DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> frana, o problema tehnica?

s3bi
post 3 Nov 2004, 17:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 28 October 03
From: Pucioasa




am un logan ambiance cu aprox 500 km la bord la care am o problema si anume cu frana. ieri seara intru intr-o depasire, (viteza mare nu aveam) era ceva de genul unei mici coloane pana aici totul ok insa dupa ce am trecut de prima masina se apropia o curba (mai aveam o masina in fata) ma bag usor intre cele 2 si calc frana pentru a ma adapta din nou vitezei coloanei, cand surpriza rotile se blocheaza, cum viteza mare nu aveam, frana am calcat-o usor eu unul consider asta o e problema mare mai ales ca la toate jafurile pe care le-am condus nu intalmeam problema asta .
nu este prima data cand mi s-a intanplat am mai patit-o insa nu in depasiri sau situatii riscante, oare sa fie cauciucurile care am citit pe undeva aici pe forum ca-s mai tari (in carne nu umflate) mie sincer mi se pare ca pierde cam repede aderenta la franre asa ca cei care nu si-au luat inca si dispun de bani ganditi-va la modelul cu ABS. Precizez ca este doar parerea mea.


--------------------
Dacia Logan Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asterix
post 3 Nov 2004, 17:23
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 13 October 04




In mod normal e de la cauciucuri. E drept ca daca ai avea un ABS ai scapa de grija asta. Si mie mi se intampla sa blochez rotile si sa intru in derapaj cu cauciucurile pe care le am pe Cielo (Kormoran sunt pneurile).


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - B-79-LAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s3bi
post 3 Nov 2004, 17:28
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 28 October 03
From: Pucioasa




am avut cam 5 masini toate mai vechi de 85 si rablagite insa problema asta nu am intalnit-o chiar daca nu aveam cauciucuri bune. nu va ganditi ca nu tineau franele daca voiam sa se duca taras o faceam daca nu nu. am mai postat undeva problema asta si cineva mi-a raspuns cum ca ar fi aparut aceeasi problema cu loganul la o emisiune tv si intr-o anumita revista.


--------------------
Dacia Logan Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 3 Nov 2004, 17:29
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Poate nu esti inca obisnuit cu franele. Daca era si putin ud pe sosea ...


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 3 Nov 2004, 17:30
Post #5


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Frina nu prinde cumva prea sus? Si tu poate esti obisnuit de la alte masini sa prinda mai jos.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 3 Nov 2004, 17:30
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Si eu dupa ce am condus berlina bruscam franele DSN-ului. La Logan de asemenea, pedala de frana trebuie "mangaiata" numai.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy LGN
post 3 Nov 2004, 17:33
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 28 August 04
From: Bucuresti




Frana se mai lasa dupa 700 km
Pana in 700 si la mine era cam sus si cam ingheta la o adica dar mai slabeam si eu pedala cand vedeam ca ma duc taras si se frana bine


--------------------
Skoda Octavia 2 TDI 2007 - B-xx----
Noi, romanii, am stat pe malurile istoriei si ne-am uitat la altii.


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asterix
post 3 Nov 2004, 17:41
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 13 October 04




Intr-adevar. Daca ai grija cum apesi frana (sa simulezi un ABS din talpa tongue.gif ) nu mai patineaza. Dar daca nu esti obisnuit cu o frana care "prinde" imediat, cum am observat la Loganul de test drive, ai ceva probleme pana se lasa frana sau piciorul.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - B-79-LAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s3bi
post 3 Nov 2004, 17:44
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 28 October 03
From: Pucioasa




soseaua nu era uda, m-am gandit si eu ca poate inca nu m-am obisnuit cu franele dar nici in halul asta am condus multe masini la unele franele tineau mai sus la unele mai jos insa cand eram aproape de a pierde aderenta parca simpteam acum insa nu mai e la fel. chiar nu stiu ce sa cred. de stabilitate sunt multumit insa daca am viteza putin mai mare si trebui sa franez mi-e tare frica. sa nu ma intelegeti ca nu tin bine franele sunt chiar foarte bune.
p.s. mi s-a mai intamplat odata cand ma apropiam de o intersectie. si va spun sigur ca daca eram cu o alta masina nu pateam la fel, imi place sa franez mai taziu (in limitele sigurantei) si sunt obisnuit cu asta.

exact ce a zis Asterix incerc sa spun ca ma descurcam sa simulez abs-ul, aveam control deplin asupra franelor, poate ca odata cu trecerea timpului nu o sa mai fie o problema


--------------------
Dacia Logan Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 3 Nov 2004, 17:49
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Parerea mea: CAUCIOACELE n-or mai fi ele M800 (sanii cinstite, nu jucarie!), sint M801 dar cred ca nu e mare diferenta de material.

