DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

48 Pages « < 7 8 9 10 11 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

gibonu
post 11 Dec 2018, 00:00
Post #241


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83
Mersi. Asteptam, poate apare ceva pe site-ul Astra referitor la biciclete, inclusiv pentru trenul Buc - Timisoara - Arad.
Este doar 1,23 ore diferenta intre Regio 3001 si Regio 3003. Insa fiecare stie cum isi organizeaza tura.

@dizzy
Sper sa apuc maine sa pun cateva poze de la expozitia de machete / diorame de la Muzeul tehnic.
I-ai dus pe cei mici sa vada super diorama de la muzeul CFR? Este imensa comparativ cu ceea ce a fost expus la muzeul tehnic.

In alta ordine de idei.

Liftul de la Gara de Nord [peronul spre Piata Victorie].

01.jpg ( Size: 299.76k ) Number of downloads: 516


Sarcina 7 persoane / 560 kg.

02.jpg ( Size: 249.23k ) Number of downloads: 513


Liftul de la Izvor. Aici surpriza mare, cabina liftului are aproape 2 [doi] metri lungime.

03.jpg ( Size: 281.82k ) Number of downloads: 516


Podeaua liftului am masurat-o cu pasul, mai exact cu talpa bocancului [33 cm x 6 pasi].

La Izvor, sarcina liftului este de 1000 kg / 13 persoane.

04.jpg ( Size: 334.97k ) Number of downloads: 517


Pe site-urile Schindler nu am reusit sa gasesc dimensinile cabinelor de lift model 2011 [cele din pozele de mai sus].

Ramane intrebarea de ce Metrorex foloseste la Gara de Nord [si posibil Piata Victoriei] cabine de lift mai mici iar la Izvor cabine mai mari. E clar pentru toata lumea ca statia Gara de Nord este mult mai aglomerata comparativ cu Izvor.

Daca stie cineva sa dea mai multe detalii, il rog sa nu ezite.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 11 Dec 2018, 08:46
Post #242


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Mda, fiu'meu nu suporta Gara de Nord si toata zona aia; A fost odata pe acolo cu bunica-sa si erau niste aurolaci si s-a speriat tare de tot. De atunci nu mai vrea sa vada zona aia.
(Daca ajunge fiu-miu Primar, a zis ca prilmul lucru, rade toata zona aia. Deh, radical ca ta-xo)

In Pasajul pietonal la Obor, am reusit sa coboram bicicletele pe scarile normale, usurel cu franele puse si sa le urcam pe scara rulanta. Deci se poate si de catre un copil de vreo 9 ani +.

This post has been edited by dizzy: 11 Dec 2018, 08:49


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Dec 2018, 23:39
Post #243


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83
Un coleg de pe alt forum i-a intrebat [pe Facebook] pe cei de la Astra despre transportul bicicletelor iar raspunsul a fost negativ. Foarte ciudata acesta atitudine.

@dizzy
Abureste-l cu diorama de la muzeul CFR. Chiar merita vazuta.

---------------------------------------------

Cateva vorbe, daca tot am ajuns acolo.

10.jpg ( Size: 274.09k ) Number of downloads: 483


Expozitia a fost organizata intr-o sala din cladirea muzeului tehnic, dar nu in spatiul propriu-zis al muzeului. Intrarea a fost gratuita.

Din pacate, sala a fost mult prea mica pentru cele 3 diorame expuse, asa ca situatia era cam inghesuita.

11.jpg ( Size: 408.35k ) Number of downloads: 47


Cu toate astea, nu mi-a parut rau ca m-am dus acolo.

12.jpg ( Size: 554.27k ) Number of downloads: 49
13.jpg ( Size: 401.59k ) Number of downloads: 43
14.jpg ( Size: 609.34k ) Number of downloads: 45


Laudabila initiativa organizatorilor. Poate data viitoare vor reusi sa obtina o sala mai mare [probabil ca si asta de aici au obtinut-o cu mare greutate].


