DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Waze, navigatie, informatii din trafic, prezenta politie

csimby
post 18 Oct 2011, 00:08
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 2 February 08
From: Tirgu-Mures




De vreo 2-3 saptamani am descarcat aplicatia Waze pe smarphoneul meu. Ar functiona perfect, daca ar fi mai multi utilizatori din Romania.

Ce este si ce face defapt acest soft? Este vorba despre un program de navigatie gratuita, cu harti editate de utlizatori, insa ce il face special este, ca in timp ce conduci transmiti date din trafic, mai precis viteza de deplasara este transmisa catre centrul lor de date, si astfel se poate crea o harta a fluiditaii traficului. Aceste informatii sunt preluate de catre ceilalti utilizatori, si in cazul in care exista o ruta mai rapida se face recalcularea traseului.



O alte functie extrem de importanta este posibilitatea de raportarea a prezentei radarului, pe ecranul utlilizatoroului aparand un mesaj de notificare cu locatia si data observatia.

In afara de asta mai sunt o gramada de chestii interesante (de ex. primesti bomboane (puncte) pe traseu), sau poti vedea pe interfata online harta cu traseul tau. Consumul de date nu este mare (la mine in 5 zile a consumat 30MB).

Aplicatia este compatibil cu telefoanele Android, Blackberry, iPhone si Nokia si se poate descarca de aici: http://world.waze.com/

This post has been edited by csimby: 18 Oct 2011, 00:09


--------------------
Volkswagen Polo Comfortline 2014
Renault Symbol Expression 2010
VW Polo 1999
Dacia Solenza Clima 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 18 Oct 2011, 02:34
Post #2


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.220
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(csimby @ 18 Oct 2011, 01:08)
la mine in 5 zile a consumat 30MB
*



Deci mai si plateste fiecare traficul de date ca sa le faca altora trace la harti.

Asta in conditiile in care sigur ar putea folosi harile de pe Openstreetmaps care sunt cat incape de FREE. Si care si ele sunt dublate de o groaza de trace-uri facute de comunitate.

Ca astia vad ca au doar cateva strazi trasate prin cehoslovacia, si o groaza de chatteri prin state.

Imi pare rau, da' in stadiul in care se afla jucaria, n-as incadra-o nici macar la stadiul de alpha.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csimby
post 18 Oct 2011, 10:46
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 2 February 08
From: Tirgu-Mures




Am verificat putin in Slovacia si Cehia, dar din cate vad hartile sunt destul de detaliate. Acum desigur nu prea am circulat pe acolo, probabil tu le stii mai bine. Trebuie sa dai zoom maxim sa vezi strazile. Oricum in afara Romaniei nu prea merita sa-l folosesti, la ce costuri sunt pentru trafic de date in roaming.

Daca ai un telefon pe care merge Waze, ideal ar fi sa ai si o optiune de date. De ex. digi ofera internet gratuit si nelimitat pentru toti abonatii de telefoane mobile. Eu de cand il folosesc niciodata nu a trebuit sa fac trace la vrei straduta.

Probabil ca este un motiv de ce nu folosesc Openstreet map. Ideea e ca harta se tine in cache, deci daca circuli mult in oras de ex. traficul de date se foloseste numai pentru a trimite informatiile de trafic.


--------------------
Volkswagen Polo Comfortline 2014
Renault Symbol Expression 2010
VW Polo 1999
Dacia Solenza Clima 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 03:09
Forum Renault