DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Releu semnalizare-avarii, ca la Solenza

gcgeorgescu
post 21 Jun 2009, 22:26
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




Am deschis topic pt ca nu am gasit nimic , poate de obosit ce sunt.
Intrebarea mea este daca se poate pune releu de la Solenza pe dsn (releu, avarii si semnal). Parca eprea tare "tacanitul" acela din bord.
La Solenta e mai "picaitor" ca la Logan.
Astept raspunsuri. Multumesc.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 21 Jun 2009, 23:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




Semnalul,la Logan si ultimile Solenze,este dat de UCH,dupa ce o sa ai probleme cu cheile,schimbi UCE cu UCH si se rezolva si cu sunetul semnalizarii. biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S.Alex-F
post 22 Jun 2009, 09:35
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 4 February 09
From: Bucuresti S4




mai colegu'!

Te inteleg....referitor la tacanitul in momentul avariilor...ca atunci de regula stationezi si auzi orice...mai ales releul....si intradevar devine stresant!

Dar,...cand dai semnal il tii o zi??ce sa mai zic de astia cu loganele ca le dau claxoane sa ia semnalele alea ca merg si cate 200de m cu ele ca nu mai stii ce vrea sa faca!...

DEci pe bune .... la semnale stanga si dreapta ii multumesc ca exista acel tacanit! tongue.gif

La avarii ....I am with you! wink.gif


--------------------
DACIA SuperNova 2002Clima - XX-XX-ALX
"A gresi incepe din momentul in care nu incercam sa reparam ce am constatat ca am gresit!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Jun 2009, 09:46
Post #4


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Chiar nu vad de ce te deranjeaza "tacanitul". Dupa mine este chiar bine ca exista. Poate mai uiti din greseala semnalul pus, sau nu "sare' singur din cauza plasticului acela prost la volan. In felul asta esti atentionat ca este pusa semnalizarea.

Plus de asta daca mai asculti si la radio ceva, chiar nu se aude. Dupa parerea mea tacanitul este ceva infirm ca si sunet. Enervante sunt zgomotele produse de componentele rotilor din fata (bucsi, planetare, pivoti, rulmenti, capete de bara), de torsiunea caroseriei la denivelari si de zdranganitul plasticelor din interiorul masinii.

La logan se aude mai infundat fata de super nova. Si la majoritatea masinilor straine se aude asa... de scapat de el tot nu scapi. Mai bine faci altceva cu banii astia. smile.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ti3sto
post 22 Jun 2009, 12:14
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 7 December 08
From: Bucuresti-Berceni




eu chiar nu percep acel ticait ca find stresant .. majoritatea timpului merg cu muzica si se aude dar nu asa incat sa i-l schimb mai degraba ma deranjaza cum scartie plasticul din masina....

mai bine faci acelva cu banii care ai vrea sa ii investesti in schimbare uce cum zicea colegu anterior unsure.gif


--------------------
Dsn SuperNova 2000 1.4
-----------Tractari Auto Non Stop -------
Cel mai mic pret, Bucuresti 100Lei

Tel :0769797963
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 22 Jun 2009, 22:01
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




Eu la "fosta" berlina am inlocuit arcul de la releu cu unul mai tare,pentru a tacani mai tare.Tu poti face viceversa(sa-l intinzi) pentru a micsora zgomotul, dar nu prea mult ,contactul trebuie sa se faca(si sa se si desfaca) destul de ferm.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 22 Jun 2009, 22:31
Post #7


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Daca tot vrei sa faci o modificare, la Cielo, exista un releu mai special, cu difuzor incorporat ("clopotel", daca cauti la dezmembrari sau la magazin), si care are mai multe functii: avertizor de lumini uitate aprinse, centura nepusa, etc. Sunet la semnalizare nu stiu daca are, dar cred ca se poate modifica ceva... Oricum, are sunete foarte placute (mai ok decat Solenza sau Logan). Problema este ca era cam 50 ron in magazine...


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrysMM
post 23 Jun 2009, 23:03
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 473
Joined: 11 March 09
From: Braila - Ulmu




Cumparati un releu de SRL si o sa vedeti ca scade zgomotul simtitor si tot la fel de nesimtitor uiti avariile aprinse. Eu am revenit la releul initial.


--------------------
Dacia 1310 + SuperNova + Ford Focus combi 1,6b 1999 / 2001 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 23 Jun 2009, 23:21
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




daca te deranjeaza cumperi vreo 2m de cablu 3 papuci tip mos 3 papuci tip baba si tragi releul sub capota si ai scapat de "ticait"


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 25 Jun 2009, 11:12
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




mascatule ai cea mai mare dreptate imbratisare.gif , nu degeaba esti moderator . e un moft ce sa zic. nu-mai cei cu masini "smechere " sa faca mofturi noi astia mai saraci ce avem? sofer1.gif
totusi cris poti sa imi spui ce e ala slr si cum l-ai pus (rog detalii, daca vrei binenteles)
astept pm de la tine.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 6 Jul 2009, 22:18
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




deci repet intrebarea mea: exista posibilitatea sa scoti releul semnal-avarii de la supernova din mufa si sa introduci altul mai silentios in aceasii mufa ? fara alte complicatii si modificari?
va multumesc.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 27 Jul 2009, 22:05
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




am cam rezolvat-o sa zic asa numai ca nu am pus relee de solenza sau logan.
am schimbat releul meu cu unul de golf2 si al amicului ticaie mai incet. al meu e mai zgomotos si am mai probat unul si tot ticait usor.
treaba e ca al meu e mai ciudat , cu toate ca cu aceeasi pini , deci de acelasi tip cu al amicilor are in plus o urechiusa cu o gaurica , nu stiu dece.
acum urmeaza sa imi iau altul nou ca cel al amicilor l-am inapoiat, binentele , a fost doar de proba.
deci nu am fost eu nebun.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi87
post 27 Jul 2009, 22:15
Post #13


fa-te viteaz knd esti singur in masina...nu chinui si p altii


Group: Members
Posts: 505
Joined: 2 May 08




imbraca-l in burete si da-i cu banda izolatoare sau power tape,sa stea fix buretele


