DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Jurnal de Laguna III, Renault Laguna Dynamique Navi 2.0 dci - 180 CP

Sage
post 19 Aug 2011, 21:55
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 24 February 04
From: la birou in Bucuresti




Draga jurnalule,

Astazi a fost prima zi cu noua mea mașină, Renault Laguna Dynamique Navi 2.0 dci - 180 CP. A fost super. Ne-am plimbat prin București și împrejurimi și am facut 150 km. Mașina are în plus față de standard: vopsea metalizată, faruri xenon, card mâini libere, oglinzi rabatabile și sistem audio Bose. NU ARE 4CONTROL.
Dar să-ți povestesc cum am ajuns să o cumpăr. E o poveste lunga cu intrigi complicate și răsturnări de situație neașteptate. Mă rog, nu e chiar așa de interesant, dar merită consemnat.

De unde afli care au fost contracandidatele


De ceva vreme, familia s-a mărit și se impunea o mașină ceva mai spațioasă, dar și mai sigură. Buget 20 000 Euro. Deși am fost mereu un susținător al împărțirii pe clase a mașinilor și comparării lor doar în interiorul aceleiași clase, judecata din târg nu se potrivește cu cea de acasă. Pretendenții la mașina familiei au fost în ordinea săptămânilor dedicate studiului:
1. Skoda Octavia 1,8 TSI DSG – a pierdut prin descalificare – Avia Motors Pantelimon n-a fost capabilă să mă tenteze cu măcar 100 Euro reducere. În plus, vânzătorii de acolo m-au desumflat cu privire la motorizare (aveau dreptate, e gurmandă!), iar mașina în sine e din punct de vedere al construcției cu 5 ani în urma altora (platforma de golf 5, 4 stele la siguranță etc).
Altfel era o super-alegere: spațiu și putere într-un pachet compact
2. Ford C-Max 1,6 Ecoboost 150 CP– o mașină cu niște cronici foarte bune, arătoasă, dinamică și practică. A pierdut la scor din cauza prețului mai mare, a termenului de livrare, dar și a pachetelor de opționale încurcate(oglinzile rabatabile se pot lua doar cu parcarea automată).
3. Renault Megane Sport Tourer – o mașină foarte frumoasă care arată bestial în varianta GT sau echiparea GT-line. Motorizarea urmărită 1,4 Tce 130 CP. Cei de la Autocobălcescu mi-au oferit un test cu motorizarea asta pe un Coupe, iar impresia mea a fost că forța nu e suficientă.
- O mică paranteză – mașina o să fie în familie o bucată bună de vreme – eu am condus multe automobile și îmi doream ceva care să nu mă facă să regret alegerea și să nu mă facă să visez iarăși la alte mașini mai bune și mai puternice --> preferința pentru motorizări de top. Mi-am dorit benzină pentru că nu fac mai mult de 15 000 km pe an.

Abia după această experiență am început să arunc priviri serioase Lagunei și să urc cu pretențiile spre clasa medie. Am fost mereu de părere că trebuie să te întinzi doar atât cât te ține plapuma și clasa medie e un pic cam sus. Dar, ce nu face omul pentru familia lui tongue.gif .

Am luat în calcul și varianta unei mașini la mâna a doua (Autovit si Mobile puteam să le fac home page icon_mrgreen.gif ), dar numeroasele riscuri, tentația de a mă duce spre o mașină pe care să nu mi-o permit (vezi ce spuneam mai sus) și imposibilitatea de a configura mașina, m-au făcut să aleg calea cea mai comodă. În plus, mirosul de mașină nouă este parte din experiența achiziției unui automobil. wub.gif

Încă indecis și convins că nu am găsit mașina practică, dar puternică, am făcut o vizită și la Opel. Astra break arată foarte bine, iar motorizarea de 1,6 litri și 180 CP e foarte tentantă. De asemeni, prețurile din showroom sunt cu 10-13% mai mici decât cele de pe site. Din păcate, o vizită la ei pe forum m-a îngrozit. Mai toți se plâng de mici defecțiuni de la diverși senzori. Mai mult, mașina e grea ca un tanc, iar motorul setos nevoie mare. După o săptămână de configurat mașini pe site, am luat în calcul și varianta diesel de doi litri și 163 CP.

