DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9762 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6699
7 Pages « < 3 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Programul "Prima casa", avantaj sau cacealma?

pishky
post 15 Aug 2011, 12:42
Post #121


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




@ bobo - discutam candva cand ne vom vedea la inalnirea reno constanta
ma bate gandul pe termen mediu - lung sa fac si eu treaba asta urata cu casa


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 15 Aug 2011, 21:49
Post #122


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Binenteles ca la perfectarea cumpararii, nu am platit nici prima rata inca(nu a venit data inca) biggrin.gif as fi vrut sa fi terminat creditul de achitat.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 18 Aug 2011, 17:43
Post #123


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




cam cat dureaza toata treaba? din momentul depunerii actelor pana in momentul aprobarii? cat de birocratica este treaba?

Stii cumva cata vechime la actualul loc de munca este necesara? Doamna Hades biggrin.gif are doar 3 luni pana in acest moment dupa o indelungata pauza de activitate profesionala (somaj). O pot coopta si pe ea in credit sau nu?

Felicitari pt rezultat. Sper sa ne refelicitam reciproc peste vreo 20 de ani cand vom lichida creditele!


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 19 Aug 2011, 22:13
Post #124


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Depinde de banca si de cat isi dau interesul angajatele de acolo, ca durata estimativ 1 luna jumatate maxim doua ci tot cu semnat daca toata treaba merge bine si da e birocratie.
Despre vechime • poti fi salariat, cu minimum 6 luni vechime la actualul loc de munca sau cel putin un an vechime totala in munca, din care minimum 3 luni la actualul angajator, sau poti practica o profesie liberala de cel putin un an;


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 21 Aug 2011, 09:24
Post #125


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Bun. Deci consoarta are vechime in munca, cam 7 ani. Dar are o intrerupere de activitate de aproape 2 ani. 1 an somaj, 1 fara venituri. S-a angajat de curand, in septembrie face 3 luni. Ii vor fi luate in consideratie veniturile? Sau trebuie sa ma gandesc sa mai caut un codebitor?


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 21 Aug 2011, 10:29
Post #126


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Trebuie intrebat, cred ca depinde si de banca cat este de flexibila.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 21 Aug 2011, 21:15
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Lord Hades @ 21 Aug 2011, 10:24)
Bun. Deci consoarta are vechime in munca, cam 7 ani. Dar are o intrerupere de activitate de aproape 2 ani. 1 an somaj, 1 fara venituri. S-a angajat de curand, in septembrie face 3 luni. Ii vor fi luate in consideratie veniturile? Sau trebuie sa ma gandesc sa mai caut un codebitor?
*



daca pentru un credit gen prima casa (cu dobanzi printre cele mai mici de pe piata) ai nevoie si de venitul consoartei, eu zic sa te gandesti bine la ce te bagi. s-ar putea sa fie mai convenabil sa stai o perioada in chirie (timp in care incerci sa mai strangi bani pt avans) si apoi sa te gandesti la cumparat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 21 Aug 2011, 22:15
Post #128


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Pe ce te bazezi cand faci afirmatia asta? te contrazici singur, daca acest credit are dobanda ok, de unde rezulta rata nu foarte mare, decat sa stea cu chirie mai bine isi plateste rata la casa.In fond si la urma urmei nu stii cati bani castiga omul fara sa-i poate justifica prin contractul de munca...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 22 Aug 2011, 09:08
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




ma bazez pe trendul descendent al preturilor. in ultimul an au scazut (in medie) cu 10%

hai acum sa-ti explic numeric ce inseamna asta. luam cazul unui apartament de 55k euro (ca sa se incadreze in PC), cu un avans de 5k, pe 20 de ani, cu dobanda de 6.5%, rezultand o rata de 358 euro/luna
-daca ar fi cumparat apartamentul acum 1 an ar fi platit pana acum ~4300 euro, din care 1330 principal si 2970 dobanda. principalul ramas de achitat ar fi de 48.665 euro
-daca ar fi preferat sa stea in chirie 1 an, cu 358 euro/luna gasea apartamente bune si bine pozitionate. in plus dupa acest an ar fi putut sa cumpere acelasi apartament care ar fi valorat acum 49.500 euro (in loc de 55k). presupunand ca n-a pus deloc bani deoparte si ca are acelasi avans de 5k ar rezulta un credit de 44.500 euro care ar duce (in aceleasi conditii ca mai sus) la o rata lunara de 318 euro

cat despre banii la negru....asta doar el ne poate spune daca e cazul sa-i luam in calcul sau nu.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 22 Aug 2011, 14:45
Post #130


