scartaie un pantof de cauciuc/plastic pe marmura/linoleu - desi descrierea e putin inexacta.


B)- dupa 150-200km de rulaj - nu am ajus in situatia asta decat de vreo 3 ori pana acum asa ca am mai putina experienta in situatia asta, dar e mult mai agresiv comportamentul. Practic dupa ce am mers pe autostrada fara oprire vreo 200km, m-am oprit la un semafor sau ceva si la plecare de-abia s-a pus in miscare masina. Aici suieratul de care zic mai sus e mult mai puternic, trepidatul si mai si, mi-era ca nu mai ajung la destinatie ca trebuia sa accelerez f. f. f. mult (2500rpm+) ca sa se miste fara sa am impresia ca sare motorul afara.


In plus fata de a) si B) sunt cateva chestii care nu se potrivesc cu restul de zeci de threaduri pe care le-am citit pe forumul asta si altele:

- NU aud nici un alt sunet de nici un fel, in nici un alt moment al condusului sau statului pe loc.
- NU aud nimic in plus/minus daca apas/iau piciorul de pe ambreiaj cu motorul oprit sau pe liber.
- NU se intampla nimic altceva care sa-mi dea de gandit in restul intervalui de timp de condus (dupa primele 5-10 minute si inainte de 150-200 km sau cati or fi pana se supara).
- NU am simtit o pierdere de putere pana acum in nici o viteza (ca ma gandeam la uzare disc ambreiaj).
- NU am simtit niciodata ca ar creste turatiile fara motiv in mers, etc.
- problema e de mai mult de un an, si as zice ca NU a devenit mai agresiva in timp, cred ca e cam la fel de cand am observat-o.
- problema la rece se intampla DOAR cam in 90-95% din cazuri, NU 100%, uneori dimineata ma astept sa faca, dar nu face sau face extrem de slab.


Multumesc mult pentru ajutor.

later edit: adaugat inca o nota ref. faptul ca nu aud nimic in mod normal la relanti sau cu motorul oprit si jucandu-ma cu ambreiajul.

This post has been edited by crocophil: 22 May 2015, 17:39


--------------------
Logan Ambition 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costyd
post 27 Jul 2015, 15:31
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 4 October 13




Salut,

Exact acelasi comportament il am si eu cu un logan din 2007 (1.4 benzina). In plus fata de ce zici tu la mine se intampla nu neaparat dupa 150-200KM ci dupa ce folosec ambreiajul mai mult ( trafic intens, bara la bara, plecari multe de pe loc, cam dupa 40-45 de minute de mers).

Deasemena am observant ca este mult mai frecvent acest comportamant dupa ploaie sau dupa ce spal masina si preponderant pe timpul veri.

Am facut teste de ambreiaj (accelarari in panta, plecari cu frana de mana trasa) nu are nicio treba nu patineaza deloc.

Sper sa apara cineva pe aici sa sa ne lumineze. Merg cu acest comportamant de aproape 2 ani. Am fost la cativa mecanici si mi-au spus sa schimb tot ansamblu ambreiaj .

PS: Nu amsesizat niciun suierat la mine si in plus cu ambreiajul incins daca plec fara acceleratie nu mai am acele zdruncinaturi la plecare.


--------------------
DACIA Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Jul 2015, 10:46
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La initiator nu pare a fi din ambreiaj ci mai degraba din ceva legat de turatii ridicate (alimentare, aprindere, reglaj culbutori) sau aer fals.
La tine pare mai degraba de ambreiaj, dar fa niste teste cu ambreiajul incins.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 16 Sep 2015, 20:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




O sa va rog daca stie cineva pana dimineata sa nu ma apuc sa demontez toata masinai la prima ora daca stie cineva problema,sau a patito.Logan 1.4 doar benzina,dara gaz.Merge ok la rece pana se incalzeste motorul bine,dupa ce sa incalzit motorul,bag treapta 1 si vreau sa plec dupa loc cum misc ambreiajul moare instant.Deci nu pot pleca dupa loc normal cu masina.Uneori reusesc sa plec dupa loc si in mers cand merge constant parca zici ca imi trage cineva frana de mana repede si ii da drumu imediat,la cateva secunde.Dar doar cand e cald.Daca stau la relanti ba creste panan 700 ba scade,si cand vreau sa plec dupa loc pac moare instant.Stie cineva exact ,sau trebue sa masor tot,sa verific tot?Momentat nu am un tester de pus pe masina,Va multumesc


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 09:10
Forum Renault