Am făcut un test pentru această motorizare cu Insignia și am rămas profund dezamăgit de gălăgia făcută de agregat, dar și de poziția de condus (suportul lombar la scaunele standard pe Cosmo ți se înfige în spate și nu poate fi reglat)
-încă o paranteză- mi-am și dorit să nu-mi placă, deja visam la o Laguna și doar latura mea rațională mă făcea să mai caut și alte opțiuni

Dragă jurnalule, mă opresc aici deocamdată. Toată lumea s-a culcat și nici eu nu mai văd prea clar. Mâine îți povestesc cum a fost experiența achiziției, cât m-a costat și de ce NU ARE 4CONTROL. Îți atașez și o poză cu........ trebuie să-i găsesc un nume.
laguna.jpg ( Size: 404.19k ) Number of downloads: 3957



--------------------
Renault Laguna Navi Dynamique 180 CP/Megane Estate GT 2011/2018
Jurnal de Laguna III - 180 CP http://www.reno.ro/index.php?showtopic=219603&st=0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutsb
post 19 Aug 2011, 22:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 15 September 07




Sa fie intr-un ceas bun. Multi km fara probleme!
Pana la urma diesel si nu combi wink.gif


--------------------
Wir leben Autos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvione
post 19 Aug 2011, 22:22
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.047
Joined: 22 January 10
From: Bucuresti




Sa o stapanesti sanatos !
Sa faci poze cu interiorul biggrin.gif


--------------------
Skoda Octavia 3 Ambition , 2015, TDI - XX - XX - XXX
Volkswagen Jetta Style Allstar, 2016, TSI - XX - XX - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 20 Aug 2011, 09:35
Post #4


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.877
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Sa o stapanesti sanatos si fara probleme! As vrea sa fiu o zi in pantofii tai biggrin.gif .

Nu stiu care erau ofertele, dar cred ca daca eram in locul tau as fi luat 4ws cu motor mai slab. Poze mai detaliate te rugam! Cred ca sunt primele poze cu Laguna facelift "in natura" pe care le-am vazut.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 20 Aug 2011, 10:06
Post #5


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Superba, motorizare buna... sa ai noroc de ea si cat mai multi km fara incidente!


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 20 Aug 2011, 10:36
Post #6


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.718
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Arata bestial. Sa o conduci cu placere, desi, e clar ca asa va fi... up.gif


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 20 Aug 2011, 12:55
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.593
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Pai, faina masina, s-o folosesti sanatos si pune si ceva poze cu interiorul.
La cat mai multi kilometri fara probleme peacefingers.gif

...Avia Motors Pantelimon radmasa.gif rofl1.gif aia-s niste incompetenti claie peste gramada. Era una "Elena33" care, militant disciplinat indoctrinat de marca, intra pe vwforum si sustinea, impotriva oricaror evidente prezentate de alti colegi, ca Octaviile cu 1.2 TSI sunt perfecte, ca motorul n-are nimic si ca userii sunt bizoni, ca trag de masina inuman, etc. Cand a aparut al treilea update la soft intr-un an, a mai rarit-o cu afirmatiile, de la al patrulea n-a mai intrat ca deja si-o lua prin gura la modul groaznic. Scuze de off-topic.

This post has been edited by Bwwlan: 20 Aug 2011, 13:01


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 20 Aug 2011, 15:45
Post #8


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




Felicitari pentru motorizare ca eu nu-i inteleg pe cei de aleg dieselul de 1.5l .


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 20 Aug 2011, 16:52
Post #9


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Ce-i aia 4control?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
para06
post 20 Aug 2011, 16:56
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 898
Joined: 14 March 10
From: CONSTANTA




cand se vireaza toate patru rotile


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 - CT92PAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 20 Aug 2011, 17:04
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Aha, inteleg, au facut si la topgear asa ceva.