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Dec 2018, 08:36
Post #244


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.781
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




lifturile sunt facute in functie de spatiul disponibil in statie (staia nu a fost proiectata cu put de lift), probabil nu vin grupuri de 30-40 de oameni cu fotolii rulante sau in carje sa fie coada la lidt, iar ciclistii care pleaca cu trenul o pot lua pe scari.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 12 Dec 2018, 08:49
Post #245


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Decat sa-l stresez, mai bine il las in pace.
Mi-a placut sistemul lor de conecatre al dioramei.
Il fac din module fiecare modul are la ei lungime si latime standard, ca sa poata fi transportata.
Conexiunea la capete e standardizata, astfel incat sa se conecteze intre ele.
Pozitia sinelor la intrare-iesire 1/2 linii, sunt de asemenea standardizate.
In felul asta, poti lucra intr-un spatiu mult mai mic, si le conectezi numai cand ai loc suficient


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Dec 2018, 10:46
Post #246


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 12 Dec 2018, 10:36)
iar ciclistii care pleaca cu trenul o pot lua pe scari.


Majoritatea cei care urca bicicleta in tren vin la gara calare pe bicicleta, nu au treba cu metroul.
Mai stiu si io ceva oameni care merg pe bicicleta, insa niciunul nu s-a pus vreodata probleme de mers cu bicicleta in metrou la gara.

In context, un exemplu din Europa civilizata despre transportul bicicletei cu trenul:

"The 160 km/h EMUs have 220 seats and multi-purpose areas with space for up to 27 bicycles.
Sursa: https://www.railwaygazette.com/news/news/eu...-mireo-emu.html

Altfel spus, din fabrica trenul vine cu 12% (din locurile pentru calatori) cu locuri pentru biciclete.

Revin cu niste detalii despre lifturile Metrorex.

This post has been edited by gibonu: 12 Dec 2018, 10:49


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 16 Dec 2018, 19:55
Post #247


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




QUOTE(gibonu @ 16 Nov 2018, 00:21)
Da-mi voie sa te contrazic.

[attachmentid=1628096372]

Poza de mai sus este din trenul IR 1635, intre Ploiesti Vest si Bucuresti Nord,

*
image.jpeg ( Size: 80.42k ) Number of downloads: 48
image.jpeg ( Size: 80.42k ) Number of downloads: 48




Câte secunde a avut 140km/h? Și când? Pt că acum vreo 3 ani, deoarece Softrans a avut întârziere vreo 15 min de la Craiova, în 5 minute a plecat din București și a făcut 31 minute până la Ploiești recuperând toată întârzierea. Din an în an au apărut mai multe restricții pe București-Ploiești.


Anul asta Am stat cu telefonul în mână tot drumul și n-am reușit să prind maximul, cei vreo 128-130 km/h cu AstraTransCarpatic, pt secvențe de 1 minut, două.

This post has been edited by nasty: 16 Dec 2018, 20:09


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 Dec 2018, 09:24
Post #248


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@nasty

N-am cronometrat sa vad cat timp a mers trenul cu 140km/h/
Captura (print-screen-ul) de pe telefon este din 13.01.2018 (se vede in poza).

In rest, vad ca toate trenurile IR de la CFR Calatori face 40 de minute pe bucata Buc. Nord - Ploiesti Vest, asa ca cele 31 de minute facute de Softrans nu sunt ceva iesit din comun.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 31 Dec 2018, 09:09
Post #249


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Ca tot ati amintit de diorame; incepusem sa iau cateva numere pentru una dar am renuntat si am ramas doar cu vreo 4 vagoane si sina aferenta + una cu macaz (scara e HO, daca o sa am un pic de timp liber as cauta toate numerele sa o fac completa)

IMG_20181230_171839.jpg ( Size: 1.43mb ) Number of downloads: 63


This post has been edited by SandelBS: 31 Dec 2018, 09:14


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 31 Dec 2018, 11:13
Post #250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Un vagon de 5 stele pt România:
Vineri, la dus București-Brașov, AstraTransCarpatic, IC2, totul nou curat, spațios, nu se simte nici zgomot nici miros de diesel, o fi euro 4-5?
Până la Ploiești a făcut 37 minute și a staționat în plus, ca să respecte cei 41 de minute din mers.
Nu sunt prevăzute locuri pt biciclete, dar s-ar putea amenaja ceva pe locul de transportat cărucioare, unde sunt niște scaune pliate (strapontine?) Dezavantaj, au numai vreo 160-170 locuri, un singur vagon. Fiind plecarea și sosirea din Titu, unde au depoul și mentenanța, deci departe de casă, e posibil să le "scape" din mână și să se învechească repede.
Controlorul a zis că nu exită tarif pt biciclete, deci nu se pot transporta.

