DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Logan - masina anului, in Serbia si Muntenegru

Mache
post 8 Mar 2005, 16:20
Post #1


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Stire difuzata la Radio Romania Actualitati acum cateva minute. Dacia Logan a fost declarata masina anului la vecinii nostri din sud. Ce ziceti de acest lucru?


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 8 Mar 2005, 16:39
Post #2


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




ura huh.gif


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ar_logan
post 8 Mar 2005, 16:48
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 7 December 04
From: ARAD




Numai inainte fratilor.


--------------------
Dacia Logan 1.4Preference - B 00 XJM
100% - 90%posesori permis
- 10% soferi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nicotine
post 8 Mar 2005, 18:01
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




Felicitari Logan! Acum sa vezi reclama :Tati, tati iar ai trecut de scoala. Acum best car 2004 in Serbia Montenegro. Rakets tested it!!!
04.gif


--------------------
MII Sedan 1.6 16v Confort Privilege Beige Angora 2005; sistem supraveghere presiune pneuri; bavete noroi fata spate
, etrieri vopsiti rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 8 Mar 2005, 18:49
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Multi de pe aici vor exclama: S-au prostit si astia!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 9 Mar 2005, 08:56
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(ar_logan @ 8 Mar 2005, 18:48)
Numai inainte fratilor.
*



Corect! Asta e avantajul major pe care il ai cand esti down and out, the only way is up. :-)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 9 Mar 2005, 10:58
Post #7


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Si la noi ar fi trebuit sa iasa Logan masina anului dar cine stie dupa ce criterii (spagi) se alege la noi.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanF
post 9 Mar 2005, 11:45
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 16 July 04
From: Bucuresti




Pai la noi trebuiau astia za vanda Colt. Oricum masina anului e o tampenie cat casa. Iei masini din clase diferite cu filozofii diferite si o alegi pe cea mai buna. Ete scartz


--------------------
Ford Focus - ...
FOCUS 2007 1.6 TI-VCT FUN X
Fotografie de produs - www.orangefoto.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 9 Mar 2005, 12:59
Post #9


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Eu nici nu auzisem de Colt-ul asta nou (si probabil ca sunt multi ca mine) pana sa iasa masina anului.
Nu neg ca ar fi o masina buna (Colt) dar pentru noi romanii Loganul are o insemnatate muuuult mai mare.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romulus
post 9 Mar 2005, 13:25
Post #10


membru fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 460
Joined: 11 January 05
From: Targu Mures




Care an? Ca asta abia a inceput. Pana la sfarsit....mai este destul. Poate scoate Dacia alta masina intre timp (vreun proiect secret,ceva?) si-i da clasa la Logan


--------------------
Daewoo Cielo 1997 - MS 06 BCL
pana la urma, totul se rezuma la obisnuinta...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leone
post 9 Mar 2005, 16:12
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 29 January 05
From: Toronto




Tre' sa mai tinem cont si ce masini a depasit, ca nu-i de ici de colo sa iesi in fata unei Toyote! Parerea mea! smile.gif


--------------------
Toyota/Mazda Corolla/3 2012 - INCANU
Nu e peste ca Bibanu', nici dacie ca Loganu'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 9 Mar 2005, 16:31
Post #12


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Bravo Dacia! Pe bune!

Daca iar ne pute, chiar si chestia asta, inseamna ca suntem cam dusi cu capul!


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danu
post 9 Mar 2005, 18:48
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 18 February 05




hai sa bem! cate 40 de pahare


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanflorin77
post 9 Mar 2005, 19:00
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 1 June 04
From: Bucuresti




sunt fan Dacia,dar totusi..Logan m-a dezamagit!la inceput mi-a placut putin,acum insa o vad tot mai mult semanand cu Oblio(stiti,desenele animate in care toti aveau capul ascutit)!


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA - B..
SOFERIA E MAI TARFA DECAT VIATA..!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiriac.costin
post 9 Mar 2005, 20:07
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 January 05
From: Constanta




Lasa sa o aprecieze altii.La noi a avut numai parte de critici si ce e cel mai grav,critici false.

