DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan nascut puturos

roland
post 27 Feb 2014, 11:39
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Salut Kojak.
Mi-au schimbat mie cablul de acceleratie, are o chestie cu o clema la capatul de la clapeta, din pacate nu stiu cum se numeste. Vezi poza asta:

Cablu-acceleratie-Dacia-Logan-1-4-1-6-mpi-import_2363592_1318674792.jpg

De acolo au reglat pozitia si aveam pedala de acceleratie mult prea sus decat eram eu confortabil.
Am revenit la service si au mutat clema vreo 2 dinti si pedala a revenit la pozitia obisnuita.

Mi s-a spus ca daca o pune si mai jos, nu se va mai deschide complet clapeta la acceleratie in blana.

Da, stiu ca aia sare si automat, la montare, cand apesi prima data acceleratia. Un fel de reglaj automat. Dar, pana la urma, e semi-automat.

This post has been edited by roland: 27 Feb 2014, 11:39


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 6 Mar 2014, 11:30
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Ceva noutati?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 6 Mar 2014, 12:04
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Da, despre clema aia e vorba.
Mie mi l-au schimbat in service, cu ceva timp in urma, si clema aia e la maxim pozitionata, ca sa zic asa. Pozitionata la prima spira (incepand de la vf.), deci pedala maxim ridicata, probabil. Nu ma deranjeaza aspectu' asta, desi la cablu' vechi, pedala de acc. era mai jos pozitionata.
N-am umblat la el, n-a sarit, nu s-a repozitionat.
E vreo probelma in afara de eventualul disconfort (ptr. mine nu e - chestie de obisnuinta), unde ar fi ideal sa fie pozitioanta clema aia, pe la mijloc?

This post has been edited by Kojak: 6 Mar 2014, 12:07

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 22.06k ) Number of downloads: 935


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 6 Mar 2014, 13:07
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Salut.
Nu mai stiu exact unde e optim, chestia cu inaltimea pedalei... depinde de om, pe mine ma deranja (probabil m-as fi obisnuit), era mult prea sus. Dar e o chestie subiectiva smile.gif
Oricum, daca pedala e prea jos, atunci nu deschide complet (asa zicea si mecanicu', asa pare si logic) si atunci nu beneficiezi de demaraj maxim posibil.

Eram curios daca paul_damian a rezolvat ceva...

This post has been edited by roland: 6 Mar 2014, 13:07


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 6 Mar 2014, 13:09
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Am inteles, il las asa ca e ok. Mersi. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 6 Mar 2014, 14:39
Post #36


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Clema aia o pozitionezi astfel: dai jos capacul de la filtru de aer si rogi pe cineva sa tina pedala de acceleratie la blana. Reglezi din clema sa ai deschiderea maxima a clapetei. Asta in cazul in care nu vrei pedala de acceleratie mai sus (cum ar vrea nevasta-mea ca sa poata conduce cu toace d'un metru tongue.gif )


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 6 Mar 2014, 17:21
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Deci la mine e reglata pedala ca ptr. neveste. tongue.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radiantm
post 31 Mar 2014, 21:52
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 8 December 10




QUOTE
Trecand insa vremea am ajuns sa ma dau si cu altele, Logan / Sandero cu acelasi motor de 1.4, dar care sunt mai sprintene. Si a inceput sa ma manance. Acum am 80.000+ km, si masina se manifesta la fel, adica s-a nascut lenesa, la fel ca si stapanul.

CONFIRM 100% CELE SPUSE DE PAUL .AM EXACT ACEEASI PROBLEMA .
(e mai greu de dovedit in service ce spunem s-au la alti posesori de Logan -pt. ca toata lumea spune ca e subiectivism )
LA MINE Logan 1.4 MPI LAUREATE din 2005 89000KM si Loganul fratelui meu Ambiance sau Preferance cumparat cu 6 luni dupa mine)
Al meu e lenes pe cand celalalt e sprinten bine ( la o apasare scurta a acceleratiei simti ca masina chiar accelereaza )
NU ma plang ca masina mea nu merge (se intinde bine la drum , etc...)-doar ca nu are acea sprinteneala de moment
Am facut vreo 2 -3 teste clip -nimic suspect.
DACA NU E O PROBLEMA DE SOFT , REGLARE A ACCELERATIEI , ETC.
ATUNCI INCLIN SI EU SA CRED CA E DE LA RODAJ FACUT EXCESIV DE GRIJULIU
(ERAM FOARTE FINUT CU EA....)

