DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Incalcare proprietate, am certificat de proprietate, fara cadastru

meganus_bicorpus
post 17 Mar 2017, 10:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Hai sa va spun o cauza cu care ma confrunt eu de cateva zile.....
Am la tara niste pamant, 2400mp, mosteniti de la strabunicul din partea tatalui si cu titlu de proprietate catre cei 4 copii ai sai, act din 1949.
Au urmat anii de comunism in care nu am avut acces la teren si dupa revolutie parintii me au au cerut terenul care le-a revenit impreuna cu ceilalti mostenitori, adica 600 mp de caciula.Toti mostenitorii au folosit acelasi act de proprietate si impartirea terenului s-a facut amiabil, fara alte documente.Desi terenul este intravilan, zona este folosita mai mult pt gradinarit sau constructia de mici ateliere.
Dupa anii 2002-2005 o parte din mostenitori au murit si pamantul a ramas partial nefolosit iar dupa 2008 nici parintii mei nu au mai avut puterea sa se ocupe de gradinarit aolo, zona a ramas relativ in paragina.Un vecin ,Nicu, cu un atelier de tamplarie a vrut sa cumpere tot acel lot de 2400 mp dar cum unul din urmasi inca cultiva terenul, nu s-a putut face tranzactia. Tot lotul este de aproape 3000 mp, 600 de mp fiind dati de comunisti unui tigan care dupa ce noi am revendicat terenul a ramas cu proprietatea lui in mijlocul terenului nostru.
Tiganul isi vinde pamantul lui Nicu care insa se intinde cu gard pe terenul nostru, si zice ca are si cadastru pe asa ceva.
Rog un vecin sa se duca sa vb cu el din partea mea dar acesta refuza dialogul si zice ca are act si cadastru pe toata zona imprejmuita.Pasul urmator pt mine cred ca este ori mers la politie (desi eu nu am cadastru facut) si atunci cred ca el trebuie sa demonstreze exact care este proprietatea lui (sau eu trebuie sa fac asta?)
ori sa imi fac eu cadastru si cu teancul de hartii sa vin la el la poarta si sa reiau discutia.
Avand in vedere ca el deja vrea sa se extinda si sa isi construiasca alt atelier acolo, mi-e greu sa cred ca va mai sta sa il darame.Am facut o schita cu dispunerea terenului, intrarea de la strada s-a facut prin parcela mea de catre toti ce 4 mostenitori prin intelegere amiabila.Linia rosie reprezinta cat s-a intins NICU.
Care este solutia optima in acest caz?


Attached thumbnail(s)
CAZ.JPG ( Size: 20.06k ) Number of downloads: 440


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 17 Mar 2017, 11:53
Post #2


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




As zice sa mergi intai la primarie (daca Nicu nu vrea sa coopereze) si sa verifici acolo ce "cadastru" are omul, vezi dupa aia care-i treaba.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 17 Mar 2017, 12:10
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Du-te la cadastru, ia si cea acte ai ca sa ai ce depune si cere o informare pentru locul respectiv. Macar sa vezi ce e trecut in acte la ei, ca-ti convine sau nu.
Problema e ca un cadastru se schimba foarte greu, sau deloc. Adica, daca Nicu are cadastru facut si tu nu, tu cam iei ce ramane.
Cazul meu: cumparat teren de casa, abandonat de multi ani. Toti vecinii si-au facut casele ciupind din terenul meu. Anul trecut, fac si eu casa, pe gps imi apare ca sunt toti bagati la mine in curte cate 2-5-7 cm. N-am zis nimic ca nu am chef de circ. Am fost la cadastru la bucuresti si mi-au dat hartii care chiar atesta ca aia sunt in curte la mine. Tin hartiile pentru cand zice vreunul ceva. Curtea e mare si nu are sens sa fac circ inutil.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 17 Mar 2017, 12:25
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Problema e ca pt a ma deplasa acolo dau 150-200 de lei pe carburant, ma invoiesc de la munca 2-3 zile+ cheltuielile de acolo, basca un raspuns de genul reveniti peste o spatamana pana intram in Arhiva.
O solicitare online sau ceva de genul asta, contra-cost desigur, un registru national care sa imi dea informatia online nu exista?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 17 Mar 2017, 13:24
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Pai cam se asta se bazeaza si localnicii, ca vine unul de la oras si cand vede ce e acolo pleaca cu coada-ntre picioare si renunta. Nu, daca vrei sa afli ceva, trebuie sa te duci pana acolo. Sau renunti.Astea cu online si restul merg numai in cateva orase mari.
Imi aduc aminte de parintii mei, care incercand sa rezolve tot asa cu niste pamanturi, mosteniri, acte au facut la drumuri de s-au saturat. Era totul cam la 150 km de Bucuresti. Nici xerox nu gaseau.