Consuma 15 L/100 Km (.... 200 Km poate consuma)
Nu fuge (E adevarat ca nu face 100 in 6 secunde)
S-a rasturnat unu cu ea deci Logan e un esec (din 30.000 buc???)
Arata naspa (E subiectiva parerea)
E finisata naspa (Nu mi se pare)
Le-au rechemat de proaste ce sunt !?! (Asa o fi......inseamna ca Mercedes cand a retras A-Class trebuia sa dea faliment)
E scumpa (Zau???)
etc etc

In toata presa straina,Logan a avut numai parte de laude(din cat am citit si eu).
In Romania,reticenta si critici mincinoase la greu.De aia e Romania unde e si din cauza asta nici nu o sa ajunga prea departe curand.Cand industria auto americana a fost pentru prima oara amenintata serios de cea japoneza datorita inferioritatii produselor americane,guvernul i-a indemnat pe americani sa cumpere masini autohtone,ca acele companii sa nu dea faliment din cauza importurilor masive din Japonia,sa nu se piarda locurile de munca si sa ajute industria autohtona.Culmea este ca aia au inteles mesajul,au cumparat si cumpara in continuare....Pe de alta parte,o buna parte din romani au inceput sa arunce cu noroi inainte ca macar sa vada pe strada un Logan.


Sa fi critic in mod obiectiv e un lucru foarte bun.Sa mananci k..... aiurea e foarte grav si nu aduce nimanui vreun beneficiu ci dimpotriva!

Bravo Dacia,iti urez succes in continuare!!!


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT 01 POL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 9 Mar 2005, 21:10
Post #16


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




daca as primi cate 1 leu (d-asta usor biggrin.gif) pentru fiecare mancator de kkt as fi MILIARDAR in DOLARI !!!
lumea-i mare si diversificatala...dar la noi chiar s-a rasturnat caruta u prosti... sad.gif sad.gif sad.gif


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanflorin77
post 9 Mar 2005, 21:16
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 1 June 04
From: Bucuresti




parerea mea:nu are cum sa fie o masina mai buna si mai bine gandita(estetic,functional,fiabila),pentru ca altfel ar lua,,painea,, multor masini din vest,iar asa ceva nu ar conveni multora dintre constructorii de masini din vest! mellow.gif


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA - B..
SOFERIA E MAI TARFA DECAT VIATA..!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanflorin77
post 9 Mar 2005, 21:18
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 1 June 04
From: Bucuresti




parerea mea:nu are cum sa fie o masina mai buna si mai bine gandita(estetic,functional,fiabila),pentru ca altfel ar lua,,painea,, multor masini din vest,iar asa ceva nu ar conveni multora dintre constructorii de masini,inclusiv Renault!


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA - B..
SOFERIA E MAI TARFA DECAT VIATA..!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
[Gusti]
post 9 Mar 2005, 21:30
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 6 December 04




ma mi se pare un lucru bun dar tinand cont de valoarea masini .... atunci hai sa nu ne mai cumparam numa masini din vest ca is mai bune ca is mai finisate ca alea ...alea ...si atunci vom lichida uzina DACIA


--------------------
Dacia Logan 1,5 DCI. Preference 2007 - ab 03 yab
viata e complexa ...fiti optimisti!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 10 Mar 2005, 09:45
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




QUOTE(stefanflorin77 @ 9 Mar 2005, 23:18)
parerea mea:nu are cum sa fie o masina mai buna si mai bine gandita(estetic,functional,fiabila),pentru ca altfel ar lua,,painea,, multor masini din vest,iar asa ceva nu ar conveni multora dintre constructorii de masini,inclusiv Renault!
*




Pai nu zice nimeni ca e "mai buna" ca o Toyota. Dar e la 1/3 de pret. Si raportul pret/calitate e probabil de natura s-o faca masina anului in tari mai sarace. Daca sarbii si muntenegrenii ar avea banii nemtilor, n-ar fi iesit masina anului, pentru ca pretul tragea mai putin in balanta.


