DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ulei motor

dedy66
post 22 Apr 2009, 20:46
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 January 08
From: Suceava




Cine ma la mureste si pe mine care e diferenta intre uleiul 10w-40 si 15w-40? care este mai bun de folosit?


--------------------
Solenza Confort 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu_nicu
post 22 Apr 2009, 21:39
Post #2


---------


Group: Members
Posts: 115
Joined: 17 April 09
From: ----------




uleiul 10w40 e mai bun ca 15w40 pentru ca:
10w40 ii semisintetic iar celalalt mineral!la ce masina vrei sa-l folosesti?


--------------------
------------ ------------ ---------- - ----------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris06
post 22 Apr 2009, 21:44
Post #3


Mester


Group: Members
Posts: 597
Joined: 7 October 08
From: Iasi




Ai un topic mai jos unde te poti lamuri. Pt. Sz cu siguranta nu vei folosi 15W... wacko.gif


--------------------
Daewoo TF19Y Cielo Exe Plus, E3/ GPL BRC 24-11 SEQ/ 2006 - IS.06.---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dedy66
post 23 Apr 2009, 07:19
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 January 08
From: Suceava




masina este solenza


--------------------
Solenza Confort 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataiedaciotul
post 23 Apr 2009, 07:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 20 September 08
From: Bucuresti




De cind am Slz.,adica de 5 ani ,folosesc Castrol Magnatec 10w40.Sunt super multumit! wink.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-31-PGD
Bucuresti,Dacia Solenza, Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valman
post 23 Apr 2009, 09:15
Post #6


B, C, CE, D


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 April 09




QUOTE(dedy66 @ 22 Apr 2009, 21:46)
1. Cine ma la mureste si pe mine care e diferenta intre uleiul 10w-40 si 15w-40?
2. care este mai bun de folosit?


1. Vascozitatea la rece.
2. Pt Solenza 10W40 API SJ sau SL.

Pe larg aici : http://www.daciaclub.ro/Ulei-recomandat-pa...18358-s960.html

This post has been edited by Valman: 23 Apr 2009, 09:16


--------------------
Dacia Solenza Scala
Valvoline : "Different engines have different needs."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 23 Apr 2009, 13:37
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




In topicul acesta http://www.daciaclub.ro/Ulei-recomandat-t18358.html de 33 de pagini sunt o gramada de informatii. Nu le mai punem la socoteala pe cele de pe sectiunea SRN sau Logan.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
annem
post 23 Apr 2009, 21:59
Post #8


Omul Gras


Group: Members
Posts: 401
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




dedy66:
Fara misto, sint sigur ca nu ai avut intentia (adica ai avut o cu totul alta intentie), dar ai pus o intrebare foarte buna, la care nu cred ca s-a raspuns pina acum. Nici eu nu voi raspunde.

Sper ca inteleg unde bati si incerc sa raspund foarte pe scurt, omitind explicatiile.

Uleiul semi-sintetic 10W40 se vrea mama sau tatal tuturor uleiurilor. De aici apar ceva complicatii.
Dintre uleiurile minerale, 15w40 se vrea cel mai bun ulei mineral.

Pentru ca exista destule uleiuri proaste si ceva curve gen Total-Fina-Elf-Lubrifin, iata sfaturile mele pentru Solentza:
- daca gasesti, pui ulei semi-sintetic 15W40;
- ulei semi-sintetic 10W40 numai brand-uri americane (Castrol, Valvoline, Mobil, Texaco, Esso, etc) sau germane (Aral, Liqui Moly).
- ulei mineral 10W40 Iarna si 15W40 Vara.
- daca te tine punga, orice ulei sintetic cu viscozitati la rece de la 0W pina la 15W, cu viscozitati la cald de 30 sau 40.
- Orice ulei pui sa aiba clasificarile ACEA A3 si API SL sau SM (peste SJ, pentru siguranta).


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate, 2008 Laureate MCV GPL - Puisor
2011 Laureate MCV GPL - Puisor (de la Dacia)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valman
post 24 Apr 2009, 06:16
Post #9


B, C, CE, D


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 April 09




QUOTE(annem @ 23 Apr 2009, 22:59)
1. Uleiul semi-sintetic 10W40 se vrea mama sau tatal tuturor uleiurilor. De aici apar ceva complicatii.
2. Dintre uleiurile minerale, 15w40 se vrea cel mai bun ulei mineral.
3. Pentru ca exista destule uleiuri proaste si ceva curve gen Total-Fina-Elf-Lubrifin
4. - ulei semi-sintetic 10W40 numai brand-uri americane (Castrol, Valvoline, Mobil, Texaco, Esso, etc) sau germane (Aral, Liqui Moly).
5. - ulei mineral 10W40 Iarna si 15W40 Vara.
6. - daca te tine punga, orice ulei sintetic cu viscozitati la rece de la 0W pina la 15W, cu viscozitati la cald de 30 sau 40.
7. - Orice ulei pui sa aiba clasificarile ACEA A3 si API SL sau SM (peste SJ, pentru siguranta).