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(bobo77 @ 15 Aug 2011, 12:29)
Eu am terminat si sunt proprietar, daca vrea cineva sfaturi in masura in care stiu, astept pm.
*
Si eu am cumparat un apartament (credit ipotecar) care era ipotecat in favoarea altei banci decit cea la care am facut eu creditul.
Daca pot ajuta cu sfaturi/proceduri... sint aici!


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 22 Aug 2011, 16:57
Post #131


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Era liber apartamentul ? Mie mi se pusese pata sa-mi mai iau unul, gasisem unu care-mi convenea, (exceptand faptul ca era ocupat de debitori) dar era scos la licitatie de banca. M-am dus la "licitatie" sa vad care-i faza, nu s-a prezentat nimeni, zicea executorul ca eu (cumparatorul) trebuie sa-i dau pe aia afara din casa. A 2-a "licitatie" (cand trebuia sa scada pretul cu vreo 25%) nu s-a mai afisat, a disparut apt...Banuiesc ca nu si-au platit aia restanta, ca era (inclusiv penalitatile) cu vreo 10k eur mai mare decat pretul pietei, deci nu le convenea sa plateasca. Oricum, mi se pare aiurea sa fie ocupat de debitori, si pe banca o doare in pix, evident aia aveau si restante importante la asociatie.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 22 Aug 2011, 19:11
Post #132


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




smiley multumesc pt sfaturi.
treaba e ca stam deja in chirie de aproape 2 ani. si nu vreau sa mai stau inca pe atat. preturile in brasov mai jos decat sunt acum nu se vor mai duce. au cazut suficient de mult, dar acest an au cam stagnat si cam incep sa urce, ca deh, iesim din criza.
Dobanda este de 3.7+euribor3M. Mizeria asta de euribor o sa imi mance nervii. Acum e in jur de 1.6, dar in trecut a ajuns si la 4.

Am nevoie si de venitul consoartei pt ca sunt codebitor in acte la masina parintilor biggrin.gif adica pe hartie din salariul meu se scade rata masinii. Si suma de bani care mi-o da banca e mai mica decat necesarul. Cum nu imi permit sa arunc toti banii care ii am pe diferenta de pret, rezulta ca am nevoie de consoarta smile.gif

Acum, platesc 600 lei chiria, dar am avut-o pana luna trecuta 700. Rata in conditiile actuale ar fi cam 1000 lei. Cum planul meu e sa achit in avans cat mai rapid primii 10 ani, rezulta ca nu mai e rentabil sa stau in chirie. In plus, o sa am apartament smile.gif)


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 22 Aug 2011, 20:31
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




daca esti convins ca preturile stagneaza, atunci go for it (mai ales daca iti vei permite sa achiti anticipat creditul si sa scapi de el mai repede)

ai grija insa chiar la programul PC, faptul ca a fost intrerupt o perioada si apoi reluat a "impulsionat" artificial preturile


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 22 Aug 2011, 20:42
Post #134


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




si nu uita un lucru - nu vei pute vinde ap in urmatorii 5 ani -in rest bafta, la urma urmei este o investitie smile.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 23 Aug 2011, 08:03
Post #135


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(maho @ 22 Aug 2011, 16:57)
Era liber apartamentul ?
... dar era scos la licitatie de banca.
... trebuie sa-i dau pe aia afara din casa.
*
Pai nu era "executat"... pur si simplu proprietarul vroia sa-l vanda, dar ap. era ipotecat. Deci nu se punea problema de dat afara din casa/licitatii etc.


