DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

704 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mici Intrebari -dar mai putin tehnice-, care nu merita topic separat

eXtenSion
post 11 Oct 2008, 22:32
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.258
Joined: 10 January 05




QUOTE
Andy CS:

Salutare!
Acest topic este dedicat micilor intrebari pentru care nu merita deschis un alt topic.
Fiecare va posta un numar de intrebare, numar care va fi incrementat de fiecare data. Raspunsul de asemenea trebuie sa fie precedat de numarul intrebarii corespunzatoare.

Cred ca topicul va avea succes si (poate) va fi facut sticky


Si incep eu:

#1. De ce taximetristii cand stau intr-un loc tot muta masinile mai in fata pe cum pleaca cei dinaintea lor? Ce rost are?

Ca si cetatean corect ar trebui sa iau primul taxi dintr-o astfel de coloana? wacko.gif

This post has been edited by eXtenSion: 11 Oct 2008, 22:33


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 11 Oct 2008, 22:33
Post #2


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




In mod normal ar trebui sa iei primul taxi din coloana. Dar cum suntem in Romania...


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 12 Oct 2008, 14:18
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.258
Joined: 10 January 05




#2. Tot eu: Se ia o bucata de caine maidanez pe care l-am crescut timp de vreo 12 ani. In principal cu mancare de casa, adica nu speciala pentru caini, pentru ca am fost ignorant si nu mi-am dat seama cat de mare e diferenta. Credeam ca e suficient sa am grija sa nu aiba pureci samd.

De vreo 4 luni i-am luat mancare de caini, amestecata. Si nu mi-a venit sa cred ce diferenta s-a vazut in sanatatea cainelui. Si-a schimbat blana samd. Prin amestecata inteleg mai multe feluri, inclusiv pedigree samd.

In fine, ideea e ca de ceva vreme nu mai vrea sa manance deloc mancare din-aceasta si nu stiu ce sa ii iau.. Ca daca e amestec, ma gandesc ca ar alege ce ii place, dar nu alege nimic.

Idei? sad.gif


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 12 Oct 2008, 14:23
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Poate e bolnav.

Sau poate e satul de pidigriii. Mananca si tu salam 2 saptamani si vezi cum e. biggrin.gif


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 12 Oct 2008, 14:31
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.258
Joined: 10 January 05




Pai e jucaus, vesel, nu vad nimic diferit si nici nu are diaree sau mai stiu eu ce.

Mancarea e amestecata..Deci daca nu vrea pedigree sa aleaga altceva, dar el nu alege nimic. Nu stiu ce naiba sa ii iau?

Si nu intelege gresit, de cand am vazut ca nu mai mananca i-am dat mancarea de dinainte, adica resturi, dar iar va arata ca naiba peste o vreme, parca vad.

Pe de alta parte, pisicile vad ca nu au nimic si mananca mancare de pisici fara probleme si "fara numar". smile.gif



--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 12 Oct 2008, 16:22
Post #6


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Pai da o tura pe la un petshop, ia cantitati mici din sortimentele disponibile, nu le amesteca, si observi pe care il haleste.

De asemenea, conservele de mancare parca sunt mai preferate de javrele mele, totusi nu e convenabil.

This post has been edited by giany911: 12 Oct 2008, 16:23


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 12 Oct 2008, 16:41
Post #7


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Trimite-ti maidanezul sa manance pentru o perioda la container. Poate ii vine mintea la cap!


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 12 Oct 2008, 17:00
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




QUOTE(eXtenSion @ 12 Oct 2008, 15:18)
Si nu mi-a venit sa cred ce diferenta s-a vazut in sanatatea cainelui. Si-a schimbat blana samd.
*



Chimicale, ce crezi tu?


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 12 Oct 2008, 19:12
Post #9


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




QUOTE(eXtenSion @ 11 Oct 2008, 22:32)
Si incep eu:

#1. De ce taximetristii cand stau intr-un loc tot muta masinile mai in fata pe cum pleaca cei dinaintea lor? Ce rost are?

