DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

175 Pages « < 164 165 166 167 168 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Laguna si Mini

marian-j
post 13 Jun 2019, 21:58
Post #4951


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Multam fain! drunksinging.gif

Din pacate, ce am zis io mai sus, este doar o particica din toate relele! Io nu pricep de RAR-ul si Politia nu se implica mai activ in stoparea vanzarii de xenoane. In magazine, pe net, in ziare, toata lumea vinde si monteaza xenoane. Magazinele se "acopera" cu o lacuna legislativa: dom'le, io vand xenoane, dar nu pt circulatia pe drumurile publice. Ce face cumparatorul cu ele, treaba lui. Politia nu este organ tehnic abilitat si isi prinde urechile in specficatii. Asa ca prefera sa nu ia masuri. Si uite asa, ma trezesc io in statie cu oameni nervosi! Nimeni nu le precizeaza cand isi cumpara xenoane ca este posibil ca la itp sa dea peste un Gica-contra ca mine care sa le strice karma.
Cel mai ciuda mi-e pe RAR! Are parghiile legislative la indemana, este organul tehnic cel mai in masura sa ia masuri restrictive si are si mijloacele necesare sa o faca. De ce nu pune piciorul in prag, nu reusesc sa inteleg!

This post has been edited by marian-j: 13 Jun 2019, 23:09


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 13 Jun 2019, 22:15
Post #4952


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Mie mi-e mai ciuda pe cei de fac ITP care zic la telefon "e totul ok sau te pun seara?" atunci cand suni pentru programare.
As fi calcat si eu pragul matale, dar stii cum este traficul multumita domniei sale robu...
Am ales sa fac la mine in sat ca ajung in 5 minute daca merg lejer. Cand a venit sa imi ia hartiile zice "ai de mine nu pot sa te bag ca ai pozitia arsa"
I-am explicat domnului ca eu nu am pozitii, am LED. Dar m-am dus totusi sa vad ca poate mi se arsese LED-ul in cele 5 minute de acasa pana la poarta lui.
Apoi a trebuit sa ii zic ca ala e bec de cornering si sa ii demonstrez rotind de volan...
Apoi zice nenea "e ok ca pe stand o sa ai rotile drepte nu virate si iese bine in poza".
Os fi eu defect dar ma asteptam sa fie mai pregatit de atat, doar e job-ul sau...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 13 Jun 2019, 22:37
Post #4953


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Eh, mai sunt si mici scapari. happy.gif
Nu stia omul.
Poate a invatat. biggrin.gif

Io nu fac programari! Am de a face cu vehicule mari, mai greu inspectat. Spre exemplu, daca am o semiremorca de 39 de tone, inspectia poate dura mai mult de o ora! Semiremorcile grele sunt cele mai urate vehicule posibile. Cele mai periculoase si cel mai greu de inspectat/diagnosticat.
Asadar, la taraba mea functioneaza regula "primul venit, primul servit"!
Seara nu am cum sa te chem, deoarece la ora 17 mi se inchide programul de functionare.

This post has been edited by marian-j: 13 Jun 2019, 22:45


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 13 Jun 2019, 22:46
Post #4954


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Mai sunt baieti din astia care nu stiu, dar care vor sa invete. Cand am facut ITP-ul la Opel, a vrut sa ma respinga din start pentru lupe, ca el stia ca Opelul Corsa vine fara lupe. Si ca sunt puse in interiorul farurilor, nu in exteior, ca nu exista faza mare pe exterior. I-am aratat cartea masinii, poze de pe net, specificatiile modelului Cosmo si a acceptat greseala. Insa tot se astepta sa-l traga de urechi aia de la RAR...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Jun 2019, 22:54
Post #4955


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(einstein1984 @ 13 Jun 2019, 08:19)
marian, ca sa ne intelegem, chiar daca nu retragi tu banii, el nu poate folosi asigurarea aia, e ca si cum nu ar avea. Odata masina vanduta si scris pe talon, asigurarea aia e 0 pt el, nu despagubeste. daca loveste pe cineva, plateste din buzunar
*



gresit ... in caz de ceva este perfect valabila atat timp ca marian nu a faxcut cerere de restituire ..

13 Jun 2019, 23:55:
QUOTE(marian-j @ 13 Jun 2019, 23:37)
a ora 17 mi se inchide programul de functionare.
*



suficient de la 16 smile.gif ca nu mai opresc serverele RAR dupa 16 ..