1. E firesc, deoarece se adreseaza din punct de vedere climatic, latitudinii preponderente in care traiesc comunitati umane si circula masini. Atat timp cat masina e utilizata intre -15 si 40 de grade si asta recomanda constructorul, nu apare nicio complicatie.
2. Cu completarea ca cel mai bun ulei, e cel recomandat de constructorul motorului, functie de conditiile de exploatare a masini.
3. Uleiurile grupului Total nu sunt nici proaste nici curve, dat fiind ca au preturi pe masura (fie a calitatii, fie a marketingului). Pe scurt - au preturi sincere, cat dai atata fac.
4. Tara sau nationalitatea uleiului are si n-are prea mare relevanta. Eu prefer un OMV austriac, MOL unguresc sau Motul frantuzesc, decat pisoarca de Aral (cu depunerile lui deja proverbiale gratie facilei evaporari) care se vinde-n ultima vreme sau Mobilul facut la turci sub franciza. Cat despre Castrol - se plateste la greu marketingul lor, doar pt efecte comparative cu ale unui alt ulei mai ieftin. Din ce vine de la nemti, un ulei sincer si de calitate este Liqui Moly alaturi de SWD Rheinol (dar nu prea e disponibil la noi peste tot).
5. Corect cu mentiunea ca mineralul 15W40, sa nu treaca de 5000 km sau 4-5 luni.
6. Problema e ca uleiurile sintetice in Europa sunt ceva rar, in ciuda etichetelor producatorilor. Apreciez faptul ca nu clasifici uleiurile ca fiind sintetice in functie de vascozitati, pt ca exista sintetice care incep cu 20W sau semisintetice cu 0W.
7. Cu mentiunea ca API SM trebuie evitat daca se trage tare de un motor ca E7J si se doreste a fi tinut mai mult de vreo 5 ani. Ceea ce multa lume nu stie si nici producatorii de uleiuri nu spun pt ca nu este in interesul lor comercial, e ca API SM contine mult mai putin fosfor, element extrem de important in protectia la frictiune. De aceea spuneam ca mai nou nu inseamna mai bun, compatibilitatea retroactiva a uleiurilor cu motoarele fiind doar pe parcursul a catorva ani. Adica pui API SM la un motor de conceptia anului 2004 incoace. Pretentia API ca o norma noua include pe cea veche nu se sustine sub toate aspectele, dar nu se face tam-tam pt ca marii producatori nu doresc ca noi sa lasam masinile mostenire. API tace malc cu privire la acest aspect, asigurand utilizatorii cu motoare vechi ca totul e OK, dar sunt povesti. Chestiunea e aspru criticata pe site-uri dedicate. De fapt nici n-o sa vedem uleiuri API SM dedicate motoarelor concepute acum 15-20 de ani. Reducerea fosforului din uleiuri a avut loc din motive ecologice. Atat de necesarul fosfor din clasificarile mai vechi, a fost inlocuit prin introducerea sa in aliajele pieselor motorelor noi. Ori motoarele de conceptie mai veche (E7J) nu contin suficient fosfor in idea ca acesta e prezent in ulei. Si cum acesta e foarte putin prezent in API SM, cine doreste sa traga cat mai mult de motor, ar fi bine sa evite aceasta clasificare. Altfel sa nu se mire daca dupa cateva zeci de mii de km cu un API SM de ultima generatie, incep sa-i tacane tachetii, sa-i bata cuzinetii etc. Nu degeaba pe E7J se recomanda API SJ, in ciuda faptului ca a fost un motor vandut si-n 2004-2005 (epoca SL-SM). El fiind un motor proiectat pe vremea API SG si imbunatatit in diferite versiuni pe parcurs. Deci doar din ratiuni de disponibilitate a pietei (ca nu mai gasim SG, SH) s-a recomandat API SJ si cum si acesta e uneori mai greu de gasit se recurge la API SL. Dar cum ziceam, API SM nu e o solutie pt E7J decat poate una de urgenta si-n conditiile in care nu se trage tare de motor. Deci nu esti in siguranta utilizand norma SM ci exact invers, utilizand norma SJ (fireste pe un motor de generatia lui E7J). Cel mai facil si mai disponibil compromis e la API SL. In concluzie, cel mai bine este sa folosesti uleiuri cu clasificarea corespondenta generatiei motorului, sau cat mai aproape de aceasta (de exemplu, API SJ in loc de API SH, API SL in loc de API SJ).

This post has been edited by Valman: 24 Apr 2009, 19:21


--------------------
Dacia Solenza Scala
Valvoline : "Different engines have different needs."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
annem
post 24 Apr 2009, 10:40
Post #10


Omul Gras


Group: Members
Posts: 401
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Valman:
Trebuie sa remarc, deoarece nu ma mai pot abtine ....
Iti trec multe informatii prin fata ochilor si pe la urechi. Cred ca va veni si ziua cind informatiile vor ajunge unde trebuie sau vor fi interpretate cum trebuie.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate, 2008 Laureate MCV GPL - Puisor
2011 Laureate MCV GPL - Puisor (de la Dacia)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valman
post 24 Apr 2009, 16:09
Post #11


B, C, CE, D


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 April 09




Da, multumesc in numele meu si al celorlalati colegi de forum, pt informatiile si corectiile foarte bine argumentate tehnic, cu care ne-ai fost de folos. smile.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala
Valvoline : "Different engines have different needs."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P3riculoS
post 30 Apr 2009, 20:31
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 10 January 09
From: London United Kingdom




salut.. vreau sa fac si eu un apel catre toti solenzari Castrol Magnatec 10w40 este uleiul folosit de mine..si mereu am fost super multumit de el este exact raportul pret/calitate . este un ulei care duce garantat cel putin 12.000 km daca nu conduci prea fregvent sportiv tongue.gif


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCi 150 eco2 Dynamique TomTom 5Dr FAP - MK 60 OXP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 1 May 2009, 08:46
Post #13


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




te salut si eu
daca esti fff.multumit de el tine-l tot pe asta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valman
post 2 May 2009, 06:18
Post #14


B, C, CE, D


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 April 09




QUOTE(P3riculoS @ 30 Apr 2009, 21:31)
salut.. vreau sa fac si eu un apel catre toti solenzari Castrol Magnatec 10w40 este uleiul folosit de mine..si mereu am fost super multumit de el este exact raportul pret/calitate . este un ulei care duce garantat cel putin 12.000 km daca nu conduci prea fregvent sportiv

