DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scumpire CASCO Asiban, La loganurile pe credit la BRD

klaus
post 11 Nov 2005, 18:00
Post #1


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Atrag atentia ca cei de la Asiban au majorat cotele de asigurare la asigurarile CASCO pentru Loganurile luate pe credit de la BRD, in euro. Se pare ca cele luate in lei nu au acelasi tratament.
In speta, procentul de CASCO platit petntru Logan a crescut de la 2,95% la 3,75%.
Cum procentele s-au marit, cei de la BRD nu pot sa va ceara bani pe baza vechii polite, si va "obliga" sa semnati o noua polita.
Si astfel, desi o sa va asigurati masina la o valoare mai mica (cu cca. 11%), cuantumul politei de asigurare va fi mai mare (in euro) decat cel de anul trecut.
Avand in vedere ca va obliga sa incheiati o noua polita, asta inseamna ca puteti incheia o polita de asigurare cu ORICE societate de asiguari agreata de BRD (allinaz, Omniasig, Generali, Asirom, Asiban si parca mai erau vreo 2), dar cu condiia sa anuntati agentia de la care ati luat creditul si la care platiti politele de CASCO cu cel putin 30 de zile inainte (va zic asta ca ei ca mitocanii nu au anuntat, ca si in sarcina lor era sa anunte cu 30 de zile modificare conditiilor de Casco).

Vedeti ca aia de la agentiile BRD sunt habar-n-am al XIV-lea in materie de asigurari, trebuie sa aveti nervi de otel cu ei.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 11 Nov 2005, 18:05
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




E vorba despre reinnoirea politei la terminarea anului, sper... Doar nu m-or chema acuma sa-mi ceara bani in plus pentru polita in curs.


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Nov 2005, 18:09
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Da mai, la terminarea anului.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 11 Nov 2005, 18:19
Post #4


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




QUOTE(klaus @ 11 Nov 2005, 19:00)
Vedeti ca aia de la agentiile BRD sunt habar-n-am al XIV-lea in materie de asigurari, trebuie sa aveti nervi de otel cu ei.
*


sa vezi scandal cu astia de la BRD sad.gif
de parca nu ar fi fost si asa ...cum sunt...
smile.gif

later edit...
sa zicem ca anul trecut am platit 100 euro *40.000 =4 mil
100euro =2.95 =>127,1euro=3.75%
128*36.000=4608000
cam asa ceva nu ?


wub.gif

This post has been edited by avathan: 11 Nov 2005, 18:33


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 11 Nov 2005, 18:25
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Cred ca incepe sa renteze un imprumut de nevoi personale nenominalizate ca sa acoperi creditul de masina.


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 11 Nov 2005, 18:36
Post #6


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




io am platit CASCO semestrial...adica primul semestru...dupa care am bagat banii si pt. cel de-al doilea....asteptand ca cei de la asiban sa-si ieie banii din cont....polita e semnata pe un an.... se modifica ceva?!


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmjean
post 11 Nov 2005, 19:00
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 11 July 05
From: Oradea




Eu am incheiat asigurarea (mediana) cu Asiban la sfarsitul lunii iulie 2005 (credit BRD) suma asigurata 7.132 Euro x 3,25% cota de prima = 231,79 Euro prima de asigurare / 12 luni = 19,31 Euro/luna (eu il platesc lunar odata cu rata+dobnada).
Deci probabil ca si Asiban a scumpit cota de la 2,95% pana la 3,75%, la fel cum BRD a scumpit dobanda la credit - eu am luat cu 9,9%.

Intrebare: La ce suma mi se va asigura masina dupa un an?
Suma asigurata la inceput 7.132 Euro (val.masinii).




--------------------
Renault Scenic 1 ph2 2001 1.9dCi RXE - BH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 11 Nov 2005, 19:07
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(bmjean @ 11 Nov 2005, 19:00)
Intrebare: La ce suma mi se va asigura masina dupa un an?
*


Ti se scade 10% din valoarea initiala.