This post has been edited by cj98czh: 13 Jun 2019, 22:55


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 13 Jun 2019, 23:12
Post #4956


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Gresit, clujene!
Serverele RAR functioneaza, bine-mersi, pana la orele 20! Ma rog, nu se opresc la ora 20 si se duc la culcare. Se apuca de facut ordine in datele stocate peste zi, le aranjeaza, le piaptana, mai fac diverse. Atata doar ca dupa ora 20 inspectorii itp nu mai au acces la severele respective. Inspectorii doar! Monitorii RAR au acces in continuare. Daca te crezi jmecher si "scoti" o masina la ora 20, poti avea surpriza sa te trezesti cu ea blocata pt 45 de minute! wink.gif
Daca ai o masina in lucru si nu reusesti sa finalizezi pana la ora 20:00, ramai "agatat" cu ea in sistem pana maine zi!

This post has been edited by marian-j: 13 Jun 2019, 23:21


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Jun 2019, 23:20
Post #4957


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Stiu marian, stiu doar ca nu iti mai trimite inspectorul pe cap dupa ora 16 ... dar ai inteles smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 13 Jun 2019, 23:27
Post #4958


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Ba, ti-l trimite, bade!
Io azi am scos un autobuz din parcul propriu la 16:50. S-a dus ca o lebada!
Pana am facut oleaca de ordine prin hala, pana am predat actele contabile, etc s-o facut ora 17;30. Am plecat acasa. Pe drum, ma suna un coleg: blocat la ora 17:45. Si a mai avut inca 2 masini blocate dupa aceea. Trei una dupa alta!

14 Jun 2019, 00:40:
QUOTE(b06fcn @ 13 Jun 2019, 23:46)
Mai sunt baieti din astia care nu stiu, dar care vor sa invete. Cand am facut ITP-ul la Opel, a vrut sa ma respinga din start pentru lupe, ca el stia ca Opelul Corsa vine fara lupe. Si ca sunt puse in interiorul farurilor, nu in exteior, ca nu exista faza mare pe exterior. I-am aratat cartea masinii, poze de pe net, specificatiile modelului Cosmo si a acceptat greseala. Insa tot se astepta sa-l traga de urechi aia de la RAR...
*


Am reusit sa ma umplu si io de cacao cu un Actros din 2007! blush.gif
Xenoane fara lupa pe faruri clare! Am zis: NU!
Soferul il suna pe shefu-so, ala ii suna pe aia de la Mercedes si reprezentanta imi trimite pe mail specficatiile de uzina ale Actrosului. Asa l-o facut ma-sa, cu xenoane! Imi venea sa intru in pamant!
Ca sa nu mai pomenesc de schimbatorul ala de viteze ce seamana cu o lingura de pantofi de la BMW sau de controlerul ce iese din consola la Range Rover. Habar nu aveam ce sa fac cu ele, asa ca i-am intrebat pe proprietari. biggrin.gif

This post has been edited by marian-j: 13 Jun 2019, 23:40


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 14 Jun 2019, 05:53
Post #4959


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Io zic ca si legislatia a ramas in urma si RAR-ul este o fosila comunista. Eu as mai relaxa un pic legislatia, vorbind strict de lumini sunt locuri unde un bec led nu dauneaza cu nimic. De ex eu mi-am pus la Logan la iluminarea numarului. E un bec cu led simplu, din ala ieftin, dar lumineaza bine si cel mai important, nu se mai incalzeste lampa aia. Nu are cum sa orbeasca pe nimeni, dar tot nu e voie. Ar merge si in stopuri, scade consumul si nu se mai topesc papucii aia de masa, da tot nu e voie.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 14 Jun 2019, 06:25
Post #4960


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




In .de sunt si mai comunisti. Passat B6 nu a avut iluminare numar cu LED, dar merg lampile de la B7. Doar ca Polizei nu e de acord. B6 cu LED la numarul de inmatriculare -> problem.

This post has been edited by marksman: 14 Jun 2019, 06:25


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 14 Jun 2019, 06:59
Post #4961


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti






QUOTE(cj98czh @ 13 Jun 2019, 23:54)
gresit ... in caz de ceva este perfect valabila atat timp ca marian nu a faxcut cerere de restituire ..