Attached thumbnail(s)
4870985762_42a95d57ba_o.jpg ( Size: 4.22mb ) Number of downloads: 3989


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 20 Aug 2011, 17:31
Post #12


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Argoneata, vezi bre sa nu ramai asa wink.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
para06
post 20 Aug 2011, 17:34
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 898
Joined: 14 March 10
From: CONSTANTA




radmasa.gif a fost la misto intrebarea , ca sa puna poza aia cu masina de le topgear:)



chiar ma miram sa nu fii auzit de 4control














da.biggrin.gif

This post has been edited by para06: 20 Aug 2011, 17:38


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 - CT92PAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 20 Aug 2011, 17:35
Post #14


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Pai eu ce zic...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 20 Aug 2011, 18:43
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Felicitari pt masina! Este masina pe care o visez si eu (ma rog, tu nu o mai visezi acum tongue.gif).
Mi se pare ca a avut un pret f bun, daca la 20k euro are acea bestie de motorizare si are si xenon. Pe configuratorul renault.ro apare un pret mai mare (23.100EUR fara optionale).

Skoda (si probabil si celelalte marci VW) au politica preturilor fixe, nu dau discout nici 1 euro. Ori cumperi masina la pretul de pe site, ori nu o mai cumperi smile.gif


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sage
post 20 Aug 2011, 20:53
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 24 February 04
From: la birou in Bucuresti




Dragă jurnalule,

Ieri îți spuneam că după multă alergătură m-am hotărât asupra lui Renault Laguna.
Prima întâlnire am avut-o în showroom la Cobălcescu pe Splai. I-am dat târcoale de vreo trei ori, tot găsindu-mi câte ceva de făcut prin zonă. În aceeași perioadă cochetam și cu altele (vezi modele de mai sus) și am aruncat doar câteva întrebări. Am aflat că pe lângă reducerea de pe site mai puteam obține un 3-4%. Am aflat de asemenea că mașina expusă, deși cu 180 CP, nu avea 4Control. Așa fusese fabricată...

Partea a 2a. De unde afli ce sărăcie e la Renault


Jurnalule, n-am fost foarte corect cu tine pentru că până acum nu ți-am spus că suntem o familie care preferă oricând o mașină franțuzească în fața uneia germane. Așa suntem noi. Admirăm creatorii de mașini originale și pe cei ce inovează atât prin soluțiile tehnice cât și prin design. Mă uit la Citroen și văd suspensie hidraulică, DS sau materiale moi la atingere încă din 1980. Mă uit la Renault și nu pot să nu admir îndrăzneala de a lansa Avantime sau supremația în zona hot-hatch. De aceea, Renault era o alegere facilă care era completată de cea mai vastă rețea de service și cele mai multe piese disponibile pe stoc.

O singură pretenție a avut soția: ”vreau un test cu mașina pe care o luăm”. Absolut rezonabil și de bun simț. Am fost la două showroom-uri Opel și ambele aveau mai multe mașini de drive cu accent pe Insignia și Astra. La Renault pustiu... wacko.gif

Am vorbit cu Renault România și nici ei nu mai au în parcul auto o Laguna. Nimeni, în zona Bucureștiului, această piață de 3 milioane de oameni, nu are o Laguna III Phase 2 în parcul de teste, nici nu mai vorbim de o Laguna cu 180 CP și 4Control.
Singurul care mai are Laguna este Serus. Și nici el nu are decât varianta pre-facelift. Trimis de Renault România am vorbit cu directorul de vânzări de la Serus (cel de pe Centură) și a zis că mă sună în săptămâna aceea când îi vine mașina. Eu, clientul, l-am sunat de vreo 5 ori în acele zile. Au trecut vreo trei săptâmâni de atunci și el n-a sunat niciodată... mad.gif

Între timp am găsit o mașină la Meridian Sud. Le mulțumesc mult, dar testul cu un automobil cu 120 mii km rulați în România nu îl recomand tuturor. Eu m-am convins că nu are niciun defect major din punct de vedere al compatibilității cu mine ca șofer, dar altfel nu mi-a dat sentimentul de ”asta e mașina pe care o vreau!”.