E adevarat, M800 sint foarte durabile, dar pierd aderenta extrem de repede, mai ales la temperaturi scazute ... masina ieftina => cauciucuri ieftine, din pacate ...

s3bi, probabil te vei obisnui cu reactia frinei nu peste mult timp.

This post has been edited by FLEX: 4 Nov 2004, 12:57


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnyBe
post 3 Nov 2004, 19:02
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 31 March 04
From: Brasov




Eu cred ca aici sunt doua "probleme" insumate:
1. Cauciucurile care sant cum sant
2. Diferenta de franare. Intr-un fel se franeaza Dacia Berllina si intr-alt fel Loganul, SLZ. Eu unu cand am condus prima data SLZ, imediat dupa Dacia Break era sa dau pe pasagerul din dreapta cu capul de parbriz din cauza ca am franat prea brusc. Te vei obisnui pana la urma cu franele. Eu sant incantat de ele.
Mda, poate ABS-ul ar fi fost super dar ... merge si fara.


--------------------
SLZ Clima LGN Laureate 1.4 - BV 09 UDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusboom
post 3 Nov 2004, 19:33
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 18 October 04




Apropo de frane: eu cand am condus pentru prima data altceva decat o Dacia din anii '70 am zis ca la autopsie imi vor fi gasit volanul prin piept...cred ca este doar o problema de obisnuinta si aptitudini...


--------------------
dacia logan prestige 2007 - B-60-NRW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo.meg
post 3 Nov 2004, 22:08
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 17 February 04
From: Bucuresti




E normal sa tina frana sus deoarece ai placutele si ferodurile spate noi, far uzura deci fara joc din partea pedalei de frana , si de aceea frana e asa de sensibila .
La partea cu aderenta , e mai problematic ,depinde de amortizoare , de caucioace , si de greutatea masinii .
Totusi cred ca daca vrei sa ai o franare fara pierdere de aderenta ,schimba anvelopele ,dute in Vitan si cu o mica diferenta scapi de ele .


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 -Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Titus
post 3 Nov 2004, 23:32
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 27 September 04




OK. Deci is de vina cauciucurile si voi ziceti sa isi puna ABS. Da eu am auzit ca Dacia are probleme cu ABS-u, ca de aia au oprit livrarile la un moment dat. Voi ce stiti de asta?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sage
post 3 Nov 2004, 23:39
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 24 February 04
From: la birou in Bucuresti




s3bi, ca sa fii mai sigur poti merge la orice service care face inspectii tehnice si sa-i rogi sa-ti testeze franele. Poate fi ce au spus ceilalti de pe forum, adica nu esti obisnuit cu frana (apropo, sa vezi ce franeaza o masina cu AFU cand apesi pedala din reflex), dar poate fi si o problema reala. Ori cu astfel de chestii nu te joci.



--------------------
Renault Laguna Navi Dynamique 180 CP/Megane Estate GT 2011/2018
Jurnal de Laguna III - 180 CP http://www.reno.ro/index.php?showtopic=219603&st=0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 4 Nov 2004, 02:42
Post #16


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




QUOTE(MoneyTalks @ 3 Nov 2004, 19:30)
Frina nu prinde cumva prea sus? Si tu poate esti obisnuit de la alte masini sa prinda mai jos.
*


problema nu e de unde tine frana,in functie de cursa pedalei, ci de obisnuinta.
QUOTE(Andy LGN @ 3 Nov 2004, 19:33)
Frana se mai lasa dupa 700 km
Pana in 700 si la mine era cam sus si cam ingheta la o adica dar mai slabeam si eu pedala cand vedeam ca ma duc taras si se frana bine
*



Nu se lasa dupa 700 km......cel putin la mine nu s+a lasat delok nici dupa 1600 km rulati atat in mediu urban cat si in extraurban.