Din ce spui, apelul tau e unul exclusiv comercial. In plus, orice ulei semisintetic n-ar trebui sa treaca de 10.000 km schimbul, indiferent de incurajarile producatorului. La praful si traficul nostru urban, schimbul la 10.000 km ar trebui sa fie maxim, iar cel la 8000 km de preferat. Garantia de care spui (cea la 12.000 km) iarasi este una pe care...o dai tu. A fi supermultumit de un ulei, inseamna a merge cel putin 50-60 de mii km cu el. Un ulei de slaba calitate, altora li s-a revelat si dupa 80.000 km. Concluzia ? Evitati entuziasmul fata de un brand sau altul cu exceptia cazurilor utilizarii sale pe parcursul a multor ani, multor masini si a multor zeci de mii de km. smile.gif

This post has been edited by Valman: 2 May 2009, 06:24


--------------------
Dacia Solenza Scala
Valvoline : "Different engines have different needs."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataiedaciotul
post 2 May 2009, 07:35
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 20 September 08
From: Bucuresti




De acord cu tine Valman,conduc de peste 30 ani si folosesc brandul Castrol de peste 20 ani pe diferite marci de masini. big_wheel.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-31-PGD
Bucuresti,Dacia Solenza, Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valman
post 2 May 2009, 08:28
Post #16


B, C, CE, D


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 April 09




QUOTE(tataiedaciotul @ 2 May 2009, 08:35)
De acord cu tine Valman,conduc de peste 30 ani si folosesc brandul Castrol de peste 20 ani pe diferite marci de masini.

Adica foloseai Castrol la finele anilor '80 pe Dacia 1310/Oltcit/Aro/Wartburg/Skoda 120L/Trabant/Lada etc ? De unde-l cumparai si de care Castrol ? cool.gif

Stii ce mi se pare ciudat ? Ca dupa peste 20 de ani pe diferite marci, posezi in ultimii 5 ani (conform profilului), o Dacia Solenza. Adica din start cei peste 20 de ani devin de fapt, cei peste 15 ani. Intre Dacia 1310/Oltcit etc si Dacia Solenza in ultimii 5 ani, ce alte diferite marci ai avut ? Sau voi fi asigurat ca "lucrand la o firma cu un parc auto consistent" sau ca "profilul de forum nu contine intreg parcul auto personal", raspunsul la intrebarea mea apare imediat ? cool.gif

This post has been edited by Valman: 2 May 2009, 08:42


--------------------
Dacia Solenza Scala
Valvoline : "Different engines have different needs."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 May 2009, 11:30
Post #17


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




@ Valman: ai incerca sa vezi cum merge un Motul 300V-Chrono 10W-40 ?


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valman
post 2 May 2009, 14:49
Post #18


B, C, CE, D


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 April 09




Nu, n-am incercat pt ca nu gasesc la mine in oras. Dar am o parere cel putin buna despre produsele Motul.
Chiar daca e formata exclusiv prin declaratiile utilizatorilor si a istoriei brandului. Disponibilitatea produselor Motul in urbea mea, e aproape de zero.

This post has been edited by Valman: 2 May 2009, 14:54


--------------------
Dacia Solenza Scala
Valvoline : "Different engines have different needs."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 May 2009, 17:18
Post #19


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.899
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Valman, vaznd postul tau, nu ma pot abtine sa nu-l citez pe Marty:
"De la capacitatea intelectuala de a citi si pina la capacitatea intelectuala de a intelege cele citite, unii dintre noi mai au o cale f. lunga de strabatut!"
Chiar ai impresia ca daca s-a renuntat la fosfor, nu au pus nimic in loc? Sau ca aditiv face o treaba mai buna in ungere decat uleiul in sine?
Conform teoriei tale, toate daciile 1300-1310 ar merge muult si bine cu ulei API SC sau SD din ala de la petrom, de 2 lei litrul, nu?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valman
post 2 May 2009, 17:48
Post #20


B, C, CE, D


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 April 09




QUOTE(einstein1984 @ 2 May 2009, 18:18)
1. Valman, vaznd postul tau, nu ma pot abtine sa nu-l citez pe Marty:
"De la capacitatea intelectuala de a citi si pina la capacitatea intelectuala de a intelege cele citite, unii dintre noi mai au o cale f. lunga de strabatut!"
2. Chiar ai impresia ca daca s-a renuntat la fosfor, nu au pus nimic in loc?
3. Sau ca aditiv face o treaba mai buna in ungere decat uleiul in sine?
4. Conform teoriei tale, toate daciile 1300-1310 ar merge muult si bine cu ulei API SC sau SD din ala de la petrom, de 2 lei litrul, nu?


1. Oare de ce eu nu ma pot abtine in privinta postului tau, fara sa-l citez pe Marty ? smile.gif
2. Da, s-a renuntat la valoare initiala a fosforului, neinlocuindu-se cu nimic altceva decat cu introducerea lui in aliajul camelor, de catre constructorii de motoare. Intrebarea ta retorica frizeaza dezideratia personala si nu certitudinea tehnica. Daca ai noutati, iti stau la dispozitie. Orice update il astept cu maxim interes si multumesc anticipat.
3. Asta de unde ai scos-o ? Opinia mea despre aditivii minune, am spus-o deja.
4. Parca vorbeam de masini.

