DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Salut

Zeussbdc
post 26 Nov 2009, 10:01
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 November 09




Salut ma numesc Dan sunt din Galati si am mai multe intrebari legate de supernova.Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta.

1.Acu vreo 2-3 luni am ramas fara directie ... sa intamplat spre norocul meu sa fiu pe loc.in timp ce conduceam la o curba am auzit o pocnitura la volan m`am oprit si am tras stanga dreapta de volan sa vad ce se aude.. Se stricase ceva nu mai stiu exact ce a fost defect dar de cand am schimbat respectiva piesa masina parca nu mai merge la fel ...mai exact cand trag de volan dreapta sau stanga pana aproape la capat se simte ca si cum ramane blocat ..dar nu ramane.

2.Ce pot sa fac sa nu ma mai trezesc cu balta sub presul din dreapta spate?

3.Pot face in asa fel incat sa ridic garda sau sa fac ceva la arcuri ca atunci cand pun bagaje sau 5 pasageri in masina sa nu se lase chiar asa tare ?(eu vara ma duc foarte des la peste undeva pe la dunare si mai gasesc si gropite smile.gif)

4.Pot face ceva sa nu mai scoata acel sunet ciudat haionul?



--------------------
Dacia SuperNova Confort 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashesarchbeast
post 26 Nov 2009, 10:08
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




sincer parerea mea......vrei sa scapi de toate dintr-o lovitura?? schimba masina....daca vrei sa o pastrezi pe asta mai mult ca sigur daca cauti pe forum este discutat fiecare subiect in parte!

Multa bafta cu masinuta


--------------------
Ex Dacia Super Nova Europa 2002 - B 96 KOG
“I want to die in my sleep like my grandfather… Not screaming and yelling like the passengers in his car.”
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zeussbdc
post 26 Nov 2009, 11:54
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 November 09




hmm .. nu am zis ca vreau sa scap de toate problemele .. nu am cum cu siguranta smile.gif e masina tongue.gif dar macar faza cu apa de sub pres ..faza cu haionul am citit si am vazut despre ce e vorba.Oricum multumesc de raspuns smile.gif


--------------------
Dacia SuperNova Confort 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 26 Nov 2009, 12:03
Post #4


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




1. probabil probleme cu caseta de directie. Incearca sa o ungi. Sau mai multe detalii despre caseta de directie si directia in general aici:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=145886&hl
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=4152&hl
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=143598&hl
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=137323&hl
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=111607&hl

2. Topicuri legate de apa sunt multe. Poti sa incepi lectura citind topicul general, adica acesta
http://www.daciaclub.ro/Apa-in-DSN-rezolvari-t26963.html

3. Banuiesc ca masinuta ta are o anumita varsta, respectiv numar de km. Ai putea schimba arcurile si amortizoarele.

4.La hayon, asemenea, sunt o tona de topicuri, foloseste functia search cu incredere. Cateva topicuri legate de hayon,aici
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=161831&hl
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=2372&hl
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=859&hl


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zeussbdc
post 26 Nov 2009, 15:32
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 November 09




Salut maskatu ... caseta de directie am schimbat`o .. si de atunci am problemele pe care le am cu volanul .. deci daca stau pe loc si incerc sa trag de volan dreapta sau stanga ... merge greu pe urma isi da drumu si pe urma iar greu ... si in mers daca iau viraj volanul nu revine la loc tre sa trag eu de el .. cea ce nu se intampla pana am schimbat caseta de directie .. probabil ca o sa ma duc la un service .. da si la service daca nu cunosti aia baga din top sa te haleasca de bani .. masina eu am luat`o in 2006 parca si avea 42.ooo de km acu are undeva aproape de 70 de mii...eu nu prea merg cu ea decat vara toamna si primavara ,.. iarna foarte putin..


--------------------
Dacia SuperNova Confort 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 26 Nov 2009, 15:41
Post #6


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Si eu am avut probleme cu directia. Cand luam o curba, volanul nu mai revenea la loc. Exact cum spui tu. Am uns caseta de directie la capete (dupa burdufe) si dupa cateva zile si-a revenit, apoi iar a inceput sa faca figuri. Apoi am bagat vaselina si pe la acea gaurica situata pe la mijlocul casetei, care este acoperita de un colier. La fel dupa cateva zile si-a revenit, si de atunci nu a mai facut figuri. Probabil s-a dus vaselina mai bine prin caseta?.. tu ai pus caseta noua sau sh? Daca este sh atunci poate ca este mai stricata decat cea pe care o aveai tu initial.

Din discutiile avute cu kog, care a avut aceeasi buba, la el si-a revenit dupa ce a schimbat capetele de bara si bieleta de directie. Totusi nu as recomanda sa incepi sa schimbi una sau alta inainte de a merge la service sau un mecanic, si de a face un mic control. Un mecanic priceput isi da seama imediat de unde vine "buba".