Ca si cetatean corect ar trebui sa iau primul taxi dintr-o astfel de coloana?  wacko.gif
*



daca coada e de x masini..de ce m-as deplasa pana la prima? si nu pana la cea mai apropiata sau cea mai ieftina?

am si eu o int..cum de rezista taximetristii particulari, cu preturi hypermari?


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 12 Oct 2008, 19:43
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




Fraieri/neatenti sunt pe toate drumurile.


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 12 Oct 2008, 20:02
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Illusi0n @ 11 Oct 2008, 22:33)
In mod normal ar trebui sa iei primul taxi din coloana. Dar cum suntem in Romania...
*



Daca ar avea toti aceleasi preturi sau masini...
Adica sa iau o dacie obosita cu 2 lei pe km doar ca e prima in coloana?sau o octavia cu 1.7 lei pe km?


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-FENS
post 12 Oct 2008, 20:07
Post #12


___________________


Group: Members
Posts: 403
Joined: 18 February 07




QUOTE(eXtenSion @ 12 Oct 2008, 15:18)
In fine, ideea e ca de ceva vreme nu mai vrea sa manance deloc mancare din-aceasta si nu stiu ce sa ii iau.. Ca daca e amestec, ma gandesc ca ar alege ce ii place, dar nu alege nimic.
Idei? sad.gif
*


Fa-l sa rabde un pic de foame,sa-l vezi cum va manca si rosii fierte.
Invatzul are si dezvatz. smile.gif

This post has been edited by D-FENS: 12 Oct 2008, 20:08


--------------------
Prestige 16v Ph 2+GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 16 Oct 2008, 15:30
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.258
Joined: 10 January 05




Eu nu vreau sa il chinui... smile.gif

Alta intrebare "teligenta": tongue.gif

Ce naiba va place la blugii cu buzunarele carne, decolorati samd? Am fost in magazin sa iau blugi negri. Si nu erau! Cand am intrebat, tanara vanzatoare mi-a raspuns, cu uimire sincera: "asa.... simpli?!"

Deci? Eu vreau simetrie, culoarea sa fie culoare si cusaturile paralele cu mine sau cu solul. Nu vreau pete de alb si nici nasturi super misto.

Voi cum explicati gustul pentru felul asta de haine? Voi de ce va imbracati asa?


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 16 Oct 2008, 15:36
Post #14


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Eh, asa-i cand imbatranesti, cauti logica si ratiunea in toate!
Cusurgiu, ce mai! icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rhunder
post 16 Oct 2008, 16:41
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 15 August 06
From: Bucuresti




Pedigree e printre cele mai proaste mancaruri pentru caini de la noi.
Incearca si tu eukanuba, royal canin, hills, purina etc si apoi vezi cum ii e.
Daca numa crezi da si tu un search cu nenea google si nu te uita la pagina pedigree si altele ci intra pe forumuri.


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 - b25wzj
Clio II 2005 1.5 DCI 65
Megane Prima 1.6 16V - temporar! :)
VW Golf V 1.9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 16 Oct 2008, 17:11
Post #16


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Daca vreti sa se mai inteleaga ceva si topicul sa reziste trebuie sa va rezumati la raspunsuri scurte si la obiect, si mai ales sa nu uitati NUMARUL INTREBARII wink.gif

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 30 Oct 2009, 20:32
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.258
Joined: 10 January 05




3. Cand se leaga 2 locomotive una dupa alta la tren, cum se face comanda? De catre un mecanic aflat in prima locomotiva care ii trimite comenzile si celei de-a doua sau fiecare locomotiva are mecanicul ei? Iar daca fiecare e comandata de mecanicul ei, cum stiu sa se sincronizeze ca sa fie ambele solicitate la fel?