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 11 Nov 2005, 19:21
Post #9


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(bmjean @ 11 Nov 2005, 20:00)
Deci probabil ca si Asiban a scumpit cota de la 2,95% pana la 3,75%, la fel cum BRD a scumpit dobanda la credit - eu am luat cu 9,9%.
*



Eu zic ca Asiban n-avea cum sa tina aceeasi cota, tinind cont ca preturile la piese si reparatii sunt cit sunt si cresc mereu.
Eu am platit la Omniasig, 3.4% si societatile de asigurari de incredere ,in zona asta aveau cotele 3.4-3.7.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos01
post 12 Nov 2005, 09:07
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 20 January 05
From: Pitesti




Sunt si eu in aceeasi situqatie insa cred ca am si o explicatie. Pentru cei care au cumparat Logan anul trecut a fost o promotie din partea ASIBAN pana la 31 decembrie 2004 pentru un procent de 2.6%. De la 1 ianuarie 2005 cota a revenit la valoarea pe care o avea inainte de promotie, adica la 3.25% Si eu am reinnoit polita de CASCO in luna trecuta si intr-adevar acum prima de asigurare este mai mare, dar dupa cum am si postat pe un alt topic am reusit sa-i fac pe cei de la BRD Pitesti sa inteleaga ca se poate platii CASCO si in rate.
Referitor la faptul ca poti sa te duci la alta societate la reinnoire, eu zic ca nu se poate, pe toata durata creditului polita de CASCO este cesionata in favoarea BRD, asta scrie in contractul de credit.


--------------------
Nissan Qashqai 1,6 DIG-T Tekna 2015 - AG-xx-DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Nov 2005, 10:47
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai cesionezi si polita "noua" tot catre BRD. Nu este nici o problema.
Eu chiar asta am incercat sa va fac sa intelegeti, ca in ciuda a ce zic blambecii de la agentiile BRD cu casco, puteti face la orice alta societate agreata de BRD.
Pentru ca altfel ar fi practica comerciala ce ar intra sub incidenta consiliului concurentei.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 12 Nov 2005, 11:46
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Scuze ca pun intrebari care ar putea fi evitate daca as mai avea timp sa studiez piata: klaus, ai gasit ceva mai bun (cost mai mic, ma refer) decat % ASIBAN?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
instructor
post 12 Nov 2005, 11:54
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 31 May 05




3,75 % reprezinta asigurare CASCO EXTINSA . Eu am luat masina in iunie 2005 si am platit asigurarea 295,50 euro, la valoarea masinii de 7880 euro. Am intrebat la asiban de ce este procentul 3,75si mi-au spus ca este conventie intre brd si asiban ca masinile pe rate sa fie astfel taxate si impotriva" revolte, revolutii " . Asta este peste asigurarea CASCO clasica.


--------------------
dacia opel logan 1,6 corsa 12 2005 laur. 2008 enjoy - DJ 04 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristicojo
post 16 Nov 2005, 15:25
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 10 November 04
From: Adjud




QUOTE(dragos01 @ 12 Nov 2005, 09:07)
Sunt si eu in aceeasi situqatie insa cred ca am si o explicatie. Pentru cei care au cumparat Logan anul trecut a fost o promotie din partea ASIBAN pana la 31 decembrie 2004 pentru un procent de 2.6%. De la 1 ianuarie 2005 cota a revenit la valoarea pe care o avea inainte de promotie, adica la 3.25% Si eu am reinnoit polita de CASCO in luna trecuta si intr-adevar acum prima de asigurare este mai mare, dar dupa cum am si postat pe un alt topic am reusit sa-i fac pe cei de la BRD Pitesti sa inteleaga ca se poate platii CASCO si in rate.
Referitor la faptul ca poti sa te duci la alta societate la reinnoire, eu zic ca nu se poate, pe toata durata creditului polita de CASCO este cesionata in favoarea BRD, asta scrie in contractul de credit.
*



Sunt perfect de acord cu tine;
Cost masina=7261 Euro x 2,6% = 188.80 euro pe an.
Numai ca eu anul asta, mai exact pe data de 06-11-2005 am reinnoit polita, dar cei de la BRD mi-au cerut aceeasi valoare .... ohmy.gif
Nenea Klaus, ai idee de la ce data s-a marit procentul?
Mersi. rolleyes.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 2004 - VN 12 COJ
Ex. Logan Laureate 1.4, 2004
My new car: Opel Astra Caravan 1.9 120HP Cosmo+, 2006
DA...DA...DA...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 16 Nov 2005, 16:21
Post #15


