DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Defectiune senzor abs + rulment (abs) fata

drs007
post 19 Feb 2010, 16:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 18 July 05




Dupa un drum la tara pe zapada moale de 20 cm s-a defectat abs-ul.In service-ul Dacia mi s-a constatat si calculat urmatoarele:

verificare cu testerul ........................100 lei
rulment fata dreapta (abs).................230 lei
manopera .......................................120 lei
senzor abs roata dreapta fata ...........347 lei
manopera .......................................50 lei
placute frana ...................................240 lei
manopera .......................................50 lei
-----------------------------------------------------
TOTAL 1137 LEI

Nebunie curata frate, ma uitam daca nu cumva am bmw si nu stiu eu.
In cardasie cu mesterul platesc pe factura:

rulment fata dreapta (abs).................230 lei
manopera .......................................120 lei
-----------------------------------------------------
TOTAL 350 LEI

Restul pieselor le platesc mesterului (care avea in dulap o adevarata magazie cu piese noi) astfel:

verificare cu testerul ............................10 lei
placute frana + montat ....................... 140 lei
senzor abs + montat ............................100 lei
-------------------------------------------------------
TOTAL 250 LEI

Total cheltuieli = 600 lei

PS : mari golani astia de la Renault! mari! sa-i bip si pe ei si pe bip lor


--------------------
Logan abs plus 1,4 Logan abs plus+ AC 1,4 (fosta Ambiance vanduta) 2007 abs plus + AC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 19 Feb 2010, 16:37
Post #2


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




La ce service?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 19 Feb 2010, 16:55
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Ai montat cumva lanturi?


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cr3ativ3
post 19 Feb 2010, 17:17
Post #4


Ma-nvart pe-aici...fac cercuri


Group: Members
Posts: 264
Joined: 19 December 04
From: PITESTI




Cred ca si eu am aceasi problema! Tot la roata din dreapta! Cateodata isi revine singur dar nu pentru mult timp apoi iar se aprinde martorul si nu mai merge abs! Rulmentul trebuie schimbat neaparat. Ti s-a explicat cauza care a dus la aces defect?




P.S. Saptamana trecuta pe joi isi revenise! In weekend am luat cu roata dreapta o balta nu prea mare si s-a aprinse martorul de abs instantaneu! Stie cineva care ar explicatia?

This post has been edited by Cr3ativ3: 19 Feb 2010, 17:19


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004
Nu stiu sa ma semnez :P !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vet
post 19 Feb 2010, 20:44
Post #5


Membrul


Group: Members
Posts: 464
Joined: 9 December 07




QUOTE(IRONICK @ 19 Feb 2010, 16:37)
La ce service?
*



Unul din ele. Doar nu o sa-l dea in gat pe mesterul care i-a montat astea pe "naspa".
Si mie mi-a pus mesteru' placute pe barba lui, placute pe care i le schimbase altuia la 5.000 km. Si mi-a dat si filtru de motorina la juma' de pret. El zicea ca e nou....eu am facut pe prostu'. Le-am schimbat si placutele si filtrul dupa 1000km. Si mesterului i-am dat 20 lei pe placute+filtru+spaga. A facut gat, dar l-am potolit. De atunci imi cumpar eu piesele....si mi le schimba un prieten....mecanic la un service Dacia dar in alt oras....la el in curte. Si raman uimit de simplitatea manoperelor si de lipsa mea de chef. In "copilarie" desfaceam Dracioara din bara in bara....acum ma murdaresc pe maini sa-i schimb uleiul. I-am schimbat odata placutele de frana....dar din curiozitate.


--------------------
Dacia Logan 2007 / KissFM 1.5 dCi
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 19 Feb 2010, 21:40
Post #6


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(drs007 @ 19 Feb 2010, 16:33)


Restul pieselor le platesc mesterului (care avea in dulap o adevarata magazie cu piese noi) astfel:

verificare cu testerul ............................10  lei
placute frana + montat ....................... 140 lei
senzor abs + montat ............................100 lei
-------------------------------------------------------
TOTAL                                                  250 LEI

Total cheltuieli = 600 lei

*


Si nu te-ai gindit si tu un pic de unde le avea mesterul? poate a tepuit pe alti care le-a zis ca a schimbat piesele si nu a facut-o.Periculoase cirdasiile astea...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Feb 2010, 01:19
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(drs007 @ 19 Feb 2010, 16:33)
Nebunie curata frate, ma uitam daca nu cumva am bmw si nu stiu eu.
:
PS : mari golani astia de la Renault! mari! sa-i bip si pe ei si pe bip lor
*


Cand ai intrebat ultima oara cat e o schimbare in service de rulment cu ABS, senzor ABS, placute frana, verificare tester la alte marci, cu manopera cu tot? In service de reprezentanta zic.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drs007
post 20 Feb 2010, 01:47
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 18 July 05




Treaba s-a petrecut in nordul moldovei, nu dau nume ca nu-i fair.Mesterul avea piesele de la masini accidentate aflate in garantie, de la masini care veneau cu defectiuni in garantie moment in care el constata niste chestii in plus si isi pastra acele piese etc.
In nici un caz un senzor de opel nu costa cat unul de renault de ex. sau un far etc.
Din comentarii deduc o manie proletara cumva, adica cum am indraznit sa profit, in fine, eu am incercat sa explic doar o situatie pentru a trage concluzii si altii.