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 23 Aug 2011, 11:42
Post #136


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Aha, deci alta mancare de peste (oricum eu eram cu cash, deci nu se punea prob. de credit).
Aici, m-am ofticat, chiar imi placea apartamentul (pozitie, zona, bloc reabilitat, tot in afara de interior, care-l rezolvam). Dar si "disparut" de pe situl de executari cand trebuia sa se organizeze licitatia a 2-a (ar fi ajuns la vreo 32 k eur, pret excelent dupa mine), si ocupat de rau-platnici (cica sa merg cu actul de v-c si cu un executor pe care sa-l platesc cu vreo 20 mil., si sa-i dau eu pe aia afara)... 022.gif . Si inca o chestie, zicea duduia de la banca ca executorul nu e angajatul lor, ei n-au treaba blink.gif In ipoteza ca la "licitatie" (oferta trebuia depusa in scris, impreuna cu garantia de 10% din pret, cu max. 24 h inainte) nu castigam (daca venea altul cu o oferta mai buna), primeam garantia inapoi cand i se scula executorului...
Am renuntat, evident. Pt. cei pe care-i bate gandul sa incerce (eventual atrasi de pretul posibil bun la a 2-a licitatie), nu va recomand, mi se pare riscant.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 23 Aug 2011, 18:39
Post #137


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




astea cu licitatiile de obicei sunt manarite. hai sa fim seriosi ca nu o sa lase smecherasii o asemenea oportunitate sa le scape printre degete. si eu ma gandeam la o afacere de genul, dar si mie mi se pare riscant.

Apartamentul pt care ne batem noi cuie in talpa, fiind nou, are acelasi pret ca acum 2 ani.

Apartamentistii vechi, se uita peste gard la cei noi, si ii copiaza ca pret. Un tembel de la adevarul a declarat brasovul cel mai bun oras din tara de locuit, anul trecut parca. In concluzie, platim si apartamente de ne ies ochelarii din cap.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 23 Aug 2011, 22:00
Post #138


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(Smiley @ 22 Aug 2011, 21:31)


ai grija insa chiar la programul PC, faptul ca a fost intrerupt o perioada si apoi reluat a "impulsionat" artificial preturile
*


preturile nu au crescut la apartamente cu toate ca s-a reluat programul.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 23 Aug 2011, 22:11
Post #139


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Brobabil. Dar cert e ca nu au facut ce trebuia sa se intample. Sa mai scada preturile, mai ales in orase unde aberatiile sunt crunte (Cluj, Bucuresti, etc).


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Aug 2011, 09:28
Post #140


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE
Lord Hades     
post Yesterday, 18:39
...Un tembel de la adevarul a declarat brasovul cel mai bun oras din tara de locuit, anul trecut parca. In concluzie, platim si apartamente de ne ies ochelarii din cap.

Il invit sa locuiasca la mine in bloc (si mai ales pe scara), cu toate cucuvelele batrane si idioate, o luna - doua, si-i trece. Oricum, in privinta preturilor nu cred ca Bv e pe primul loc, mai sunt alte orase si mai si. Iar preturile se auto-regleaza din capacitatea de sustinere financiara a cererii si ofertei. Nu cred ca de acum incolo vor varia abrupt (sus sau jos); in calculele care si le face fiecare intra si variabila cost chirie lunara/dobanda lunara la valoarea apt.
Iar apt. de care-am zis, ma asteptam sa apara la vanzare scos de vreun nou proprietar sau agentie, dar deocamdata nimic, iar aia stau bine-mersi tot acolo.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 25 Aug 2011, 14:24
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




QUOTE(aleksanders @ 22 Aug 2011, 20:42)
si nu uita un lucru - nu vei pute vinde ap in urmatorii 5 ani  -in rest bafta, la urma urmei este o investitie smile.gif
*



Se poate vinde, insa doar in situatii exceptionale - de ex in caz de divort sau deces.