Întoarcerea cu CFR, trenul IR1746, Baia Mare-Constanța, cu vreo 7 vagoane adăugate la Bv, cu acoperișuri ruginite, tren lung de 12-13 vagoane, vagonul 13, unde am stat, era murdar, cenușiu, wc de cenzurat, cu uși care nu se închideau, la început am stat cu paltonul pe noi, apoi pe la Ploiești, dădea senzatia că s-au făcut 30 de grade.

Pe această porțiune REABILITATĂ, București-Predeal, când se va merge cu 160km/h, CONFORM SCOPULUI REABILITĂRII, măcar pe vreo 30-40% din distanță?

Ar fi ieșit din comun ca toate trenurile de la IR în sus să facă 30 minute până la Ploieștii Vest, în mersul trenurilor și în realitate?

This post has been edited by nasty: 31 Dec 2018, 11:27

Attached thumbnail(s)
image.jpeg ( Size: 1.66mb ) Number of downloads: 69
image.jpeg ( Size: 1.22mb ) Number of downloads: 53
image.jpeg ( Size: 1.19mb ) Number of downloads: 41
image.jpeg ( Size: 1.22mb ) Number of downloads: 40


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 31 Dec 2018, 12:08
Post #251


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@SandelBS
Foarte tare. Sper sa apuci sa completezi toate piesele.

@nasty
Deocamdata la Astra nu se transporta biciclete. Nu inteleg motivul, este contrar cu ceea ce se intampla in Europa civilizata.
Cat despre trenuri, or arata ele bine, insa pericolul sa ia foc in mers inca exista. Nu degeaba au vrut danezii sa scape de ele.

Din cate stiu, pe Bucuresti - Campina se circula cu 140 km/h si nu cu 160 km/h. Dupa Campina, banuiesc ca incepe zona de deal si munte iar trenul nu mai poate merge foarte repede.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 31 Dec 2018, 12:26
Post #252


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cel mai repede pe Campina Bucuresti am mers cu Softransul: 130 la ora.
Cu CFR-ul am mers cu maxim 115-120.
Pe Bucuresti-Brasov ori merg cu privatul, ori cu R-urile. Nu merita sa iei IR-ul care vine de la mama naibii, plin, murdar, cu o ora intarziere sau mai stiu eu ce si nici nu merge cu 130 cum ar trebui. Si mai si costa biletul mai mult decat dublu. Fac o ora in plus cu 3012, dar macar vine la timp si e si destul de liber. Eventual iau bilet la clasa 1 si stau mult mai bine decat in orice IR.
3010 face ceva mai mult (sta pe la Brazi) si e si mai plin cu cei care termina de schiat la 4-5 dupa-amiaza.
Sambata am mers cu 3001 la Predeal si am surprins asta din tren. biggrin.gif
2018_12_29_08.26.27.jpg ( Size: 729.71k ) Number of downloads: 84


This post has been edited by Laurentziu83: 31 Dec 2018, 12:29


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Jan 2019, 13:30
Post #253


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Am pus mai sus poza din care rezulta ca IR-ul a mers cu 140 km/h. Acum, daca intre timp a mai scazut, nu stiu.

Eventuala intarziere a trenurilor IR se poate verifica, in timp real, aici: http://www.cfr.ro/index.php/cauta-tren

Intr-adevar, este si trenul R o optiune buna pentru valea Prahovei.

Cat despre ce ai vazut pe geam din tren, este privelistea obisnuita, tot timpul anului. Nimic nou.

Intr-o tara normala la cap, calea ferata (care merge pararel cu respectiva sosea foarte aglomerata) ar fi fost consolidata pentru viteze de 160 km/h si s-ar fi introdus trenuri EMU (Elctrical Multpile Unit) etajate, care ar putea prelua peste 2000 (doua miii) de persoane (pe scaune sau in picioare).
Dar, din pacate pentru noi, RO nu este o tara normala la cap.

This post has been edited by gibonu: 3 Jan 2019, 13:33


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Jan 2019, 14:46
Post #254


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.781
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




aha, consolidai tu linia si miticii tot cu masina se duceau la munte. Aia nu se duc pe jos sau cu taxiul nici pana la partie
2 cunoscuti am pe FB care se mirau ca au facut 3 ore de la predeal la azuga....

