DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> alice, scenic din 2000

AR-18-MOS
post 21 Sep 2016, 17:37
Post #31


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(kato @ 21 Sep 2016, 18:27)
la drum lung am scos consum de 5,3l/100
*


blink.gif
Ai dCi? tongue.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 21 Sep 2016, 17:44
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




am fost tandru cu ea blush.gif ........
oricum, pana sa produca combustibil mai este, nu am farmecul lui argon...... sad.gif

This post has been edited by kato: 21 Sep 2016, 17:46


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tinel4lend
post 22 Sep 2016, 00:01
Post #33


Old Timer


Group: Members
Posts: 28
Joined: 17 June 12
From: Resita / Karlsruhe




Fain Buzul si foarte bun consumul extraurban, sa-l stapanesti sanatos!
Cat despre fitele lui, tragea intrerupt si inainte de a schimba IAC-ul?
Ai verificat/schimbat bujiile/fisele?

This post has been edited by Tinel4lend: 22 Sep 2016, 00:20


--------------------
Renault Grand Espace III 2.0 16V 2001
¯\_(ツ)_/¯
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 22 Sep 2016, 09:58
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




foarte putin.. bujiile au fost schimbate impreuna cu distributia, filtre, supape, ulei, antigel..... azi ii schimb si filtrul de polen.


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tinel4lend
post 22 Sep 2016, 10:55
Post #35


Old Timer


Group: Members
Posts: 28
Joined: 17 June 12
From: Resita / Karlsruhe




Aceasi problema am avut-o pe laguna si pe opel, ambele s-au rezolvat cu o fisa schimbata, dar daca zici ca s-a agravat dupa ce ai schimbat IAC-ul, atunci nu cred sa fie de acolo...


--------------------
Renault Grand Espace III 2.0 16V 2001
¯\_(ツ)_/¯
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 22 Sep 2016, 11:02
Post #36


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(kato @ 21 Sep 2016, 18:27)
a venit vremea sa mai scriu si aici......alice a mea e plina de fite, asta e clar..... la drum lung am scos consum de 5,3l/100 [...]
*


Asa am scos cu Loganul de 1.4 prin 2006, dar am jurat ca nu mai repet experienta.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 22 Sep 2016, 11:15
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




vedem ce zice si mecanicul...intre timp am schimbat filtrul de polen.......cu ocazia asta am observat ca sunt si mai tampiti ca mine.....vechiul filtru era pus aiurea, fiind mutilat ca sa incapa smile.gif codul era bun, ca pe baza lui am comandat noul filtru icon_mrgreen.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 12 Nov 2016, 19:47
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




revin cu noutati, sa mai alung paianjenii si sa mai scutur praful pe aici smile.gif
cu ajutorul colegului esparcen am reusit sa schimb senzorul de temperatura exterioara. foarte multumit ca acum functioneaza ok...... cum a venit frigul, alice a mea a dovedit ca-i nu-i place neam...statea fata turarata la peste 2000 de ture cand era rece......cand se incalzea revenea la ganduri mai bune... intreband pe la colegii de pe renault am aflat ca face asa din cauza garniturilor de la clapeta de acceleratie (inca o data, multumiri lui esparcen).... am schimbat garniturile respective (64 de ron, ca de, originale) si curatat clapeta... cu ocazia asta am observat ca au mai venit din caluti acasa, trage mult mai bine. am incercat sa schimb si iac-ul, dar se pare ca ce se gaseste pe la 50 de ron nu-i convine, desi e trecut scenicul pe eticheta ca fiind compatibil.. trebuie sa ma orientez pe ceva magnetii marelli, ca sa nu mai am mici intreruperi si fluctuatii de relanti. cel putin asa sper smile.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 22 Nov 2016, 22:22
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




cu ocazia zilei de fraier day am dat comanda de 4 cauciucuri pentru alice.... la 140 ron bucata nu am iluzii ca ar fi super ok, dar macar sunt noi, produse anul acesta si nu umblu cu resapate...la masina de buget, cauciucuri de buget smile.gif partea nasoala e ca trebuie sa-i mai schimb domnitei ceva capete de bara, pivoti.......in rest se comporta ok smile.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 5 Dec 2016, 20:54
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