Oricum sper ca n-ai inteles ca API SM e o clasificare mai proasta decat precedentele. Nu de alta, dar la cum citezi clasicii in viata, m-astept si la asta. smile.gif

This post has been edited by Valman: 2 May 2009, 17:54


--------------------
Dacia Solenza Scala
Valvoline : "Different engines have different needs."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 May 2009, 18:04
Post #21


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.899
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




3.Guess what, fosforul din ulei e aditiv (de fapt, tot postul; tau se refera la aditivi, nu la uleiul de baza), nu e continut inevitabil in petrol ca sulful. Dar daca uleiul de baza e bun, nu e nevoie de dansul. Sau altfel spus, un sintetic adevarat SM (Motul 300V, Mobil 1)sterge pe jos la orice capitol cu seminteticul au SJ

4. Si atunci de ce vorbim de Solenza? Exemplul era menit sa demonstreze ca un ulei modern indeplineste si depaseste standardele unuia mai vechi.
Mai citeste inainte sa faci posturi savante pe forumuri. O recomandare de inceput ar fi aici: http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?sh...&st=0&p=122493&
Poate afli si tu ca fosfor nu mai e in ulei de la SH incoace (adica din anii80), si ca atare, continutul de fosfor e cam acelasi si la SJ si la SL si la SM. Sau ca un SM are molibden, care previne uzura cam la fel ca fosforul, insa nu e prezent si la SJ-ul promovat de tine.

Ca idee asa, pentru matale, Renault recomanda in ultimele note tehnice pentru motoare atmosferice pe benzina fabricate dupa 1996 uleiuri cu norma ACEA A3/B4 si clasa de aditivare SL. Si vascozitati variind intre 2W30 si 15W50 in functie de temperatura exterioara. Dar ma rog, inginerii lor nu au citit "site-urile de specialitate unde asta e aspru criticata".

This post has been edited by einstein1984: 2 May 2009, 18:19


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valman
post 2 May 2009, 19:34
Post #22


B, C, CE, D


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 April 09




Einstein

QUOTE
Guess what, fosforul din ulei e aditiv (de fapt, tot postul; tau se refera la aditivi, nu la uleiul de baza)

Stimate coleg, ai vrut sa pui un punct pe I, dar acesta din urma s-a dovedit cam inalt. Esti amabil sa-mi arati unde am pretins eu ca orice altceva cu exceptia "uleiului de baza", nu e un aditiv ? Sau sa trec digresiunea ta, la categoria "am si eu ceva de zis" ? cool.gif

QUOTE
Dar daca uleiul de baza e bun, nu e nevoie de dansul.

blink.gif Adica daca "uleiul de baza" e bun, aditivii nu mai sunt necesari ? Daca ce spui tu e adevarat, principul se aplica la oricare categorie de aditivi. Oare realizezi monstruozitatea asta ?

QUOTE
Sau altfel spus, un sintetic adevarat SM (Motul 300V, Mobil 1)sterge pe jos la orice capitol cu seminteticul au SJ

Un SM bate orice-i sub el, insa un motor conceput in epoca SH/SJ, nu bate orice motor conceput in epoca SM. Ce vreau sa spun e ca noi nu dezbatem "care ulei e superior", ci care ulei e mai potrivit/adaptat unei anumite categorii de motorizare, dintr-un anumit punct de vedere. Iar elementul de context care da potrivirea unui ulei in discutia de fata, e valoarea fosforului. Conform gandiii tale ultraprogresiste (petic nou la sac vechi), un SM este exceptional pt o masina de epoca. Ceea ce este gresit. Bine stiu ca API si majoritate producatorilor de uleiuri spun lapidar ca nu-i o problema sau tac malc, insa in acest joc comercial, clientul e soarecele iar restul pisica. Daca intelegi treaba asta si-ti asculti constructorul motorului, vei fi fericit. Nu e o problema daca la un motor gandit pt SJ ii pui SL sau la unul gandit pt un SL ii pui SM. Dar daca sari doua norme (dela SJ la SM), probleme pot aparea. Inca ceva. Nu inteleg de ce ai pus in paranteza brandurile Motul si Mobil. Doar sub ele se fac uleiuri "sintetice adevarate SM" ? laugh.gif

QUOTE
Si atunci de ce vorbim de Solenza? 

Pt ca-i masina.

QUOTE
Exemplul era menit sa demonstreze ca un ulei modern indeplineste si depaseste standardele unuia mai vechi.

Probabil traiesti cu grabita impresie ca ceea ce spui, reprezinta pt mine o noutate. Un ulei modern nu indeplineste absolut toate criteriile, pt absolut toate generatiile de motoare, dupa cum prezice teoria ta. Altfel nu ar mai exista uleiuri dedicate masinilor vechi si foarte vechi. Deci undeva e o diferenta, ca sa nu mai vorbim de legislatia eco.

QUOTE
Mai citeste inainte sa faci posturi savante pe forumuri.

Eram cat pe ce sa-ti dau cateva link-uri ce contin opinii legate de dilema ta, dar mi-am dat seama ca nu aici e problema. Tu esti in situatia credinciosului care tocmai a descoperit un motiv de indoiala si dat fiind atasamentul fata de crez, ii este greu sa accepte contrariul. Daca ai fi citit cu atentie link-ul minune, ai fi retinut urmatoarele :

"Fosforul a fost initial adaugat pentru protectia zonelor de mare presiune cum ar fi cuzinetii vibrochenului sau axele camelor asadar prin scaderea s'a facut un compromis pentru o mai putina poluare, foarte probabil pe costul cresterii uzurilor la motoare. Ideea este ca nu neaparat noile standarde sunt mai bune decat cele vechi."

Adica exact si intocmai ce spun eu. rolleyes.gif

Nu stiu cum sa-ti spun, dar daca nici propriul link nu l-ai citit atent, ce sa mai astept pt restul ? Retine ca SM-ul are ca prime ratiuni poluarea si economia. Nu protectia la uzura pt motoarele de conceptie veche. De ce ? Citeste ce am scris eu mai sus.

QUOTE
Poate afli si tu ca fosfor nu mai e in ulei de la SH incoace (adica din anii80), si ca atare, continutul de fosfor e cam acelasi si la SJ si la SL si la SM.