This post has been edited by einstein1984: 3 Jan 2019, 14:47


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Jan 2019, 16:49
Post #255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




QUOTE(Laurentziu83 @ 31 Dec 2018, 14:26)
3010 face ceva mai mult (sta pe la Brazi) si e si mai plin cu cei care termina de schiat la 4-5 dupa-amiaza.


@einstein1984
Dupa cum observi, nu toti sunt mitici.

L.E. Plus ca cei din trenul Regio nu cred ca sun studenti care merg moca.

This post has been edited by gibonu: 3 Jan 2019, 16:55


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Jan 2019, 22:36
Post #256


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Regio Calatori pleaca la 8:40 din Bucuresti, ajunge la 10:40 in Sinaia si 11:48 in Brasov. Costa ceva gen 30 de lei pana la Brasov, circula exact la orele cand e blocaj la Comarnic (la modul ala barbar ca nici cu bicicleta nu mai ai loc si o iei pe acostament), insa lumea prefera sa ia masina si sa se vaite ca au facut coispe ore pana la Sinaia. Iar eu ii privesc din tren cu berea in mana, mirandu-ma ca trenul e destul de gol sambata, desi are multe vagoane.

La intoarcere, daca vrei sa nu pleci la 4 (cand sunt trenurile private), mai sunt destule optiuni pana la 9 seara de retur spre Bucuresti. Alte ocazii de admirat aglomeratia de pe geamul trenului.

Plus ca, in week-end, sunt destui care merg intre statiuni si care, la fel, fac ore pe cativa km cand ar putea sa ia trenul. Ca trenuri trec incontinuu in ambele directii, si spre Brasov, si spre Sinaia, iar garile sunt aproape de centrul statiunilor (ma rog, cu exceptia Azuga, iar la Brasov trebuie sa iei autobuzul pana in centru).

@gibonu: linia este consolidata pana la intrarea in Predeal, de acolo incepe linia reabilitata (incep sa se auda joantele si apar stalpii din beton pentru catenara), insa intre munti nu mai poti merge cu 160, plus ca ai si multe opriri. Oricum, pe B-Bv merge decent, cu exceptia momentelor cand cad copaci peste catenara la Timisu de Sus.

@einstein: 3 ore faci de la Predeal la Azuga pe triunghi albastru via cabana Garbova. Pe jos, evident. tongue.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 15 Jan 2019, 11:44
Post #257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Poate ajuta pe cineva.

Joi, 10.01.2019 mi-a luat bilet online la IR 1631, bucata Bucuresti - Azuga. M-am mirat cand am vazut ca mai erau (clasa a II-a) doar vreo 30 de locuri disponibile.

VIneri, 11.01.2019, pe la pranz, m-am uitat de curiozitate pe site-ul CFR Calatori si am vazut ca mai erau disponbile doar 26 de locuri la clasa I-a. Se vede mai bine in poza de mai jos:

CFR_11.01.2019.jpg ( Size: 314.12k ) Number of downloads: 46


Trenul IR 1631 avea doar 3 (trei) vagoane in compunere.

La intoarcere, bucata Busteni - Bucuresti am vrut sa vin cu IR 1746, insa supriza: doamna casiera de la gara Busteni mi-a spus ca nu mai are locuri.

Asa ca am venit cu R 3010 (14 Lei cu reducerea de la cardul TrenPlus). 

Asadar, grija mare la calatoria cu trenul spre / dinspre valea Prahovei. Pare ca gaura de la CFR s-a adancit, nu stiu daca mai au cele 700 de vagoane disponibile zilnic la nivel national.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 16 Jan 2019, 18:36
Post #258


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




In perioada sezonului de ski, trenurile de la orele 16-18 retur spre Bucuresti, sunt de regula destul de pline.
Anul trecut am patit si eu ceva asemanator la Predeal, posibil tot cu 1631, cand la automat m-a anuntat ca nu mai sunt locuri la IR. La casa era o coada de 40 de persoane.
Asa ca am luat bilete la 3012, iar de banii si de timpul castigat ne-am dus la Fontanella la o pizza. Stiam din experienta ca, la Predeal sunt locuri pe alese in tren. Face trenul mai mult, dar iti iei o carte sau o tableta la tine si ai cu ce sa umpli timpul, etajatele 26-16 de regula au prize.

