DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Firme de asistenta in caz de dauna - RCA, intermediere pentru dosare

AdR!@N
post 18 May 2015, 12:56
Post #1


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Va salut,

Zilele trecute am avut primul incident in trafic, eu fiind cel pagubit. Accidentul nu a fost grav, doar pagube materiale (ambele masini lovite frontal si nedeplasabile), ne-am inteles la amiabil.

Un muncitor din zona venit la fata locului mi-a recomandat ceva firme de "intermedieri" in pentru dosarul de dauna (el a avut un incident recent si a mers treaba mult mai repede cu intermediarul). Mie mi-a suras ideea pentru ca habar nu am ce trebuie si cum se face in astfel de situatii, mai ales ca RCA-ul vinovatului era la Carpatica (printre primii in lista asiguratorilor neseriosi) si m-am gandit ca o sa fie o reparatie lunga si anevoioasa. Prin firma respectiva trag sperante ca reparatia masinii sa se faca mai repede, cel putin asa mi s-a promis.

Din vorbele reprezentantului firmei respective am inteles ca ei se ocupa de repararea masinii "ca la carte" in service-urile lor, imi da masina ca noua si apoi ei actioneaza in instanta asiguratorul pentru plata completa a reparatiei din care au si ei comisionul, eu nu trebuie sa le platesc nimic.

Ce stiti de astfel de firme? Sunt de incredere?

Toate cele bune
Adrian


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 18 May 2015, 13:28
Post #2


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Suna cam dubios dar cred ca te poate lamuri colegul kosfunny.


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 18 May 2015, 15:26
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




In primul rand nu se face amiabila cand ai asigurare Carpatica/Euroins, asta daca nu vrei dureri de cap, am auzit chiar de la un inspector de la ei "bine ca ai pv de la politie ca daca aveai amiabila....." , referitor la intermediari, pe tine te intereseaza sa fie reparata cum trebuie, pe la diferite service-uri iti mai baga si piese din dezmembrari si zic ca sunt noi sau cele mai ieftine.


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 19 May 2015, 09:27
Post #4


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Eu nu cred ca exista vreo firma atat de inconstienta incat sa achite reparatii . Asiguratorul plateste in doua feluri :
`1. Regie Propire - o suma mult mai mica decat ar fi necesar pentru o reparatie intr-un service bun , de obicei trebuie sa o repari fara acte ca sa te poti incadra in reparatie .
2. Plateste contravaloarea facturilor de reparatie clientului ( daca si-a achitat reparatia) sau service-ului , daca i-a dat accept de plata.

Firma de "consultanta" de care zici tu fie se ocupa de dosar pentru tine in schimbul unui comision pe care il platesti, te scutesc de drumuri , fie sunt pur si simplu oamenii unui anumit service - iti duc masina acolo , se ocupa de acte si la final o iei , dupa ce primesc accept de plata , in niciun caz nu platesc ei reparatia si apoi asteapta banii - cel putin eu asa cred.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 19 May 2015, 11:24
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




De obicei cine presteaza astfel de servicii nu solicita bani pagubitului, ei castiga un comision dat de service. De cele mai multe ori aceste "firme" sunt de fapt chiar service-urile respective. Exista foarte putini consultanti independenti in piata care sa reprezinte interesele pagubitilor si nu ale unui service sau case de avocatura .
In cazul tau ai grija ca masina sa nu fie cumva dauna totala si in cazul asta , avand in vedere ca masina nu se mai repara nici comision nu are cine sa mai dea in afara de tine si cel mai probabil vrei fi lasat balta .

Eu iti recomand sa mergi la constatare cu un deviz estimativ facut de un service si pe langa declaratia de accident sa faci si o solicitare scrisa ca asiguratorul sa iti comunice VALOAREA MAXIMA DE DESPAGUBIRE ! In functie de asta vei vedea ce mai e de facut !

Imi poti scrie la consultanta@amdauna.ro si voi incerca sa te ghidez pas cu pas pana la final. Nu iti cer niciun comision , ma poti rasplati daca vei fi multumit prin incheierea in viitor a asigurarilor prin intermediul meu. Bine, asta tine de tine , nu te obliga nimeni !

This post has been edited by kosfunny: 19 May 2015, 11:28


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 20 May 2015, 10:19
Post #6


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




@kosfunny multumesc pentru oferta, daca o sa fiu in impas o sa iti cer parerea.