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Nu e valabil numai la masinile luate pre credit.
Am fost sa reinnoiesc casco la masina personala si m-am trezit ca imi cer cu 40% mai mult. O mai las sa treaca de iarna si apoi sa isi faca polita guler ca nu mai platesc.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radioman
post 16 Nov 2005, 17:18
Post #16


membru D'ala mare


Group: Members
Posts: 378
Joined: 31 May 05
From: Constanta




Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic Klaus, dar eu in luna iunie a.c. am platit casco la rate BRD cu 3,75, deci ceea ce spun co-forumistii, despre marire este de fapt revenirea din promotie, la pretul REAL al asigurarii casco( sa nu uitam ca majoritatea masinilor straine, pe la rate si pe la leasing se duc catre 6 %)si 2. sub nici o forma nu ai sa vezi tu asigurare la cei cu rate ma refer aici la BRD decat la Asiban unde au aprox.40 % alaturi de BCR, deci nu o sa te lase ei sa le fugi din mana, poti intreba la orice sucursala vrei, eu nu neg ,ci din contra iti dau dreptate ca sunt niste talambe la banca, dar au o singura LEGE impusa: sa nu faca decat asigurari cu Asiban-ul care e tot Maria lor, daca intelegeti, plus de toate astea trebuie retinut ca de la anul se aplica metoda bonus-malus ceea ce inseamna ca asigurarea CASCO, va creste sau va scadea intre 10 si 15 % in 2006 pt. cei care au avut sau din contra pt cei care nu au avut daune la ei.Cu respect ptr. voi! smile.gif


--------------------
Skoda Octavia 3 VW Polo V 2017/2019 - CT-xx-HIT
[COLOR=red]Unii se nasc ca un 'original' și mor ca o "copie"..[/COLOR].
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Nov 2005, 22:37
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Contrazici ... ce?
Si in al doilea rand, va rog sa citit mentiunea de pe polita de asigurare care zice negru pe alb (ma rog pe verde/portocaliu) ca nu se aplica niste articole din polita. Poate intelegeti ce vor sa spuna...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan3
post 17 Nov 2005, 13:30
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 1 January 05




acea cota de asigurare cred ca este fixa pe intreg contractul wink.gif
altfel la 2 luni dupa ce ai luat creditul ar putea venii banca sa-ti ceara juma' din masina, ca fiind cota de asigurare....
smile.gif)


--------------------
* * * - *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kurupt
post 17 Nov 2005, 19:37
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 282
Joined: 29 May 05




QUOTE
plus de toate astea trebuie retinut ca de la anul se aplica metoda bonus-malus ceea ce inseamna ca asigurarea CASCO, va creste sau va scadea intre 10 si 15 % in 2006 pt. cei care au avut sau din contra pt cei care nu au avut daune la ei

Esti sigur? Si cei care au contract pe termen lung? De ex eu am pe 5 ani cu valoare fixa, egala pt fiecare an, in acest caz ce poate sa faca societatea de asigurari? Crezi ca daca nu am daune 2 ani, o sa scade valoarea asigurarii? Eu nu cred, iar daca folosesc casco-ul nu au cum sa creasca pretul asigurarii, pt ca atunci ei nu mai respecta contractul si poti sa mergi linistit la alta firma, cea ce nu cred ca le ar conveni...