<span class='edit'>13 Jun 2019, 23:55:</span>
suficient de la 16 smile.gif ca nu mai opresc serverele RAR dupa 16 ..
*


fii amabil si vino cu argumente nu cu parerea ta, numai ce am cumparat o masina si brokerul meu (care face asta de cativa ani) mi-a explicat cum e cu valabilitatea. Daca e alt propietar (la instrainat catre) decat ala de pe polita, nema valabilitate.
https://www.rcapedia.ro/asigurare-rca-inmat...re-transcriere/

This post has been edited by einstein1984: 14 Jun 2019, 09:24


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 14 Jun 2019, 07:57
Post #4962


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




RCA este pe proprietar, nu pe auto. Cate auto ai, ai aceeasi clasa BM.
Ai incheiat act de vanzare cumparare masina nu mai are RCA, decat daca noul proprietar isi face.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 14 Jun 2019, 07:59
Post #4963


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(YRX @ 14 Jun 2019, 06:53)
Io zic ca si legislatia a ramas in urma si RAR-ul este o fosila comunista. Eu as mai relaxa un pic legislatia, vorbind strict de lumini sunt locuri unde un bec led nu dauneaza cu nimic. De ex eu mi-am pus la Logan la iluminarea numarului. E un bec cu led simplu, din ala ieftin, dar lumineaza bine si cel mai important, nu se mai incalzeste lampa aia. Nu are cum sa orbeasca pe nimeni, dar tot nu e voie. Ar merge si in stopuri, scade consumul si nu se mai topesc papucii aia de masa, da tot nu e voie.
*


pune o poza cu intuneric cu numarul lumùminat de led , ca de obicei aia cu led au un con de lumina puternica si cut off brusc de vezi juma de numar. Nu orbeste, dar iti ascunde numarul.... si nici nu vad ce avataj iti aduce tie ca sofer, ca nu scade consumul.

peste tot in europa, agentiile similare RAr verifica conformitatea cu niste regulamente. ledurile nu respecta ce zice regulamentul, daca respectau aveau marcaj de conform.

<span class='edit'>14 Jun 2019, 09:17:</span>
QUOTE(cj98czh @ 14 Jun 2019, 00:20)
Stiu marian, stiu doar ca nu iti mai trimite inspectorul pe cap dupa ora 16 ... dar ai inteles smile.gif
*


as ami-a zis si mie itpistul cand am venit la 12, vino la 16 cu loganul, ca ai faruri matuite... si au trecut veo 4 coropci atunci (pasat cu discoteca, for ka cu probleme poluare). vad di ce zice marian ca daca ma bloca, plecam de urgenta dupa pasta de dinti sa le polisez pana venea.

This post has been edited by einstein1984: 14 Jun 2019, 09:23


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 14 Jun 2019, 09:22
Post #4964


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Da' de ce citezi din Ironick din alt topic? Stiu ca-l pretuiesti dar n-are legatura.... biggrin.gif
Ma, stii ce bec este in lampa de logan si ca nu are oglinda. Am pus unul din ala cu leduri pe toate partile si lumineaza tot ca becul original, doar e mai alb, nu e din ala puternic. Numarul nu peea se mai vede ca e deteriorat. Am intrebat la politie cum se schimba si m-am lasat pagubas, trebuie sa le predai pe cele vechi si sa astepti pe cele noi cateva zile.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 14 Jun 2019, 09:24
Post #4965


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




daca dau quote si nu raspund acolo, ramane in clipboard pana dau new reply in alt topic


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 14 Jun 2019, 09:45
Post #4966


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




"Xenoane fara lupa pe faruri clare! Am zis: NU!"
Fiat stilo are xenon fara lupa, dar sunt rare...


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 14 Jun 2019, 09:57
Post #4967


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Inclusiv masina din batatura lui are csenon fara lupa, dar a trebuit si el sa invete pana sa stie, nu?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 14 Jun 2019, 12:53
Post #4968


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(marian-j @ 13 Jun 2019, 21:13)
Golfuletul ala, saracu', e non euro. Daca il vezi, pune-ti sofisticatul sistem de climatizare pe "recirculare habitaclu", ca sa nu-ti puta la nas. sleep.gif
*


cumva-cumva, vorbim de chestii diferite... tu vorbesti de o masina non-euro care si-o luat noxele pe bune, iar io vorbesc de de-astia ca in poza alaturata....
48640_ew3yoam3z.jpg ( Size: 99.27k ) Number of downloads: 494


Crede-ma ca n-am vreun bai cu o masina non-euro in stare decenta de functionare. Sa aiba batraneii in cauza sanatate in ei cat sa mai dea kilometrajul peste cap macar o data. Am baiuri cu aia care-si iau ultimul rapci de masina, nu baga nici un ban in intretinere, ca e mai ieftina o suta in plic la itp decat o reparatie serioasa.