Chiar nu realizi ca te contrazici in propria fraza ? Daca fosforul nu mai e prezent in uleiuri din anii '80, atunci cum de fapt e acelasi de vreo 10 ani incoace ? blink.gif De curiozitate, stii cu cat a scazut valoare fosforului la ultimele 3 norme ? Pt ca-i o scadere progresiva. Hai, ca mistouri iti place sa faci.

QUOTE
Sau ca un SM are molibden, care previne uzura cam la fel ca fosforul, insa nu e prezent si la SJ-ul promovat de tine.

Dom' inginer, eu nu promovez SJ-ul. Si la Solenza precedenta si la actuala, am pus, pun si voi pune API SL (cat s-o gasi). In timp ce (tot dupa cum am spus deja), as pune SM conditionat. Dar pt asta trebuie sa citesti mult mai atent posturile carora crezi tu ca le raspunzi.

QUOTE
Ca idee asa, pentru matale, Renault recomanda in ultimele note tehnice pentru motoare atmosferice pe benzina fabricate dupa 1996 uleiuri cu norma ACEA A3/B4 si clasa de aditivare SL.

Da-mi te rog sursa informatiei neinterpretata. Sunt foarte curios vad cum probezi ca ultimele note tehnice ale Renault, vizeaza masini cu facute acum 13 ani. Plus de asta, daca ai fi tinut cont de ce am scris pana acum, nu am fost impotriva clasificarii SL pe motoare E7J. Ci am spus ca daca se sare o clasificare nu-i bai, dar ca nu-i o idee buna sa se sara doua. Nimic mai mult si am spus de ce (linkul tau practic repeta afirmatia mea). Tu inca n-ai inteles un lucru din economia de piata. Si anume ca fabricantul masinii tale, nu doreste sa-ti lasi masina mostenire, in timp ce producatorul uleiului tau, doreste sa-l cumperi cat mai repede. Asta e motivul pt care nu se insista pe detalii ci se spune "merge la toate". Nu are nimeni niciun dubiu ca un API SM e net superior unui API SJ din multe alte puncte de vedere, insa exista unul asupra caruia trebuie sa meditezi mai mult, in conditiile in care vrei sa-l bagi intr-un E7J folosit in conditii severe (si aici intram majoritatea dintre noi). La asta am invitat eu colegii de forum.

QUOTE
1. Si vascozitati variind intre 2W30 si 15W50 in functie de temperatura exterioara.
2. Dar ma rog, inginerii lor nu au citit "site-urile de specialitate unde asta e aspru criticata".

1. Ma vad nevoit sa marturisesac ca nu stiu nimic de vascozitatea 2W30. Poate ma ajuti tu. Multumesc anticipat. smile.gif
2. Ce legatura are vascozitatea cu clasificarea API ? Am certitudinea ca ai inteles complet eronat mesajul meu, gratie temerii ca poate n-ai pus ce trebuie in motor. Stai linistit. Dar stii ce curiozitate am ? De ce oare inca se mai produc uleiuri API SJ si SL ? Si inca ceva. De ce n-a trecut Dacia/Renault norma API SL sau SM la recomandarea uleiului pt E7J, din moment ce s-a fabricat pana in 2004 (zorii epocii SM). Probabil vei spune ca s-a indicat norma minima, adica API SJ (desi asta ar fi doar o banuiala). Bine-bine dar asta era clar din moment ce mai jos de SJ pe piata nu se gasea. Asa ca intrebarea mea secunda ramane - de ce n-au indicat SM-ul ? Oare din cauza ca tiparisera deja manualele pana la 30 noiembrie 2004 ? laugh.gif

This post has been edited by Valman: 2 May 2009, 20:19


--------------------
Dacia Solenza Scala
Valvoline : "Different engines have different needs."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 May 2009, 21:31
Post #23


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Eu zic sa punem in motoarele de 1.4 niste pilule de acizi grasi omega 3 si omega 6. Nu doar aportul de fosfor este important, ci si rolul protectiv al acestor 2 acizi grasi in prevenirea infundarii canalelor de ungere prin reducerea depunerilor.
Sau pentru cei care prefera fasolea, se poate folosi fasole in orice forma radmasa.gif
Pentru cei intreprinzatori precum stimabilul Valman, se poate pune fosforul de pe chibrite, iar motorul va deveni intr-adevar unul cu explozie interna radmasa.gif

Pentru cunostinta matale eu circul cu ester 100% in motor de mai mult de 40.000 km si cu toate astea nu-mi bat nici tachetii si nici cuzinetii. Asa doar ca fapt divers. Cealalta masina a mers cu acelasi amestec monstruos de ulei in motor, adica complet nepotrivit pentru tipul motorului dupa logica ta. Iar prima mea dacie, la 200.000 km acum are motorul nedesfacut si scoate noxele & performantele prescrise desi a mers cu uleiuri total neprotrivite.

Nu uita sa-i amintesti lui Romica cel cu bestia rossa despre clasele de aditivare.

This post has been edited by dr_mKe: 2 May 2009, 21:33


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valman
post 3 May 2009, 06:31
Post #24


B, C, CE, D


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 April 09




Dr mke
QUOTE
Eu zic sa punem in motoarele de 1.4 niste pilule de acizi grasi omega 3 si omega 6. Nu doar aportul de fosfor este important, ci si rolul protectiv al acestor 2 acizi grasi in prevenirea infundarii canalelor de ungere prin reducerea depunerilor.

Aaa, pai esti tardiv. Etapa asta am indeplinit-o de multa vreme. Face bine margarina ?