De cumpărat am cumpărat de la AMG că e mai aproape și s-au mișcat mai cu talent. Ei nu doar că nu aveau Laguna în teste, dar nu o aveau nici în showroom. După ce i-am spus că nu știu cum poate vinde mașini doar din poze, vânzătorul a pus rezervare pe singura Laguna din țară disponibilă cu 180 CP și a promis că o aduce în showroom indiferent de decizia mea. Lui i-a apărut în sistem că mașina e la Brașov. Preț de listă 26 995 Euro. Din punctul meu de vedere modelul disponibil era scump și cu o culoare prea închisă pentru gusturile mele. Așă că mi-am rezervat opțiunea de a face comandă...

A doua zi am fost lovit de două vești:
- Nu se mai fac comenzi pentru Laguna 180 CP 4control – confirmat de Renault Romania – părerea mea este că nu s-au făcut niciodată. Au venit câteva, au intrat pe stoc și s-au dat. Asta a fost povestea.
- Mașina rezervată nu are 4control și este cea pe care am văzut-o în showroom la Cobălcescu

Într-un final, am decis să luăm mașina dacă reducerea o s-o aducă în zona celor 20k, buget disponibil, plus valoarea tichetelor rabla (22 700 Euro). Ei bine, mergând tocmai pe ideea că mașinii îi lipsește ceva esențial, dealer-ul a cerut și Renault a dat. Preț final 21 700 Euro. cool.gif

De aici încolo este povestea unui credit obținut cu multă alergătură, dar și a îndoielilor care m-au încercat până la momentul primilor kilometri la volan.

Dragă jurnalule, mâine îți spun cum e mașina și în zilele următoare promit să-ți mai arăt și alte poze. wub.gif



--------------------
Renault Laguna Navi Dynamique 180 CP/Megane Estate GT 2011/2018
Jurnal de Laguna III - 180 CP http://www.reno.ro/index.php?showtopic=219603&st=0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 20 Aug 2011, 21:03
Post #17


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Ești sigur că are 180 cp?
Nu de alta, da' în configuratorul Renault nu există Laguna de 180 cp fără 4Control ...


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sage
post 21 Aug 2011, 06:41
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 24 February 04
From: la birou in Bucuresti




Multumesc mult de urari.
Este diesel si nu e break. Este alegerea facuta cu inima si nu cu mintea... Bine, poate luam Laguna break, dar in Romania nu se comercializează...
@cosmin_2300 - pana nu vine cartea de identitate nu am decat cuvantul dealer-ului si toate facturile/bonurile de comanda unde „180 CP” este trecut în denumirea vehiculului.



--------------------
Renault Laguna Navi Dynamique 180 CP/Megane Estate GT 2011/2018
Jurnal de Laguna III - 180 CP http://www.reno.ro/index.php?showtopic=219603&st=0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian'71
post 21 Aug 2011, 09:12
Post #19


membru uneori batut in cap


Group: Members
Posts: 895
Joined: 18 April 10




Km multi si fara probleme, sa te care sanatos pe unde iti doresti. Iti apreciez alegerea si ma bucur ca am gasit inca un coleg de forum ne filogerman. Cine se gandeste la masinile franceze ii apar in memorie DS, 504, R16, dar cine gandeste la cele germane si vede in fata un Pantzer cu motor MB. Spiritul latin se vede in design si caldura cu care te inconjoara cand te afli in interiorul ei. Ca o paranteza vis-a-vis de Toyota Avensis, cea veche din punctul meu de vedere avea mai mult "vino incoace" decat noua la care nu stiu ce filosofie de design au apelat samuraii (sau englezii ca parca la ei se fabrica).


--------------------
Renault Megane sedan/ Kadjar Expr. 1.5dci85cp.2009/Business 2018 1.5dci 110cp - GL-07-***
Mersul pe jos face piciorul...peste 45.
Grabeste-te incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 21 Aug 2011, 10:43
Post #20


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Este absolut bestiala ! !
Parerea mea este ca era intr-adevar mai bine cu 4control, insa chiar nu e mare paguba si nu are sens sa te mai gandesti la asta. Masina este splendida asa cum e.


