DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> trepideaza la plecarea de pe loc, ce sa ii fak

Razvan_Ionut
post 7 Mar 2013, 20:24
Post #31


Distrigaz Jr.


Group: Members
Posts: 1.497
Joined: 31 March 09
From: Bucuresti




la motor ar fi 2... ala rotund de pe mijloc si cel patrat din dreptul fuliei ca sa zic asa


--------------------
Dacia / Daewoo Nova GT / Cielo Executive 8v 1999 / 2005 - B 62 MHL / B 989 XXX
Mai bine fiare vechi decat plastice de ultima generatie.
"Un pacient bine fixat nu necesita anestezie."
Respecta-ma si te voi respecta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 2 Nov 2014, 13:04
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Am schimbat de curand chitul ambreiaj si s-a constatat ca volanta este cam varza !
Cum fac rost de alta in buna stare, avand in vedere ca nu mai vreu sa investesc prea multi bani in masina.
Multumesc anticipat pentru ajutor !


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacia_geo
post 2 Nov 2014, 14:07
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 23 December 10




Volanta se poate rectifica in functie de uzura ei. Dc nu are santuri, adancituri si ape mari atunci o dai jos si te duci la un atelier cu raboteza. Tipul de acolo o sa iti rada din ea treptat toata suprafata pana iese ca noua. Alta optiune este o volanta noua sau una second. Sa te gandesti dc merita una second in stare buna comparativ cu costul rectificarii volantei tale. Sunt curios cum arata volanta ta si cat te-ar costa rectificarea.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 2 Nov 2014, 18:23
Post #34


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




[quote=spik1,2 Nov 2014, 13:04]
Am schimbat de curand chitul ambreiaj si s-a constatat ca volanta este cam varza !
Cum fac rost de alta in buna stare, avand in vedere ca nu mai vreu sa investesc prea multi bani in masina.
Multumesc anticipat pentru ajutor !

toata lumea vrea sa mearga cu masina dar sa nu mai bage bani in,,fundu,,,ei si sa mai fii si in siguranta pe sosele tu si alti din trafic
asta nu prea se poate


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 2 Nov 2014, 18:53
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




QUOTE(nikuniku @ 2 Nov 2014, 18:23)
toata lumea vrea sa mearga cu masina dar sa nu mai bage bani in,,fundu,,,ei si sa mai fii si in siguranta pe sosele tu si alti din trafic
asta nu prea se poate
*


Spre linistea ta iti spun ca nu accept compromisuri la elementele de siguranta ale masinii:directie si frane !
Ai idee cat costa o volanta noua ?
Am hotarat ca nu mai merita sa bag multi bani in ea si nici nu o voi mai tine prea mult, iar asta doar pentru carat scule si materiale pe drumuri scurte, in localitate.
Acum pentru binevoitori, prietenii mecanici mi-au spus ca nu se mai poate rectifica, este mai mult conica decat plana. Lucrez intr-un atelier de prelucrari prin aschiere cu strunguri, freze, masini masini de rectificat, etc si nu ar fi fost o problema sa o rectific.
Totusi, pentru un an maxim doi, as vrea sa-i pun o volanta buna sh !
Daca aveti si ma puteti ajuta, nu degeaba, dar nici pret de pret, v-as fi recunoscator.
Nu vreu sa par zgarcit, nu este asa, dar prefer sa strang goguti pentru alta masina ce merita !
Cele bune !


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 14 Nov 2014, 20:44
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Spik1, vino cu volanta la mine, o fac in fata ta, pentru mine si tie ti-o dau p-a mea de pe masina (e motorul jos), si nu-ti iau nimic, numai sa moara desteptii si meseriasii!


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 15 Nov 2014, 00:21
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Multumesc pentru oferta. Din pacate nu este timp pentru o deplasare pana la tine.
Totusi, daca se poate, ar fi binevenite niste sfaturi cu privire la reconditionarea volantei.
Am tot ce trebuie.
Eu am vrut sa strunjesc , dupa ce scot cele 3 bolturi, astfel incat sa se pastreze cota corecta fata de placa de presiune, adica discul sa fie presat corect. Toti mi-au spus ca nu se poate lua mai mult de 1mm din grosimea volante fara a risca spargerea ei in timpul functionarii.
Multumesc frumos !