Succese.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashesarchbeast
post 26 Nov 2009, 16:07
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




Cum zicea si colegul la mine si-a revenit dupa ce am schimbat piesele respective....dar daca te duci intr-un service cauta undeva unde cunosti .... la mine daca ma luam dupa nenea mecanicul la care am fost prima oara ma costa in jur de vreo 15 mil sa repar problema asta


--------------------
Ex Dacia Super Nova Europa 2002 - B 96 KOG
“I want to die in my sleep like my grandfather… Not screaming and yelling like the passengers in his car.”
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zeussbdc
post 26 Nov 2009, 17:54
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 November 09




Ok mersi mult baieti.O sa merg la un mecanic sper sa fie bun smile.gif si sper la fel sa nu coste mult reparatia .. ptr ca chiar ma dispera dar asta e smile.gif.Aveti vreo idee daca pot face ceva sa ridic garda ? am vb cu cineva "Mecanic cica" si a zis ca daca vreau sa ii risic garda se strica planetarele .. sincer sa fiu cred ca nu avea chef de facut bani smile.gif si daca e sa schimb arcurile de care sa imi cumpar ce imi recomandati?


--------------------
Dacia SuperNova Confort 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 26 Nov 2009, 18:13
Post #9


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




ai garda ridicata scade stabilitatea riscurile sunt mari eu nu recomand ... multi se chinuie sa coboare garda dand bani multi pe arcuri si amortizoare sport.. Inainte rezolva directia .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zeussbdc
post 27 Nov 2009, 11:43
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 November 09




aham ok multumesc ..directia e primul lucru pe care il fac ca e cel mai important.O sa ma apuc si eu sa umblu la ea sa modific la ea ... as incepe cu tapiteria de pe usi ca e murdara si urata .. si as vrea sa fac interiorul o culoare interesanta ceva in contrast cu exteriorul adik rosu toreador.Ceva idei? si daca e greu de schimbat ca sincer nu stiu smile.gif cred ca nu e dar parerea celor cu experienta conteaza smile.gif Salut si astept raspunsuri de la voi poate si ceva poze idei ? smile.gif


--------------------
Dacia SuperNova Confort 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 27 Nov 2009, 11:58
Post #11


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Eu ti-as recomanda sa te ocupi de partea mecanica intai si sa lasi estetica mai la final, sau ma rog, dupa ce rezolvi mecanica. NU te juca cu directia. Este ceva vital la masina. Despre vopsirea fetelor de usi s-a mai discutat aici. Pentru alte idei uita-te pe topicul general pentru imbunatatiri. Mai sunt poze cu interioare cu mici modificari .


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashesarchbeast
post 27 Nov 2009, 15:20
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




pe bune chiar vrei sa ai o masina care arata bine si nu functioneaza sau iti e frica sa iesi cu ea ca nu te tin franele? rezolva bubele la mecanica si daca ai bani de ea, atunci timp sa ai ca ti-o faci cum vrei.
Apropo de garda masinii de ce vrei tu sa o ridici cand poti sa intaresti amortizoarele si daca nu ma insel la fel se poate face si cu arcurile....si atunci nu se mai lasa masina si ai si stabilitatea mai mare wink.gif


--------------------
Ex Dacia Super Nova Europa 2002 - B 96 KOG
“I want to die in my sleep like my grandfather… Not screaming and yelling like the passengers in his car.”
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 27 Nov 2009, 20:39
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




cum ati bagat voi vaselina in caseta prin gaura aia unde e colierul ca eu am bagat masina pe canal si am desfacut colierul ala si e o gaura acolo dar nu se poate baga nici un ac acolo trebuie sa fie rotile virate intr-o anumita pozitie sau cum ca sa se poate baga vaselina ?


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 27 Nov 2009, 21:53
Post #14


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am gasit o poza cu colierul in cauza care ascunde gaura
12.jpg ( Size: 147.29k ) Number of downloads: 193

Cand dai colierul la o parte, o sa vezi ca gaura este astupata cu un dop de cauciuc pentru a impiedica praful sa intre sau sa nu iasa vaselina. Se poate baga vaselina prin acesta gaurica. Ese destul de mare, cam cat un creion, nu cat un ac... cred ca ai incurcat gaurile. Oricum prea multa vaselina nu intra. Daca bagi si misti volanul ca sa o imprastii, iese imediat, dar cat de cat tot o mai gresezi.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 28 Nov 2009, 00:16
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Da stiu unde e colierul ala l-am desfacut avea si un dop de cauciuc nu am zis ca e gaura mica, asa este cam cat un creion dar nu are unde sa intre vaselina deaia am zis ca nu intra nici un ac e ca si cum ar fi 2 tevi una mai mare si una mai mica care intra fix in cea mare, iar cea mare are o gaura pe ea deci nu are cum sa intre ceva prin gaura aia daca inauntru e cea mica nu se poate baga nici macar o picatura de ulei nu stiu cum ziceti ca ati bagat vaselina acolo, poate trebuie sa fie rotile virate sau nu stiu ce sa zic...