PS. AM VAZUT CA AVEM VERSIUNI DIFERITE DE SOFT (NU RETIN CE VARIANTA , DAR AL MEU E MAI VECHI)


--------------------
DACIA LOGAN LOGAN 1.4MPI LAUREATE+1.0 SCE BLACK&WHITE 1.4(2005) /1.0(2018)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy
post 2 Apr 2014, 14:36
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Verificati si presiunea in roti. Am ramas mai mult timp in sezon rece cu rotile de vara si ajunsese presiunea pe la 1.6. Nu intelegeam de ce trage ca o troaca. Am umflat la 2.2 si se simte bine de tot. Bineinteles ca se simt si gropile bine de tot, dar le mai ocolesc... din cand in cand. Chiar daca se recomanda 1.9 fata si 2.1 spate. Puneti mai mult si nu veti regreta.


--------------------
Renault Laguna III 2.0dCi 150cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 2 Apr 2014, 14:42
Post #40


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Recomandarea e urmatoarea:
2.0Bar pe fata;
2.2Bar pe spate.
La modelul berlina.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radiantm
post 3 Apr 2014, 21:10
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 8 December 10




QUOTE
Verificati si presiunea in roti. Am ramas mai mult timp in sezon rece cu rotile de vara si ajunsese presiunea pe la 1.6. Nu intelegeam de ce trage ca o troaca.

SA NE INTELEGEM CLAR !! SIGUR NU E DE LA ANVELOPE !
Omu' care a deschis subiectul acesta chiar SIMTE ca ceva nu e in regula (asta mai ales daca ai la dispozitie cel putin un alt Logan cu aceleasi caracteristici de cilindree si CP la care sa te raportezi )
CONFIRM faptul ca ,, unele (Loganuri) e lenese ,, , dar ,, NU asa face toate ,, !
1. de verificat versiunea de soft
2. verificari mecanice :acceleratie .... , injectie electronica , etc
( aici sigur trebuie sa fie ceva - pana la urma multe reglaje se fac manual in uzina , de muncitori diferiti , ... ... ...
3. NU MENAJATI EXCESIV MASINA IN RODAJ SI MAI ALES DUPA

Asteptam si alte pareri .


--------------------
DACIA LOGAN LOGAN 1.4MPI LAUREATE+1.0 SCE BLACK&WHITE 1.4(2005) /1.0(2018)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 3 Apr 2014, 21:30
Post #42


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Da un test de compresie a facut cineva?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bossake
post 4 Apr 2014, 02:31
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 6 December 07
From: Bucuresti




Deja vorbim despre masini cu o vechime considerabila, cu uzura pe la mai toate componentele, asa ca e oarecum normal sa fie mici diferente intre 2 masini, chiar daca au aceeasi motorizare.

alt aspect care trebuie luat in calcul este faptul ca versiunea ambiance (fara servo si ac) va fi intotdeauna putin mai sprintena decat versiunile cu ac si servodirectie.

This post has been edited by bossake: 4 Apr 2014, 02:32


--------------------
Dacia Logan 2007 Prestige 1.6 16v - B 21 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radiantm
post 4 Apr 2014, 21:57
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 8 December 10




QUOTE
Deja vorbim despre masini cu o vechime considerabila, cu uzura pe la mai toate componentele, asa ca e oarecum normal sa fie mici diferente intre 2 masini, chiar daca au aceeasi motorizare.


In cazul meu AM OBSERVAT PROBLEMA DE CAND AMBELE MASINI ERAU NOI !



