DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Joc la axul stergatoarelor

Tavy84
post 2 Aug 2014, 16:17
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 5 February 10
From: Bucuresti




Mai e cineva care se ocupa de ansamblul stergatoarelor pentru Solenza?, ca as vrea si eu pentru un prieten, dar nu mai vad posturi pe aici, cred ca si-au rezolvat toti stergatoarele si a ramas singurul nerezolvat radmasa.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
g0dz3uS
post 2 Aug 2014, 18:59
Post #122


God Dj


Group: Members
Posts: 220
Joined: 1 April 08
From: Calarasi-Bucuresti




QUOTE(Tavy84 @ 2 Aug 2014, 16:17)
Mai e cineva care se ocupa de ansamblul stergatoarelor pentru Solenza?, ca as vrea si eu pentru un prieten, dar nu mai vad posturi pe aici, cred ca si-au rezolvat toti stergatoarele si a ramas singurul nerezolvat radmasa.gif
*



trimite l repede la un strungar si se rezolva cu putina indemanare ! ai tot ce ti trebuie pe pagina anterioara scris de mine !!


--------------------
Dacia / Opel Solenza 1.4 MPI / Astra H 1.4-16v 2003 / 2005 - CL-01-TIP
Foarte multe idei,prea putini bani pentru ele !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mini tehnicus
post 3 Aug 2014, 23:11
Post #123


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 12 September 11




Repar ansamblu de stergatoare.

0723 259 223 Sorin, Bucuresti.


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 4 Aug 2014, 08:43
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Salut ! Al meu a ramas inca nerezolvat . S-a incercat o data interventia , dar nu s-a putut desface piulita si l-am lasat asa . Sorin daca ai tot ce trebuie , poate imi dai un semn sa trec pe la tine sa-l rezolvi definitiv . Asta daca ai TOT ce trebuie si in cazul in care se rupe ceva pe acolo , sa nu ma lasi fara stergatoare.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mini tehnicus
post 5 Aug 2014, 20:29
Post #125


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 12 September 11




QUOTE(marius80_eugen @ 4 Aug 2014, 08:43)
Salut !  Al meu a ramas inca nerezolvat . S-a incercat o data interventia , dar nu s-a putut desface piulita si l-am lasat asa . Sorin daca ai tot ce trebuie , poate imi dai un semn sa trec pe la tine sa-l rezolvi definitiv . Asta daca ai TOT ce trebuie si in cazul in care se rupe ceva pe acolo , sa nu ma lasi fara stergatoare.
*



Salut, ti-am zis mai demult ca am intalnit ansambluri cu ambele piulite blocate, si cu toate astea am reusit sa le desfac, am eu metodele mele. Te astept oricand cu un tel. inainte, numai bine.


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 10 Aug 2014, 10:12
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Salutare !

Navigand pe forum am dat si pe acest topic.
Din pacate ma confrunt si eu cu aceeasi problema. Cu ceva vreme in urma mi-a sarit in ochi acel ansamblu la un magazin cu piese auto. Era 380 lei tot ansamblul (original). Cam mult am conchis eu. O mai merge resuscitat cel vechi ?
La mine problema este la axul de pe partea dreaptă, celalalt (cel de la sofer) inca misca ...cum trebuie.
Vreo idee, si mai ales, am in Constanta vreo sansa de a remedia problema in conditii optime ? Un loc unde sa fie si strungar si mecanic, priceputi si nu ... fomisti.
Orice sugestie este binevenita !


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mini tehnicus
post 12 Aug 2014, 17:17
Post #127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 12 September 11




QUOTE(danygaro @ 10 Aug 2014, 10:12)
Salutare !

Navigand pe forum am dat si pe acest topic.
Din pacate ma confrunt si eu cu aceeasi problema. Cu ceva vreme in urma mi-a sarit in ochi acel ansamblu la un magazin cu piese auto. Era 380 lei tot ansamblul (original). Cam mult am conchis eu. O mai merge resuscitat cel vechi ?
La mine problema este la axul de pe partea dreaptă, celalalt (cel de la sofer) inca misca ...cum trebuie.
Vreo idee, si mai ales, am in Constanta vreo sansa de a remedia problema in conditii optime ? Un loc unde sa fie si strungar si mecanic, priceputi si nu  ... fomisti.
Orice sugestie este binevenita !
*




Salut, daca ai putine notiuni de mecanica nu iti trebuie strungar, la pagina 2, al cincilea post este un topic facut de mine pt cei care vor sa-l repare acasa, doar trebuie sa cumperi 4 bucse pt levier schimbator viteze de Dacia 1310. Spor la treaba.