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
omman
post 10 Mar 2005, 11:16
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 9 January 04
From: Bacau




Probabil ca Logan se va dovedi un succes in tarile in curs de dezvoltare.
Pentru un tanar de la noi, care are rate la casa, dar ajutat putin de un salariu mai bunicel, se arunca si la o rata la Logan, aceasta masina e o mana cereasca.
Eu nu am rata la casa si tot simt rata la Solenza si ii inteleg pe cei amintiti mai sus, dar am o masina si nu o taraboanta.
Pentru cei in etate, care au avut Dacia berlina, si fara multi bani Loganul le ofera un confort de care nu au avut parte.
Desigur pentru un Becali, un Iacubov, un Vantu sau Seche, ca sa dau doar cateva exemple din cei care au adus o contributie determinanta in dezvoltarea omenirii wacko.gif si sunt acolo unde sunt, Loganul e infecta.
Pentru alti favorizati ai soartei liber la nemtesti si japoneze fratilor.
Dar sa hulesti o masina despre care s-a spus ca e pentru 80 la suta din omenire (si s-au inghesuit si vestici girla) inseamna sa uitam de unde am plecat. Oare ce masina aveau unii din cei enumerati mai sus inainte de 89? Atunci tare mai era buna o Dacie, asa cum era ea.
Am mers ieri prima data cu Logan. E peste Solenta la spatiu interior si inchiderea usilor. In rest imi era parca familiara. Solenza cred ca era un concurent al Loganului si de aia kaput. Si masinuta mea e nesperat de ok. Deh, frica de ce era inainte la Dacia dar cred ca e cam gata cu ce era odata, asta e realitatea.

This post has been edited by omman: 10 Mar 2005, 13:14


--------------------
Nissan Almera 2006
Drum bun!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 10 Mar 2005, 12:58
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Daca in ROM.sunt multi carcotasi asta e.
Dar ce te faci ca se cumpara LGN si in tari mai avansate ca noi (ungaria,cehia,slovacia,etc).Acolo de ce se vinde daca nu e buna ?Acolo e foarte buna ca si acolo sunt oameni care nu castiga o avere pe luna. si uite ca e buna masina.daca se va vinde bine e si spre folosul fabricii si al tarii.
Si ce te faci ca din iunie se va vinde si in Germania,Franta,Italia,Spania iar din noiembrie in Elvetia.(or fi carcotasi si acolo?)

Parerea mea ....care este.

This post has been edited by BOGDAN DSN: 10 Mar 2005, 13:00


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 10 Mar 2005, 16:12
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(omman @ 10 Mar 2005, 13:16)
Probabil ca Logan se va dovedi un succes in tarile in curs de dezvoltare.
...
*


Mare adevar graiesti! Exact asta este Loganul si exact asta a fost si Dacia 1300. S-a vazut cu ochiul liber la unguri, care inainte de 1988 erau super-fericiti cu Dacia, iar dupa 1991 cand s-a terminat la ei "tranzitia" :-) au inceput sa ni le trimita inapoi.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 10 Mar 2005, 17:36
Post #24


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




1. in RO exista si multi care isi taie singuri cracca...

insa

2. e totusi posibil ca in RO nivelul de trai sa fi crescut putin astfel incat publicul sa pretuiasca mai mult confortul, calitatea chiar daca costa mai mult si sa dea mai mult pe masini!!! ... in plus, perceptia despre calitatea Dacia sa fie un pic mai pesimista la noi decat in alte tari si ideea preconceputa "dacia nu e fiabila si de calitate pentru ca e ca berlina" sa fie inca prezenta...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiriac.costin
post 10 Mar 2005, 22:41
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 January 05
From: Constanta




Problema este ca Romanii trebuie sa inceteze sa gandeasca prin prisma ideilor preconcepute sau macar cei care traiesc din astfel de idei,sa si le pastreze pentru ei.


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT 01 POL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanflorin77
post 10 Mar 2005, 23:18
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 1 June 04
From: Bucuresti




pt cine nu e dispus sa dea multi bani pe o masina,LOGAN este o solutie.dar sa fim seriosi,eu unul am constatat ca majoritatea celor care s-au declarat multumiti de ea,au avut inainte berlina,sau un second hand din vest,vechi si ros de rugina.oare care ar fi parerea celor care conduc zilnic masini adevarate?
P.S:nu ca n-as fi patriot,dar nu sunt asa de incantat pe forum,in conditiile in care ne lovim zilnic de micile erori si neajunsuri ale masinilor noastre autohtone si de pseudocalitatea service-urilor/garantiilor si binenteles a lu' ,,nea vasile,,care ne zambeste ironic in timp ce ne ofera la juma' de pret uleiul ,,ramas,, de la clientul anterior,eventual si placutele de frana.. mad.gif


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA - B..
SOFERIA E MAI TARFA DECAT VIATA..!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiriac.costin
post 11 Mar 2005, 12:56
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 January 05
From: Constanta