varsta se pare ca-si spune cuvantul, pe ici , pe colo....... joi noaptea a binevoit sa se rupa cablul de acceleratie la Alice..... urata senzatie sa vezi pedala la podea biggrin.gif partea buna este ca a ramas accelerata si am reusit sa ajung acasa.......mai nasol a fost la parcare, ca era noaptea si ea turata tare smile.gif a doua zi iar nasol, ca nu aveau cablu pentru ea ( am incercat de kangoo, dar nu se potrivea la clapeta de acceleratie). pana la urma am gasit un cablu compatibil, 70 de lei toata distracia (fara manopera) .... trebuie sa am in vedere si o sonda lambda, ca am consumul cam nesimtit si da cu virgula si la tester smile.gif una peste alta, multumit de frantuzoaica. smile.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 6 Dec 2016, 23:22
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Ce pneuri ai pus?


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 7 Dec 2016, 00:03
Post #42


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Hibride de LFS. tongue.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 7 Dec 2016, 18:43
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




Orium 601 185/65 R15 92T. nu pot sa emit pareri despre cat de grozave sunt, ca nu am dat de umezeala, noroi sau zapada smile.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 21 Apr 2017, 16:17
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




ca tot am un pic de timp liber, sa mai sterg prafu pe aici...... acum doua zile am incaltat frantuzoaica cu sosonii de vara..... proasta miscare, ca am avut ieri si azi mari emotii...... una este alta, se pare ca domnita mea are buba mare la caseta de directie..... una noua e prohibitiva, asa ca am recurs la o reconditionare a celei actuale......partea nasoala a fost ca in Barlad nu se poate face asa ceva, asa ca am ajuns la Galati (la sugestia unui amic). toata distractia ar fi in jur de 750 de ron, cu tot cu lichidul de servodirectie si refacerea geometriei....urmeaza sa ma sune cand este gata, sa ma duc sa-mi ridic domnita smile.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 24 Apr 2017, 14:17
Post #45


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




La Opel am luat caseta de directie SH de pe pieseauto.ro, acum vreo 2-3 ani, cu 300 lei. Merge brici, nici o problema de atunci.
Pentru masini iesite (de mult) din garantie, dezmembrarile sunt o sursa excelenta de piese de schimb. Mi-a zis mecanicul ca e posibila si o reconditionare, chiar stia pe cineva care se ocupa de asa ceva, dar nu poate sa garanteze fiabilitatea dupa aceea. Statistic, caseta de Opel se defecteaza rar, asa ca am zis ca prefer sa iau una de la dezmembrari, asumandu-mi riscul aferent.
Cred ca si la Scenic e cam la fel.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 24 Apr 2017, 18:00
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




la dezmembrari cam nu stii ce cumperi (in cazul de fata).... am preferat solutia reconditionarii, pentru ca am garantie 12 luni pe lucrare.... baietii se ocupa de reconditionare, montaj, geometrie. in final distractia ma ajunge 780 de ron, cu burdufele schimbate, lichidul pentru servodirectie si bieletele de directie. mult, putin, asta e.... a trebuit sa aleg.... maine teoretic ar trebui sa o ridic smile.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 26 Apr 2017, 19:36
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




revin cu stiri.......am adus frantuzoiaca acasa...categoric se cunoaste o ameliorare considerabila in urma interventiei......insa volanul parca tot greu merge. bonus, acu maneta de semnalizare nu revine la pozitia initiala decat foarte greu. ca tot am crescatorie de greieri acu pocneste si volanul cand il manevrez din cauza semnalizarii...... am ridicat capota un pic la masina si am gasit lichid pe vasul pentru servodirectie. poate o fi varsat pe el cand au turnat lichidul. partea buna este ca am garantie la lucrare, partea nasoala este ca trebuia sa mai bag un drum de galati. sa speram ca nu osa fie cazul.