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 1 Sep 2014, 17:48
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Ca si update dupa aprox 3 ani (in Noiembrie), stergatoarele reparate de mini tehnicus functioneaza impecabil la solenza.

This post has been edited by ursul_bipolar: 1 Sep 2014, 17:50


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mini tehnicus
post 2 Sep 2014, 10:10
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 12 September 11




QUOTE(ursul_bipolar @ 1 Sep 2014, 17:48)
Ca si update dupa aprox 3 ani (in Noiembrie), stergatoarele reparate de mini tehnicus functioneaza impecabil la solenza.
*




Multumesc pentru reclama biggrin.gif numai bine.


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 2 Oct 2014, 15:04
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(mini tehnicus @ 2 Sep 2014, 11:10)
Multumesc pentru reclama  biggrin.gif  numai bine.
*



Inca imi aduc aminte cum aia din servis mi-au zis sec "schimba tot ansamblul!"
Am venit la tine pe frigul ala cumplit, le-am reparat si merg impecabil si azi.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MaChe_69
post 1 Mar 2015, 15:52
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 7 September 07




mini tehnicus am sa te rog sa ma programezi si pe mine sambata viitoare 7.03.2015 pentru stergatoare. Te rog sa-mi spui cat ma costa si de cit timp e nevoie, evident estimativ.


--------------------
Dacia Solenza 2004 scala1.4 MPIA/C Radio MP3 - B 38 ***
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mini tehnicus
post 2 Mar 2015, 23:02
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 12 September 11




QUOTE(MaChe_69 @ 1 Mar 2015, 15:52)
mini tehnicus am sa te rog sa ma programezi si pe mine sambata viitoare 7.03.2015 pentru stergatoare. Te rog sa-mi spui cat ma costa si de cit timp e nevoie, evident estimativ.
*



Salut, hai sa ne auzim la tel, si stabilim toate detaliile. Sorin


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MaChe_69
post 7 Mar 2015, 17:51
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 7 September 07




Multumesc mini tehnicus pentru promptitudine si pentru lucrare, ai facut o treaba minunata. Am intalnit meseriasi dar ca tine sunt din ce in ce mai rari. Ma bucur ca te-am cunoscut smile.gif

respect


--------------------
Dacia Solenza 2004 scala1.4 MPIA/C Radio MP3 - B 38 ***
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 18 Apr 2015, 19:58
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Dupa indelungi cautari, am gasit pe cineva capabil de a executa lucrarea descrisa cu lux de amanunte de mini tehnicus. Cinste lui ca a impartasit cunostintele !!! rolleyes.gif Si nu a tinut doar pentru el ... Mare lucru.
Aveam si eu problema arhicunoscuta, cu un joc mai pronuntat la axul de pe mjlocul masinii. Desfacut ansamblu relativ usor, fara probleme, trecut la reparat. Majorat gaurile cu mare grija sa nu sparga /crape acel plastic, confectionat bucsile (4 buc) conform dimensiunilor de strungar din bronz grafitat, bagat vaselina intre ele. Montat totul la loc.
Ttoul OK. Una din garnituri s-a cam subtiat, mai ales ca meseriasul a strans barbateste piulita de fixare a ansamblului, dar am dat cu vaselina in jur, si cred ca e OK, nu va intra apa pe acolo.
Per ansamablu, multumit de lucrare si intreventie, sa vad cum se va comporta in timp. Cert este ca axele stergatoarelor sunt acum "țepene", si nu mai joaca. Preseaza bine bratul pe parbriz, si uniform as zice eu. Astept sa prind o ploaie zdravana.
Thanks again mini tehnicus !!!


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blla
post 24 Apr 2015, 21:37
Post #135


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 11 January 09




Multumesc si eu lui Sorin pentru ca m-a ajutat sa rezolv astazi problema cu stergatoarele! A dat dovada, inca o data, de profesionalism si seriozitate! Om de nota 10! Recomand cu incredere!


--------------------
dacia solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crissima
post 13 Jul 2015, 12:32
Post #136


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 22 December 11
From: Curtea de Arges




Astazi am efectuat si eu aceasta operatiune in parcare!Reusita100%!!! Stergatorul din stanga imi lovea in capota.Am efectuat lucrarea cu un burghiu de 13,o bormasina cu acumulator si o freza de 10 pentru alezat bucsile.Toate suruburile si piulitele s-au desfacut usor!