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 30 Oct 2009, 21:10
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




3 . in primul rind se simte cind 2 locomotive sint legate si cind cel din fata trage , frinarea facuta de cel din fata (au ceva experienta) , de comunicat comunica prin radio

This post has been edited by bygy007: 30 Oct 2009, 21:27


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 30 Oct 2009, 21:26
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.258
Joined: 10 January 05




3. Dar locomotivele de la noi de ce nu pot sa fie comandate amandoua din aceiasi cabina? Ar fi greu sa se faca un sistem ce sa le "lege"? Sau nu ar avea rost si nu ar fi rentabil?


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 30 Oct 2009, 21:29
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




la noi rare sint cind ambele locomotive trag oricum e destul de greu de facut asa ceva , ele nu au fost gindite sa fie legate una de alta


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 30 Oct 2009, 21:43
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.258
Joined: 10 January 05




Dar atunci de ce se pun doua daca nu trag amandoua? Trenul Timisoara Nord - Bucuresti am vazut ca tot timpul are doua locomotive...

This post has been edited by eXtenSion: 30 Oct 2009, 21:44


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheFastOne
post 30 Oct 2009, 22:02
Post #22


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 06
From: Brasov




QUOTE(eXtenSion @ 11 Oct 2008, 22:32)
Si incep eu:

#1. De ce taximetristii cand stau intr-un loc tot muta masinile mai in fata pe cum pleaca cei dinaintea lor? Ce rost are?

Ca si cetatean corect ar trebui sa iau primul taxi dintr-o astfel de coloana?  wacko.gif
*


Ca fost taximetrist o sa-ti dau eu un raspuns.
In primul rand pentru ca de obicei, statiile sunt orientate in asa fel incat afluxul de clienti vine preponderent dinspre capatul statiei, adica spre prima masina.
In al doilea rand, ca sa incapa mai multi in statii si ca le usureze altor colegi parcarea in statiile taxi. E mai usor sa opresti in spatele ultimei masini decat sa faci o parcare laterala cu spatele, mai ales pe o strada cu doua sau chiar cu o singura banda unde circulatia este destul de intensa. Se evita in acest fel si accidente.
In al treilea rand, asa sunt regulile peste tot in lume. Am urmat chiar si un curs in urma caruia am obtinut atestatul de taximetrie, iar in legea taximetriei se specifica si acest lucru.
In al patrulea rand, comenzile prin statie se iau in general la distante scurte, 1 maxim 2-3 km, iar prioritate la luarea comenzii are primul taximetrist din coloana. In acest fel mentin un fel de fair-play la luarea comenzilor.
In ultumul rand pentru ca asa e civilizat, sa te urci in prima masina pentru ca acel taximetrist a asteptat cel mai mult. Daca s-ar tolera smecherii care se baga in fata, foarte multi cu masini mai obosite sau cu tarife mai mari ar muri de foame.


--------------------
VolksWagen Golf Mk4 Variant Highline 2004 1.9 TDI 131 CP - BV 11 WUW
STOP ACCIDENTELOR ! Viata noastra are prioritate ! Nu mai eliberati permisele de conducere ca pe buletine !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 30 Oct 2009, 22:46
Post #23


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(TheFastOne @ 30 Oct 2009, 22:02)

In ultumul rand pentru ca asa e civilizat, sa te urci in prima masina pentru ca acel taximetrist a asteptat cel mai mult. Daca s-ar tolera smecherii care se baga in fata, foarte multi cu masini mai obosite sau cu tarife mai mari ar muri de foame.
*



Eu mergeam cu taxiul o data la 2 zile, mereu cand luam taxiul ma uitam la tarif si negociam.... unde obtineam cel mai mic tarif cu ala ma duceam, chiar daca era ultima masina, nu imi prea ma intereseaza care cat sta acolo; meseria lui implica si "statul la coada". Asta se intampla in Mangalia pana vara trecuta (acum am gasit un taxi de care sunt extrem de multumit si ca pret si ca sofer, dar inainte asa faceam). Putin imi pasa mie care este primul si ultimul, atata timp cat pe mine ma intereseaza sa platesc cat mai putin.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 30 Oct 2009, 22:49
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