--------------------
DACIA LOGAN LOGAN 1.4MPI LAUREATE+1.0 SCE BLACK&WHITE 1.4(2005) /1.0(2018)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 8 Jun 2014, 13:48
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Initiatorul topicului, pune o problema care o suporta de cand are masina. Nu e de ieri de azi, ca sa-i poti recomanda umflarea rotilor, ovalizarea volanului sau alte chestii, pe care vad ca le scoateti , fara sa-i fie utile. Ba da, vei regreta daca umflii prea tare rotile, pentru ca, fiind moi, se vor taia pe laterala, fiind prea tari, la viteza mai mare si cu "ajutorul"fortei centrifuge, armatura va plesni usor, ovalizand cauciucul. E traita si demonstrata. Faptul ca difera intre ela ca putere, pot fi constructii diferite (cum s-a spus si cu marimea rotilor), la cutie si greutatea volantei, pentru ca asta e sesizata de la "nastere" si nu a aparut pe parcurs. Fa un test la cutie, ridicand o roata si invartind de motor in a 4-a, vezi daca sunt identice.La un numar de rotatii ale motorului, sa aiba acelasi numar de rotatii ale rotilor. O volanta mai usoara da un impuls mai puternic la plecari si demaraje, dar pierde in aceeasi masura la mers constant, la vant din fata sau inertia pe care ar trebui s-o aiba la urcare unei pante. Compresia, e si ea destul de importanta, si pot spune ca, am gasit destule chiulase, care masurate intre ele, putin posibil sa fie chiar identice. Cateva zecimi daca lipsesc din inaltimea ei, motorul e mai vioi. Echilibrarea dinamica a ansamblului ambreiaj, e si ea destul de importanta (am dat exemplu cu un film, in care placa era excentrica din constructie).

This post has been edited by PH-06-BOA: 8 Jun 2014, 13:52


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 14 Jun 2014, 05:45
Post #46


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Ce spui tu acolo nu prea sta in picioare.
Toate masinile trec printr-o verificare pe stand de proba la final de linie. 2 masini consecutive vor avea cu o anumita toleranta aceleași performante.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 15 Jun 2014, 10:40
Post #47


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




QUOTE(PH-06-BOA @ 8 Jun 2014, 13:48)
Compresia, e si ea destul de importanta, si pot spune ca, am gasit destule chiulase, care masurate intre ele, putin posibil sa fie chiar identice. Cateva zecimi daca lipsesc din inaltimea ei, motorul e mai vioi.
*



perfect adevarat mon cher ! si ca o completare la ce ai zis as putea spune ca acele zecimi care lipsesc de la inaltimea ei sunt datorate raschetarii (planarii) repetate ale chiuloasei care duce evident la marirea raportului de comprimare (ceea ce e bine) deci implicit la o putere mai mare a motorului dar are un dezavantaj ! detonatiile sunt mai puternice (se simt si la evacuare si la frana de motor destul de intens)... cel putin asa se simte la mine ca ma mancat undeva sa o dau jos si sa o duc la strungar sa mi`o rascheteze la maxim ca fac eu combinatie..da`i Doamne omului mintea cea de pe urma..


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punktnet
post 18 Jun 2014, 09:01
Post #48


Tehnic


Group: Members
Posts: 90
Joined: 27 September 09




Din punctul meu de vedere ti-ar trebui un set de bujii reglate la 0.9mm si un nou ansamblu de pompa carburant. In interior are o supapa calibrata la 3.5bar iar unele sunt decalibrate ajungand undeva la 3.1-3.3 ceea ce in sarcina maxima nu este suficient.
Retine, pompa de carburant la Logan vine cu tot cu ansamblu (joja nivel, filtru, supapa calibrata), sa nu o schimbi separat ca e aceeasi mancare de peste).
De asemenea daca ai posibilitatea, poti sa masori presiunea la iesire din pompa de carburant. La punerea contactului trebuie stabilizata la 3.5bar si NU TREBUIE sa scada mai mult de 0.5bar/minut.
In plus de asta, debitul minim pentru o functionare corecta este de 60litri/ora.


--------------------
Dacia Power 2022
Diesel Power
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulr
post 14 Aug 2016, 08:14
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 September 07




buna ziua
am si eu o problema oarecum asemanatoare , loganul meu 1,4 laureate e4 din 2008 trage normal pana la 3500 ture de aici urca greu in ture , pe la 4250 parca vreo 20 de cai atipiti se trezesc ajung destul de repede la 5000-5500 schimb in treapta superioara turometrul cade pe 3500 si trebuie sa o iau de la inceput
o fi vreo defectiune sau e ceva normal pt 1.4 ?
astept pareri
multumesc


--------------------
dacia logan 2008 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 00:30
Forum Renault