DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Presiune ulei scazuta

argon
post 19 Mar 2007, 08:50
Post #61


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Presiunea e data de linie, asta presupunand ca pompa de ulei e OK.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 19 Mar 2007, 09:44
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(sobolan @ 18 Mar 2007, 20:20)
[...]
bohrstanga se foloseste la bloc atunci cand nu se mai alineaza perfect capacele palier...ca sa nu mai se foloseasca metode de doi lei cum ar fi pasuirea cuzinetului cand arborele tine in el sau "cojoace"...
bohrstanga ,de fapt, alezeaza capacele....

Si acele orificii aferente axei cu came se maresc si "coliniarizeaza" tot cu "bohrstanga", altfel, cind se practica acele mariri de bosaje pentru montarea bucselor e posibila dezaxarea. Operatia se face "dintr-o trecere" (nu in sensul de "avans transversal egal cu adaosul" ci de "dintr-o prindere se prelucreaza toate orificiile").
Dupa montarea acelor bucse (cu diametru interior ceva mai mic decit ar fi necesar) se mai face o trecere cu "bohrstanga" pentru a realiza diametrul necesar. Ar fi buna o alezare finala dar, sincer, nu stiu daca se fabrica alezoare la acea lungime.

In ce priveste presiunea scazuta, pompa uzata, supapa de descarcare partial deschisa, lagare uzate.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 19 Mar 2007, 21:23
Post #63


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(argon @ 19 Mar 2007, 08:50)
Presiunea e data de linie, asta presupunand ca pompa de ulei e OK.
*



si de fusurile axei cu came wink.gif ...exact ce a zis diaconuliviu si eu la pagina 2.....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C_o_S
post 20 Mar 2007, 14:00
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 16 March 06
From: BRASOV




Si acum problema mea: dintr-o data mi-a cazut acul la a doua linie ... Si nu se mai misca de acolo in nici un fel, nu conteaza cum merg, cat ulei are, motor rece/cald etc. Doar MICI variatii ale acului in jurul liniei... Ce naiba poate avea asa de-odata? Pompa de ulei? Servofrana (zicea cineva)?
Motorul are ~ 110 mii, set original, ulei Lukoil 15W40 schimbat la timp si il cam papă. Becul (inca) nu se sprinde. Stiu ca motorul nu mai e la prima tinerete, dar asa de-odata? post-336-1110552439.gif

This post has been edited by C_o_S: 20 Mar 2007, 14:19


--------------------
Dacia 1310 TX 1991 - BV-68-SMB
Viața-i grea, noroc că-i scurtă...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 20 Mar 2007, 14:06
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Sa nu ti se fi stricat supapa de suprapresiune a pompei.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 20 Mar 2007, 16:00
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Supapa ramasa deschisa(a prins o mizerie) sau sonda/indicatorul defecte. Preferabil ar fi sa masori presiunea cu un manometru. Daca e buna, verifici sonda sau aparatul, daca nu, supapa pompei.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ala cu sobolanu gri
post 23 Mar 2007, 01:04
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 January 07




Schimba manometrul de la presiunea de ulei ca sigur presiunea uleiului nu poate ramane constanta, orice ulei isi modifica proprietatile o data cu temperatura.
Apropo la mine problema era intradevar din cauza amestecului de uleiuri diferite... m-am speriat dejaba smile.gif


--------------------
Dacia 1310 '82
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminence
post 27 Mar 2007, 22:11
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 March 07




