DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cu cat cosuma mai mult dacia break daca pun portbag

alphabluesky
post 10 Sep 2009, 16:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 13 October 06




Cu cat cosuma mai mult dacia break daca ii pun portbagaj ??


--------------------
Dacia 1410 TLX 1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Sep 2009, 17:07
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




cu 9 % (procente) in plus cu el gol, la viteza de 120 km/h.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 10 Sep 2009, 17:14
Post #3


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Fugi mai mult cu masca de gaze pusa?

Portbagajul ala e o frana aerodinamica. mare/mica? asta e functie de model. Tot functie de model e scandalul suplimentar la viteza. Orcim, daca-l umpli o sa ai consum mai mare.

L.E. ce cari atata in masina de-ti mai trebuie si portbagaj suplimentar? Ca banui ca nu-l montezi de forma.

Ca si exemplu mai extrem
Am carat acu' cativa ani doua saltele de la arad la hateg. Nu cu a mea, cu a unui prieten.
In prima faza nu le ancorasem suficient, si se ridicau in mers. Cum batea vantul din spate, coborau, si masina brusc accelera.

Ne-am prins de faza, si le-am ancorat mai bine. Am continuat drumul. Cam tot la 80-100 km trebuia sa facem pauza, ca i se incalzea motorul. La viteze de 80-90-100 . Acelasi drum facut inapoi, la viteze mai mari, n-o fiert, n-o facut nici un fel de figuri. Iti dai seama cat o muncit in plus pentru alea doua saltele.

This post has been edited by bucatzel: 10 Sep 2009, 17:25


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Sep 2009, 17:17
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(argon @ 10 Sep 2009, 17:07)
cu 9 % (procente) in plus cu el gol, la viteza de 120 km/h.
*




cu portbagajul original Sinterom.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alphabluesky
post 10 Sep 2009, 20:33
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 13 October 06




da cu portbagaj de siterom ca vreau sa car scara metalica


--------------------
Dacia 1410 TLX 1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the fast and furious
post 11 Sep 2009, 00:07
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 3 October 06
From: Bucuresti




Am scos consum de 8.66 l / 100 km la un traseu Bucuresti - Nordu Moldovei . Am facut plinu la plecare , apoi plin facut iarasi in orasul Harlau . Viteza de croaziera maxim 80 la ora ca sa iasa economie. Cei drept plinu in Bucuresti a fost facut cu cateva zile inainte de plecare si in calculul consumului au intrat si 120 km facuti in Bucuresti.
In masina eram 3 persoane adulte si bagaj iar cea ce era sus pe portbagaj erau covoare si mochete la care ai mei nu vroiau sa renunte . Aerodinamica egala cu a unui MAN dupa cum se vede mai jos.

cazan_full.jpg ( Size: 175.94k ) Number of downloads: 280



PS : cu ajutorul aerodinamicii ( si uleiul scapat pe la semering priza in cantitati mici dupa cum mi-am dat seama mai tarziu ) extraordinare discul de ambreiaj a inceput sa patineze ca sa am un concediu emotionant. Am mai facut 2400 km si l-am schimbat cand m-ama intors.

This post has been edited by the fast and furious: 11 Sep 2009, 00:11


--------------------
Dacia / Opel - Berlina / Astra Classic - 1999 / 2006 - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alphabluesky
post 11 Sep 2009, 00:15
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 13 October 06




si fara portbagaj cat ar trebuii sa consume norma l dacia break ??


--------------------
Dacia 1410 TLX 1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ag02cws
post 11 Sep 2009, 00:28
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 2 December 06
From: Bucuresti / Pitesti




Sa inteleg ca te intereseaza consumul cu el gol, avand intentia sa il lasi pe masina mereu? Eu te-as sfatui sa-l pui doar la nevoie.
Odata am carat un frigider pe autostrada. Nu am reusit sa depasesc 110 km/h. In mod normal, masina atingea 140 km/h. De consum nu stiu ce sa zic.


--------------------
Dacia 1310 L 1994 / Dacia Sandero 1.4 MPI 2008 / Kia Cee'd 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 11 Sep 2009, 10:40
Post #9


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(alphabluesky @ 11 Sep 2009, 01:15)
si fara portbagaj cat ar trebuii sa consume norma l dacia break ??
*


Nu o sa aflii niciodata cat consuma cu portbagajul pus. In primul rand este ceva discutabil. Ca sa aflii exact trebuie sa faci teste controlate. Spre exemplu scoti furtunul de tur de la benzina, il scoti pe la motor, pui o sticla de 1 litru, o gauresti si vezi cat faci cu ea fara/cu portbagaj.

Insa pot interveni 1000 de factori. Cati litri de benzina ai? Este plin rezervorul? Este aproape gol? Soferul este slab ? Soferul este obez? Masina este echilibrata? Ce cauciucuri are? De vara? De iarna? Cum functioneaza motorul? Papa ulei? Merge "brici"? Ce benzina i-ai bagat? De la mol, de la omv, de la petrom? Ce temperatura era afara? Era frig, umed, uscat? La ce turatii se schimbau vitezele? Din ce material este facut portbagajul? Din tevi? Din bare rectangulare? Cate kg are portbagajul? Cat de aerodinamic este el...S.a.m.d.

Atatea variabile posibile rezulta la fel de multe raspunsuri plauzibile.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 11 Sep 2009, 19:11
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




Eu car zilnic pe masina cate 1-2 scari. Pe dacia break incap scari de 3x7 , 3x9, 3x11 trepte. Scara mai mare nu am avut.

Folosesc 2 bare de tabla (~2mm grosime) acoperite cu plastic. Se gasesc prin targ si sunt 47-50 lei. Sunt aproape identice cu barele de pe logan, doar ca mult mai slabe.

Am mers cu 2 scari mii de km deasupra si nu am avut probleme. Scarile le prind cu niste corzi elastice. 10 lei punga cu 6 corzi. (asemanatoare cu cele de prins roata de rezerva).

In mers se aude un vuiet continuu avand in vedere ca aerul sufla prin trepte, insa te obisnuiesti cu sunetul. Daca mergi cu masina fara scari deasupra dar cu suportii pusi, nu se simte nici o diferenta. (Suporti au maxim 2kg).

Cu masina goala mi-a luat 7% media pe 1200km, transfagarasan.
Cu masina la lucru: 2 persoane in masina, 2 scari de aluminiu, scule cam de 150-200kg imi consuma cam 9%. Acelasi stil de mers. Daca depasesc 100km/h deja consumul sare de 10. Valorile astea le-am obtinut primavara, vara toamna. Iarna se schimba datele problemei.

Datele astea le-am scos pe o medie de 50.000-60.000 km cu dacia break motor 1410, cutie 5 trepte, scurta.


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baranga
post 11 Sep 2009, 19:50
Post #11


...eu merg cu DACIA iar tu pe jos....


Group: Members
Posts: 888
Joined: 8 February 08
From: Slobozia- IALOMITA




QUOTE(Maskatu @ 11 Sep 2009, 10:40)
Ca sa aflii exact trebuie sa faci teste controlate. Spre exemplu scoti furtunul de tur de la benzina, il scoti pe la motor, pui o sticla de 1 litru, o gauresti si vezi cat faci cu ea fara/cu portbagaj.
*



...si ii va iesi un consum de 50% si se va gandi sa faca motoru...sa schimbe chiulasa...
Testul cu sticla il faci si cu turul si cu RETURUL in sticla wink.gif


--------------------
Dacia Break 1999 - 1310CL - IL 03 HLE
mi-au sters reputatia;eu o aveam cea mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:35
Forum Renault