This post has been edited by bucatzel: 14 Jun 2019, 13:04


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 14 Jun 2019, 14:34
Post #4969


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




cip tiuning, ca MOSul de la arad?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 14 Jun 2019, 14:39
Post #4970


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




"Unde e fum e si putere". Asa se lauda tractoristii.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 14 Jun 2019, 14:41
Post #4971


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Mai am 5 unitati de putere in pachet. Aveam 20 de dimineata.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 16 Jun 2019, 20:37
Post #4972


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




QUOTE(YRX @ 14 Jun 2019, 06:53)
Io zic ca si legislatia a ramas in urma si RAR-ul este o fosila comunista. Eu as mai relaxa un pic legislatia, vorbind strict de lumini sunt locuri unde un bec led nu dauneaza cu nimic. De ex eu mi-am pus la Logan la iluminarea numarului. E un bec cu led simplu, din ala ieftin, dar lumineaza bine si cel mai important, nu se mai incalzeste lampa aia. Nu are cum sa orbeasca pe nimeni, dar tot nu e voie. Ar merge si in stopuri, scade consumul si nu se mai topesc papucii aia de masa, da tot nu e voie.
*


Coane YRX, da, recunosc: RAR-ul se misca incet. Are multi "dinozauri" veniti din compartimentele de "cercetare". Oamenii aia nu au nici o legatura cu realitatea de pe strada! Ei apreciaza vehiculul in conditii de laborator. Sunt convins ca nu s-au suit in viata lor intr-un cap tractor!
Spre exemplu, RAR-ul ma obliga sa apreciez starea cuplajului pt semiremrocile grele. Trebuie sa caut fisuri, deteriorari sau abateri semnificative de la planeitate. Cum dracu' si-au imaginat inginerii de RAR treaba asta, habar nu am! Cuplajul respectiv are cca o juma' de metru patrat si are cca 2 cm de vaselina pe suprafata de contact! Ca sa ajung la metal, ar trebui sa dau jos 2 kile de vaselina. Poftim? mad.gif
Prin urmare, nu am cum sa respect o regula prost facuta!
Mai ales ca producatorii au renuntat sa mai arunce la gunoi o suta de kile de fonta, si au pus pe suprafetele de frictiune segmente ce pot fi inlocuite. Mecanismele de cuplare au ramas cam la fel, dar placile de frictiune au evoluat.Ceramica, kevlar...
Si imi permit sa pun in discutie cea mai penibila reglementare a RAR-uli: poligonul de oglizi.
Mai proasta decizie, nu exista!
Este inaplicabila, dar trebe!
Cui, si de ce foloseste, habar nu am.


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 17 Jun 2019, 07:53
Post #4973


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ce e aia poligon de oglinzi?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 17 Jun 2019, 09:59
Post #4974


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Cred ca se referă la scula aia cu care rar îți verifica cum bat farurile.
Dar este doar o presupunere.

De fapt asta e.Screenshot_20190617_110221.png ( Size: 484.58k ) Number of downloads: 400


This post has been edited by axabrt: 17 Jun 2019, 10:03


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Jun 2019, 08:44
Post #4975


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




marian, pai stii ca saua de cap tractor se mai poate fisura , nu stiu daca e ok sa se sudeze sa sa mergi cu vreun colt lipsa din ea. Ca nu o primesti degresata e iarasi absolut evident


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 26 Jun 2019, 20:41
Post #4976


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Stiu, coane einstein, si sunt perfect de acord cu ce zici matale, dar atunci sa dea RAR-u' pravila care sa sune cam asa: "autoutilitarele N3 cap tractor se prezinta la itp cu dispozitivele de cuplare ale semiremorcilor DEGRESATE". Atunci, da! Afisez instructiunea si nu ma mai doare capu'.
Dar e aiurea! Cum naiba sa vina pana in statie un cuplaj cap tractor+semiremoca cu piesele de cuplare "uscate", adica "fier pe fier" E total ilogic!
Am incercat sa respect instructiunea de verficare, chiar am incercat! Am raschetat fo doua "sei" de cuplare. M-am naclait din cap pana in picioare. Am strans flestile alea de vaselina in saci de plastic. Unde sa ii arunc? In fine.
Cel mai tare a fost la ultima incercare de gen. Se prezinta la itp un cap tractor Actros. Venea direct din service, unde fusese la o revizie generala. Cred ca era la al doilea itp de la nou. Am vazut io ca vaselina de pe cupla arata foarte curata, dar ma apuc sa o racai. Soferul ramasese la intrarea in hala, sa traga o tigara, si se uita le ce mosmondesc io pe acolo. Si numa' ce-l aud: alo, alo, sefu', CE FACI? Io: pai sa vezi ca planeitate, ca fisuri, ca etc. Si-mi zice omu': bine, fa ce vrei, dar imi platesti apoi drumul inapoi la service, stationarea, vaselina, manopera, etc pentru a-mi repune saua in conditii de utilzare!!! Ej nebun? La ce preturi au reprezentantele Mercedes, nu-s convins ca leafa mea pe juma' an ar fi acoperit toate cheltuielile alea! blush.gif
Ca sa nu mai zic ca acel cap tractor deservea firma Continental Deutschland GmbH. Daca rata ala o cursa din cauza mea, imi vindeam casa si ma mutam sub pod la Calea Sagului, cu homelesii! blush.gif
Asadar, m-am linistit. Nu inventez io apa calda!
Si gata! Mai da-le dracu' de sei.