OK, am luat-o pe rand... Inainte aveam presiune 5 la rece si scadea pe la 2 (minim 1 si ceva). Am schimbat bulbul de ulei (traductor sau cum ii zice...) si surpriza, acuma arata 3 la rece si 1 la cald. Ce sa mai cred? Bun, treaba asta a fost 30 de lei. Oare sa-l pun la loc pe cel vechi?? Next, pompa de ulei. Am schimbat-o, absolut niciun efect, ca si cum n-am facut nimic. Asta a fost 100 de lei cool.gif Setul motor e nou, ulei nu papa, becul nu se aprinde (deocamdata), motorul trage bine... Are rost sa ma aventurez financiar cu rectificari si alte chestii? Mecanicul zice sa stau linistit sa nu ma mai uit la presiune pana nu se aprinde becul. Problema e ca nu se uzeaza setul motor mai repede daca circul cu presiune mica la ulei (si deci ungere mai slaba)? unsure.gif
Ma dispera problema asta deja...
Are vreo influenta daca-i pun aditivi cu teflon in ulei?
Inca ceva, mi se pare ca uleiul e prea lichid, cand verific cu joja picura prea repede uleiul de pe ea...
In fine, daca tot nu este alta solutie decat la motor, cam care ar fi solutia cea mai ieftina, sa nu ma friga la buzunare prea tare? Nu de alta da cei 550 de lei dati pe setul motor mi se par destula investitie in "batrana mea"...
Sper sa ma bage careva in seama icon_mrgreen.gif
Peace!


--------------------
Dacia 1310 1983
2 slow, 2 calm...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 28 Mar 2007, 07:03
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Cea mai sigura si ieftina solutie este masuratul presiunii efective cu un manometru calibrat si metrologizat! Dupa aia tragi concluzia ca bulbul e prost sau presiunea e mica.
Lasa deoparte teflonul si alti aditivi, macar deocamdata.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminence
post 28 Mar 2007, 09:07
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 March 07




Si daca manometrul indica presiune mica ce e de facut? Din nou, o solutie cat de cat rezonabila (maxim 2 milioane, mai mult nu mai bag in masina)... blink.gif Cineva imi zicea ca o reparatie la motor e 12 milioane. De banii aia imi mai iau inca 2 masini ca a mea sad.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
2 slow, 2 calm...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 28 Mar 2007, 10:15
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Setul de cuzineti a fost inlocuit odata cu cel motor? La cota arborelui? Eventual arborele a fost rectificat BINE?

Dar prima data masoara presiunea.
A propos, acel bulb nou l-ai cumparat ieftin, de SRL, sau "de uzina"? Alea SRL foarte posibil sa fie proaste. In plus, is foarte sensibile.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminence
post 28 Mar 2007, 11:33
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 March 07




Setul de cuzineti nu a fost inlocuit, arborele nu a fost rectificat. Cat m-ar costa oare treaba asta?
Bulbul l-am cumparat de la un magazin de piese auto, n-as zice ca a fost chiar foarte ieftin (30 lei).


--------------------
Dacia 1310 1983
2 slow, 2 calm...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 28 Mar 2007, 13:20
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Macar cuzinetii au fost remontati in aceeasi pozitie? Inainte de refacere set motor aveai presiune?
Nu intelege ca incurajez remontarea vechiului set de cuzineti, chiar daca in cartea de reparatii scrie ca se inlocuiesc daca sint uzati; adica teoretic ar putea fi refolositi-conditia ar fi ca ei sa fie montati in exact aceleasi pozitii(aceleasi palier/maneton si aceeasi pozitie(sus sau jos)).
Cel ce ti-a schimbat setul trebuia macar sa masoare arborele.

Totusi, ai o sansa ca sonda sa fie proasta si sa ai presiune buna; masoara presiunea cu un manometru inainte de a decide rectificare.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminence
post 28 Mar 2007, 20:31
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 March 07




Cuzinetii au fost remontati in aceeasi pozitie. Nici inainte de refacere set nu stateam prea grozav cu presiunea (a fost unul din motivele pt care am decis sa fac setul). Mecanicul a masurat arborele si a zis ca e in regula (dar el e genu de om ce merge cu masina 3 ani de zile cu becul de la ulei palpaind la relanti icon_mrgreen.gif ) asa ca nu shtiu ce sa mai cred. Zici ca am o sansa ca sonda sa fie proasta. Prin sonda intelegand bulbul (pe care tocmai l-am schimbat)? Problema e ca nu stiu de unde sa fac rost de un manometru huh.gif
Totusi, daca o fi sa am nevoie de rectificari oare la ce pret as iesi?
N-as iesi mai ieftin sa iau o masina mai veche sa inlocuiesc piese de pe ea? Am un prieten ce mi-ar vinde o Dacie din 78 cu motor "proaspat" facut cu 500 de lei icon_mrgreen.gif ...