Multi oameni am vazut ca se cam feresc de trenurile regio si nu inteleg de ce. Pentru doar o ora in plus, platesti cu 50% mai putin, iar confortul e acelasi, tot in vagoane salon calatoresti, tot in scaune nasoale stai. Ba inca la Regio la clasa 1 ai scaune foarte moi.
La dus, da, 3001 s-ar putea sa fie cam devreme, dar pentru ture mai scurte merge si Regio Calatori, cu plecare la 8:40 si ajunge la 11 la Predeal.

This post has been edited by Laurentziu83: 16 Jan 2019, 18:38


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 Jan 2019, 10:30
Post #259


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Regio 3012, cu plecare la 19:25 din Predeal (si sosire in Bucuresti la ora 22:24) este cam tarziu, mai ales daca in ziua respectiva te-ai trezit la ora 05:00.

Intr-adevar, de la Predeal la Bucuresti trenul Regio costa 18 Lei comparativ cu 40 lei la trenul IR. Cel putin in cazul meu, n-am neaparat o problema sa calatoresc cu trenul Regio, insa prefer sa ajung acasa mai repede.
Daca vorbim de clasa I la Regio, atunci pretul este 29 de Lei, astfel incat diferenta fata de IR (clasa a II-a) nu mai este chiar asa de mare.

Cu scaunele din tren n-am avut nicio problema, atat la R cat si la IR (ambele clasa a II-a). In niciun caz nu mi s-au parut nasoale.
Sambata trecuta chiar am stat la etaj pe cele 3 locuri din capul vagonului, cele puse fata in fata. Chiar a fost OK, am si dormit vreo juma' de ora.

Referitor la plecarea din Bucuresti, la conditia fizica de invidiat pe care o am, ma avantajeaza cel mai mult trenul IR de la ora 07:00 care ajunge inainte de 09:00 pe valea Prahovei.
Ora 08:40 este prea tarziu pentru plecat din Bucuresti.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 18 Jan 2019, 15:05
Post #260


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Bine, eu plec aproape saptamanal din oras, asa ca vreau sa cheltui mai putin cu transportul. In 2 persoane cum mergem noi, daca as lua IR-ul, deja e mai rentabil cu masina.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Jan 2019, 16:06
Post #261


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Depinde unde te duci. Parca merita mai bine niste zeci de lei in plus la IR vs 5 ore in blocaj pe valea Prahovei.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Feb 2019, 13:14
Post #262


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Sambata, 26.01.2018, gara Busteni.

IC 2 de la Astra Trans Carpatic (n-am mers cu el).

103.jpg ( Size: 425.7k ) Number of downloads: 49


Vad ca despre biciclete inca nu se aude nimic in trenurile ATC (desi IC 2 este dotat cu locuri pentru biciclete) insa din 01.02.2019 se pot transporta caini si pisici:

"Începând cu data de 1 februarie 2019, în trenurile Astra Trans Carpatic se vor primi câini, pisici și alte animale numai în cușcă, călătorind la clasa a doua."

Sursa: https://www.astratranscarpatic.ro/

In alta ordine de idei, ma bucur sa vad ca CFR Calatori le-o trage discret studentilor si nu le permite sa se bucure (si) online de pomana oferita de guvernul comunist.

104.jpg ( Size: 123.98k ) Number of downloads: 65


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Feb 2019, 16:17
Post #263


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.781
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai si cum ar putea verifica "on line" ca are legitimatie de student? Webcam? Nici pensionarii nu pot lua asa bilete.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Feb 2019, 16:52
Post #264


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@einstein1984

Suntem in anul 2019, cred ca exista deja tehnologia necesara pentru a verifica o baza de date.

Plus ca in print-screenul de mai sus scrie "momentan", adica sistemul va functiona la un moment dat.

Oricum, e mai bine asa. Macar sa stea la coada pentru a beneficia de pomana.

Parca in gara de Nord le-a facut CFR-ul case speciale, ca sa nu-i incurce pe calatorii platitori de bilet.

Plus ca pentru platitori mai exista, la multe trenuri, biletul online sau automatul de bilete (nu in toate garile).


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Feb 2019, 17:28
Post #265


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Sambata, 09.02.2019.

Azuga (16:31) - Bucuresti Nord (18:18) cu IR 15936 (TGV-ul oltenesc).