--------------------
RENAULT Megane 2.2 1.6 16v 82Kw 2007 - Unknown..yet
[COLOR=blue][SIZE=7]omul este dator sa sculte, nu sa si creada....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 Jul 2009, 14:18
Post #14


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Cine doreste poate sa faca releul pur eletronic si scapa de tac-tac plus comanda becurilor o sa fie controlata de catre un tranzistor de putere , dupa mine nu mai are moarte acel releu. Eu unu imi place cel clasic ... mai aduce un pic de zgomot pe langa restu. Dar nu se stie niciodata cand poate sa pice asa sunt si restul releelor. O sa ziceti de ce nu au facut din fabrica asa era un pic mai scump plus nu se mai strica si pierdea clienti pe partea de schimb...
Nu vreau sa aud ca orice chestie daca e pur eletronica te lasa in drum... te lasa daca e prost exploatata si nu e protejata.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Jul 2009, 10:48
Post #15


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Butonul care comanda avariile are cumva bec (led) de pozitie in el? Eu cand am luat masina nu avea. Am pus eu un led verde dar tot nu lumineaza la fel de tare ca becurile de pozitie ale celolalte butoane. Si inca ceva. Are led rosu? Banuiesc ca nu. Adica cum are loganul. Cand apasi avariile sa clipeasca rosu in desenul acela mic din buton. Eu reusisem sa fac asa acum cateva luni dar era ledul slab si abia se vedea.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 29 Jul 2009, 12:23
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.845
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Are doar un led verde care lumineaza cand este aprinsa pozitia.Si la mine este intensitatea luminii mai mica decat la celelalte comutatoare.Am in schimb martorul rosu-triunghi-in bord care lumineaza intermitent.

This post has been edited by BoR: 29 Jul 2009, 12:25


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 29 Jul 2009, 21:00
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




La intrerupatorul pt avarii nu are led are un bec micut cu filament si are in fata lui un plastic verde din cauza asta se vede asa slab
Eu i-am pus un led rosu cu rezistenta


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 Jul 2009, 21:00
Post #18


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Maskatu eu i-am pus un led bicolor de intensitate , vede pentru pozitie si rosu cand e comandata avaria , semnalul loat de la tablou evident prin rezistente de cate 750-1K cum doriti fiecare.
Apropo vedeti ca au aparut leduri pirania cu 4 celule pe un singur led si face lumina cat un bec de 1W si consuma 240mW tongue.gif sunt bune pentru stopuri , numar de pe spate plafoniera .

This post has been edited by djasu82: 30 Jul 2009, 21:02


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi87
post 12 Aug 2009, 09:40
Post #19


fa-te viteaz knd esti singur in masina...nu chinui si p altii


Group: Members
Posts: 505
Joined: 2 May 08




la butonul de la avarii,nu am mai avut rabdarea sa ii pun inca un led,rosu care sa se aprinda la actionarea butonului,asa k l-am lasat doar p cel albastru sa se aprinda p pozitie si sa licare cand este actionat butonul.butoanele de la proiectoare si stopul pe ceata le-am facut in 2 culori.albastre cand e pozitia aprinsa si jumate albastru-jumate rosu knd este actionat butonul


--------------------
RENAULT Megane 2.2 1.6 16v 82Kw 2007 - Unknown..yet
[COLOR=blue][SIZE=7]omul este dator sa sculte, nu sa si creada....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 17 Oct 2009, 22:42
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




am rezolvat problema: sa dus releul si am luat altul care e si pentru injectie in acelasi timp, cam mare el fata de cel original, dar sunetul este mai mic, de abia se aude si foarte infundat sa zic asa nu mai e asa de tipator.aproape de ticaitul ca de logan dar mai incet in volum.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 18 Oct 2009, 14:32
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




problema fiind legata tot de relee va intreb si eu ...

am fost la magazin sami cumpar niste becuri de 95/100 doamna de acolo mia zis din nainte ca daca iau dinalea o sami arda blocul , si mia zis ca daca vreau totusi sa le folosesc trebue montat un releu .

acum ce fel de releu trebue ? tot dinala cu 4 picioruse / ? si cum trebue montat ? fire tot ...


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 18 Oct 2009, 16:14
Post #22


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




mai bine iti spunea ca o sa distrugi farul si mai bine spus o sa-ti sara sticla iar plasticul de la fara o sa devina casant biggrin.gif ce extrm power nu te sadisface ? Eu sunt multumit cu xp si asta pe faza scurta ca daca e sa merg pe faza lunga e chiar perfect .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 18 Oct 2009, 16:18
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




asta nu mia zis ... eu am 2 philips . insa ma enerveaza la culmea culoarea galbena ....ce am gasit bat spre alb si de asta ziceam ... deci ca sfat ziceti sa nu iau de 95 / ? e grav cu ele se pare ...


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:24
Forum Renault