Ploua in paradis!Ii bai cu cupeu'! ohmy.gif
Zilele trecute am avut treaba prin oras. Cozi, inghesuiala, blocaje, tocana de ambreiaj, samd. Cald ca in iad. Mergeau ventilatoarele ca turbatele. In fine, ies din oras si apuc pe un DN. In fata un tir.
Astept sa se elibereze banda pe contrasens si ma pregatesc sa intru depasire. Dau a 2-a, ma bag in depasire, 3-blana undeva spre 5k rpm. La jumatea tirului, cupeul se pune in bot!! Mi se face bordul "pom de iarna". S-or aprins toate becurile. Intru(involuntar!!) in frana de motor. Ma arunc in frane si ma repliez in spatele tirului, apoi ma retrag pe marginea drumului si pun avariile. Motorul icnea si se scutura de ziceai ca ii posedat. Il opresc. Muierea langa mine, verde. Ma intreaba: ce dracu' faci, barbate?!! Io, mai verde ca ea, ii zic: pai io fac? Troaca reno face!!
Am saltat capota si ma uitam ca curca-n craci. Io credeam ca mi-o picat motorul pe jos. Era la locul lui, nu-l pierdusem pe drum.
Repornesc motorul. Functiona normal. Pe bord au mai ramas aprinse cheia, chec enginu' si un ditai avertismentul:
IMG_20190626_205822.jpg ( Size: 677.37k ) Number of downloads: 318

M-am dus unde am avut treaba, incetisor si fara bruscari, si apoi m-am carat acasa. Am sunat un preten si a venit ala cu un tester Bosch. A identificat 3 erori, dar nu a reusit sa le stearga.
IMG_20190613_091153.jpg ( Size: 741.52k ) Number of downloads: 316

L-am luat pe Gogu la intrebari.
Din ce mi-a zis pretenu, se pare ca mi-a picat senzorul de supraalimentare.Celelate erori pot fi complementare. Posibil. Asta ar varianta ieftina. Daca mi-a picat catalizatorul sau calculatorul, am belit-o pana la radacina!
Am sunat la reno a doua zi. 670 ron costa senzorul. smile.gif
IMG_20190621_211742.jpg ( Size: 621.38k ) Number of downloads: 316


This post has been edited by marian-j: 26 Jun 2019, 21:34


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BN64FLO
post 26 Jun 2019, 20:57
Post #4977


Membru autentic


Group: Members
Posts: 669
Joined: 23 April 12
From: Bistrita




Eruarea necunoscuta bag-o in autodata si vezi ce zice...poate fi de la senzorul ala, zic si eu


--------------------
Dacia 1310 TX/Li 1986/1999 - BN 02 PZA/BN 64 FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 26 Jun 2019, 21:14
Post #4978


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Multam de sfat si tin cont. smile.gif
Mai caut informatii.



--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 26 Jun 2019, 21:19
Post #4979


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Ia cumpara-l pe asta la 50 ron .. si macar vezi daca ala este .. pana la 670 ron este cale lunga si nici nu esti 100% convins ca ala este ..

https://www.pieseauto.ro/senzori-auto/renau...1264262565.html



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 26 Jun 2019, 21:34
Post #4980


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




P0136 este sonda lambda aval, semnal aiurea.
Din ce povestesti ti-a intrat in limp mode la turatie mare, trebuie vazuta turbina care probabil a ramas in urma turatiei. Erorile date de senzori sunt efecte colaterale.
Nu stiu la Renault, dar trebuie facut un log in mers cu presiunea turbo. Posibila geometrie, comanda actuator etc.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
175 Pages « < 164 165 166 167 168 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:27
Forum Renault