Defectiunea s-a petrecut dupa ce am mers aprox.30 km pe un drum cu zapada moale in strat destul de inalt.La oprire am constatat ca s-a aprins abs-ul.Banuiesc ca o vina a avut-o si nisipul din zapada aruncat in saptamanile anterioare pe sosea.
La rulment exista un magnet langa care se leaga senzorul de abs, ala citeste niste repere de pe rulment si transmite la senzor ceva.In cazul meu erau defecte amandoua si senzorul si rulmentul.
Am postat acest comentariu pentru a fi de ajutor si altora.


--------------------
Logan abs plus 1,4 Logan abs plus+ AC 1,4 (fosta Ambiance vanduta) 2007 abs plus + AC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Feb 2010, 02:03
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(drs007 @ 20 Feb 2010, 01:47)
In nici un caz un senzor de opel nu costa cat unul de renault de ex. sau un far etc.
*


no, da ce are opelul, o fi vreun pui de bmw?
ei bine, senzorul de abs de la opel astra h e mai scump decat ala de la logan/renault, si asta la aftermarket, nu la reprezentanta, unde pretul e si mai si...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drs007
post 20 Feb 2010, 02:43
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 18 July 05




m-ai luminat, renault-ul are cele mai ieftine piese de schimb, acu-i clar.


--------------------
Logan abs plus 1,4 Logan abs plus+ AC 1,4 (fosta Ambiance vanduta) 2007 abs plus + AC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fictiv2004
post 20 Feb 2010, 21:42
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 3 September 04




QUOTE(drs007 @ 20 Feb 2010, 02:47)
Treaba s-a petrecut in nordul moldovei, nu dau nume ca nu-i fair.Mesterul avea piesele de la masini accidentate aflate in garantie, de la masini care veneau cu defectiuni in garantie moment in care el constata niste chestii in plus si isi pastra acele piese .........
La rulment exista un magnet langa care se leaga senzorul de abs, ala citeste niste repere de pe rulment si transmite la senzor ceva.In cazul meu erau defecte amandoua si senzorul si rulmentul.
Am postat acest comentariu pentru a fi de ajutor si altora.
*



Da, am inteles, pericolul major in atelierele astea e dat de mesterii astia, care perpetueaza vechile practici, si ii invata la rau si pe mecanicii tineri; tu si altii ca tine sunteti cei care aveti partea voastra de vina in problema voastra, tu si altii ca tine ne tineti in mocirla in care ne zbatem, si cu prima ocazie sunteti primii care tipati ca nu se schimba nimic in tara... nu stiu daca intelegi ceva... in fine ...
Eu am fost in situatia ta, semnalizare ABS in bord, senzor, rulment, placute... tot tacamul, ca la tine... nu au fost in stare sa spuna de ce s-a defectat rulmentul in acelasi timp cu senzorul , dupa ce am montat senzorul nou si totul era corect, au intors-o, rulmentul nu e defect - are doar uzura normala, stiti...mai merge... cu placutele am rezolvat repede, le-am aratat ca nu se uzeaza uniform- asa e masina asta , al treilea rand de placute cu uzura identica, asa ca pe roti am inversat placutele in etrier stanga cu dreapta, si mai merg 10.000 km - repet am procedat la fel si cu precedentele 2 randuri de placute, si le-am consumat pana la 2 mm de ferodou- nu e foarte ortodox ce am facut, nu recomand dry.gif , decat cu urmarire permanenta a situatiei. Preturile la mine erau cele pe care le-ai scris, singura diferenta = testerul la mine -50 lei, la tine 100. Am platit oficial lucrarea, cam 400 parca. Sanatate.
aaa, bineinteles ca initial au vrut sa aranjam lucrarea- stiti, iarna se rup senzorii, nu se gasesc, da ma descurc... L-am intrebat , rece , cat imi da scris garantie.. a deschis gura de 2 ori fara sa poata sa articuleze ceva..

This post has been edited by fictiv2004: 21 Feb 2010, 14:20


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 20 Feb 2010, 22:37
Post #12


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(drs007 @ 20 Feb 2010, 01:47)
, de la masini care veneau cu defectiuni in garantie moment in care el constata niste chestii in plus si isi pastra acele piese etc.