--------------------
Logan Ambiance - #####
--=-- The KING Of The Hill --=--
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Nov 2005, 19:44
Post #20


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca nu citit contractele, evident ca exista nebuloase...
1. Contractul este incheiat pe UN AN. Deci nu exista "peste 2 luni majoreaza", dar exista "peste un an pot majora". Aici e problema, ca aceste contracte nu sunt incheiate pe perioada imprumutului (doar obligatia de a avea contract de casco pe perioada imprumutului subzista). La fiecare an se incheie UN NOU CONTRACT de Casco.
2. La contractele Casco incheiate prin agentiile BRD, asa cum ati citit (nu?), ce scrie la obs? Cumva ca "pe durata politei nu se aplica art. 4.8 si 4.9 din conditiile de asigurare"?
Ati fost curiosi sa cititi acele articole? Ca sa vedeti la ce se refera? Se refera cumva la reducerile aplicate in caz ca nu aveti despagubiri pe casco?
Sau se refera la altceva?
Ia incercati sa fiti un pic curiosi si sa cititi la ce se refera...
Si spuneti-ne si noua.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 17 Nov 2005, 20:23
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj






La mine scrie asa pe polita: asigurarea se incheie pe o durata de 4 ani, incepand de la 06.04.2005 pana la 05.04.2009 orele 24. Prima anuala de 223.50 euro. Suma asigurata 6877 euro, cota de prima 13.00.



Iata ce apare in contractul meu la art 4.8 si 4.9:

"Art 4.8: La asigurarile ce se reinnoiesc pe perioade de cate un an, daca s-au platit ori nu se datoreaza despagubiri in anii de asigurare anteriori, primele de asigurare calculate conform tarifului ASIBAN SA in vigoare la data reinoirii politei, se reduc astfel:
- cu 15% pt al doilea an de asigurare consecutiv;
- cu 25% pt al treilea an de asigurare consecutiv;
- cu 35% pt al petrulea an de asigurare consecutiv;
- cu 40% pt al cincilea sau mai multi ani de asigurare consecutiv
Art 4.9: La asigurarile ce se reinnoiesc, daca s-au platit ori se datoreaza despagubiri pentru anul de asigurare anterior, primele de asigurare se majoreaza in functie de rata daunei (daune platite + rezerve de daune/prime nete incasate), conform tarifului ASIBAN SA in vigoare la data reinoirii politei"










--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan3
post 17 Nov 2005, 21:18
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 1 January 05




deci e pe un an sau pe 4 ?


--------------------
* * * - *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 17 Nov 2005, 21:32
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj






La mine se pare ca e incheiata pe timp de 4 ani. Adica pe durata creditului.


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Nov 2005, 00:39
Post #24


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca vi l-au incheiat papagalii de la agentie pe 4 ani, sunteti fericiti, le-ati dat teapa (desi in cazul dat -Johnny_Bravo - deja prima de asigurare e majorata). Daca va scrie 4 ani pe contract, atunci cand v-or cere sa modificati contractul (adica sa va creasca procentul de prima), sa tineti cu dintii de cel vechi si sa ziceti ca asta e, e incheiat pe 4 ani, voi nu mai incheiati altul nou, ci continuati pe cel vechi.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radioman
post 18 Nov 2005, 08:22
Post #25


membru D'ala mare


Group: Members
Posts: 378
Joined: 31 May 05
From: Constanta




Art 4.1 Asigurarea se incheie pe o perioada de 1 an.Pt. autovehiculele achizitionate in sistem leasing sau rate asigurarea poate fi incheiata si pe TOATA durata contractului de leasing sau a celui de rate.In rest pct 4.8 este identic cu cel mentionat mai sus de colegul co-forumist, adica procentele de reduceri iar pct 4.9 referitor la majorarile in caz de despagubiri.Ce e asa de neclar de ne face sa "combatem " intre noi? Chiar trebuie sa aiba NUMAI unul dreptate, chiar trebuie sa fie un Dzeu al acestui forum, in rest toti sunt niste neinformati si niste prosti?


--------------------
Skoda Octavia 3 VW Polo V 2017/2019 - CT-xx-HIT
[COLOR=red]Unii se nasc ca un 'original' și mor ca o "copie"..[/COLOR].
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 18 Nov 2005, 08:51
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Dupa cum vad, fiecare BRD a incheiat cum a vrut...