QUOTE
Pentru cei intreprinzatori precum stimabilul Valman, se poate pune fosforul de pe chibrite

Nu numai ca se poate pune dar este chiar obligatoriu. La mine e o traditie de familie mixarea chibritelor si artificiilor (de o anumita marca) impreuna cu uleiul ce intra-n motor. Dar nu inaintea unui descantec dedicat plus ceva aghiazma si...bufnita pe umar. wub.gif

QUOTE
Pentru cunostinta matale eu circul cu ester 100% in motor de mai mult de 40.000 km si cu toate astea nu-mi bat nici tachetii si nici cuzinetii.

Pt atentia ta, nimeni nu vorbea de...esteri. Si pt onoarea ta, renunta la Red Hering/Straw Man. Stiam reclama Motul si fara s-o promovezi cu ajutorul interventiei mele. Am lucrat in vanzari si stiu cum se recastiga o piata. N-ai cuvinte bombastice si absconse pt marea masa de ignoranti fara minilaborator ambulant, n-ai nimic. Sa nu te mire daca maine auzi de uleiuri cu aur, platina, vata de zahar sau alte minuni ridicatoare de sprancene, in ele. Pe scurt - un fel de metabondizare. E la fel precum contrastele ametitoare la LCD-urile de ultima ora. In realitate... Dar nu vreau sa-ti stric bucuria. In treacat, era cumva vorba despre esteri ? A facut cineva dovada lipsei de sfintenie contraindicand Motul 300V ? Sau s-o trec si pe asta la "a mea e mai mare" ?cool.gif

QUOTE
Cealalta masina a mers cu acelasi amestec monstruos de ulei in motor, adica complet nepotrivit pentru tipul motorului dupa logica ta.

1. Care-i cealalta masina ?
2. Care-i monstruosul amestec nepotrivit ?
3. Si care-s probele ca nu-i doar o vorba-n vant ?

QUOTE
Iar prima mea dacie, la 200.000 km acum are motorul nedesfacut si scoate noxele & performantele prescrise desi a mers cu uleiuri total neprotrivite.

La mine, prima si prima Dacie 1100, a mers doar cu uleiuri nepotrvite, iar din 30 noiembrie 2004 merge exclusiv cu API SM si la 999.000 km nu numai ca nu are motorul desfacut, dar nici capota ridicata. Cat despre noxe si performante, e un adevarat Chanel 5 in compania unui Saleen S7R. rolleyes.gif

QUOTE(dr_mKe @ 2 May 2009, 22:31)
Nu uita sa-i amintesti lui Romica cel cu bestia rossa despre clasele de aditivare.

Cine-i Romica ? Il vreau membru al sectei mele. laugh.gif

This post has been edited by Valman: 3 May 2009, 07:34


--------------------
Dacia Solenza Scala
Valvoline : "Different engines have different needs."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 3 May 2009, 08:12
Post #25


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Aditivii suplinesc lipsurile uleiului de baza tongue.gif asa in mare zis.
Acum o sa urmeze sa ne indici si ce specie de dinozaur este cea mai indicata pentru tipul nostru de motor. O fi in deplinind el standardul dar parca altfel merge motorul cu un distilat de T-rex tongue.gif

Pentru Romica vei fi un adevarat idol, un Obi Wan Kenobi radmasa.gif
Pentru mine esti un biet suflet care are nevoie disperata de un psihiatru si un tratament bun.

Ahoy si spor la delirat biggrin.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valman
post 3 May 2009, 08:34
Post #26


B, C, CE, D


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 April 09




Dr mke
QUOTE
Aditivii suplinesc lipsurile uleiului de baza asa in mare zis.

Noutatea fiind ? unsure.gif

QUOTE
Acum o sa urmeze sa ne indici si ce specie de dinozaur este cea mai indicata pentru tipul nostru de motor. O fi in deplinind el standardul dar parca altfel merge motorul cu un distilat de T-rex

Nu doctore, va urma corijenta ta la geologie si paleontologie. Cel putin in privinta paragrafului de mai sus, esti inocenta prada a stiintei de mahala. smile.gif
Deci nu, n-o sa-ti indic nimic altceva decat o doza substantiala de bun simt, suficienta cat sa nu denaturezi mesajul unui coleg de forum, care pana in prezent nu a comis nicio eroare tehnica, in privinta subiectului de fata. Drept "corectii" mi s-au servit exclusiv mistouri, divagatii, reclame comerciale si experiente personale. Sau folosesti cumva un SM si... ? cool.gif

QUOTE
Pentru Romica vei fi un adevarat idol

Da-mi PM-ul lui, da-mi e-mail-ul, da-mi adresa lui, da-mi poza lui, il vreau.
Va fi un locotenent merituos. rolleyes.gif

QUOTE
Pentru mine esti un biet suflet care are nevoie disperata de un psihiatru si un tratament bun. Ahoy si spor la delirat

Sa stii ca efectul unei vexatii se pierde ori de cate ori o glazurezi. Las-o natur.
N-ai umor. Iar lipsa lui e prima caracteristica a inteligentei submediocre.
Dar sa n-ai maniere (in conditiile in care eu doar am glumit si nu te-am jignit cu nimic), e dovada ultimativa a prostiei.