QUOTE(driverx @ 23 Aug 2011, 22:11)
Brobabil. Dar cert e ca nu au facut ce trebuia sa se intample. Sa mai scada preturile, mai ales in orase unde aberatiile sunt crunte (Cluj, Bucuresti, etc).
*



Nu mai scad preturile. De ani de zile tot aud lozinca asta. De cand a inceput criza mai exact. Daca compari preturile in Cj intr-un cartier decent (Gheorgheni, Marasti, Zorilor, Buna Ziua, etc... exclus Floresti, Baciu, Borhanci ca astea nu-s cartiere inca) din 2011 fata de final de 2008 sau inceput de 2009 si vezi ca s-au modificat deloc sau nesemificativ.
Cine vrea sa isi ia apartament/casa isi ia intr-un zona buna isi ia fara sa astepte modificari miraculoase de pret care oricum nu vor veni, chiar daca e scump insa cel putin ai garantia ca acel imobil isi va pastra valoarea si in viitor.



--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 26 Aug 2011, 08:06
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




e posibil ca anumite categorii de imobile sa-si si pastrat ceva mai bine pretul, dar noi vorbim totusi de apartamente cumparate prin PC.

uita-te ce puteai cumpara in 2008 cu 60k si uita-te ce poti cumpara acum cu aceiasi 60k. nu stiu cum sta treaba in cluj, dar in bucuresti in 2008 cu 60k te uitai doar la 2 camere, acum cu 60k gasesti lejer apartamente cu 3 camere, uneori si cu 4.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 9 Sep 2011, 17:24
Post #143


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Deci:

1. Am inceput tratativele cu Raiffeisen, doar ca sa descopar ca nu vor sa se complice cu imobil in curs de construire. E o chestie de genul "promisiune de plata", adica contra unui mic comision, ei rezerva banii pana e gata apartamentul. Ei bine, ei nu vor. Dobanda era cea mai avantajoasa: 3.7 + Euribor.

2. Acum ma reorientez catre BRD, astia au zis ca se baga in afacere, dar doar cu jumatate de gura. Dobanda 3.75 ...

3. BCR bate sigur palma, doar ca astia ajung la 3.95 ... adica cam cu 120 euro in plus pe an la rata actuala a euribor.

Voi mai reveni cu detalii.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 9 Sep 2011, 18:32
Post #144


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Numa' la d-astia mari te-ai dus ? Incearca si la Transilvania, dpmdv sunt cei mai buni. wub.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 9 Sep 2011, 21:27
Post #145


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Si la alphabank nu ar strica sa incerci.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 10 Sep 2011, 17:44
Post #146


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




alpha sunt la 4%. Am studiat deja.
Treaba e ca astia mari au mai multe fonduri la dispozitie si deci riscul sa raman in afara programului e mai mic. smile.gif

Iarasi ce e naspa e ca nu pot alerga toata ziua dupa banci. cei de la care cumpar apartamentul au o persoana care se ocupa de relatia clienti-imobiliar-banca, si deci ma pot baza pe recomandarile lui.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 10 Sep 2011, 20:08
Post #147


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Lord Hades

Dar ai luat in considerare si comisioanele ulterioare? Cred ca mai bine te orientezi si dupa DAE decat doar dupa dobanda efectiva.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 10 Sep 2011, 21:37
Post #148


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Exact.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 10 Sep 2011, 22:25
Post #149


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




QUOTE(Lord Hades @ 10 Sep 2011, 18:44)
alpha sunt la 4%. Am studiat deja.
Treaba e ca astia mari au mai multe fonduri la dispozitie si deci riscul sa raman in afara programului e mai mic. smile.gif
*



uite aici lista cu bancile implicate in program si plafonul acordat fiecareia. printre cele cu plafoane mari nu se afla doar banci mari..


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 11 Sep 2011, 07:24
Post #150


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Da, dupa DAE ma orientez. Din ce am vazut in general, nu prea exista alte comisioane. Cel putin nu la prima vedere. Oricum in final arunc o privire si la DAE.

La mine problema e ca, imobilul nefiind finalizat, sunt fortat sa merg doar cu banci care lucreaza cu promisiune de plata.

Pentru mine oferta Raiffeisen era cea mai buna, dar ...

Multumesc tuturor pentru implicare smile.gif


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 13:55
Forum Renault