This post has been edited by crissima: 13 Jul 2015, 12:38


--------------------
dacia solenza clima 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.vl
post 22 Sep 2015, 09:02
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 30 April 12




Salut tuturor!am rezolvat si eu problema jocului de la axul stergatoarelor dupa metoda explicata pe forum cu bucsi. Problema a fost ca ansamblul meu de pe masina a fost intepenit la axul din dreapta si am rupt chestia de plastic. Am fost nevoit sa cumpar SH alt ansamblu pe care l-am bucsat si acum e OK, in sfarsit...


--------------------
Dacia Solenza 2003, confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicusor dumitru
post 2 Oct 2015, 02:53
Post #138


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 21 September 15




si la mine la fel dar nu stiu sa iau sh ma inerveasza cei cu sh ca cer cat este pe piata smile.gif


--------------------
solenza rapsodie 2004 - cl-04-ATA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ORIJINAL21
post 2 Oct 2015, 06:12
Post #139


Membru Oficial


Group: Members
Posts: 1.865
Joined: 11 November 09
From: Romanian City Life




QUOTE(nicusor dumitru @ 2 Oct 2015, 03:53)
si la mine la fel dar nu stiu sa iau sh ma inerveasza cei cu sh ca cer cat este pe piata smile.gif
*




Depinde unde cauti!

Acum, nu se mai produc piese de calitate sau.. nu se mai fabrica pentru anumite modele DACIA.

Iar decat sa iei piese contrafacute noi-noute din magazin care apoi trebuiesc inlocuite dupa maxima lor durata de viata 2-3Luni, sunt foarte multe persoane care inca mai gandesc ca si mine si isi cauta piese Second-Hand originale de producator in stare buna sau chiar foarte buna!

Spor la cautat:


--------------------
DACIA NOVA GT / GTI Se dezmembreaza 1998/1999
Dezmembrez Dacia Nova Gt (carburatie) 1998 - culoare alba
Dezmembrez Dacia Nova GTI (injectie) 1999 - culoare gri sobolan
Piese, in stare buna!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PottyMouth
post 20 Jan 2016, 12:44
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 June 14




Salutari, am si eu aceeasi problema la stergatoare. Nu mai sterg bine, au joc si imi ating si capota cand o deschid. Nu stiu ce as putea sa fac, am citit acest topic si am vazut ca daca e sa cumpar un ansamblu sh, e posibil sa cedeze si ala dar putin mai tarziu. Ma gandeam sa vorbesc cu baiatul(sorin daca imi amintesc) care a spus ca repara ansambluri si poate asa scap, dar eu sunt din Galati si nu stiu cum pot ajunge in Bucuresti pentru asa ceva. Toate astea fiind spuse, daca Sorin nu va trece prin Galati, e posibil sa posteze cineva un ghid MAI detaliat pentru repararea stergatoarelor? Nu sunt asa priceput la reparatii si mi-am prins urechile in ghidul deja postat!


--------------------
dacia solenza 2004 1.4MPI - nu postez
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 20 Jan 2016, 21:14
Post #141


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




S-a inventat curierul. In Maxim 3 zile ai ansamblul inapoi acasa.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mini tehnicus
post 22 Jan 2016, 00:43
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 12 September 11




QUOTE(PottyMouth @ 20 Jan 2016, 12:44)
Salutari, am si eu aceeasi problema la stergatoare. Nu mai sterg bine, au joc si imi ating si capota cand o deschid. Nu stiu ce as putea sa fac, am citit acest topic si am vazut ca daca e sa cumpar un ansamblu sh, e posibil sa cedeze si ala dar putin mai tarziu. Ma gandeam sa vorbesc cu baiatul(sorin daca imi amintesc) care a spus ca repara ansambluri si poate asa scap, dar eu sunt din Galati si nu stiu cum pot ajunge in Bucuresti pentru asa ceva. Toate astea fiind spuse, daca Sorin nu va trece prin Galati, e posibil sa posteze cineva un ghid MAI detaliat pentru repararea stergatoarelor? Nu sunt asa priceput la reparatii si mi-am prins urechile in ghidul deja postat!
*



Salut, au fost cativa clienti care mi-au trimis ansamblul prin curier, si in doua ore il trimiteam reparat prin acelasi curier. Daca veniti cu masina costa 100, demontat de pe masina 80.
Este dificila demontarea lui de pe masina, piulitele mari ruginesc si raman blocate pe acele piese din plastic, daca se forteaza exista riscul sa se sparga.
Sorin


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 22 Jan 2016, 20:42
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(PottyMouth @ 20 Jan 2016, 13:44)
Salutari, am si eu aceeasi problema la stergatoare.