--------------------
Dacia 1310 1983
2 slow, 2 calm...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUROPE_
post 28 Mar 2007, 20:47
Post #75


membru reactiv


Group: Members
Posts: 1.557
Joined: 2 March 06
From: Craiova




Lasa tu masina altuia, o poti face si pe a ta.
Nu vreau sa te sperii, dar cred ca problema ta cu presiunea de ulei e din arbore.
O rectificare de arbore nu costa mult, eu am gasit vara trecuta un atelier care m-a rezolvat cu 50 ron, acum depinde unde gasesti si ce gasesti. Cuzinetii te ajung cam la 100 ron plus manopera mecanicului, daca poti sa te targuiesti cu el iesi in 200 ron. Ce zici e bine asa? Eu zic ca da...


--------------------
Renault Fluence 2010 1.6 16v Evo Life
Fieratanii dulci amare, va iubesc pe toate tare, fiare strambe drepte reci, sunteti viata mea pe veci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 29 Mar 2007, 06:48
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(eminence @ 28 Mar 2007, 20:31)
[...]Nici inainte de refacere set nu stateam prea grozav cu presiunea (a fost unul din motivele pt care am decis sa fac setul). [...]

Presiunea uleiului e "dictata" de pompa si jocurile din lagare, nicidecum de schimbarea setului. Daca acel mecanic ti-a sugerat ca schimbind setul o sa ai presiune, te-a mintit. Apoi, ma intreb cum a masurat arborele. Iar daca arborele era "in cote", nefiind necesara rectificarea, era clar ca trebuia sa te trimita dupa cuzineti, tu avind presiune mica.

Schimba-l, zic eu-pe mecanic.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminence
post 29 Mar 2007, 09:54
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 March 07




Thx de informatii, o sa ma interesez exact de preturi... Probabil o sa schimb si mecanicul icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
2 slow, 2 calm...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flawinsky
post 3 Jul 2007, 09:09
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 July 07




Am o Dacia 1310 din 89 si am o problema, cu presiunea de ulei care ma macina! wacko.gif
Am schimbat pompa de ulei cu una buna (face presiune am testat-o), am schimbat cuzinetii cu altii noi (aceeasi cota STD) ca am vazut ca cei vechi aveau un pic de uzura si cu toate astea in loc sa imi creasca presiunea e la fel adica sub 2 si ff aproape de zona "periculoasa" nu stiu ce sa-i mai fac!
Daca ma poate ajuta careva !


--------------------
dacia 1310 dacia 1989 - b 03 ugt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 3 Jul 2007, 09:24
Post #79


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




uleiul cum il ai? este uzat? e schimbat de curand?
ceasurile iti indica bine?


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 3 Jul 2007, 11:08
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Dar arborele l-ai masurat? Nu avea uzura?
Pompa sigur are tarata si etansa supapa de refulare?
Uleiul e bun sau "5 ron litrul"?
Ce presiune scoatea pompa la test? Si mai ales cum ai testat-o?


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flawinsky
post 3 Jul 2007, 12:05
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 July 07




Uleiul acum l-am schimbat, esso 20W50. Arborele nu l-am masurat ca nu am avut micrometru, da trebuia sa se simpta o imbunatatire, doar am schimbat cuzinetii.
De testat pompa de benzina am cufundat sorbul in ulei si am invartit de axul ei pana a iesit uleiul sus am pus degetul si face presiune destul de buna ca abia mai am putut sa invart sxul pompei(comparativ cu ce-a veche asta care am pus-o e super)