QUOTE(s3bi @ 3 Nov 2004, 19:44)
soseaua nu era uda, m-am gandit si eu ca poate inca nu m-am obisnuit cu franele dar nici in halul asta am condus multe masini la unele franele tineau mai sus la unele mai jos insa cand eram aproape de a pierde aderenta parca simpteam acum insa nu mai e la fel. chiar nu stiu ce sa cred. de stabilitate sunt multumit insa daca am viteza putin mai mare si trebui sa franez mi-e tare frica. sa nu ma intelegeti ca nu tin bine franele sunt chiar foarte bune.
p.s. mi s-a mai intamplat odata cand ma apropiam de o intersectie. si va spun sigur ca daca eram cu o alta masina nu pateam la fel, imi place sa franez mai taziu (in limitele sigurantei) si sunt obisnuit cu asta.

exact ce a zis Asterix incerc sa spun ca ma descurcam sa simulez abs-ul, aveam control deplin asupra franelor, poate ca odata cu trecerea timpului nu o sa mai fie o problema
*



Ai verificat presiunea in pneuri? Daca nu ai facut operatia asta,te sfatuiesc sa o faci si o sa ai o mare surpriza.....presiunea e mult mai mare decat ar trebui<aia care le livreaza<dealerii> le umfla in disperare>. La mine cel putin asa erau si dupa ce am facut presiunea nu a mai avut tendinte de derapaj,cel putin nu atat de accentuate.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 4 Nov 2004, 07:35
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




Salutare tuturor,
In linii mari problema ta a primit raspuns din partea colegilor forumisti.Parerea mea este ca nu trebuie sa te panichezi.Senzatia de fadding la franare o au majoritatea masinilor noi.Pe masura ce parcurgi 2-3000km ar trebui sa simti o imbunatatire considerabila a franarii in diverse ipostaze.Acest lucru se datoreaza "asezarii si rodarii" pieselor conjugate(placute-disc sau tambur) si este un proces progresiv ce depinde de mai multi factori.(depinde de exemplu f.mult si de duritatea si compozitia ferodoului)
In speranta ca v-am fost de folos va doresc sa va bucurati de masinile voastre noi.


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 4 Nov 2004, 10:24
Post #18


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Deoarece nu este o problema tehnica, se muta la Diverse LGN


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s3bi
post 4 Nov 2004, 10:28
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 28 October 03
From: Pucioasa




Presiunea-n pneuri a fost primul lucru care l-am verificat si asta tot datorita forumului si intradevar era mult mai mare. nu stiu ce sa spun de faptul ca e masina noua iar eu am condus in majoritate masini mult mai vechi, spun asta fiindca am condus si masini mai noi (chiar si mai bune decat dacia) parerea mea in contiunuare este ca de vina sunt cauciucurile sau poate inca masina respectiv franele nu s-au rodat cum spun altii pe aici. sper ca cu timpul sa nu mai am problema asta. daca m-as duce la un service autoprizat ei ar putea sa-mi verifice calitatea franelor nu si aderenta masinii.
mai e cineva pe aici care intampina aceeasi problema


--------------------
Dacia Logan Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 4 Nov 2004, 10:34
Post #20


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Nu cred ca cei de la service sa gaseasca vreo problema la frina. Mai asteapta pina pe la 3,000 km si dupa aia eventual poti merge. Dar pina atunci eu zic ca te vei obisnui cu frina... rolleyes.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sfatos
post 5 Nov 2004, 07:37
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 30 October 04
From: Constanta




Apropo de frâne!
Întradevăr acestea țin mai sus decât la vechea berlină și sunt mai sensibile.
Eu aș vrea să vă întreb următoarea chestie: am mașina de o săptămână, nu am spălat-o niciodată până acum, iar pe capacele roților față a apărut o negreală, un praf negru. Eu am zis că este de la ferodouri, că sunt noi și până se mai rodează așa va face, dar un vecin care a văzut a zis că nu este normal să se întâmple așa ceva și să mă duc cu ea la dealer. Eu nu cred că are dreptate, dar totuși vă întreb și pe dumneavoastră, este normal să apară acel praf negru? Menționez că în acestă săptămână de când o am nu am ieșit cu ea din oraș și am la bord aproape 600 km și mă gândesc că în oraș frânele sunt folosite mai des și de aceea apare acel praf negru pe capacele față. Pe spate nu apare că acolo sunt pe tamburi.
Am dreptate sau nu?


--------------------
Dacia LGN Laureate, Egee, 1.4 - CT 24 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 5 Nov 2004, 07:43
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




Da,este normal.Nu are nici un rost sa te duci la dealer.


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 5 Nov 2004, 08:01
Post #23


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Stai linistit pentru ca este normal! La SRN-ul dupa 3 ani de folosire inca mai aparea praful negru deci nu numai la masinile noi apare.


