DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Modificare Sistem Audio Laguna 2, Solutii pentru un sunet de calitate

euxeu
post 3 Jun 2006, 08:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 June 06




Deschid acest topic sperind ca posesorii de Laguna 2 pot face mai mult din sistemul audio instalat si cred ca oricine-si doreste inbunatatirea acestui sistem prin schimbarea cd playerului existent cu unul de calitate.
In cazul meu. Pe Laguna 2 / 2003 am un CD player probabil produs de Philips , avind o serie de genul RDW100-10 . Am cumparat un Mp3 Player de la VDO Dayton Model CD 4203 . Problema este incompatibilitatea semnalului de la telecomanda de pe volan. . Mufele arata identic dar... nimic.
Stie cineva o solutie care sa evite cumpararea unui adaptor destul de scump ?
Schimbat difuzoare portiere ? Eventual... montat subwoofer ?
Cum se poate diminua zgomotul de prin bord shi pottiere ? Eu am reusit partial cu silicon plasat pe la zonele problema.
Ce tip de difuzoare recomandati ? Eu am avut pe o alta masina " JBL " si pot spune ca se comportau bine.


--------------------
Renault Laguna 2 Laguna 2 2003 1.9 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 3 Jun 2006, 08:11
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Bun venit pe forum, incearca insa sa nu mai scrii ca pe IRC cu sh si tz.

Si eu sunt interesat sa imi adaug suport MP3 la sistemul audio. Am si intrare AUX la blocul principal (Cabasse 4x40W, cu magazie incorporata).


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 5 Jun 2006, 08:28
Post #3


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Nu sint adeptul MP3,nici in masina nici in casa.
Mai bine un amplificator si niste drivere de marca.
Nu se compara niciodata o melodie mp3 cu una necomprimata-asta depinde si ce scule ai.Pina la scule high-end mai poti face corectii,dar cind ai deja ceva de citeva mii de euro,diferentele sint "vizibile".
Mai depinde si de ce asculti in general...


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 5 Jun 2006, 17:29
Post #4


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




Nici eu nu sunt adeptul mp3, e greu de navigat printre ele si nici sound-ul nu e de calitate. Dupa parerea mea, pe laguna mai trebuie un subwoofer pe langa ce are standard si daca chiar nu ajunge maxim inca 2 boxe la luneta (pentru care eu nu as gauri patul). Si inca ceva, nu as renunta la display si comenzile pe volan nici daca as avea cel mai tare mp3-player.


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
euxeu
post 5 Jun 2006, 20:49
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 June 06




Daca suntem realisti, sigur nu vom astepta prea multa calitate audio intr-o Laguna Diesel . Asta in primul rind datorita zgomotului de la motor, chiar daca alte mashini sunt mult mai zgomotoase. Eu cred ca un Mp3 player de calitate poate asigura un plus de confort in primul rind datorita faptului ca nu trebuie sa schimb multe CD-uri .
Problema ar fi compatibilitatea telecomenzii de pe volan. Schimbarea difuzoarelor si montarea unor noi boxe nu pare sa ridice probleme tehnice.


--------------------
Renault Laguna 2 Laguna 2 2003 1.9 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 5 Jun 2006, 21:53
Post #6


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Deja mp3 inseamna calitate mai proasta.Exact cum ai spune ca DivX este cam acelasi lucru cu DVD.
Mergi pe un amplificator bun,boxe de calitate(de obicei marci de care nici nu ai auzit,de care nu stiai ca exista) si o sa vezi diferenta.
Fa o paralela cu Harman/Kardon de pe mercedes,Dynaudio de pe audi(a8) si unele passat,etc.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 5 Jun 2006, 22:10
Post #7


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




@euxeu Ai zis-o de parca laguna diesel ar fi cea mai zgomotoasa. Noroc ca ai recunoscut ca sunt altele si mai zgomotoase. smile.gif Nu stiu cum e la tine, dar a mea e la fel de silentioasa ca si benzinarul meu clio pe care l-am avut. Intr-adevar, zgomot mai mare imi face instalatia de aer, care se aude urat peste treapta 4.
ghetau dan are dreptate. Si eu daca ar fi sa imi imbunatatesc sound-ul in masina as face la fel, insa mie imi ajunge dotarea standard. Oricum la drum lung nu poti sa mergi prea mult cu muzica tare ca te oboseste.