3 Jul 2007, 12:07:
pompa de ulei nu de benzina, m-am incurcat biggrin.gif

3 Jul 2007, 12:10:
indicatia la bord e ok 100%

This post has been edited by Flawinsky: 3 Jul 2007, 12:10


--------------------
dacia 1310 dacia 1989 - b 03 ugt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 3 Jul 2007, 12:25
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Ca n-ai putut invinge cu degetul actiunea pompei, corect, arata ca pompa actuala e MAI BUNA decit cea veche dar nu stii CIT de buna. Problema e ca testind asa nu poti sti daca supapa de refulare (aceea cu bila) e tarata corect sau nu are scapari la cald, pentru ca nu poti genera cu degetele cei 2 bari.
Indicatia de bord: de unde stii 100%? verificarea pentru acel 100% se face cu un manometru etalonat montat in locul sondei, ai facut asta? Banuiesc ca nu.
Apoi, cum ai indicatiile la rece si la cald la relanti si la 2000-3000 rpm? Ar mai putea fi uzata "rampa" axei cu came (bosajele din bloc sau axa in sine). Asta pe linga lagarele arborelui cotit.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flawinsky
post 3 Jul 2007, 12:39
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 July 07




Ce-i drept indicatia la bord nu e 100% da cu vechea pompa cand ajungea acul in zona rosie se aprindea si becul (pe chestia asta sunt destul de sigur ca indica bine ). Ma gandesc ca supapa de refulare o fi Ok ca doar pompa e noua.
La rece presiunea e buna, acul urca pana sus la 6bari la 2000 rpm, problema e la cald cand scade sub 2 la 2000 rpm.
Am mai observat o chestie ca de cand am pus pompa noua acul de la presiunea de ulei are din cand in cand variatii bruste fara sa accelerez, asa din senin creste sau scade cu 0.5bar (aproximativ ), si asta si la turatii diferite de relanti.

Cat despre"rampa" axei cu came cum pot sa stiu daca e uzata sau ba

Merci mult!


--------------------
dacia 1310 dacia 1989 - b 03 ugt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 3 Jul 2007, 12:56
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Faptul ca ai salturi de presiune la diverse turatii, diferite de relanti ma face sa cred ca ori supapa de refulare/descarcare are gunoaie ori sonda e defecta. Sau, de ce nu, canelurile pinionului delco sau ale axei pompei uzate. daca spui ca pompa e noua (tu scriai doar buna) incearca sa schimbi pinionul delco.
Axa cu came se verifica tot prin masurari sau ascultind eventualele batai.

Inainte de asta eu zic sa iei un manometru (ori iti faci ori cauti pe la mecanici de service) si sa masori presiunea REALA.
Sau, cu amabilitatea unui amic care are pe masina lui o sonda buna, faci inversarea: a ta pe masina lui si invers. Compari rezultatele.

This post has been edited by diaconuliviu: 3 Jul 2007, 13:00


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flawinsky
post 3 Jul 2007, 12:59
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 July 07




o sa incerc
Merci mult pt sfaturi!


--------------------
dacia 1310 dacia 1989 - b 03 ugt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 3 Jul 2007, 13:01
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Vezi ca am mai scris ceva legat de pinion.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
v_razvan_c
post 1 May 2009, 00:08
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 11 March 07




Baieti, cred ca am reusit s-o comit... sad.gif

Am fost plecat din Bucuresti, 300 km dus-intors... primii 150 km n-am avut nicio problema cu masina. La intoarcere am intampinat probleme foarte ciudate, cel putin eu n-am mai patit asa ceva; abia plecasem si a trebuit sa urc o panta, aveam 80 km/h in treapta 5, se vedea ca trage cam greu si masina putin incarcata (cred ca am si pinion de NOVA-la 2350 RPM, in tr.5, am in jur de 100 km/h), am calcat pedala pana jos si motorul a inceput sa tremure grav de tot, in spate fum de toate culorile, si gri, albastru, negru... Am bagat a IV-a si am lasat-o mai usor.. Am mai mers 100 de km, mai aveam cam 50 si daca nu m-am dat jos din 5 in 5 min. sa mai umblu sub capota, dar pur si simplu nu stiam ce sa-i fac. In timpul in care am fost plecat, am reusit sa schimb si eu sonda care indica presiunea uleiului, am constata cu stupoare ca la rece am maxim presiune 5, iar la cald nu se ridica de 1!!! Aveam sa zic 1,5 presiune la 2300 RPM si indiferent, chiar si la 4000 de ture, nu trecea de 2. sad.gif Ziceam de probleme: tremura foarte rau motorul, mergea in suturi, ii dadea in nas, putere nu avea mai deloc, plus rateuri la carburator, motor supra incalzit, eu cu mai mult de 2300 RPM n-am mers niciodata cu ea, ca imi era suficienta viteza, chiar si la turatia asta mica, motorul statea foarte fierbinte, cred ca in jur la 96 de grade, sa zic... Am avut probleme si cu bujiile montate pe reductii, aveau o culoare alba, uneia dintre ele i-a sarit si electrodul. Ciudat e ca pana acum n-am umblat niciodata la bujiile alea si motorul statea la temperatura normala. Abia am ajuns cu ea acasa... huh.gif Nu sunt mare expert, dar am o mica idee cam despre ce ar fi vorba:

1. Joc mare la delco, arcurile alea cred ca sunt praf;
2. Piciorusul platinii foarte foarte tocit - mereu trebuia sa-i maresc distanta;
3. Cred ca de la supra-incalzirea motorului, distanta dintre electrozii bujiilor s-a micsorat enorm si de aici rar cand mai dadea scanteie;
4. Benzina in ulei - am scos joja si imediat a picat uleiul de pe ea;
5. Ungere proasta... suspectez pompa de ulei - arcul cu bila sau chiar poate fi infundata. Eventual nu exclud chiar si pompa sa fie distrusa.

Anyway... am pornit motorul dupa cateva zile, se aude si merge groaznic, parca e ,,plin de batai" si culbutorii cloncanesc sad.gif In ziua cand m-am intors cu ea, nu se auzeau batai, doar culbutorii, si putin zgomot de fier pe fier, ca la relanti incepeau sa clipeasca becurile. Oricum, nu merg intotdeauna bujiile, ca nu le-am inlocuit si nici la platina n-am mai umblat, uleiul tot ala apa e, sper ca de acolo sa se auda bataile alea... Imi cer scuze pentru romanul asta si ca am redeschis topicul asta, dar am vrut si o parere din partea voastra, inainte sa ma apuc de ceva...

Voi ce spuneti, deci...?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
v_razvan_c
post 14 May 2009, 10:21
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 11 March 07




Am rezolvat; sa inteleg ca am scris prea mult. tongue.gif
Dat jos baia ulei, constatat ca pompa de ulei e buna, deci motor prea uzat;
Schimbat ulei+filtru, o mica miiica diferenta;
Motorul nu a patit nimic, e la fel de varza;
Schimbat bujii, platina, reglat... si aia a fost. Mai trebuie un aditiv pentru ceva presiune si gata, mai trag cat mai pot de ea.
Imi cer scuze, am vrut sa scriu ,,platinei", nu ,,platinii" biggrin.gif , eram obosit si nervos laugh.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 14 May 2009, 11:12
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Pai si daca zici ca aveai benzina in ulei, cum ai rezolvat? Ca doar prin schimbarea uleiului sigur nu faci nimic.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CandyMan13
post 14 May 2009, 11:19
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 473
Joined: 1 July 07
From: Roman-Iasi




interesanta "experienta"....dar daca imi permiti o interventie,dupa ce stiu eu:
La cele punctate de tine adaug si eu cate ceva:
1.arculetele au rol de opritoare,daca ar fi fost varza ar fi urcat foarte mult in turatie(nu stiu exact cum se cheama parca frane centrifugale)
2.e posibil sa nu stranga bine surubelul
3.distanta intre electrozi se miscoreaza prin depuneri(calamina)
4.uleiul oricum se scurge imediat cand e fierbinte.Prezenta benz in ulei se vede separand pe o hartie alba,apare acel efect de "curcubeu",plus ca mai si miroase.Se rezolva prin schimbarea membranei pompei de benz sau rectificarea scaunelor de la supape.
5.Ungere sau presiune?eu cred ca te referi la presiune.Cat despre aditiv,e cu dus-intors.Da un search si ai sa iti schimbi parerea despre aditiv.
PS:Am adaugat,nu te'am corectat.

This post has been edited by CandyMan13: 14 May 2009, 11:19


--------------------
DACIA 1410 1996E - NT-01-BSZ
cea mai buna masina e masina pe care o ai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:39
Forum Renault