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 20 May 2017, 20:07
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




cu ocazia zilei de nastere mi-am facut cadou un nou player la alice.
jvc
l-am ales pentru ca stie sa citeasca flac, usb si mai ales, poate fi folosit pentru comenzile de la volan. ce-i drept si pretul la care l-am gasit pare ok, pe la evo mag era cotat pe la 420 de ron, asa ca 260 de ron pare a fi un pret ok. in alta ordine de idei, aveam niste greieri urati in partea stangă, dădeam vina pe geamul mic de la portiera. doar ca nu era vina lui, ci a stalpului dintre el si geamul mare. am dat fata de usa jos, am strans toate suruburile pe care le-am vazut (ala de jos chiar era slabit tare) si se pare ca am scapat de zgomotul sacaitor. pe principiul repari intr-o parte se strica in alta, aeroterma mea a inceput sa scoata zgomote ciudate, semn ca trebuie sa o curat si sa o ung..... sper sa gasesc pe forum un tutorial ceva, sa pot rezolva singur problema.


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 May 2017, 20:37
Post #49


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Daca este pozitionata ca la M1 ... ai de lucru ... si daca la M1 este greu .. la Scenic cred ca este nasol de-a dreptul ..

Vezi sa nu fi ajunsa o frunza sau ceva la ea ... scoate afara filtrul de polen si vezi ce este in spatele lui ..

Rpet .. nu stiu daca este ca si la M1 ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 20 May 2017, 21:11
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




am facut treaba asta, am scos filtru, scuturat, dat drumu la aeroterma la maxim (a iesit o gramda de frunze)...dupa cat ma pricep eu, cred ca trebuie sa dau jos bordul.. sper sa nu fie cazil si sa fie o metoda mai umana smile.gif

21 May 2017, 11:39:
am gasit pe youtube material ajutător, pacat ca nu inteleg boaba smile.gif
poate ajuta si pe altiihttps://www.youtube.com/watch?v=NuyIQojmBQ0

This post has been edited by kato: 21 May 2017, 10:39


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 29 May 2017, 20:26
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




tot nu am gasit un pic de timp sa ma bag in aeroterma. poate sambata asta reusesc blush.gif in alta ordine de idei, am reusit dupa multe peripetii sa schimb bucsele (le-am schimbat de vreo 3 ori ca nu am nimerit ce trebuie )si capetele de bara.......pivotii sunt ok. partera nasoala este ca trebuie sa schimb amortizoarele si flansele.... ceva sugestii?


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 14 Aug 2017, 18:23
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




ca tot e timp liber, am zis sa mai scriu si eu pe aici, ca se pune prafu total. alice a implinit 236.600 km...mult, putin, aia e:) intre timp domnitei -am rezolvat problema cu aeroterma, i-am schimbat amortizoarele pe fata, bucse, pivoti, capete de bara, si i-am schimbat si toba intermediara. ca veni vorba de schimburi, am schimbat si oloiu, si filtrele, ca de, km se cam aduna. urmeaza sa-i schimb amortizoarele pe spate si toba finala. am vrut sa dau comanda pe epiesa de baietii de acolo nu accepta plata cu cardul online, trebuie sa te duci la sediile lor pentru aasta.... partea nasoala este ca nu prea stiu spre ce marca sa ma orientez...... plus dezamagirea mare ca nu am gasit amortizor pe ulei......ca de, vreau sa fie cat mai comoda frantuzoaica .....