This post has been edited by amp: 5 Jun 2006, 22:16


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 5 Jun 2006, 23:04
Post #8


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




QUOTE(euxeu @ 3 Jun 2006, 09:03)
Deschid acest topic  sperind ca posesorii de Laguna 2 pot face mai mult din sistemul audio instalat  shi cred ca oricine-shi doreshte inbunatatzirea acestui sistem prin schimbarea cd playerului existent cu unul de calitate.
  In cazul meu.  Pe Laguna 2 / 2003 am un CD player probabil produs de Philips , avind o serie de genul  RDW100-10 .    Am cumparat un  Mp3 Player de la  VDO Dayton  Model CD 4203 .  Problema este incompatibilitatea semnalului de la telecomanda de pe volan.  .  Mufele arata identic dar... nimic.     
  Stie cineva o solutzie care sa evite cumpararea  unui adaptor destul de scump  ?
  Schimbat difuzoare portiere ?    Eventual... montat subwoofer ?
  Cum se poate diminua zgomotul de prin bord shi pottiere ?  Eu am reushit partzial cu      silicon plasat pe la zonele problema. 
  Ce tip de difuzoare recomandatzi ?    Eu am avut pe o alta masina  "  JBL "  shi pot spune ca se comportau bine.
*


tre vazut exact modelul de masina pe care il ai iar pt display si pt comanda de langa volan trebuie o interfata.eu lucrez f mult renault si daca vrei te pot ajuta
0721449444
0788685878


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucianchiriac
post 5 Jun 2006, 23:29
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 16 May 06
From: Bucuresti




Eu unul am Laguna 2 Diesel si chiar se aude bine inauntru cu sistemul audio schimbat:
Sony CDX-MP30 (din gama XPLOD) , cu MP3 player, 4x50W
pro: se potriveste la culori de minune cu bordul: rosu, alb si albastru. Chiar am prieteni care au crezut ca asa a venit masina din fabrica.
contra: din pacate nu se mai pot folosi telecomanda de pe volan si afisajul de sus din bord. Dar, se poate cumpara o telecomanda care se poate lipi pe unde vrei, are fir de vreo doi metri.
Boxele sunt Alpine de 13 CM (ca sa se potriveasca in usi) duc max 175W. Am pus si un subwoofer de 150W RMS, suficient sa-ti sara basca din cap (clona chinezeasca ieftina de 260RON, subwoofer activ). N-am investit intr-un subwoofer mai de calitate ca deocamdata vreau sa ma dau cu asta o perioada sa vad cum merge, etc. Pina acuma sint multumit. cool.gif
Urmeaza:
- un CD / MP3 / MD Alpine 2 DIN(adica ocupa ambele spatii de CD) adus din Japonia , sa sper ca se tine de cuvint omu care zicea ca mi-l aduce. Cu adaptor de iPod smile.gif . Initial am vrut un CD/MD Nakamichi 2DIN insa nu stia adaptor de iPod...smile.gif
Referitor la calitatea MP3 in masina daca rata de sampling este suficient de buna, urechea umana nu are capacitatea de a distinge diferenta. Depinde mult si cum e ripuit. Oricum, CD-ul fiind tot digital nu vad de ce n-ar merge si un MP3 "spart" la 192Kbit.
- un difuzor pentru subwoofer JBL ceva (sint foarte multumit de JBL, am avut pe Clio pe spate prin 2001 cu un CD Panasonic 4x45W, boxele erau de 175W, mergea masina singura)
Ca si o curiozitate, am vazut de vanzare un MP3 Player de masina (tot 2 DIN) cu amplificare analogica cu lampi excl.gif . Tare rau...

This post has been edited by lucianchiriac: 6 Jun 2006, 22:23


--------------------
Volkswagen Passat 2007, V6 FSI 4Motion, 250CP
Enjoy,
Lucian
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gigiabrudan
post 6 Jun 2006, 13:17
Post #10


T I G E R


Group: Members
Posts: 121
Joined: 17 September 05
From: Oradea




daca vrei sunet de calitate nu cumpara difuzoare pe 2 sau 3 cai, ia-ti sistem de componente cu crossovere, nu se compara cum se aude.
si nici nu iesi cu mult mai scump.
uita-te aici ca sa vezi despre ce e vorba (in caz ca nu stii)


--------------------
RENAULT Symbol phase 4 dec.2006 Dynamique 1,5 dci 80 CP - BH 14 AGS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucianchiriac
post 6 Jun 2006, 22:30
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 16 May 06
From: Bucuresti




Apropo de scule de calitate. Am vazut un CD Nakamichi de masina, la modestul pret de 2300$. Absolut fenomenal. Luati link. E pentru premianti icon_mrgreen.gif
Sau DENON
Avioane....


--------------------
Volkswagen Passat 2007, V6 FSI 4Motion, 250CP
Enjoy,
Lucian
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 6 Jun 2006, 23:28
Post #12


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




Acu' am si eu o intrebare. De ce nu au si mp3? smile.gif


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drati71
post 7 Jun 2006, 21:48
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 27 July 05
From: Sfantu Gheorghe




lucianchiriac -- despre asta vorbeai... cand am vazut-o am crezut ca dau in "berii-berii".
Si numai 750$.
Oare ce sunet scoate un cd MP3 in scula asta cu un sistem bazat pe amplificatoare Rockford Fosgate, boxe DLS, filtre si condensatori Soundstream? (cunoscatorii stiu de ce!)