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvione
post 23 Aug 2011, 21:55
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.047
Joined: 22 January 10
From: Bucuresti




Nici o veste ?
Vrem poze excl.gif


--------------------
Skoda Octavia 3 Ambition , 2015, TDI - XX - XX - XXX
Volkswagen Jetta Style Allstar, 2016, TSI - XX - XX - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 24 Aug 2011, 13:24
Post #22


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.704
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




QUOTE(iulian'71 @ 21 Aug 2011, 09:12)
Km multi si fara probleme, sa te care sanatos pe unde iti doresti. Iti apreciez alegerea si ma bucur ca am gasit inca un coleg de forum ne filogerman. Cine se gandeste la masinile franceze ii apar in memorie DS, 504, R16, dar cine gandeste la cele germane si vede in fata un Pantzer cu motor MB. Spiritul latin se vede in design si caldura cu care te inconjoara cand te afli in interiorul ei. Ca o paranteza vis-a-vis de Toyota Avensis, cea veche din punctul meu de vedere avea mai mult "vino incoace" decat noua la care nu stiu ce filosofie de design au apelat samuraii (sau englezii ca parca la ei se fabrica).
*



Scuze de off : Ambele Avensis-uri se fabrica in Anglia dar sunt concepute la centrul de design Toyota din Franta, dar generatia anterioara este mai umana...mai ales cea cu hayon
On : s-o stapanesti sanatos, la cat mai multi kilometri...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvione
post 25 Aug 2011, 12:10
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.047
Joined: 22 January 10
From: Bucuresti




Nimic nou? biggrin.gif


--------------------
Skoda Octavia 3 Ambition , 2015, TDI - XX - XX - XXX
Volkswagen Jetta Style Allstar, 2016, TSI - XX - XX - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danyhhh
post 25 Aug 2011, 15:46
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 22 July 08
From: Cluj-Napoca




Eu am impresia ca asa va si ramane smile.gif


--------------------
Renault / Megane / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 25 Aug 2011, 16:13
Post #25


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Poate ca nu se mai da jos din masina wub.gif


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quasararoma
post 25 Aug 2011, 21:08
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 28 March 06




Cei care am luat masina de noua, am trecut cu totii prin asta, nu?
Asa ca, lasati omu' sa se bucure un pic de ea si apare el la timpul potrivit cu toate cele mult asteptate! smile.gif
Cel putin asa sper, ca sunt tare curios!

This post has been edited by quasararoma: 25 Aug 2011, 21:09


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCI GT Line - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 25 Aug 2011, 22:41
Post #27


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




QUOTE(Sage @ 20 Aug 2011, 19:53)
Dragă jurnalule,

Într-un final, am decis să luăm mașina dacă reducerea o s-o aducă în zona celor 20k, buget disponibil, plus valoarea tichetelor rabla (22 700 Euro). Ei bine, mergând tocmai pe ideea că mașinii îi lipsește ceva esențial, dealer-ul a cerut și Renault a dat.  Preț final 21 700 Euro.  cool.gif



Sa inteleg ca ai obtinut reducere la renault fata de configurator????


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sage
post 26 Aug 2011, 22:41
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 24 February 04
From: la birou in Bucuresti




Draga jurnalule,

Am fost in deplasare si acum am 985 km. Nu o sa-ti mai spun prea multe povesti si o sa incerc sa fac un rezumat:
Deplasare la Sibiu pe Valea Oltului la dus + Ocna Sibiului + Paltinis vizitate + un pic de fataiala prin Sibiu. Intoarcere pe Transfagarasan. Consum 7,8 l/100km conform computer. Stil de condus... E greu de spus. Eu merg cam tare. De data aceasta m-am chinuit sa nu depasesc 2500 ture. Mi-a reusit cu unele exceptii. Pe autostrada am mers cu 138 km/h la dus si 140 km/h la intors. Turatia este pe la 2600 la viteza asta.
Asteptarile mele sunt in felul urmator:
- pana acum am condus multe masini, dar doar cateva la drumuri lungi si pe perioade mai lungi
- impresia cea mai puternica, si masina cu care compar, a fost lasata de Ford Focus II facelift 1,8 tdci 115 CP
- cu aceasta masina, la deplasarile externe am un consum de 6,8 l/100km, la un stil de condus sportiv
- ca sa revin, de la Laguna astept cam 7,5 l/100 km avand in vedere diferenta masiva de putere, diferenta de cilindree, dar si motorul mai nou si mai modern.