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 2 Jan 2015, 18:53
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Eu am luat dintr-una 5-6mm din grosime, pana la o anumita distanta de centru, incepand de la exterior, pentru a o usura. Am mers cu ea cel putin patru ani, in ritmul a cel putin 50Km pe zi naveta. Dami-l p-ala care ti-a spus ca nu se poate, sa-mi spuna de ce ! Stie macar ce-i aia, sau din ce e facuta, stie unde vine , la motor ? Daca n-ai facut-o pana acum, si esti cu ea demontata, ia din ea cat e necesar s-o scoti drapta, tinand cont si de placa, pentru a face strangerea corecta. Cand pui placa peste disc , si asta in volanta, sa stea departata de volanta cam 3mm. Daca e dreapta volanta (nu conteaza ca are fisuri si e albastrita), la suprafata de frecare cu discul, prelucreaza doar placa, daca e cu suport de aluminiu (fi 200). Iei din suprafata de asezare a partii de aluminiu, pana obtii distanta de care ziceam mai sus (vezi filmul meu).


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 2 Jan 2015, 19:10
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Aha, multumesc frumos. Care film ?


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ORIJINAL21
post 8 Jan 2015, 21:57
Post #40


Membru Oficial


Group: Members
Posts: 1.865
Joined: 11 November 09
From: Romanian City Life




verifica tampoanele motor...

cine are nevoie, am la bursa..

8 Jan 2015, 22:57:
verifica tampoanele motor...

cine are nevoie, am la bursa..

This post has been edited by ORIJINAL21: 8 Jan 2015, 21:57


--------------------
DACIA NOVA GT / GTI Se dezmembreaza 1998/1999
Dezmembrez Dacia Nova Gt (carburatie) 1998 - culoare alba
Dezmembrez Dacia Nova GTI (injectie) 1999 - culoare gri sobolan
Piese, in stare buna!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 25 Mar 2015, 17:29
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Inca odata vreau sa va spun, ca n-are nimic sula, cu prefectura ! Tampoanele le schimbi doar daca vrei sa-l faci cu bani, p-ala de le vinde, ca la tipul asta de masina, doar daca stau in ulei se vor deteriora, in rest nimic nu le poate rupe, cel putin pana in anii astia, de cand e construita masina (daca ai mers ca un om sanatos, cu ea). Faptul ca trepideaza se datoreaza numai discului si placii. Discului pentru ca e "beton" la ferodouri, suportul metalic dintre ele nu e ondulat, care sa permita o cuplare lina. Una e sa strangi ceva dur intre placa si volanta, care "fura" discul instantaneu, produce trepidatii datorita arcurilor , si alta e sa se faca o cuplare elastica, ferodourile fiind departate de suport, datorita ondularii lui si comportanduse ca si cand intre ferodouri ar fi un arc, ce tine putin departate ferodourile. Placa, nu se departeaza uniform, adica nu e paralela cu volanta, la debreiere, si atunci, la cuplare se apropie diferit pe toata circumferinta, producand trepidatii datorita cuplarii doar pe o parte a diametrului, si fortarii in priza lateral. Deci la priza nu apare o forta de rotire, ci de inconvoiere, careia se opune ghidajul ei si ce-o mai vrea p-acolo prin cutie.Doar dupa ce s-a cuplat si partea diametral opusa, se opresc trepidatiile. Cuplarea turata, inlatura, evita, vibratiile de frecventa joasa, pentru ca masina nu poate trepida la frecventa rotirii ansamblului ambreiaj, cand e turata peste 2000, sa zicem.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 25 Mar 2015, 21:03
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Fooaarte corect ce spui...din pacate am dedus prea tarziu. Am volanta sh, o reconditionez, am disc si placa noi, cu prima ocazie le voi monta cu prietenii mecanici. Numai asa din ambitie!
Sanatate!


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:15
Forum Renault