Cazul meu, BRD Timisoara, credit 7 ani, avans 25%:

In contractul general scrie: 1 an sau mai multi (cred ca asa scrie la toti): 1.jpg
In polita (desi se vede prost, sunt randuri decalate) scrie ...7 ani si mi se spune exact cand se platesc toate ratele, ba mai mult se scrie ca R1=R2=...=R7 (!!!) = 199,18 EUR (si valoarea totala a politei e de 1394,30 EUR); identic 4.8 si 4.9 nu se aplica: 2.jpg

Astazi oricum trec pe la ei, pentru prima folosire a CASCO (o julitura...) si o sa aflu mai multe.... oricum, se pare ca am ramas la 200 EUR/an, ceea ce mi se pare cool deocamdata smile.gif (si cu 0 fransiza).

Din calculele mele, desi nu stiu daca in fiecare an valoarea de baza a masinii scade chiar cu 11%, la un procent actual de 3,75% pe total 7 ani as iesi mai rau cu varaianta mea fixa de 199 EUR/an cu ~100 EUR/total.

edit: polita incheiata in decembrie 2004, 2,6% procent CASCO

This post has been edited by ursul-alb: 18 Nov 2005, 09:28

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 30.75k ) Number of downloads: 171
2.jpg ( Size: 128.48k ) Number of downloads: 162


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MARCI
post 18 Nov 2005, 08:56
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 29 October 05
From: Baia Mare




Sunt cu polita de asigurare in fata,la mentiuni speciale scrie:
-a) pe durata creditului nu se aplica art. 4.8 si 4.9 din conditiile de asigurare
-cool.gif polita se va reinnoi pe toata perioada creditului , anual pana la data.....(cand a fost incheiata polita)
La data incheierii politei procentul a fost 3,25 (feb.)
Din cate am inteles procentul s-a majorat la 3,75 ceea ce inseamna ca voi plati mai multi bani pe asigurare daca nu se aplica art. 4.8 cel cu reducerea mad.gif
Oare toate societatile de asigurare sunt asa de perfide? Am un coleg cu dsn care a ajuns sa plateasca aproape jumate din suma initiala la asirom .Pot renunta la Asiban sau sunt bun de plata? mad.gif mad.gif mad.gif


--------------------
DACIA SANDERO STEPWAY 0.9 Tce - MM XX GMT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 18 Nov 2005, 08:58
Post #28


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Hai sa deslusim misterul... cine a incheiat polita/contractat creditul pana la 31.12.2004 a beneficiat de o reducere a primei de asigurare.... 3,75% > 2,95% (varianta extinsa ... cu vandalism in caz de revolte, greve etc.) si 3,25% > 2,65% (varianta simpla, doar cu furt si accidente)... tuturor celor care au prins promotia li s-a incheiat polita doar pe primul an, urmand ca din al doilea an sa se incheie alta (alte) polite la valoare normala practicata de ASIBAN. Pentru cei care incheie pe o durata mai mare, valoarea asigurata nu se diminueaza anual... asta poate fi si rau (prima platita egala in fiecare an, care nu scade... deoarece si art. 4.8 si 4.9 sunt invalidate) dar poate fi si bine in caz de dauna totala sau furt total...

Deci cei care au incheiat polita anul trecut au incheiat-o pe un an asi acum trebuie sa se astepte la o crestere a primei, asa cum a zis Klaus, iar ceilalti pot sta linistiti, vor plati la fel!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonyX
post 18 Nov 2005, 09:19
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 11 January 05
From: Timisoara




Eu am avut ceva probleme cu cei de la ASIBAN Timisoara si am trimis un Mail celor de la BRD Bucuresti pentru a le relata cretinismul celor de la ASIBAN. Am intrebat si in ce conditii se poate schimba asiguratorul iar d-na de acolo mi-a raspuns ca se poate schimba dar cu acceptul sucursalei care a incheiat contractul de creditare. Eu zic ca se merita sa scrieti un Mail la BRD pentru a cere lamuriri ( cei care aveti masina luata pe credit BRD ).


--------------------
Logan Laureate 1.6 - TM
Mama timpitzilor e tot timpul gravida
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 20 Nov 2005, 18:35
Post #30


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




Si eu sunt din Timisoara.Poti sa-mi spui daca ai gasit o societate de asigurare mai convenabila ca si pret dar sa fie agreata de BRD?Daca da,cum ai procedat?
Mersi.


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 02:00
Forum Renault