@TheFastOne
Ai dreptate pana la ultimul rand.
In locul tau nu i-as plange pe cei cu tarife mari. Aia sunt si cei mai nesimtiti si cei mai japcangii. Se intampla in toate orasele sau cel putin in cele mari, in locurile "strategice" gen gari, mall-uri, hypermarket-uri. In loc sa stea in locurile special amenajate unde stau "fraierii", astia se baga in intrari sau cat mai aproape de ele.
Dupa ce ca au tarife duble sau chiar triple fata de marea majoritate care sunt la firme, te mai iau si cu japca si incearca tot felul de tertipuri sa te faca sa nu te uiti pe usa sa vezi ce tarife au. Asa ca nu i-as mai plange ca mor de foame ca nu-i adevarat.
Mor de foame aia care respecta sa stea in locurile amenajate ca statii de taxi, asteapta 1 - 2 - 3 ore sa prinda o comanda sau client din statie si la sfarsitul zilei se aleg cu praful de pe toba.

This post has been edited by cristio_79: 30 Oct 2009, 22:51


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 31 Oct 2009, 16:30
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




QUOTE(eXtenSion @ 30 Oct 2009, 21:43)
Dar atunci de ce se pun doua daca nu trag amandoua? Trenul Timisoara Nord - Bucuresti am vazut ca tot timpul are doua locomotive...
*


de obicei doua locomotive se leaga cind trenul este greu (multe vagoane) si urca o panta destul de abrupta , asta se mai practica pe valea prahovrei in ambele sensuri daca nu ma isel pina pe la predeal apoi cind coboara nu mai este nevoie , sau pur si simplu pentru a le transporta dintr-un loc in altul


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheFastOne
post 31 Oct 2009, 21:42
Post #26


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 06
From: Brasov




QUOTE(cristio_79 @ 30 Oct 2009, 22:49)
@TheFastOne
Ai dreptate pana la ultimul rand.
In locul tau nu i-as plange pe cei cu tarife mari. Aia sunt si cei mai nesimtiti si cei mai japcangii. Se intampla in toate orasele sau cel putin in cele mari, in locurile "strategice" gen gari, mall-uri, hypermarket-uri. In loc sa stea in locurile special amenajate unde stau "fraierii", astia se baga in intrari sau cat mai aproape de ele.
Dupa ce ca au tarife duble sau chiar triple fata de marea majoritate care sunt la firme, te mai iau si cu japca si incearca tot felul de tertipuri sa te faca sa nu te uiti pe usa sa vezi ce tarife au. Asa ca nu i-as mai plange ca mor de foame ca nu-i adevarat.
Mor de foame aia care respecta sa stea in locurile amenajate ca statii de taxi, asteapta 1 - 2 - 3 ore sa prinda o comanda sau client din statie si la sfarsitul zilei se aleg cu praful de pe toba.
*