Lasa-l pe Sorin sa faca treaba asta, e meserias tare!
Update: cred ca acum 4-5 ani le-am reparat la el, merg si acum la fel de bine. Cred ca nici din fabrica nu au fost asa robuste.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TibY
post 22 Mar 2016, 11:02
Post #144


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 6 May 09
From: Oradea Bihor




Eu am o problema mai serioasa un pic legat de acest topic. Dupa ce am reusit sa dezasamblez si sa repar jocul axului am reusit sa rup capatul de plastic de la una din bratele de antrenare al mecanismului (pe partea soferului). Presupun ca separat in magazine nu gasesc asa ceva iar in dezmembrari nu gasesc dacia solenza. Ma poate ajuta cineva si pe mine cu o parghie de antrenare? Nu as dori sa cumpar un ansamblu nou cu motoras ca nu rezolv nimic. Rog ajutor. Multumesc.

Attached thumbnail(s)
parghie.PNG ( Size: 244.54k ) Number of downloads: 551


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 22 Mar 2016, 17:21
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




Vino pe Dacia Solenza Club pe facebook ca te ajuta oamenii de acolo...sunt destui care au solenza la dezmembrat.
Bafta


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mini tehnicus
post 22 Mar 2016, 21:12
Post #146


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 12 September 11




QUOTE(TibY @ 22 Mar 2016, 11:02)
Eu am o problema mai serioasa un pic legat de acest topic. Dupa ce am reusit sa dezasamblez si sa repar jocul axului am reusit sa rup capatul de plastic de la una din bratele de antrenare al mecanismului (pe partea soferului). Presupun ca separat in magazine nu gasesc asa ceva iar in dezmembrari nu gasesc dacia solenza. Ma poate ajuta cineva si pe mine cu o parghie de antrenare? Nu as dori sa cumpar un ansamblu nou cu motoras ca nu rezolv nimic. Rog ajutor. Multumesc.
*



Salut eu sunt cel care reconditioneaza ansamblu de stergatoare si mai am piese ramase din reconditionarea lor.
Pentru ca este unul mai lung, trebuie sa-mi spui care iti trebuie, il trimit prin posta sau curier, cum vrei. Te costa doar transportul, eu nu vreau nici un ban pe el.
Sorin 0723 259 223 Bucuresti

This post has been edited by mini tehnicus: 22 Mar 2016, 21:16


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 25 May 2016, 17:31
Post #147


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Am reusit, cu ceva munca ,sa imi repar si eu ansamblul stergatoarelor.Deoarece cand am desfacut ansamblul s-a cam ales praful de una din bucsile din plastic prin care trec axurile stergatoarelor si nu le-am mai putut trimite la reparat...
Asa ca am facut rost de un ansamblu de Logan si am facut din amandoua ansamblurile unul pt Solenza.Mai exact am folosit de la cel de Logan bucsile, axurile, garniturile si piulitele.Bucsile de la cel de Logan sunt mai mari si axurile deasemenea dar am reusit sa le montez si functioneaza foarte bine.


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mini tehnicus
post 10 Aug 2016, 20:58
Post #148


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 12 September 11




QUOTE(Iulikk @ 8 Aug 2016, 06:03)
Mai repara cineva ansamblu de stergatoare? mini tehnicus nu mi-a raspuns la mesaj sad.gif .
*




Salut, ai trimis mesaj pe 17 iulie si ti-am raspuns.
Mai bine ne auzim la telefon 0723 259 223 Sorin.


--------------------
Dacia 1310 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristihac
post 26 Sep 2016, 16:53
Post #149


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 December 11




Am apelat si eu la Sorin (mini tehnicus). Meticulos ca un adevarat profesionist, reparatia este impecabila. Recomand cu incredere.
Multumesc foarte mult.


--------------------
solenza solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 18 Feb 2017, 07:28
Post #150


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Am apelat si eu la domnul Sorin aka Mini tehnicus pentru a scapa de problema de la ansamblul stergatoarelor. Am trimis stergatoarele prin curier luni, iar joi erau la mine. Per total, un om de nota 100, lucrarea facuta bine, mi-a si aftuit prinderea tijelor biggrin.gif . Multumesc frumos, recomand!


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:26
Forum Renault