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 5 Nov 2004, 09:39
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




Aparitia prafului negru este absolut normala. Acest praf provine de la placutele de frana ecologice. Poti sa fi sigur ca nu o sa inceteze sa apara (bineinteles atata timp cat folosesti franele) deoarece placutele de frana sunt fabricate dintr-un material negru care prin frecarea cu discul se uzeaza si produce acel praf.

This post has been edited by 13nov: 5 Nov 2004, 09:42


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s3bi
post 5 Nov 2004, 11:02
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 28 October 03
From: Pucioasa




Este f.f.f. normal, stai linistit, si peste 20 de ani daca o sa mai ai masina la fel o sa fie.
Aveti idee daca se poate monta ABS? Daca da cum, cat, unde?


--------------------
Dacia Logan Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 7 Nov 2004, 08:27
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




acelasi lucru patesc si eu, ma duc ca pe sanie daca ma infig bine in frana chiar si al 60 km/h, se aude un scartait de toata frumusetea de zici ca cine stie ce viteza aveam. la o intersectie unde era drumul putin in curba am calcat brusc frana si datorita scartaitului s-au oprit oamenii pe strada (cred ca au avut impresia ca s-a produs un accident). mentionez ca am 3200 km...asa ca .... pana la urma MONTANA .....


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 7 Nov 2004, 13:42
Post #27


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Vad >> Daca tii la masina cit de cit, te-as sfatui sa schimbi cauciucurile cu ceva mai de calitate, chiar daca asta inseamna un efort financiar. Doamne fereste sa trebuiasca sa pui vreodata vreo frina de urgenta si sa ajungi sa platesti dupa aia mult mai mult decit ai da acum pe cauciucuri... Vezi ca se apropie iarna, carosabil ud/inghetat/cu zapada...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 7 Nov 2004, 22:54
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




QUOTE(By-GEO @ 4 Nov 2004, 00:08)
E normal sa tina frana sus deoarece ai placutele  si ferodurile spate noi, far uzura deci fara joc din partea pedalei de frana , si de aceea frana e asa de  sensibila .
*


Nu sunt de acord cu tine. Uzura placutelor/sabotilor nu ar trebui sa aiba nici o influenta asupra cursei pedalei.
La test drive si mie mi s-au parut cam incomode franele Loganului dar accept faptul ca aceasta impresie se poate schimba odata cu trecerea timpului. In opinia mea, este mai greu de facut o diferetiere intre o franare energica si una lenta...

This post has been edited by GolfIII: 8 Nov 2004, 08:38


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dios
post 8 Nov 2004, 00:16
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 15 September 04
From: Romania




QUOTE(MoneyTalks @ 7 Nov 2004, 14:42)
Vad >> Daca tii la masina cit de cit, te-as sfatui sa schimbi cauciucurile cu ceva mai de calitate, chiar daca asta inseamna un efort financiar. Doamne fereste sa trebuiasca sa pui vreodata vreo frina de urgenta si sa ajungi sa platesti dupa aia mult mai mult decit ai da acum pe cauciucuri... Vezi ca se apropie iarna, carosabil ud/inghetat/cu zapada...
*



De acord cu tine , valabil pt. toti inafara de cei cu ABS .
Acum sa stiti ca imi pare rau ca nu mi-am luat si eu 'Ambition' , sper sa se poata pune in viitor ABS pe 'Laureate' , poate de generatie mai noua??.
Chestia asta ar merita un topic nou , dar poate mai incolo excl.gif


--------------------
Logan 1.6 Laureate Perla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 8 Nov 2004, 08:36
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




QUOTE(dios @ 8 Nov 2004, 02:16)
De acord cu tine , valabil pt. toti inafara de cei cu ABS .

Este valabil si la cei cu ABS. ABS-ul nu poate inlocui o anvelopa "de calitate" si daca aceasta nu are aderenta nu te prea ajuta ABS-ul
QUOTE(dios @ 8 Nov 2004, 02:16)
Acum sa stiti ca imi pare rau ca nu mi-am luat si eu 'Ambition' , sper sa se poata pune in viitor ABS pe 'Laureate' , poate de generatie mai noua??.
*


Montarea ulterioara a ABS-ului implica costuri suplimentare pe care nu cred ca vei fii dispus sa le platesti. Cel mai bine e sa te gandesti inainte...


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:10
Forum Renault