Pana la urma ce ai avut tu de spus on topic ?
Unde-s corectiile fata de ceea ce am spus eu : ca e de preferat ca la un E7J, sa nu se sara doua clasificari API, din motivul anteamintit.
Acuma serios, care-i rolul tau ? N-ai corijat cu nimic indicatia mea, iar la umor nu reactionezi mai bine ca o carpa, nici chiar cand e mapat pe propria ta digresiune. Iti place propria inutilitate indiferent de costuri ? Probabil. Fiecare cu perversitatea lui. smile.gif

This post has been edited by Valman: 3 May 2009, 08:41


--------------------
Dacia Solenza Scala
Valvoline : "Different engines have different needs."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 3 May 2009, 08:59
Post #27


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




La prostie se pare esti un mic expert tongue.gif dupa cum ne diagnostichezi pe toti. Ma amuza teribil sa vad cum contrazici oameni care lucreaza in domeniu si chiar stiu ce spun, informatiile comunicate de ei nu sunt rezultatul lecturarii site -ului X sau Y. Sau oare lucrezi in domeniu, in dezvoltare si cercetare, si cei precum einstein chiar nu-ti ajung pana la glezna.
Pana la momentul asta ai comis greseli tehnice la nivel elementar, greseli de logica la nivel elementar. Restul tine de felul in care functioneaza neuronii unui individ atins de o maladie care provine dintr-o familie foarte larga. Nu spui care, din lipsa de simt al umorului care stim noi ce inseamna, dupa mataluta citire radmasa.gif
Aduci ofensa tuturor celor care au o drama de IQ. Pe mine nu ma includ aici, ca doar ai argumentat foarte clar ca nu am biggrin.gif Drept urmare ma grabesc sa prind o agentie Loto deschisa sa pun un bilet, pentru ca in mod sigur voi avea noroc cu carul la cat de prost mi-a demonstrat ca sunt.

090.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valman
post 3 May 2009, 09:25
Post #28


B, C, CE, D


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 April 09




Dr mke
QUOTE
La prostie se pare esti un mic expert dupa cum ne diagnostichezi pe toti.

Nu v-am diagnosticat pe toti ci exclusiv pe cei specializati in lalaiala. Numarandu-te printre ei, sunt consecinte pe care trebuie sa ti le asumi.

QUOTE
Ma amuza teribil sa vad cum contrazici oameni care lucreaza in domeniu si chiar stiu ce spun, informatiile comunicate de ei nu sunt rezultatul lecturarii site -ului X sau Y.

Inca n-am vazut citate ale unor "lucratori in domeniu" referitor la acest subiect, pe acest forum/topic. In alta ordine de idei, gratie afirmatiei tale, iti asumi imposibila sarcina de a proba ca ceea ce scrie pe site-ul X sau Y, nu reprezinta opiniile unor "lucratori in domeniu".

QUOTE
Sau oare lucrezi in domeniu, in dezvoltare si cercetare, si cei precum einstein chiar nu-ti ajung pana la glezna.

Probabil "lucrator in domeniu" e tot una cu vanzator de uleiuri.
Colegul @einstein n-a fost in stare (asemenea tie de altfel) sa citeaca atent ce scrie chiar in textul care mi l-a recomandat. Ce alte pretentii sa mai am de la "specialisti" si "doctori" ? Motiv pt care ma vad nevoit sa-l repostez :

"Fosforul a fost initial adaugat pentru protectia zonelor de mare presiune cum ar fi cuzinetii vibrochenului sau axele camelor asadar prin scaderea s'a facut un compromis pentru o mai putina poluare, foarte probabil pe costul cresterii uzurilor la motoare. Ideea este ca nu neaparat noile standarde sunt mai bune decat cele vechi."

Sursa in engleza se gaseste aici : http://www.calsci.com/motorcycleinfo/Oils1.html

API SM n-a avut ca prim obiectiv protejarea motoarelor de conceptie veche (ale noastre) ci protejarea sistemului catalitic a noilor masini si a mediului, plus consum de combustibil mai redus (in raport de noile motoare), totul sub egida unui pret de productie a uleiului cat mai scazut. O lume intreaga stie ca asta reprezinta un compromis fata de uzura motorului (justificata si sub ratiuni comerciale, ca daca ne tinem E7J-urile ca pe W123, generam faliment), numai "doctorii" autohtoni, nu. cool.gif

QUOTE
Pana la momentul asta ai comis greseli tehnice la nivel elementar, greseli de logica la nivel elementar.

Unde sunt exemplele ? Eu ti-am subliniat deja cel putin doua in ce te priveste si inca unul urmeaza mai jos. Apoi, unde-s corectiile tale fata de afirmatiile mele ? Unde-s raspunsurile la intrebarile mele on topic ? Pana la momentul de fata o lalai si o lalai si o lalai...printre 2-3 injurii si autofelicitari in oglinda. Cand realizezi ca acest topic nu e despre noi si parerile noastre reciproce, ci doar despre ce scrie in titlul topicului ?

QUOTE
Restul tine de felul in care functioneaza neuronii unui individ atins de o maladie care provine dintr-o familie foarte larga. Nu spui care, din lipsa de simt al umorului care stim noi ce inseamna, dupa mataluta citire

Nu e mai franc sa spui ca-s nebun ? O trec la umor si gata. Ce stai asa crispat ? smile.gif

QUOTE
Aduci ofensa tuturor celor care au o drama de IQ. Pe mine nu ma includ aici, ca doar ai argumentat foarte clar ca nu am

Discutia de fata n-are absolut nicio legatura cu IQ-ul ci doar cu putina informatie. Dar probabil asteptai o ocazie de lauda prin vechiul truc al falsei modestii. Si macar daca lauda avea acoperire in realitate, dar n-are. smile.gif

QUOTE
Drept urmare ma grabesc sa prind o agentie Loto deschisa sa pun un bilet, pentru ca in mod sigur voi avea noroc cu carul la cat de prost mi-a demonstrat ca sunt.

Nu ti s-a reprosat o prostie tehnica (pt ca tehnic n-ai spus nimic pana acum, desi e deductibila) ci exclusiv una a manierelor. Simti nevoia sa faci pe tine si asta in public. Vezi, asta e cusurul tau...preliminar.

Ce ziceai pana la urma de uleiurile alea ? smile.gif
Nu, nu mai spune nimic. Sa nu cumva sa spui prostii. Asa ca hai sa vedem ce spun adevaratii lucratori in domeniu. Daca tot ai recurs de eroarea de logica argumentum ad verecundiam (in cazul @einstein), eu ma stradui sa-i dau o conotatie pozitiva.