Ce am discutat ieri la firma de intermediere:

Valoarea de piata a masinii a fost evaluata la 1900 de euro de catre firma respectiva, de la asigurator inca nu s-a primit nimic si nici nu mai astept dupa ei, nu cred ca o vor evalua la mai mult de 1500 de euro in cel mai bun caz (varsta si km o trag in jos... are peste 280 000 de km->peste 15 000 km pe an-> uzura suplimentara...bla bla)

Masina ramane in service pt reparat pe banii intermediarilor, de fapt a si inceput reparatia, apoi or sa recupereze ei banii de la asigurator (cu comisoanele lor cu tot). Reparatia se face, din pacate, cu o alta masina donatoare, reparatia chiar si cu cele mai ieftine piese aftermarket ar fi insemnat dauna totala, caz in care trebuia sa merg pe evaluarea asiguratorului.

Mi s-a promis ca saptamana viitoare masina va fi gata si imediat ce se elibereaza o masina de schimb mi-o vor pune la dispozitie.

In fine....am intrat in hora...acum joc pana la capat. Interesul meu e sa imi iasa masina cel putin ca si inainte de accident.

Numai bine,
Adrian


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 29 May 2015, 21:04
Post #7


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Cum a decurs treaba, au platit "intermediarii" reparatia ? Eu unul am mari dubii in privinta acestei practici .


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 29 May 2015, 22:24
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Si care ar fi dubiile ?


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 29 May 2015, 22:30
Post #9


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Pai cum am mai zis, firma este de fapt a service-ului , nu se face nicio plata , pur si simplu service-ul emite factura care intra la dosar si o plateste asiguratorul catre service, asa cum se intampa de obicei .


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 31 May 2015, 17:17
Post #10


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Va salut,

Vineri am reusit si am adus masina acasa, au fost ceva complicatii legat de reparatii suplimentare... O sa le povestesc mai tarziu.

Reparatia masinii a fost 6500 de lei, bani pe care firma mi i-a transferat in cont la inceputul saptamanii trecute ca mai apoi eu sa merg sa platesc la service.
De la asigurator nici pana acum nu am primit vreo veste.

Reparatia a fost facuta cu piese de shrot, dar la calitatea manoperei nu am ce comenta. Per total sunt multumit.

Legat de reparatile suplimentare, e vorba de ambreiaj. In urma accidentului am ramas fara pedala de ambreiaj, dar asta nu a fost trecut in devizul de reparatie pentru ca ar fi fost scos de asigurator....ce are lovitura frontala cu ambreiajul (rulmentul). Asa ca mi-a fost pus in carca sa cumpar kit de ambreiaj, sa il duc si servicul il monteaza fara bani suplimentari. Dupa lungi scandaluri cu firma si serviceul, hotarasc sa iau volanta+kit ambreiaj din dezmembrari de pe o laguna 2006 cu motor 1.9, in ideea ca oricum erau pe lista de reparatii la urmatoarea revizie.

Numai bine
Adrian


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 2 Jun 2015, 09:11
Post #11


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Interesant , si la final asiguratorul o sa plateasca firmei de asistenta ? Isi cam asuma riscuri , intr-o astfel de situatie trebuie sa fii cam sigur ca totul este beton si nu apar discutii la final despre preturi etc. , ca risti sa ramai cu banii dati .
Ai semnat vreun document cu ei inainte de a incepe treaba ? Daca da, cam ce era specificat in el ?


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 2 Jun 2015, 11:51
Post #12


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Firma de asistenta se bazeaza pe faptul ca eu mi-am reparat masina in service autorizat si cu devizul de reparatie cere plata din partea asiguratorului. Asiguratorul nu o sa fie deacord pentru ca evaluarea firmei este peste evaluarea lor si de aici intra instanta. In instanta firma cere, pe langa reparatie si alte cheltuieli, dobanzi, desagubiri, cheltuieli de judecata etc si primesc castig de cauza in 99% din cazuri. In dobanzi si mai stiu eu ce mai cer ei acolo isi scot comisioanele si prejudiciul pentru blocarea banilor platiti pe reparatie pe aprox un an cat tine judecata.

La inceput am semnat un act cu firma in care imi dau acordul ca ei sa se ocupe de caz, apoi dupa devizul de reparatie am semnat un contract in care le cedez dosarul de dauna contra sumei din devizul de reparatie.

Exemplul concret in cazul meu: reparatia masini a fost de 6500 de lei, ei mi-au dat banii respectivi si le-am cedat dosarul. Apoi ei in decurs de un an (cam atat dureaza instanta) ar trebui sa scoata aprox 12800 de lei (adica dublu). Dezavantajul lor este ca tin blocata suma de 6500 de lei pe o periada de un an.

Toate aceste lucruri se pot face si de pagubit daca isi permite sa blocheze o astfel de suma un an si sa aibe timp si nervi de recursuri si alte cele.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 2 Jun 2015, 21:19
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




....iar pe langa asta isi scot si din piese sh supraevaluate, si cine stie in ce conditie sunt, da ma rog acum fiecare face ce vrea cu masina lui.


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 06:25
Forum Renault