De bine:
- forta exista, e multa si inca nu am testat-o complet (rodajul mad.gif )
- trage in orice treapta si golul de putere din treapta a 2a de la turatie joasa este mult mai mic decat la Focus; e acolo, dar poate fi evitat cu usurinta
- e placuta, e sigura, confortabila
- sta bine pe sosea si se inscrie frumos pe trasa descrisa de volan (nici nu am fortat deloc)
- inchiderea cu card maini libere este "belea". Plec de langa ea si se inchide cu un claxon discret si strange oglinzile
- pornirea este spectaculoasa - acele fac o cursa completa spre dreapta si apoi revin in pozitia normala
- vitezometrul e gradat pana la 270 km/h ( radmasa.gif cu o panta, vant din spate, invazie extraterestra, cine stie...)
- navigatia e facil de folosit si stie mai toate drumurile + limita de viteza prin multe sate (mai jos o sa fie si partile mai putin pozitive)
- instalatia de sunet se aude bine si tare, mult mai bine decat la alte masini pe care le-am condus, dar nu este o revelatie, un vis
- portbagajul e mai mare decat ma asteptam si mi-am facut foarte bine treaba cu el (bagaje pentru mama, tata si copil de 1 an)

Mai putin bine
- am cel putin un greiere in stalpul sau rama geamului stanga, langa urechea mea. Restul de greieri puteau fi de la carucior, olita, scaun de copil, jucarii etc
- desi se simte foarte precisa, directia era ceva mai precisa la Ford Focus - nimic major, doar o impresie
- la fel si pozitia de condus, poate un pic prea inalta
- navigatia pare a sti bine Bucurestiul, dar in Sibiu nu stia nicio denumire de strada
- odata ajuns la destinatie am marcat locul si m-a intors mereu fara probleme pentru ca stie drumurile (inclusiv fiecare curba de pe Transfagarasan), dar nu stie cum se numesc (stie si sensurile unice)
- suspensia e tare - pe partea dinspre sud a Transfagarasanului e dezastru pe vreo 8-10 km si, desi e capabila sa absoarba denivelarile, pe gropi si plombe isi arata taria (adica slabiciunea din punct de vedere al confortului)
- indicatorul de schimbare a treptei de viteza ma enerveaza, dar ma si ajuta - fara el as fi ignorat treapta a 6a, dar imi distrage atentia si ma pune sa schimb a 5a si a 6a in rampa (adevarul e ca masina cam are forta...)
- asta imi aduce aminte - am mestecat in cutia de viteze de mi-a venit rau (al naibii rodaj mad.gif )

Cam atat deocamdata, dar mai atasez niste imagini, iar maine plec din nou in cautarea kilometrilor pana la finele rodajului... cool.gif

@bogdanbiciusca - am fost destul de clar in exprimare in mesajele anterioare



fata_2.jpg ( Size: 146.76k ) Number of downloads: 2952
spate_artistic.jpg ( Size: 167.59k ) Number of downloads: 2903
22082011150.jpg ( Size: 101.81k ) Number of downloads: 2874
24082011156.jpg ( Size: 70.72k ) Number of downloads: 1289
24082011158.jpg ( Size: 95.55k ) Number of downloads: 1360


--------------------
Renault Laguna Navi Dynamique 180 CP/Megane Estate GT 2011/2018
Jurnal de Laguna III - 180 CP http://www.reno.ro/index.php?showtopic=219603&st=0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 26 Aug 2011, 22:52
Post #29


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Beton masina smile.gif

QUOTE(Sage @ 26 Aug 2011, 23:41)
- am cel putin un greiere in stalpul sau rama geamului stanga

Mai degraba în stalp. Asa face toate icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 26 Aug 2011, 22:57
Post #30


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




De apreciat obiectivitatea !


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 06:04
Forum Renault