"Phosphorus (a component of ZDDP - Zinc Dialkyl-Dithio-Phosphate) is the key component for valve train protection in an engine and 1600ppm (parts per million) used to be the standard for phosphorus in engine oil. In 1996 the EPA forced that to be dropped to 800ppm and then more recently (2004?) to 400ppm (altii zic ca ar fi 800 ppm) - a quarter of the original spec. Valvetrains and their components are not especially cheap to replace and this drop in phosphorus content has been a problem for many engines (especially those with flat-tappet type cams). So why was the level dropped? Money. Next to lead, it's the second most destructive substance to shove through a catalytic converter. The US government mandated a 150,000 mile liftime on catalytic converters and the quickest way to do that was to drop phosphorous levels and bugger the valvetrain problem. Literally."

Sursa : http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html

Cum spuneam si mai sus, fosforul a fost redus in primul rand din ratiuni finanaciare si ecologice. In cazul motoarelor mai noi nu e o problema deoarece axele, cuzinetii etc au fost prelucrati corespunzator. Insa la motoarele de conceptie mai veche, poate fi o problema in conditii de utilizare severa (adica urban, suprasarcina, supraturatii, porniri frecvente la rece, combustibili slabi etc). Dar pt a intelege asta, omul trebuie sa renunte la afirmatiile dogmatice pline de asigurari "tehnice", furnizate pana acum de "lucratorii in domeniu" autohtoni si la orgoliile personale ale unor "doctori". Rezerva acida cu care s-a reactionat la ceea ce am spus eu (de fapt am reprodus opinii de specialitate), se explica doar prin fobia celor ce-si vad afectat ratingul de "specialisti ai forumului".

Inchei aducandu-mi aminte si transcriind o afirmatie celebra (1) si un nu mai putin edificator raspuns din partea Mobil pt un client "enervant" (2) :

(1). "The emission protection system requirements are contradictory to the additives needed for mechanical protection".

(2). "In general all the mineral (cineva punea o intrebare legata de continutul ZDDP in uleiurile minerale) products are formulated to the latest ILSAC /API specifications, so that the typical phosphorus for all these products is 800 ppm (adica nici in ultimele minerale pt masini mai vechi nu mai gasim fosfor la 1600 ppm). Unfortunately to get the higher levels of phosphorus you will have to use one of the products in the table you referenced (adica l-a trimis la un tabel cu uleiuri SG/SH pt motociclete laugh.gif ). The good news is that if you are only driving 1000 miles (adica 1600 km) between oil changes, the 800 ppm phosphorus will provide adequate protection in the older vehicle at this short oil change interval."

L-as fi intrebat : "Sefu' dar daca merg 6000 de mile in conditii severe, cu 800 ppm ZDDP-ul intr-un motor conceput acu' mai bine de 10 ani, oare ce se intampla ?" ohmy.gif
Iar raspunsul ar fi fost : "Il vinzi mai repede." laugh.gif

Revenind la noi. Doctore, daca te-a lasat cheful de lalaiala si ai terminat cu gargara, ai onoarea. smile.gif

This post has been edited by Valman: 3 May 2009, 11:20


--------------------
Dacia Solenza Scala
Valvoline : "Different engines have different needs."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 3 May 2009, 13:08
Post #29


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Carbibles este un site cat se poate de educativ, dar al carui continut nu poate fi garantat. Punct. Eu pot sa te invit sa vezi un motor de dacie 1310 tlx din '87 care a trecut de 200,000 km si este nedesfacut. Ca tot doreai dovezi. A functionat cu uleiuri nepotrivite dupa matale, cat a stat la mine (ceva peste 100.000) a fost forjat sistematic, la fel toate masinile pe care le-am avut (inca 2 dacii) si n-a patit nimic. Discutie incheiata. Eu pretuiesc si aplic sfaturile unor prieteni, unul dintre ei fiind einstein, altul un tip care construiste si intretine masini de raliu, ingineri ambii. Pana acu n-am dat-o in bara. Poti s-o iei personal, asa este si facuta afirmatia, pe delirul copy & paste nu dau 2 lei, adica nu mi-as pune ulei dupa indicatiile tale excl.gif
Nu-ti scriu mai multe ca-s doar in pauza de pedalat, la cateva zeci de km de oras, si evident de genii intr-ale uleiuirilor. Ce minune internetul asta tongue.gif Cum ne apropie el radmasa.gif
Pentru furca la bicicleta ce-mi recomanzi ? Atat ulei cat si unsoare tongue.gif
Duminica placuta moncher. Gaseste-ti ceva mai util si mai placut de facut tongue.gif

Traiasca internetul mobil tongue.gif

Unde-i Sony cand ai nevoie de el ? biggrin.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 May 2009, 13:30
Post #30


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.899
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Valman @ 24 Apr 2009, 07:16)
Altfel sa nu se mire daca dupa cateva zeci de mii de km cu un API SM de ultima generatie, incep sa-i tacane tachetii, sa-i bata cuzinetii etc.
*

Asta cred ca e cea mai mare prostie debitata de matale pe topicul asta si care poate fi infirmata de multi forumisti, inclusiv propietarii de Loganuri MPI cu motoare lansate prin 98.
Uite ca masina lui dr_mke a facut 40 000 km cu uleiuri aditivate API SM si nu tacane nimic. Pe cand a ta, hranita cu API SJ (L.E. probabil, desi tanjeste dupa SH cu fosfor) vad ca are un tacanit la volan.... radmasa.gif
Nu are rost sa discut cu tine, o sa trebuiasca sa ma cobor la nivelul tau si ma bati cu ajutorul experientei.

This post has been edited by einstein1984: 3 May 2009, 18:31


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 11:39
Forum Renault