Aici era vorba despre parerea strainilor.Si strainii care au fost incantati de Logan sunt fosti proprietari de berline???
Logan nu este mai prejos decat un Clio,e chiar superior daca ne gandim la spatiu.Clio se vinde cu mare succes in toata Europa.Oare toti oamenii multumiti de Clio sunt fosti proprietari de berline si de ruginituri???
De servicii de c...... te asigur ca vei avea parte si la reprezentanta la Mercedes sau BMW unde tot Nea' Vasile e mecanic deci nu vad cu ce e mai inferior Loganu' mai ales ca de la o masina de 5 ori mai scumpa ai de 5 ori mai multe pretentii.
Fratele meu are un Passat cumparat nou in Decembrie 2004.Taicamiu are un Cielo cumparat in '96 si urmeaza sa-si ia noul Passat cand o sa apara.In cazul meu pot spune ca stiu ce e o masina de calitate (nu ma refer la Cielo) si cu toate astea sunt foarte incantat de Logan.
Sunt exact ideile preconcepute de care vorbeam.
Multumesc stefanflorin77 ca m-ai ajutat sa-mi dovedesc punctul de vedere.

@stefanflorin77: Te rog mult sa nu o iei cumva in nume de rau sau ca pe o jignire pentru ca este ultimul lucru pe care il doresc.M-am folosit de ce ai scris tu ca sa-mi sustin ideea.Merci! (scriu asta pentru ca mi s-a mai intamplat)


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT 01 POL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_s
post 11 Mar 2005, 14:28
Post #28


.


Group: Members
Posts: 305
Joined: 2 July 04
From: .




"pt cine nu e dispus sa dea multi bani pe o masina,LOGAN este o solutie.dar sa fim seriosi,eu unul am constatat ca majoritatea celor care s-au declarat multumiti de ea,au avut inainte berlina,sau un second hand din vest,vechi si ros de rugina.oare care ar fi parerea celor care conduc zilnic masini adevarate?"
Pe acelasi rationament intreb si eu cati fosti proprietari de Mertz si BMW vor fi incintati de VW sau Opel
Loganul concureaza exact cu "second hand din vest,vechi si ros de rugina" , nu cu VW sau Reno noi

This post has been edited by paul_s: 11 Mar 2005, 14:30


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tache
post 11 Mar 2005, 15:14
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 22 November 04




mai stii ... poate iese logan masina anului si-n rusia
pacat ca acolo o sa-l cheme renault ...


--------------------
dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 11 Mar 2005, 15:15
Post #30


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(AL @ 10 Mar 2005, 17:36)
2. e totusi posibil ca in RO nivelul de trai sa fi crescut putin astfel incat publicul sa pretuiasca mai mult confortul, calitatea chiar daca costa mai mult si sa dea mai mult pe masini!!! ... in plus, perceptia despre calitatea Dacia sa fie un pic mai pesimista la noi decat in alte tari si ideea preconceputa "dacia nu e fiabila si de calitate pentru ca e ca berlina" sa fie inca prezenta...
*



Eu mai degraba as spune ca romanul inca nu "calibrat" si cum da o idee de bine, orice altceva OK este mediocru pentru el. Ca sa fac o analogie, taranu fara 4 clase, plantat in oras cu buda cu apa (nu stie sa o foloseasca) cu robinet (ce e aia) cu mijloace in trasnpost in comun (ces alea si cum te comporti in ele).

Romanul e snob de numa'. Romanul mediu, trebuie sa se etaleze cu masini mai bune (nici nu mai vorbim de Dacia aici) decat un om din UE mediu, omul cum are ceva bani, ii traba lux. De multe ori cade in penibil si in prostie, aruncandu-si banii pe ceva ce nu ii foloseste asa cum ar avea el intradevar nevoie.

Acesta este unul din motivele pentru care (cred eu) Logan a fost atata de mult blamat de romanul nostru "apreciator" de calitate. Credea ca o sa poata sa se dea la fel de smecher si va avea aceleasi calitati ca si Golf IV pe care nu l-a putut intretine sau la care visa sa sil cumpere si a crezut ca Logan ii va raspunde la fel la asteptari, dar pe juma de pret. Nu avea cum sa fie asa, so in mintea romanului "emancipat" Golan = naspa.

Ce imitatie de popor putem fi....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 21:34
Forum Renault