115.jpg ( Size: 425.95k ) Number of downloads: 52


La confort, mi s-a parut putin sub vagoanele CFR, cum ar fi cele din seria 21-76. Scaunele sunt mai inguste, la fel si locul dintre ele. Inclusiv politele pentru bagaje de deasupra scaunelor sunt o idee mai mici comparativ cu CFR.

Biletul a costa 32 Lei comparativ cu 40 Lei cat ar fi costat la CFR Calatori (sau 31 Lei in cazul detinerii cardului Tren Plus in baza caruia exista o reducere de 25%).

116.jpg ( Size: 245.81k ) Number of downloads: 44


In gara Azuga nu exista casa de bilete a Softrans, asa ca biletul se cumpara in tren de la nas. Doar ii spui unde te-ai urcat si unde cobori, nasul butoneaza ceva pe telefonul mobil si imediat scoate si biletul (sub forma de bon fiscal) de la mini casa de marcat pe care o are la brau (similar cu cea a curierilor).

Atmosfera in tren este relaxata, nasul a aparut dupa aproape o ora de cand m-am urcat in tren (se vede ora emiterii biletului).


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 Feb 2019, 12:18
Post #266


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(einstein1984 @ 1 Feb 2019, 16:17)
pai si cum ar putea verifica "on line" ca are legitimatie de student? Webcam? Nici pensionarii nu pot lua asa bilete.
*


Nici nu trebuie să verifice on-line. E suficient să fie obligatorie prezentarea unui document împreună cu biletul pentru a fi considerat valabil.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Feb 2019, 12:48
Post #267


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.781
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ar fi si nu ar fi o idee, ca asa iei bilet cu loc si reducere, si dai ceva la nas pe post de carnet de student.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 Feb 2019, 00:00
Post #268


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




QUOTE(VladSoare @ 13 Feb 2019, 14:18)
Nici nu trebuie să verifice on-line. E suficient să fie obligatorie prezentarea unui document împreună cu biletul pentru a fi considerat valabil.


Din ce am vazut in tren, nasul controleaza biletul insotit obligatoriu de legitimatia de transport si de actul de identitate.
Sau cel putin studentii mocangii stau cu astea 3 documente pregatite atunci cand apara nasul.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 14 Feb 2019, 17:40
Post #269


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(einstein1984 @ 13 Feb 2019, 12:48)
ar fi si nu ar fi o idee, ca asa iei bilet cu loc si reducere, si dai ceva la nas pe post de carnet de student.
*

Ăsta nu-i un motiv. Nașul e angajul CFR-ului. Nu poți să spui "nu-ți dau voie să cumperi on-line pentru că angajații mei sînt corupți", nu? smile.gif
Dacă angajații tăi sînt corupți, e treaba ta să-i disciplinezi, nu-mi pasezi mie problema.
Sistemul se practică bine-mersi în țări cu apă caldă. Am văzut prin Germania și Olanda pasageri prezentînd un act împreună cu biletul.
Și-apoi, dacă nașul e corupt, nu-ți trebuie bilet cu reducere. Îl mituiești fără să-ți mai iei deloc bilet.

This post has been edited by VladSoare: 14 Feb 2019, 18:15


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 Feb 2019, 22:57
Post #270


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@VladSoare
Cum spuneam mai sus, aici nasul nu are nicio treba. Ideea este ca CFR le-o trage discret studentilor si nu le permite sa-si cumpere online bilete moca.
Adica CFR da o sansa platitorilor de bilet sa prinda un loc in tren, mai ales in weekend.

QUOTE(VladSoare @ 14 Feb 2019, 19:40)
Am văzut prin Germania și Olanda pasageri prezentînd un act împreună cu biletul.


Si in RO, daca ai card Tren Plus, teoretic trebuie sa-l prezinti nasului, impreuna cu biletul si actul de identitate.

01.jpg ( Size: 205.27k ) Number of downloads: 14

Sursa: https://www.cfrcalatori.ro/cardul-trenplus/

Ca nasul nu se mai oboseste sa ceara cardul si buletinul este alta problema.
In cei 3 ani de cand am cardul Tren Plus, cred ca de maxim 2 ori mi l-a cerut nasul.

This post has been edited by gibonu: 14 Feb 2019, 22:59


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
48 Pages « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 12:56
Forum Renault