This post has been edited by drati71: 7 Jun 2006, 22:06

Attached thumbnail(s)
TX5500D.jpg ( Size: 33.46k ) Number of downloads: 3614
TX5500D1.jpg ( Size: 41.31k ) Number of downloads: 3669
TX5500D2.jpg ( Size: 38.32k ) Number of downloads: 3695
TX5500D3.jpg ( Size: 33.5k ) Number of downloads: 3596


--------------------
God Give You Joy! . .
Reno Laguna II 1,9 dCi; 2004; 120CP; Dynamique; Gris Hologramme
PDA FSC N560
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
euxeu
post 7 Jun 2006, 21:57
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 June 06




Este cineva care a reusit sa foloseasca telecomanda chiar dupa schimbarea Cd playerului ? Ce modele se potrivesc ?


--------------------
Renault Laguna 2 Laguna 2 2003 1.9 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudieux
post 16 Jun 2006, 13:59
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 16 June 06




QUOTE(euxeu @ 7 Jun 2006, 22:57)
Este cineva care a reusit sa foloseasca telecomanda chiar dupa schimbarea Cd playerului  ?  Ce modele se potrivesc ?
*



Eu mi-am schimbat casetefonul gen "logan" cu un MP3 sony. Nu l-as fi schimbat dak nu se potrivea si la comenzile manuale si display. Acest adaptor a costat doar 85 de euro fara tva sad.gif

In rest, doua pioneer pe fatza si doua jbl pe spate, ambele de 13". Plus un subwoofer JBL de 250W. Pot sa zic k se aude super criminal. Toata afacerea: 29 de milioane. Dar eu zic ca se merita.

Cei de la www.deltaservice.ro mi-au pus tot. Au sediul in Buc pe bd. expozitie pe langa romexpo.


--------------------
Renault Laguna II 2002 1.9 DCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 16 Jun 2006, 14:06
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




QUOTE(claudieux @ 16 Jun 2006, 14:59)
In rest, doua pioneer pe fatza si doua jbl pe spate, ambele de 13". Plus un subwoofer JBL de 250W. Pot sa zic k se aude super criminal. Toata afacerea: 29 de milioane. Dar eu zic ca se merita.
*



Ori ai gresit unitatea de masura si difuzoarele sunt de 13 cm nu de 13" (Inci) ori tu ai niste portiere grozave in care intra difuzoare de 33 cm.


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 16 Jun 2006, 15:05
Post #17


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




se referea la 13 cm


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 17 Jun 2006, 13:50
Post #18


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- EDI BOX - interfatza pentru telecomanda originala a masinii si pentru display(fie simplu fie cel tft pt navi), producator VDO Dayton... atentie!!! dupa montare trebuie initializat altfel nu va functiona wink.gif

- cumpara-ti passatt sa vezi zgomot la motoare Diesel... nu stiu unde ai sesizat tu zgomotele de care vorbesti dar in mod cert masina avea defectiuni... motoarele Diesel de la laguna sunt apreciate in toate publicatiile de specialitate ca fiind motoare silentioase si fiabile... in ce priveste compatibilitatea... cam toate marcile care se respecta au conceput interfate pentru toate tipurile de auto, deci nu ar fi nici o problem, doar costul suplimentar...

- interfata!!! toti producatorii seriosi ofera asa ceva pt toate autovehiculele...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_bc
post 2 Mar 2007, 12:32
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 16 January 07




cine poate sa-mi spuna cum sa leg un subwoofer (mie mi-ar fi mai mult decat suficient ca plus la sunetul deja existent) la cd-ul standard de pe laguna II?


--------------------
renault laguna 2001 1.9 dci - BC.04.SCA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristy35
post 2 Mar 2007, 15:49
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 18 February 07




eu stiu pe cineva care zice ca poate sa faca sa mearga comenzile de pe volan fara adaptor.nu stiu cum dar un prieten de al meu il cunoaste mai bine si el si-a schimbat casetofonul cu un cd-player sony si respectivul i-a zis ca poate sa il faca sa mearga cu comenzile de pe volan.fara adaptor!


--------------------
Renault Laguna 2003 Expression - B 35 AYK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 2 Mar 2007, 16:36
Post #21


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Da, legi firele direct biggrin.gif
Trebuie doar să știi funcția fiecărui pin și fir...ceea ce se poate afla relativ ușor...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut2000
post 4 Mar 2007, 19:42
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 14 October 06
From: Bucuresti




sunt posesorul masinii din semnatura. am gasit o magazie de cd-uri (mp3), insa nu sunt sigur daca este compatibila cu radio-cd-ul original instalat pe masina.
este vorba de Vdo Dayton CD CHM 604 (MP3). Atasez un tabel cu modelele compatibile, ideea este ca habar nu am ce model de radio cd am, nu am carte tehnica.....
imi poate da cineva vro sugestie??
multumesc!


magazia am gasit-o la 157 euro.