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 15 Sep 2017, 18:33
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




se pare ca azi e timp de scris de forum smile.gif cu vreo 6 saptamani in urma, macaraua mea de pe dreapta spate a cedat, in sensul ca m-am trezit cu geamul jos si spirala iesita pe langa geam......citit forum, dat comanda de clema, stat cu clema prin masina cam o luna pana azi...... ma duc la un service, mecanicul era ocupat pana peste urechi cu alte harburi....... ii povestesc necazul, ma ofer sa-l ajut ca sa castige timp si intr-un final accepta. asa ca am dat jos fata de usa singur, cu tot ce implica ( in zece minute era demontata toata, m-am mirat de ce spor la demontat am, dat fiind ca sunt dotat cu doua maini stangi) si asteptat mecanicul. vine asta, monteaza clema si macaraua, mai unge pe ici pe colo, probe, etc si-mi ureaza succes la montaj smile.gif distractia la service, 20 de ron....mult, putin, eu am fost multumit, ca ajunsesem intr-un punct din care nu reuseam sa merg mai departe.
in alta ordine de idei, am dat comanda de doua amortizoare pe spate, KYB si maine ar trebui sa-mi ajunga si sa le montez. le-am gasit la 230 ron pe epiesa, poate mai intereseaza pe cineva...
pe viitor trebuie sa schimb si toba finala, ca aia intermediara a fost schimbata, dar zgomotul tot e mare pentru gustul meu:)


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 1 Oct 2017, 17:07
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




se pare ca relatia mea cu Alice se ghideaza dupa principiul repari intr-o parte se strica in alta smile.gif am schimbat si toba finala, insa au cedat amortizoarele de la portbagaj. ........ si inca nu a venit frigul icon_mrgreen.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 1 Oct 2017, 20:58
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




https://www.autoeco.ro/amortizor-portbagaj-...7731/a11885730/

44 ron bucata. Vezi ca s-ar putea sa fi cedat doar unu din doua.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 2 Oct 2017, 09:24
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




si mie mi se pare enorm 230 smile.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 2 Oct 2017, 18:35
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




multumesc de link, io ma uitam pe epiesa, gasisem ceva itn-uri, la 40 de ron smile.gif

This post has been edited by kato: 2 Oct 2017, 18:35


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 16 Oct 2017, 21:15
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




vineri am schimbat si faimoasele amortizoare. acum pot umbla la portbagaj fara sa ma chinui. mai trebuie sa cumpar niste jante sa schimb caucioacelele de iarna icon_mrgreen.gif si pe anu asta ma declar multumit blush.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 5 Feb 2018, 19:47
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad





a venit timpul sa mai scriu pe aici, dupa multa vreme...... intre timp s-au mai adunat km si belele, ca sa nu apara monotonia biggrin.gif alice a implinit 242.000km.... asta e partea buna. partile nasoale sunt altele smile.gif in urma cu 2 luni a binevoit sa mi se rupa un arc pe stanga fata..... ca meniul sa fie complet, in drumul lui spre locuri cu liniste si verdeata a luat si un cauciuc, ca de, numarul face distractia....... si distractia a ajuns pe la 400 de ron (schimbat arcul si cauciucul)..... in urma cu 2 saptamani absolut din senin luneta mea a binevoit sa crape........ nu era zgariata, ciobita, masina stationa cu motorul oprit si luneta efectiv a crapat...... partea nasoala a fost ca nu am gasit sa pun luneta noua ( e mobila la alice, fixa am gasit dar nu a prezentat interes).... am gasit luneta la dezmembrari pana la urma, pe la comanesti (bacau) luneta cu tot cu montaj a ajuns 200 de lei, iar drumul (vreo 300 de km dus intors) l-am pus la categoria bonusuri, nu-l mai pun la cheltuiala, ca mi-am mai linistit mintea in timplul asta smile.gif
urmeaza ca in cel mai scurt timp sa schimb arcul si pe partea dreapta (sper ca saptamana asta, daca totul decurge ok). coafura inca rezista biggrin.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 5 Feb 2018, 21:19
Post #60


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.718
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Sigur sunt aia kilometrii? Ca Megane-ul meu a trecut de 240000 si nu am atatea probleme cu masina, arcurile sunt ale ei din fabrica si a vazut saraca multe. CAt despre luneta, vezi sa nu stea tensionata, sa nu aiba legatura cu amortizoarele de haion schimbate...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th April 2024 - 01:29
Forum Renault