*


Uite cum te-a mintit, piesele schimbate pe garantie se intorc la uzina.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drs007
post 22 Feb 2010, 22:27
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 18 July 05




pentru fictiv2004: a durat ceva pana sa treci la jigniri, da nu te-ai dezis.Daca eu sunt cel care ai zis, tu esti dintre cei care isi ascund in spatele cinstei impotenta de a rezolva problemele fluturand mereu acel "sarac si cinstit" dar care a asteptat toata viata sa i se dea de la stat, vorba scotianului "doamna eu sunt impotriva privilegiilor daca desigur nu profit".
Doresc multa sanatate Tribunalului Poporului.


--------------------
Logan abs plus 1,4 Logan abs plus+ AC 1,4 (fosta Ambiance vanduta) 2007 abs plus + AC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Feb 2010, 23:36
Post #14


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu iti doresc sa poti sa-ti iei o alta masina, mai scumpa, de la alt producator.
Sa ne spui atunci cat te costa piesele si manopera.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fictiv2004
post 23 Feb 2010, 00:48
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 3 September 04




QUOTE(drs007 @ 22 Feb 2010, 23:27)
pentru fictiv2004: a durat ceva pana sa treci la jigniri, da nu te-ai dezis.Daca eu sunt cel care ai zis, tu esti dintre cei care isi ascund in spatele cinstei impotenta de a rezolva problemele fluturand mereu acel "sarac si cinstit" dar care a asteptat toata viata sa i se dea de la stat, vorba scotianului "doamna eu sunt impotriva privilegiilor daca desigur nu profit".
Doresc multa sanatate Tribunalului Poporului.
*



daca atata ai inteles....eu cedez.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 23 Feb 2010, 05:33
Post #16


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Am masina desfacuta la un amic in curte. Mecanic auto si chiar prieten pe bune, de multi ani de zile. Printre alte probleme si rulmentul de pe fata dreapta. La magazine am gasit la unul, ziceacu ca-i piesa de origine la 160 lei, iar la un alt magazin, la 320 de lei. In fine, la un al treilea magazin, azi urmeaza sa priemasca, produs in Franta, la 74 de lei. Is curios cat o fi pretul pentru rulementul cu pricina la masinile fara ABS. In fond rulmentul este acelasi, si, cel putin in cazul meu, senzorul (garnitura, sau cum s-o fi numind) pentru ABS nu are nici pe dracu, se poate refolosi.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 23 Feb 2010, 08:28
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




hmmm...rulment cu ABS pui pe una fara dar invers nu , panglica aia magnetica n-ai cum s-o muti pe rulmentul fara ABS , preturile variaza in functie de producatori SKV , TRW , China , Turcia etc , in orice caz vezi ca si cei cu ABS sunt de 2 feluri ptr logan , adica difera numarul de dinti la cele doua tipuri . Daca nu esti sigur ce trebuie sa cumperi ia-l pe cel vechi la tine si compara la magazin


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mdaa2k
post 21 Jul 2016, 20:28
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 2 December 09
From: Bucuresti




Pt Fictiv2004
"cu placutele am rezolvat repede, le-am aratat ca nu se uzeaza uniform- asa e masina asta , al treilea rand de placute cu uzura identica, asa ca pe roti am inversat placutele in etrier stanga cu dreapta, si mai merg 10.000 km - repet am procedat la fel si cu precedentele 2 randuri de placute, si le-am consumat pana la 2 mm de ferodou- nu e foarte ortodox ce am facut, nu recomand dry.gif , decat cu urmarire permanenta a situatiei."

Vezi ca la tine este o problema la culisantele etrierului. Probabil ti-a intrat apa in ele si le-a sudat rugina, fapt care nu mai permite etrierului sa culiseze si iti uzeaza doar placuta pe care o apasa direct pistonul de frana.

Tocmai am umblat intr-un logan ce venise de la schimb placute in service la Augsburg si am gasit protectiile de cauciuc ale culisantelor neprinse, iar inauntru n-au bagat nici gram de vaselina.

In trecut, la alt logan ce a avut toate reviziile (inclusiv placute) facute doar in reprezentanta am gasit placutele de langa piston ajunse la fier si cele de pe exterior aproape noi. Soferul masinii se tot plangea ca nu are frana eficace pe masina. A trebuit batut cu ciocanu pentru a debloca culisantele si de atunci masina are frane in parametrii.

Pe rulment cu ABS am dat 180 RON si aveti grija ca trebuie neaparat sa-l montati cu protectia de plastic spre senzorul de turatie (altfel nu functioneaza si rulmentul nu se scoate decat spart)


--------------------
Volskwagen Passat 2005 2l e4 B5.5 100Kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 14:50
Forum Renault