Attached thumbnail(s)
compa_VDO.jpg ( Size: 36.92k ) Number of downloads: 3416


--------------------
Mazda CX7 2.3 DISI Turbo - 260 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inalbi5m
post 5 Mar 2007, 00:16
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 443
Joined: 8 April 06
From: Brasov




Are cineva pe aici un site unde as putea gasi niste adaptoare pentru telecomanda de langa volan pentru o Laguna 1.Daca e posibil ceva site-uri din Romania si cu ceva preturi.Va multumesc anticipat.


--------------------
Renault Laguna 2006 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut2000
post 5 Mar 2007, 13:38
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 14 October 06
From: Bucuresti




pe langa magazie am gasit si un radio cd. ese vorba de Sony CDX-S22.
oare este compatibil cu afisajul si comenzile de la volan ? .....compatibil fara adaptor special.

pe unul din link-urile postate aici am gasit ca este recomandat de renault.

http://www.renault-aftersales.de/home.php?...b1e0065317ad29f


--------------------
Mazda CX7 2.3 DISI Turbo - 260 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut2000
post 10 Mar 2007, 10:23
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 14 October 06
From: Bucuresti




pana la urma am rezolvat-o. am fost la renault si am dat peste francezi de treaba, caci rar ii intalnesti. magazia este compatibila cu radio-cd chiar daca nu are functia de aux in meniu. este compatibila cu toate reno-urile fabricate in franta incepand cu 2000.
cat despre intrarea de magazie mi-au zis ca este intrarea numerica (semnal digital) S/PDIF nefiind nevoie de functie aux input pentru a o activa. functia de aux input din meniu este valabila pentru cei care doresc sa isi conecteze un echipament analogic la radio-cd. chiar si pentru aceea care nu au aux input, se gasesc adaptoare, de fapt convertoare de semnal, care transforma din analogic in digital.
referitor la schimbarea radio-cd-ului si asta este posibila, insa costurile in cazul meu erau mai mari. magazia am comandat-o cu 163 euro (transport inclus). radio-cd-ul il gaseam undeva la 150 plus 40 si ceva de euro adaptorul pentru afisaj-comezi volan.
mi-au dat o brosura cu echipamente compatibile, preturi etc. daca intereseaza pe cineva o scanez si o postez pe aici.

This post has been edited by ionut2000: 10 Mar 2007, 16:43


--------------------
Mazda CX7 2.3 DISI Turbo - 260 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boozywoozy
post 10 Mar 2007, 15:20
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 18 August 06
From: galati




ionut ne-ai fi de mare ajutor cu o scanare a brosurii.Si eu sunt unul care doreste sa schimbe cd-ul original cu un mp3 pe 24 biti,problema e ca nu prea gasesc adaptoare ptr asa ceva sad.gif.Nu vreau sa pierd comenzile de la volan si afisajul de la navigatie.


--------------------
ex renault laguna 2 2002 1.9 dci dynamique - gl 41 nyk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut2000
post 13 Mar 2007, 20:26
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 14 October 06
From: Bucuresti




dupa cum am promis am scanat brosura, o puteti lua de la adresa:


http://rapidshare.com/files/20864725/scan0001.pdf


--------------------
Mazda CX7 2.3 DISI Turbo - 260 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vick20
post 13 Mar 2007, 20:39
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 13 January 07




oare mp3 playerul de pe logan se potriveste cu satelitul de comenzi de la volan si cu afisajul din bord?....pentru laguna 2


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi vanduta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut2000
post 13 Mar 2007, 21:08
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 14 October 06
From: Bucuresti




din care stiu mp3 de pe logan varianta 1.6 16V este grundig conceput special pentru renault, nu pentru logan. deci teoretic trebuie sa fie compatibil, sigur este compatibil cu adaptor. din care imi amintesc l-am vazut pe un clio 3 saptamana trecuta, pe o masina de la munca si avea comenzi pe volan, nu sunt sigur de afisaj, daca avea unul separat si masina.

This post has been edited by ionut2000: 13 Mar 2007, 21:09


--------------------
Mazda CX7 2.3 DISI Turbo - 260 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut2000
post 16 Mar 2007, 15:57
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 14 October 06
From: Bucuresti




azi a venit magazia si am instalat-o. totul este ok, se aude bine, se poate comanda atat de la volan cat si de la radio-cd. singura functie care nu merge este cea de cd text, adica pe afisajul din bord nu imi apare decat numarul cd-ului si numarul melodii de pe cd.


--------------------
Mazda CX7 2.3 DISI Turbo - 260 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:56
Forum Renault