This post has been edited by Solon: 17 Mar 2017, 15:47


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 17 Mar 2017, 13:52
Post #6


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Mergi la primarie (la Registrul agricol), cum ti-am spus; te rezolva pe loc cu datele oficiale (daca nu mergi vinerea, dupa ora 13 tongue.gif ); banuiesc ca nu-ti convine sa permiti muscaturi din proprietate, pt. 150 de lei benzina. Cadastru si intabulare ii faci doar daca-l vinzi.

This post has been edited by maho: 17 Mar 2017, 13:52


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 17 Mar 2017, 15:48
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Cadastru trebuie si ca sa certifice suprafata. Vrei mai mult, faci topografia locului.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 17 Mar 2017, 17:14
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Pana la urma asa o sa fac, o sa imi iau catvea zile libere si o sa merg acolo, merg de dimineata la primarie si tot ce urmeaza dupa...O avocata imi zice ca primaria poate sa imi refuze aceasta informatie avand in vedereca pamantul nu e pe numele nciunui urmas in viata (in acte) si in acest caz trebuie sa ii dau in judecata si sa fac succesiune si tot circul!...dar asta e mai rar.E bine de stiut daca primaria s-a ocupat de intabulare si pamantul respectiv are vreun certificat in regitrul primariei.
Am mai auzit si de Anexa 24 care ar rezolva mai multe chestii...zilele astea am de citit legislatie la greu!

This post has been edited by meganus_bicorpus: 17 Mar 2017, 17:15


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 17 Mar 2017, 17:33
Post #9


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Intrebare "de baraj": impozitul pe terenul ala cine-l plateste? Daca ti-ai platit impozitul, ia si chitanta cu tine; in mod normal, nu ti se vor refuza informatiile alea in primarie, ti se vor da pe loc, chiar si verbal, daca nu mergi cu mutre; oricum, de intabulare nu se ocupa ei, ci "cartea funciara" (a.n.c.p.i.), in baza unor acte "beton". Evident, iei cu tine si acte care sa dovedeasca ca ai legatura cu terenul ala, chiar daca nu ti-ai facut succesiunea (asta nu-i treaba lor).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 20 Mar 2017, 08:25
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Recuperararea terenului prin legea 18 s-a facut direct la proprietar, fara act de la primarie si fara impozit.Cu toate acestea, ceilalti mostenitori am inteles ca si-au mai platit impozitele si unul chiar a reusit sa-si vandapartea, chestie ciudata pentru mine deoarece stiu ca asa ceva nu se face fara cadastru iar cadastru nu se facea fara dezbaterea mostenirii...lucru care nu s-a facut niciodata.Inca stau in telefoane si dezbateri, e ceva ciudat rau la mijloc!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 20 Mar 2017, 15:14
Post #11


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(meganus_bicorpus @ 20 Mar 2017, 08:25)
ceilalti mostenitori am inteles ca si-au mai platit impozitele si unul chiar a reusit sa-si vandapartea, chestie ciudata pentru mine deoarece stiu ca asa ceva nu se face fara cadastru iar cadastru nu se facea fara dezbaterea mostenirii...lucru care nu s-a facut niciodata.

Pai or fi platit, ca altfel, daca nu-ti platesti un impozit local minim 5 ani consecutiv, exista riscul (legal) sa te trezesti c-o hotarare de Consiliu Local prin care pierzi imobilul/terenul respectiv. De vandut se poate si fara cadastru, la mica intelegere, eventual cu martori si o "hartie de mana", dar asta nu inseamna ca-i si legal daca nu se face la notar. Cadastru se face cand vrea unul din mostenitori sa vanda legal - ori asta inseamna succesiune si partaj, care sa evidentieze cota fiecaruia si vecinii, prin expertiza topografica. Mai devreme sau mai tarziu, succesiunea va trebui facuta, la fel si partajul, daca nu vindeti toti odata, toata suprafata. Daca expertiza topo si cadastrul costa mai mult decat terenul, atunci te poti gandi si la varianta pe care-am zis-o, ilegala, bazata doar pe o hartie fara valoare juridica, martori si bun-simt (in sensul ca in viitor, tu sau urmasii tai nu va veti razgandi sa cereti terenul inapoi, iar cumparatorul de buna-credinta isi va plati anual impozitul). P-aia de la primarie nu-i priveste asta.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:09
Forum Renault