This post has been edited by Relu_GT: 28 Nov 2009, 00:39


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Nov 2009, 09:01
Post #16


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Trebuie sa mai faci cu cineva operatiunea asta. Pui cate un pic de vaselina, si cineva sa faca curse de volan, stanga dreapta, cat sa "fuga" vaselina prin caseta. Mai pui un pic, mai tragi de volan, si tot asa. Multa nu poti baga. Incearca sa dai si pe capetele casetei cu vaselina. Acolo nu o sa ai probleme. Tai prinderile exterioare de la burdufe, si pui vaselina pe capetele casetei, apoi prinzi burdufele la loc cu soricei.

Succese.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 28 Nov 2009, 09:44
Post #17


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




În service există "pistol" cu vasilină. Te scutește de orice alt chin.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 Nov 2009, 12:28
Post #18


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Se poate incerca si cu o siringa incarcata cu ulei + vaselina .

This post has been edited by djasu82: 28 Nov 2009, 12:28


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 28 Nov 2009, 13:21
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




pffff v-am zis ca nu se poate baga nimic acolo dupa gaura asta de sus e ceva sub ea si nu se poate
am facut si o schema sa intelegeti ce zic

Attached thumbnail(s)
sc.JPG ( Size: 30.93k ) Number of downloads: 138


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 Nov 2009, 13:27
Post #20


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




iei vaselina pe deget dai doul jos pui degetul cu vaselina in gaurica si ai zici la gagica sa dea de volan stanga dreapta . Repeti de 3 -4 ori si gata.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Nov 2009, 14:26
Post #21


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Da, da,la gajica biggrin.gif Se poate pune, este loc de cativa mm, cat sa se unga. Nu te gandi ca noi am zis ca o sa pui 3 doape de vaselina si vaselina o sa INTRE in caseta. Doar o ungi....


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 28 Nov 2009, 15:53
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Asa ar mai merge bagata putina vaselina dar nu cu seringa cum zic unii


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 Nov 2009, 16:26
Post #23


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




adica tot eu biggrin.gif pai poti si cu siringa dar iti trebuie un furtunel si o mica priza unde sa tina strans pe gaurica . Tragi cu siringa prin furtunel iar tu stai comod in masina si impingi din sipringa iar cu o mana invarti de volan.
Cu pistonul nu stiu ..


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Nov 2009, 16:31
Post #24


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Mama asule, sa moara bibi biggrin.gif Prima oara ii ziceai sa o cheme pe gagicasa sa ii miste volanu', acu zici sa faca prelungire cu furtun si sa pompeze vaselina si ulei din casa biggrin.gif Nu prea ai cum sa prinzi furtunul pe acolo , astfel incat sa stea fix si tu sa treci la volan. Chiar daca reusesti, o sa curga toata vaselina pe jos. Asa mai bine stai cu furtunul langa caseta sau direct cu seringa, si apesi pe ea. Oricum cu seringa, grija mare, sa nu iti gresezi si ochii din greseala biggrin.gif blush.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 28 Nov 2009, 16:31
Post #25


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 412
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




Pentru punctul 2, apa de sub presul din dreapta. Am avut aceasi problema.

Cazul meu:

In interiorul usi dreapta spate, cablul care merge la motorasul de la inchiderea centralizata, "ocoleste" acea folie de plastic din usa, si astfel apa ce intra pe la cheder se prelinge pe acel cablu cu un succes fenomenal, ajungand pe cartonul usi, respectiv, in masina.

Rezolvare:

Cablul ce intra in usa, se uneste cu motorul de la inchidere printr-o mufa de plastic. Acea mufa, am mutat-o in interiorul usi. Ea acum este prinsa pe tabla, in partea exterioara.

This post has been edited by harry: 28 Nov 2009, 16:33


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 28 Nov 2009, 16:41
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




QUOTE(Maskatu @ 28 Nov 2009, 16:31)
Mama asule, sa moara bibi  biggrin.gif Prima oara ii ziceai sa o cheme pe gagicasa sa ii miste volanu', acu zici sa faca prelungire cu furtun si sa pompeze vaselina si ulei in caseta, din casa  biggrin.gif Nu prea ai cum sa prinzi furtunul pe acolo , astfel incat sa stea fix si tu sa treci la volan. Chiar daca reusesti, o sa curga toata vaselina pe jos. Asa mai bine stai cu furtunul langa caseta sau direct cu seringa, si apesi pe ea. Oricum cu seringa, grija mare, sa nu iti gresezi si ochii din greseala  biggrin.gif  blush.gif
*


radmasa.gif
o sa ung caseta cand o sa ajung la un service pe elevator sa invart volanul ca e mai usor asa si se unge mai bine


pt pct 2 apa in majoritatea cazurilor e din cauza chederelor uzate, chederul se poate observa foarte clar daca e uzat


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 00:30
Forum Renault