N-am spus ca trebuie sa incurajam astfel de practici. In mod clar, cei cu tarife nesimtite trebuiesc ocoliti. Din pacate exista si asemenea specimene, dar ei trebuie sa adopte tarife civilizate sau sa moara de foame. Pe vremea cand eram sofer de taxi, sfatuiam clientii sa se urce doar in taxiurile care apartin sau au contract de dispecerat cu firme de taxi serioase. Tzaparii trebuiesc ocoliti, clar.
Pana la urma, fiecare are poate o firma preferata de taxi sau poate prefera un anumit tip de autoturism.
Eu am ales la vremea respectiva sa fac contract de dispecerat cu firma Martax din brasov care la vremea respectiva era preferata majoritatii brasovenilor, probabil si pentru faptul ca avea tarifele cele mai mici si cel mai serios dispecerat. Pentru cine nu stie, la dispecerat lucrau doar barbati din cauza sotiei patronului care de teama ca sotul sa nu se ........cu dispecerele a angajat doar barbati biggrin.gif
In fine, am incercat sa explic de ce exista practica asta de a inainta in statii pe masura ce taxiurile din fata pleaca cu clienti.
Daca ar fi si Romania una din tarile civilizate, n-ar exista tzapari. Cel putin nu in statiile de taxi. In tarile cu apa calda exista bareme minime si maxime pentru tarife, dar firmele nu-si pot alege tarifele cele mai mari decat daca indeplinesc anumite conditii: masini cu aer conditionat, curate, nu mai vechi de x ani, TV pentru client samd. Si tot in tarile cu apa calda, ca sa fii sofer de taxi trebuie sa urmezi o scoala si sa treci un examen teoretic si practic. Trebuie sa cunoasca strazile la perfectie, cu numere cu tot inainte sa primeasca atestatul. In Londra de exemplu, un inspector al primariei se suie in masina in timpul examenului si indica soferului o adresa. Soferul trebuie sa-l transporte pe inspector la mai multe adrese indicate de acesta pe ruta cea mai scurta. Se puncteaza tinuta la volan a individului, calitatile de sofer, calmul la volan, etc. De asemenea sunt teste psihologice adevarate, nu doar cu x si y ca la noi.
In astfel de conditii, e logic ca prin vest clientii se deplaseaza pana la prima masina aflata in statia taxi. La noi va trebui sa mai curga multa apa pe Dunare pana cand lucrurile se vor aseza.


--------------------
VolksWagen Golf Mk4 Variant Highline 2004 1.9 TDI 131 CP - BV 11 WUW
STOP ACCIDENTELOR ! Viata noastra are prioritate ! Nu mai eliberati permisele de conducere ca pe buletine !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATM
post 2 Nov 2009, 07:49
Post #27


1948 Tucker Torpedo


Group: Members
Posts: 596
Joined: 28 December 05
From: Bucuresti




3. locomotivele romamesti n-au fost gandite cu comanda multipla. din pacate.
4. stie careva de unde se pot cumpara din Bucuresti parfumuri Jaguar? da' nu online, ca mi-am luat teapa odata in parfumerie; vorbesc de un magazin normal, unde sa te duci, sa mirosi testerul, sa iei daca iti place...


--------------------
MITSUBISHI COLT Z30-2005
Inchiriez fiare de calcat, geamuri termopan, betisoare de urechi, aparate de ras. Rog seriozitate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 2 Nov 2009, 08:28
Post #28


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




5. stie careva de ce scot cainii limba?


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 2 Nov 2009, 09:14
Post #29


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




5. E un regulator de caldura. Fluxul de sange al limbii devine mai intens, se mareste in volum (da, stiu, ai mai auzit de asta tongue.gif), devine - normal - mai grea, si atarna "de un cot". Respiratia precipitata ajuta la evaporare. Avand in vedere ca ei au blana si n-au cum sa dea o haina jos... e de fapt singurul mod in care organismul lor isi poate gasi un echilibru termic.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 2 Nov 2009, 09:24
Post #30


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Mersi mult pt. raspuns, faceam si eu o aroganta, tocmai ma intreba mama unui copil din clasa a 7-a, care primise intrebarea la ora de fizica.

Tot la la ora de fizica l-a mai intrebat de ce ciorba grasa se raceste mai greu.

Si, mi-am mai adus aminte de o intrebare pusa tot de aceiasi doamna profesoara de fizica: de ce nu le e frig eschimosilor iarna, cu toate ca nu au nicio sursa de caldura, iar casele lor sunt din gheata captusite cu puf de pinguin.

This post has been edited by tribunul: 2 Nov 2009, 09:32


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
704 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:27
Forum Renault